Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

F64 review

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#361
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
E util nu i vorba dar nu am inteles-o pe asta cu s-au conformat. Adica le-ai spus ca  ai vazut ca pretul lor este exagerat si ti  l-au dat la un pret apropiat de ce vazusei pe price. ro ? Parca i-as ,,conforma" si eu la niste chestiiPosted Image

#362
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnenis, on 26 februarie 2014 - 14:20, said:

..Sau hai daca te simti comod, nerabdator si generos un 5-10% la grele si un 10-20% la ieftinaciuni
Uite asa fac meleonu.

Quote

dar nu am inteles-o pe asta cu s-au conformat.
Costa 12, n-aveam lichiditati decat vreo 10 si asa l-am luat.

Edited by crokodilu, 26 February 2014 - 15:07.


#363
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcrokodilu, on 26 februarie 2014 - 15:05, said:

Costa 12, n-aveam lichiditati decat vreo 10 si asa l-am luat.
Hai ca pe asta nu o mai cred . Pai ce domne ai fost la talcioc sa platesti mai putin ca atat ai  la tine. Poate esti client din ala de goldeanu si de aia

Edited by nenis, 26 February 2014 - 15:11.


#364
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Da frate, am probat vreo 2 ore un trepied, ca toate tremurau, o fi ramas impresionat ca eram cu luneta, mare, grea, stii tu "size matters" se pare Posted Image
Chiar n-aveam, mai trebuia 150. Nu eram goldeanu, ca nu m-au cautat la dosar si oricum nu eram. O fi fost un rebut suprapretuit.

Edited by crokodilu, 26 February 2014 - 15:23.


#365
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postnenis, on 26 februarie 2014 - 14:57, said:

E util nu i vorba dar nu am inteles-o pe asta cu s-au conformat. Adica le-ai spus ca  ai vazut ca pretul lor este exagerat si ti  l-au dat la un pret apropiat de ce vazusei pe price. ro ? Parca i-as ,,conforma" si eu la niste chestiiPosted Image
Pai le-am dat link-ul pe mail.
La momentul respectiv CF in cauza nu era 1400 lei la F64 (ca acuma), nu mai stiu cat era. Oricum binisor peste 650 lei. Le-am spus ca as prefera sa iau de la ei daca reduc din pret. Mi-au raspuns cu oferta "speciala" la 700 lei,
Cred ca e mai productiv sa le arati "pisica", nu sa te plangi ca "n-am bani, curg zdrentele pe mine, tocmai i-am luat lu' fiu-meu un BMW si am terminat banii" Posted Image. Singura problema e sa gasesti "pisica". Si eu sunt comerciant si sunt foarte sensibil la "pisici".

Edited by calexe, 26 February 2014 - 15:29.


#366
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcrokodilu, on 26 februarie 2014 - 15:21, said:

Da frate, am probat vreo 2 ore un trepied, ca toate tremurau, o fi ramas impresionat ca eram cu luneta, mare, grea, stii tu "size matters" se pare Posted Image
Chiar n-aveam, mai trebuia 150. Nu eram goldeanu, ca nu m-au cautat la dosar si oricum nu eram. O fi fost un rebut suprapretuit.
Daca zici ca ai stat atat poate vroiau sa inchida si ca sa scape de tine  si sa nu stea peste program, au cedat. Oricum e demn  de tinut minte si eventual de incercat.Posted Image

View Postcalexe, on 26 februarie 2014 - 15:27, said:

Pai le-am dat link-ul pe mail.
La momentul respectiv CF in cauza nu era 1400 lei la F64 (ca acuma), nu mai stiu cat era. Oricum binisor peste 650 lei. Le-am spus ca as prefera sa iau de la ei daca reduc din pret. Mi-au raspuns cu oferta "speciala" la 700 lei,
Cred ca e mai productiv sa le arati "pisica", nu sa te plangi ca "n-am bani, curg zdrentele pe mine, tocmai i-am luat lu' fiu-meu un BMW si am terminat banii" Posted Image. Singura problema e sa gasesti "pisica". Si eu sunt comerciant si sunt foarte sensibil la "pisici".
Sincer  va zic nici nu m-am gandit ca exista aceasta posibilitate.

Edited by nenis, 26 February 2014 - 15:31.


#367
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

View PostStefanSC, on 26 februarie 2014 - 14:08, said:

Inainte sa iau ceva de la f64 verific Amazon.co.uk. Daca pretul e la nivelul de acolo, atunci merita. Altfel, nu.

N-ai ales cel mai bun termen de comparatie ...
Ma uitam odata dupa un filtru, pe amazon.co.uk era prezentat la mare reducere, noul pret fiind de 100 lire, pe cand la amazon.de pretul era 100 euro fara nici o reducere. (La f64 nu era listat)

#368
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

...sau price.ro.

Am impresia ca aia de la price.ro mai manaresc listele afisate. Si nu sunt agregator complet de preturi si produse.

#369
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnenis, on 26 februarie 2014 - 15:28, said:

.. poate vroiau sa inchida si ca sa scape de tine ..
Te duci si tu seara, inainte de inchidere "nu plec de aici pana nu imi dati 50%", eventual chemi si prietenii sa faca presiune "haidi ba, da-i omului ca n-o fi foc ca stam aici de juma de ora.."

Intrebarea ar fi cu cine discuti, cu cei care stau pe acolo sau cu "sefu". Sau intri direct in problema: acolo e 700, cu atat il vreau de la voi!

#370
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostStefanSC, on 26 februarie 2014 - 15:34, said:

Am impresia ca aia de la price.ro mai manaresc listele afisate. Si nu sunt agregator complet de preturi si produse.
Posibil / probabil. Nu stiu exact cum functioneaza mecanismul, banuiesc ca e ceva automatizat pe baza de raportari de la diversii comercianti online. Sau scripturi bagate in situri. Unii ar putea sa nu trimita rapoarte sau sa aiba scripturile busite. Tu ar trebui sa sti mai bine cum se implementeaza asa ceva.
La ce am folosit eu nu mi s-a intamplat sa ma agat de un produs si sa aflu ulterior ca pretul nu corespunde. Ceea ce nu inseamna ca nu exista astfel de situatii.

Edited by calexe, 26 February 2014 - 15:41.


#371
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Eu cred ca nu m-ati inteles....
Pe mine ma deranjeaza ca inainte erau mai altfel - in sens pozitiv.
Acum sunt ca toti altii(de nivelul lor ca marime) iar in plus au senzatia ca au descoperit marketinkul pe baza de pseudoreduceri afisate....
Nu am vazut pe la altii asemenea jonglare cu afisarea ba a pretului de lista, ba a pretului vechi, etc. - pe mine nu ma afecteaza sunt de multa vreme "vaccinat" - doar ma dezamageste o astfel de evolutie.
De fiecare data cand iau ceva urmaresc produsul mai mult timp, pe mai multe siteuri si nu ma feresc sa-l iau, daca e convenabil, chiar si din strainatate.

#372
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Te-am inteles, pana la urma frate frate dar branza e pe bani. Probabil merg pe ideea ca cine nu intelege e fript, cine intelege totusi nu se supara prea tare sau daca se supara pierderea lor e sub castigul de la cei din prima categorie.
Sau vorba ta, acum au invatat si ei marketingul.

Edited by crokodilu, 26 February 2014 - 18:57.


#373
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma nu zic ca nu ai dreptate, asa e. Tu probabil visezi la un B&H in Ro. Asa ceva nu (cred ca) exista in Europa. Dupa cum demonstreaza realitatea, fraieri sunt peste tot si o gramada de comercianti se bat sa le ia banii. Astia ca tine, care baga cu atentie mana in buzunar, sunt mai putin interesanti. Ca e multa bataie de cap sa le iei banii.

Observam cu totii ca nici nu mai exista produse pe piata care sa nu aiba pret redus inca de la lansare. :)

#374
caesar_mc

caesar_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.07.2005
Am cumparat un telefon de la f64 acum 2 zile.L-am ridicat din showroom.Am ajuns acasa si am vazut ca are vreo 3 defecte(ecran,butoane si casca).
A doua zi dimineata m-am dus inapoi in showroom sa il returnez.Trebuie sa ma duc cu el in service luni,Sambata era deschis doar showroomul.
Telefonul e in tipla,folosit 3 ore.Nu am chef sa incerc altul,am aflat ca sunt multe defecte de fabricatie,fiind un telefon recent lansat.
Vreau sa stiu daca imi dau banii inapoi(pe loc),sau ma pregatesc de distractie si vin cu un prieten de la opc?

Edited by caesar_mc, 09 March 2014 - 10:26.


#375
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ai un certificat de garantie, pe care scrie ce si cum se rezolva. De returnat, doar in functie de politica lor. Nu-i obliga nimeni sa o faca la vanzarile din magazin, ci doar sa-l schimbe in anumite cazuri. De aia e bine sa cumperi online.

Edited by miromulus, 09 March 2014 - 10:47.


#376
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcaesar_mc, on 09 martie 2014 - 10:19, said:

Am cumparat un telefon de la f64 acum 2 zile.L-am ridicat din showroom.Am ajuns acasa si am vazut ca are vreo 3 defecte(ecran,butoane si casca).
A doua zi dimineata m-am dus inapoi in showroom sa il returnez.Trebuie sa ma duc cu el in service luni,Sambata era deschis doar showroomul.
Telefonul e in tipla,folosit 3 ore.Nu am chef sa incerc altul,am aflat ca sunt multe defecte de fabricatie,fiind un telefon recent lansat.
Vreau sa stiu daca imi dau banii inapoi(pe loc),sau ma pregatesc de distractie si vin cu un prieten de la opc?
Legal e sa iti dea banul pe loc dar e posibil sa incerce sa te abureasca  cu probleme de practica bancara macar doua saptamani. Ei incearca sa fie occidentali si sa rezolve astfel de probleme dar din discutiile pe care le-am avut in particular cu unii din staff-u lor , este imposibil . Motivul principal este ca si  clientii romani sunt carcotasi si unii  sunt chiar escroci. Asa ca vina pentru atitudinile comunistoide nu le apartine in totalitate.
LE
Sa intelegem ca telefonul l-ai cumparat pentru  a progresa in arta fotografica?

Edited by nenis, 09 March 2014 - 11:05.


#377
caesar_mc

caesar_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.07.2005
E ciudat cum un magazin de milioane de euro stramba din nas la 850 lei returnati.
@miromulus Bea o cafea,esti putin obosit. Si legea si politica lor spun ca ai voie sa returnezi si daca ai cumparat online,si daca ai luat din showroom.
Nu inteleg de ce ma pun pe mine sa astept pana la 30 de zile pentru a-mi da banii inapoi.Eu vreau banii pe loc si nu plec de acolo pana nu ii primesc.
LE: Nu,l-am cumparat crezand ca ei sunt cei mai ok in caz ca am probleme cu el(garantie,etc).S-ar parea ca m-am inselat,vedem luni care e treaba cu ei.

Edited by caesar_mc, 09 March 2014 - 11:08.


#378
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pai stai 30 de zile acolo Posted Image O sa te rog ceva, daca esti bun: trimite-ma si pe mine la legea care iti da dreptul sa returnezi un produs cumparat din magazin si sa-ti primesti banii pe el. E o lacuna pe care mi-o recunosc.

Edit: Bun, cum vad ca inca mai cauti, hai sa postez ce stiu eu:

Quote

Legea 449/2003:
Capitolul III – Drepturile consumatorului
Art. 9
Vanzatorul este raspunzator fata de consumator pentru orice lipsa a conformitatii existenta la momentul cand au fost livrate produsele.
Art. 10
In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul sa i se aduca produsele la conformitate, fara plata, prin reparare sau inlocuire, in functie de optiunea consumatorului, conform art. 11, sau sa beneficieze de reducerea corespunzatoare a pretului ori de rezolutiunea contractului privind acele produse, in conditiile art. 13 si 14.
Art. 11
(1) In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului, ca masura reparatorie, inlocuirea sau repararea produsului in functie de optiunea sa, in fiecare caz fara plata, cu exceptia situatiei in care aceasta solicitare este imposibila sau disproportionata.
(2) O masura reparatorie va fi considerata ca disproportionata, daca ea impune vanzatorului costuri care sunt nerezonabile in comparatie cu cealalta masura reparatorie, luandu-se in considerare:
a) valoarea pe care ar fi avut-o produsele daca nu ar fi existat lipsa de conformitate;
Posted Image importanta lipsei de conformitate;
c) daca cealalta masura reparatorie ar putea fi realizata fara un inconvenient semnificativ pentru consumator.
(3) O masura reparatorie va fi considerata ca imposibila daca vanzatorul nu are un produs identic pentru inlocuire.
(4) Orice reparare sau inlocuire a produselor va fi facuta in cadrul unei perioade rezonabile de timp, stabilita de comun acord intre vanzator si consumator, si fara niciun inconvenient semnificativ pentru consumator, luandu-se in considerare natura produselor si scopul pentru care acesta a solicitat produsele.
Art. 12
Termenul fara plata, prevazut la art. 10 si 11, se refera la costurile necesare aducerii produselor la conformitate, inclusiv costurile postale, manopera si materialele.
Art. 13
Consumatorul poate solicita o reducere corespunzatoare a pretului sau rezolutiunea contractului in oricare dintre urmatoarele cazuri:
a) daca nu beneficiaza nici de repararea, nici de inlocuirea produsului;
Posted Image daca vanzatorul nu a luat masura reparatorie intr-o perioada de timp rezonabila;
c) daca vanzatorul nu a luat masura reparatorie, conform art. 11 alin. (4), fara inconveniente semnificative pentru consumator.
Art. 14
Consumatorul nu este indreptatit sa solicite rezolutiunea contractului, daca lipsa conformitatii este minora.

Daca e ceva schimbat, inca o data, te rog adu-ma pe calea corecta. Si mie mi-ar fi utile aceste cunostinte

p.s. nu beau cafea :)

Edited by miromulus, 09 March 2014 - 11:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate