Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Educatie rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostNicu90, on 29th July 2010, 20:05, said:

Eu am scris postul ala, si nu stiu cu ce te deranjeaza pe tine cu ceea ce fac eu la volan,daca port sau nu centura ,asta doar asa sa te bagi si tu in seama pe aici .
Si totusi care e problema ta? Iti ia tie puncte de pe permis sau bani din buzuar ca vorbesc eu la telefon in timp ce conduc ?! Asta e strict problema mea , asta asa sa nu te mai ambalezi degeaba .
Titlul threadului asta este "Educatie rutiera". Postul tau citat de mine cu centura si vorbitul la telefon este un exemplu PERFECT de "asa nu". Pe de alta parte postul asta cu "ce te deranjeaza" este total deplasat in threadul asta care iti reamintesc nu se cheama "ce teribilisme am facut eu si nu ma doare de voi" ci "Educatie rutiera".

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postf300, on 29th July 2010, 21:16, said:

Titlul threadului asta este "Educatie rutiera". Postul tau citat de mine cu centura si vorbitul la telefon este un exemplu PERFECT de "asa nu". Pe de alta parte postul asta cu "ce te deranjeaza" este total deplasat in threadul asta care iti reamintesc nu se cheama "ce teribilisme am facut eu si nu ma doare de voi" ci "Educatie rutiera".
Corect!  :thumbup:

#39
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007

View Postf300, on 29th July 2010, 21:16, said:

Titlul threadului asta este "Educatie rutiera". Postul tau citat de mine cu centura si vorbitul la telefon este un exemplu PERFECT de "asa nu". Pe de alta parte postul asta cu "ce te deranjeaza" este total deplasat in threadul asta care iti reamintesc nu se cheama "ce teribilisme am facut eu si nu ma doare de voi" ci "Educatie rutiera".
Nu am zis nimanui sa faca ce fac eu, dar nici teribilisme nu sunt, sunt pur si simplu chestiile care se intampla cand  sunt la volan si atat,prin teribilsm inteleg ca fac ceva doar ptr. a demonstra cuiva ceva, asa ca nu te mai arunca in a face catalogari .

#40
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postf300, on 29th July 2010, 21:16, said:

Titlul threadului asta este "Educatie rutiera". Postul tau citat de mine cu centura si vorbitul la telefon este un exemplu PERFECT de "asa nu". Pe de alta parte postul asta cu "ce te deranjeaza" este total deplasat in threadul asta care iti reamintesc nu se cheama "ce teribilisme am facut eu si nu ma doare de voi" ci "Educatie rutiera".

Ai perfecta dreptate. Hai sa nu derapam, si sa ajungem la "uite ce a facut ala". Nu e "coltul rusinii" aici, ok? :)

#41
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,698
  • Înscris: 30.01.2006
Nicule daca am incalca toti legea pe ascuns, fara sa ne laudam, si am respecta pe ceilalti, macar aparent, ar fi de un infinit de ori mai bine.

Iar problema celui cu farurile fa-ti un control la ochi, aveam si eu aceeasi problema, acum am ochelari, asta-i viata. -0.75 stangul si -0.5 dreptul, deci fa o incercare, si o sa obosesti si mai putin la drum lung. Legea e foarte buna cu farurile, sa vezi ce tare ma incurca aia fara ele, nu ca eu as fi sfant, le mai uit si eu stinse, cateodata nici nu ma prind pana in constanta de la Eforie.

#42
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Pai am fost citat de pe topicul cu obiceiurile de la volan, in rest nu m-am laudat nicaieri ca incalc legea, am zis doar ca si daca o incalc o fac pe pielea mea . Iar apoi,una este incalcatul legii,si una este respectul intre noi(cei din trafic ,dar si ca oameni),cel din urma din pacate e din ce in ce mai rar .

#43
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
cam aiurea topicul, sa facem ceva ce? de platit taxe peste taxe pentru drumuri platim
vrem infrastructura si poate bivolii din trafic vor avea si ei loc sa se desfasoare

un pas din partea noastra ar fi
ati ghicit, mersul cu bicicleta si scuterul in oras, mai putine aglomeratii, mai putini bani cheltuiti si mult mai distractiv

#44
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Nicule, de asta neamtul e neamt, iar romanul e ... roman. Lui i-a intrat in sange sau are in ADN respectarea legii. Romanul are altceva in sange. Incalci legea pe pielea ta ? Hmmmm ... Interesanta abordarea, dar as zice ca esti predispus la orice, de la zgarietura cat de mica, pana la un accident fatal. Ca si noi ceilalti, de altfel. De ce ? Pentru ca nu legea este cea care iti "guverneaza" mintea, ci increderea ca poti sa mai calci pe bec din cand in cand. Si tocmai atitudinea asta de "ce-ar putea sa mi se-ntample ?" iti poate juca feste intr-un moment sensibil pentru ca acea granita clara nu este definita in mintea ta, ci doar pe o hartie pe care o inveti ca sa iei carnetul. Si sa nu-mi spui ca n-ai facut niciodata la volan un gest pe care l-ai rememorat si l-ai considerat nebunesc ! Ei, despre acel gest vorbesc. La momentul acela nu l-ai incadrat cum trebuie. Si la momentul acela n-ai incalcat legea doar pe pielea ta, ci si pe a altora. Atentie ! Nu incerc sa-ti fac educatie, cred ca esti prea mare pentru asa ceva, ci doar constat inca o data atitudinea care nu ne face deloc bine si anume aceea ca "n-ai tu treaba cu ce fac eu". Aia e valabila doar daca stai izolat, sihastru, in pestera, padure, etc.

PS: "neamtul" e generic. Poa' sa fie si francez, si olandez, si croat, etc. Am auzit de croatii astia ca au dreptul sa-ti retina pasaportul pana aduci dovada ca ai platit amenda. Francezii is mai cinstiti. Iti confisca direct masina daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza legala. Nu stie nimeni sa-mi raspunda la dilema mea foarte veche si care suna cam asa: de ce romanii care ies din tara cu masina, stau cu ochii pe vitezometru ca pe butelie ?

Uko, ce educatie rutiera ? Ce sa facem ? Educatia oriunde in lumea asta s-a facut cu parul. Aia trebuie sa facem si noi.

Edited by cristi.r, 30 July 2010 - 00:08.


#45
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Prostii am mai facut si eu in primele luni de permis dar mi-au iesit din cap fumurile in scurt timp , insa daca se intampla sa mai vorbesc la telefon asta sigur nu e ceva de care sa imi para rau, ca daca sunt intr-o situatie mai complicata la volan cu siguranta nu o sa raspund la telefon , poate sa sune cat vrea , si nu nu e vorba ca merg pe pricnipiul ca nu mi se poate intampla mie in nici o situatie .

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcristi.r, on 30th July 2010, 00:56, said:

...
PS: "neamtul" e generic. Poa' sa fie si francez, si olandez, si croat, etc. Am auzit de croatii astia ca au dreptul sa-ti retina pasaportul pana aduci dovada ca ai platit amenda. Francezii is mai cinstiti. Iti confisca direct masina daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza legala. Nu stie nimeni sa-mi raspunda la dilema mea foarte veche si care suna cam asa: de ce romanii care ies din tara cu masina, stau cu ochii pe vitezometru ca pe butelie ?
...
Sa vezi sarbul ce cinstit e: la peste 50 de km/h peste, faci inchisoare intre 15-30 zile.  :deadtongue:

Edited by mario_bril, 30 July 2010 - 11:48.


#47
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Nu te contrazic, mario. Este posibil. Insa voiam sa subliniez faptul ca trebuie sa apara niste masuri coercitive drastice. Brusc si deodata, romanul care trece granita cu masina devine foarte, dar foarte educat (ca tot este vorba despre educatie rutiera). Ei, cum vine asta ?

Bine, problema e mai complicata. Complicata in sensul ca omul nu trebuie lasat sa greseasca. Adica sa i se creeze toate conditiile ca sa se "desfasoare" intr-un mod corect, pentru ca, in cazul in care a gresit, politia sa-i arate in mod foarte clar ca a fost rea-vointa din partea contravenientului. Or, la noi inca mai sunt destule aberatii si contradictii intre litera legii si spiritul legii. Adica nu poate sa ma opreasca politia la 500 de metri mai incolo pentru ca m-a vazut pe camera ca am taiat linia continua. Pai vino, frate, sa vezi cata groapa era in carosabil acolo unde am taiat linia continua.

Cu toate astea, cred ca inca sunt multe pe care le putem face si care tin exclusiv de noi, de modul cum ne deplasam din A in B. Adica nu putem da vina la nesfarsit pe altcineva/altceva pentru prostiile pe care le facem.

Edited by cristi.r, 30 July 2010 - 12:20.


#48
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Poate ca le e frica de agentii de circulatie straini, de amenzile destul de mari si de faptul ca ei nu iau spaga?
Zic si eu, nu dau cu parul. :)

#49
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Te admir pentru perspicacitate :D

Edited by cristi.r, 30 July 2010 - 12:21.


#50
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
vreau sa vad in bucurestiu ala, coloane de masini la orica ora a zilei
cand iese ministrul transporturilor, sau orice alt parlamentar in coloana oficiala, sa nu aibe pe unde sa`si faca loc, sa stea si ei bara la bara, sa injure, sa consume benzina, sa mai dea drumu` la un climatronic si la la masajul de buci
sa stea vreo 3 ore intrafic
dupa care sa iasa din bucuresti si sa dea de alta coloana kilometrica de masini
asa vreau
ia baga sirena, a pai, o bag de geaba ca n`am pe unde sa o iau
atunci stai bara la bara

#51
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
N-ai sa vezi, ca tot se gaseste loc sa treaca si ei .

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarius3k, on 30th July 2010, 13:14, said:

Poate ca le e frica de agentii de circulatie straini, de amenzile destul de mari si de faptul ca ei nu iau spaga?
Zic si eu, nu dau cu parul. :)
Le e frica ca acolo se aplica legea. La noi se sta la spagi si atat.
Unde in Europa poti negocia cu agentul de politie ca la noi? Dar acolo mai e un principiu: politistul trebuie sa vegheze la buna desfasurare a traficului si nu sa se transforme in zbirul soselei. Acolo se dau si avertismente verbale, recomandari, etc si numai cand se constata o vadita incalcare a legii atunci se iau si masurile coergitive.

#53
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostNicu90, on 30th July 2010, 14:14, said:

N-ai sa vezi, ca tot se gaseste loc sa treaca si ei .
de abia astept

Edited by Cutzu, 30 July 2010 - 13:32.


#54
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostCutzu, on 30th July 2010, 14:03, said:

ia baga sirena, a pai, o bag de geaba ca n`am pe unde sa o iau
atunci stai bara la bara
Din pacate n-ai sa vezi asa ceva. Coloanei oficiale i se face loc inainte  ;) . Singura sirena pe care am auzit-o in trafic bara la bara a fost a ambulantei. Dar se pare ca aia nu prea conteaza. Evident, pana nu te afli tu la orizontala intr-una.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate