Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

F64 review

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#1
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Acest review e despre F64 studio. Este un review negativ. De ce am deschis subiectul acesta? Pt ca m-am saturat de felul in care fac dumnealor business. Astazi a fost picatura care a umplut paharul si m-am decis sa comentez ceva in legatura cu asta.

Picatura a constat din faptul ca, avand nevoie neaparat sa cumpar ceva de acolo, niste accesorii de care nu stiu sa mai existe in alta parte, cel putin nu la pretul asta, am facut raliu ca sa ajung inainte sa inchida ei. Cand am ajuns: INCHIS PT RENOVARE.
Mi-aduc aminte ca alt prieten a trecut pe la ei saptamana trecuta si aveau acelasi "status".

Asta nu-i prima oara cand trec pe acolo in timpul orelor de program doar ca sa gasesc inchis pt diverse motive. N-ar fi asa de rau daca ar avea si ei niste ore de lucru mai normale, dar eu nu vad cum o persoana care lucreaza in timpul saptamanii sa poata ajunge acolo (doar daca lucreaza foarte aproape si se duce in timpul pauzei de masa) intre orele 9-17. Eu abia am reusit sa ajung la 17 fara 10 minute, repet, facand raliu prin oras.

In afara de asta, ce alte lucruri mi-au displacut:
- aveti filtru UV pe 58mm (cam cel mai comun diametru)? - N-avem.
- aveti microfibra (ce magazin foto care se respecta n-are asa ceva???)? - N-avem.
- dau banu' primesc marfa, ca la piatza, fara factura, fara bon, fara nimic (si asta la toate produsele cumparate de la ei)
- le cer solutie pt curatat senzorul, o primesc intr-o cutie care parca fusese scoasa de la gunoi

Astept reactii la ce am scris, pozitive sau negative. Cine a "suferit" din cauza lor e rugat sa posteze aici. De asemenea si cei care au avut parte de un tratament excelent (desi ma indoiesc ca ar fi multi) sunt idem rugati.

#2
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Eu deocamdata astept dupa ceva filtre 58mm promise pe miercurea trecuta. Acum inteleg de ce nu le-am primit inca :(
Prima impresie a fost foarte buna, am comandat ceva, a doua zi m-au sunat, a treia zi aveam marfa in mana, dar acum pe zi ce trece sunt mai dezamagit de ei.


Din Ro de unde se mai pot comanda filtre foto? Ca in mures am intrat in cele doua magazine foto existente, si mi s-a spus ca nu au mai adus filtre de la revolutie incoace.

Edited by atika, 19 July 2005 - 17:08.


#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu am primit ieri un filtru UV pe 62mm care ar fi trebuit sa-mi vina dupa calculele mele saptamana trecuta. A facut cam 8 zile pe drum (posta, chestii)
Data trecuta au fost mai prompti (3 zile de la comanda si am avut produsu' in mana).
Poate au ceva probleme acum in perioada asta.

#4
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005
salut !
subscriu la ideea de comert de piata. pana nu am cerut insistent bon de casa si certificat de garantie nu s-a miscat nimic, desi cotizasem destul de mult. asta s-a intamplat in februarie 2005.
vinerea trecuta, adica pe 15-16, cat o fi fost, m-am hotarat sa merg sa-mi cumpar un accumulator si doua filtre. la fel ca necro, am alergat ca nebunu' ca sa ajung la 5 fara 20 si cand colo un bilet mare pe usa anunta :INCHIS, bã !
Ieri, luni, aceeasi poveste: fuga-fuguta ca sa ajung la 5 fara un sfert si iar: INCHIS.
ca sa nu mai iau si azi teapa, am telefonat de la serviciu si am dezlegat enigma: baietii au iventar. Toata saptamana. asa ca nu mai pierdeti vremea incercand.

si tot pareri negative ar mai fi despre fotohobby, de pe covaci, la capitolul garantie. era cat pe ce sa nu iau garantia pentru obiectivul sigma 18-200 daca nu maream putin sonorul. nu stiu ce sa cred, tovarasii astia care vand articole foto au impresia ca sunt prea ieftine ? sau au impresia ca ne dau banii afara din casa?

#5
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
F 64 sucks big time..mie mi-au tinut un discurs despre ce de kkat sant ca m-am dus pe marca de aparat in loc sa iau maarele aparat de la marca cealalata...cand l-am intrebat pe nenea de ce le compara- pt ca cel putin pe atunci si chiar si acum ele sant in alta clasa de pret a inceput sa se mai inmoaie...yak....am plecat trantind usa...aaa..inainte l-am intrebat
daca nu cumva vrea sa faca bani cu magazinul ala...

#6
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Deh, asa se fac afacerile in Romania. Cand ajungi sa devii distribuitor unic pt anumite chestii, sau cand nu e mare competitie, incepi sa-ti bati joc.

Pe mine m-ar interesa niste acumulatori (clone) BP-511 care-s 990K pe site la f64. Daca stie cineva alt loc de unde as putea sa-mi cumpar la aceiasi bani... saru-mana!

#7
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
nu tin cu nimeni!! eu am fost odata la ei, pe la ora 6, nestiind programul. Am sunat frumos la interfon, mi-a zis ca este inchis, si i-am zis ca totusi vreau sa cumpar ceva, ca este urgent(era vineri). Si mi-a deshis doamna cea blonda, care a fost f. draguta. Cred ca am petrecut in jur de 20 min salivand la aparatele si acesoriile alea pe acolo. cred ca am ochii dulci si de aia m-a tratat asa :naughty:

#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Frumosule! Io's mai urat si nu tzine figura.

#9
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
asa e, aia de la f64 is cam ;)  am fost cu fuji-u meu sa-mi iau un inel adaptor 55mm - 55mm sa mai protejez lentila si pt un teleconvertor ulterior. Individu il ia frumos , se duce cu el in spate.. eu am ramas :confuzzled:  dupa care vine inapoi cu un inel de 55-52 si cica daca vreau pot sa-mi iau inca unul de la 52 la 55...ca cica catziva mm acolo...la un teconvertorr nu conteaza asa mult. ce sa mai...?  no comment

#10
X-Plicit

X-Plicit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 24.11.2004
Necro, tu fa'le review la astia, urmez eu sa fac la o alta firma care ma tine de 2 luni dupa un produs. Evident firma e unic distribuitor... evident ca raspund la mailuri doar cand nu sunt prea elegante cuvintele... eh, vine si timpul lor.


Cat despre f64, am avut cateva comenzi care au fost ok, dar la una am asteptat 1 luna de zile. Important e ca si-au adus aminte de mine. Mai am un prieten care si-a comandat ceva filtre, i-au venit, iar peste 2 luni a venit din nou postashu cu filtrele, de a sunat ala ala f64 sa intrebe care e biznisu' si pan' la urma a plecat postash cu tot cu filtre.

Asa e tara noastra, nu sunt motive de ingrijorare...

PS: Nici eu nu am primit facturi pt ce am cumparat.. din cate imi aduc aminte.

#11
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Probabil ca firma asta e fantoma, d-aia nu vedem nici facturi, nici usa deschisa prea des :P

Te referi cumva la o anumita firma care importa Sigma? Sau aberez?

#12
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004

atika, on Jul 19 2005, 17:06, said:

Din Ro de unde se mai pot comanda filtre foto? Ca in mures am intrat in cele doua magazine foto existente, si mi s-a spus ca nu au mai adus filtre de la revolutie incoace.

<{POST_SNAPBACK}>


Depinde ce filtre. UV, Skylight, FLD si Polarizare Circulara gasesti si la Focus 94
vezi AICI !!!

Necronomikon, on Jul 19 2005, 18:40, said:

Pe mine m-ar interesa niste acumulatori (clone) BP-511 care-s 990K pe site la f64. Daca stie cineva alt loc de unde as putea sa-mi cumpar la aceiasi bani... saru-mana!

<{POST_SNAPBACK}>


Am cumparat acumulatori GP (BP-511) de 1400 mAh cu 630.000 de la un magazin din TM.

#13
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
Eu le-am facut mai multe comenzi si de fiecare data am fost multumit. Marfa a ajuns in cel mai scurt timp si de fiecare data a fost bine ambalata. De fiecare data, in pachet am gasit si factura.

La magazin nu am fost niciodata ca nu sunt din Buc.

Edited by papanash, 19 July 2005 - 21:27.


#14
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Eu am fost de fiecare data multumit de F64. O singura data mi-au intarziat o comanda. De fapt o adusesera dar tipa pe care am intrebat-o la telefon nu stia. :)
Am fost la magazinul ala de cel putin 20 de ori, din care de 6-7 ori dupa inchiderea programului si am stat si pana la 6. Ba am fost servit si cu cafea cu frisca naturala. :D
Am cumparat chestie ieftine de la ei si unele le-am si negociat, cum ar fi Sigma 105mm macro la 10mil. (cand era 42.000 un euro). Cel mai important lucru de spus ar fi totusi acela ca de fiecare data am fost tratat bine acolo si mi-au dat impresia ca sunt bagat in seama.
Necro, parerea mea este ca te-ai ofuscat foarte repede concluziile tale fiind pripite. Daca au oameni inventar ce ai vrea sa iti faca? Parerea mea este ca F64 este mult peste media a ce inseamna servire in comertul romanesc. Si mai ales daca comparam cu celelalte magazine foto (focus94 si fotohobby)! ;)

#15
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
am avut si eu unele neplaceri cu ei. prima ar fi ca m-au chemat cu 10D-ul la ei spunandu-mi ca vor sa-l cumpere. cand am ajuns mi-au zis ca n-are cd-ul original si manualu si dintr-o data pretul a scazut cu 100$.
alta data am comandat niste filtre am abtinut o reducere la telefon si cand mi-a ajuns coletul, produsele erau mai scumpe ca cele de pe site.
alta acum 1 luna am dat comanda de 2 umbrele si inca nu mi-au sosit dupa ce mi-au spus "acum le trimit".
dar au si partile lor bune. Primul aparat de la ei l-am luat si in vreo trei ore mi-au povestit de toate aparatele existente(in pretul pe care-l vroiam) si despre fotografie(expunere si blah blahuri). Cu cafea am fost servit si eu si de obicei am fost servit bine.

#16
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

Necronomikon, on Jul 19 2005, 18:40, said:

Deh, asa se fac afacerile in Romania. Cand ajungi sa devii distribuitor unic pt anumite chestii, sau cand nu e mare competitie, incepi sa-ti bati joc.

Pe mine m-ar interesa niste acumulatori (clone) BP-511 care-s 990K pe site la f64. Daca stie cineva alt loc de unde as putea sa-mi cumpar la aceiasi bani... saru-mana!

<{POST_SNAPBACK}>


Am vazut si la Digitalworld clone de BP-511

#17
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Thanks man! Adios F64! Sper sa nu mai depind de ei...

Rigid> speram si eu sa fi fost singurul care a avut probleme, se pare ca nu-i asa. Nu stiu ce sa zic... astept sa-mi fie dovedit contrariul. Pana atunci imi pastrez parerea.

#18
mikele

mikele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.05.2005

Necronomikon, on Jul 19 2005, 18:40, said:

Pe mine m-ar interesa niste acumulatori (clone) BP-511 care-s 990K pe site la f64. Daca stie cineva alt loc de unde as putea sa-mi cumpar la aceiasi bani... saru-mana!

<{POST_SNAPBACK}>



incearca aici Baterii
Chiar daca nu apar pe site... nu strica sa dai un telefon sa interbi! Au sau aduca aproape orice fel de acumulatori

Edited by mikele, 20 July 2005 - 08:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate