Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#109
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 07.07.2009
sandy gandeste invers, ce-as mai vrea eu sa traiesc printre prostii aia indoctrinati de tv. si in schimb :), aici in tara lui otv si protv(dinainte sa apara base) e mai bine, nu? apropo, din ce am auzit,aia ies cam zilnic la bar/restaurant deci nu stau ca noi calare pe otv, ii invidiaza toata planeta, traiesc in alt mileniu.

Edited by alinnc, 01 July 2010 - 14:56.


#110
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostN62B44, on 1st July 2010, 15:27, said:

Romania dupa noua lege : motor de 3500cm taxa 5200 RON -> 1200 euro, salariu mediu 200 euro  :first:
concluzia este ca nu toti au fata de masini scumpe
s`a dus vremea cand cumparai un teren si`l vindeai mai scump, iar din diferenta iti luai un Touareg, acum tre sa strangi din buci sa platesti taxele
un moft scump, un moft care trebuia platit mai devreme sau mai tarziu
parerea mea este ca romanul nu`si permite mai mult de o masina de 20k un mondeo de exemplu, restul sunt vise implinite cu sacrificii mari, credite, milumil luat de la copil si platit rata
aia e

hai cu bicicleta

#111
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  Mi-ar placea ca macar din cauza acestei taxe si a viitoarelor care vor veni, sa ajungem asa : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oq3gIVGFTk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  Oare niste taxe ne va putea schimba mentalitatea?    Cred ca o sa deschid un subiect cu aceasta intrebare.

Edited by mihai!, 01 July 2010 - 14:47.


#112
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
vise

#113
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postrotnic, on 1st July 2010, 15:52, said:

vise

 Deocamdata pe langa ca inca nu avem impozitele si asigurarile de acolo nu avem nici parcari la care sa platesti si nici taxe de intrat cu masina in centru. 
Apropo, toti urlam ca nebunii ca vrem parcari. Pai daca ar fi parcari peste tot si ar costa numai 1.5 ron/ora (cat este acum la noi.Nu cat este in strainatate 2 euro, 2.5 euro/ora sau ca in Londra unde in centru este si 6 lire/ora) atunci chiar vom lasa masina acasa. Sa te duci la servici cu masina si sa o lasi  8 ore intr-o parcare publica nu va fi pentru oricine.   

Edited by mihai!, 01 July 2010 - 15:14.


#114
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcalinkgb, on 1st July 2010, 14:56, said:

Inseamna, cel mai probabil ca ai o problema de perceptie.
Foarte  elegant  spus,  uite  asta-mi place  la  forumul asta,  mai invat si eu cum sa spun despre cineva  cat de  cretin este  fara sa ma  pun  in postura  de a evolua  la  acelasi nivel. :thumbup:

@alinnc  :  Mare  dreptate  ai, ce  problema  de perceptie ? I-ai ginit la  fix  pe  taranii respectivi!
Sunt multi ,  pe  bune,  sa vezi @Courage, @Spare-me si  multi  altii-cica si ei  merg in oras cu SUV-uri!
Sper ca nu  te-ai  referit si la ML-uri ca la SUV pt ca altfel  ai o problema!
NU  invidia pe  nimeni  ca  iese la bar si ca ai  vrea sa fii ca ei. Fii barem  ca  tine,  apuca-te  de munca, sa vezi ca  o sa ai si o perceptie  corecta a  lucrurilor. Habar nu am de OTV, nu am  mai  vazut  asa ceva de  vreo 2 ani. Daca ai vedea de la ce distanta  scriu(cine  vede IP-ul  realizeaza) , ai intelege ca NU MA AFECTEAZA ABSOLUT DELOC ACESTE  MASURI, pe unii insa acest fleac  i-a ciuruit!


Eu cand  merg cu cei  2967cmc din dotare ma simt  foaaaarte bine. Nu mananc seminte  si nu  fumez  pt ca nu am  voie dpdv medical. Altfel as face-o! Ascult in schimb manele  la un volum  ridicat, cu geamul  usor  intre-deschis, imi place sa arunc  guma de  mestecat pe  capota  unei cashkarabete ce  sta  la stop langa  mine (vaaaai, nici nu  stiti ce  bine se lipeste de  portiera  masinii de alaturi). Plec  in forta,  sa fiu  primul si la celalat  semafor, injur  pietonii  care  asteapta  pe trotuar si  oooohooooo,,sa fie si o baltoaca, ii fac  de cacao  urgent. La Spalatorie  ma  bag cu  tupeu in fata, ca de,  doar dau spaga  10Ron la un exterior,  nu 2Ron  ca majoritatea  carpelor in kUR,  SAMD....
Cam  asa sunt  cei cu  A6, eu cel putin cam  in genul asta sunt,  iti  dai  seama  in SUV-uri  ce se  petrece,  in Gipane! OMG! Nu  as  vrea sa aflu! Sa nu fac la  fel, nu de-alta!

Edited by sanddy1964, 01 July 2010 - 15:07.


#115
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 07.07.2009
foarte nasol sandy ce ai zis, iar cretini is cei ce este.:)

nu am probleme cu ml-ul fiindca unii oameni chiar au nevoie de masina de teren cum e baiatul de mai sus.

nu stii ce e otv-ul dar esti de acord cu cei care stiu ce e si impotriva lumii civilizate.

iar daca asculti manele, no comment(practic nici n-as stii cum sa injur pe cat ar trebui manelele), daca spaga te face mai smecher atunci iar no comment. eu rotunjeam ceva de gen 2 lei cum ai zis ,dar mai nou nici nu mai dau. sa le dea patronu spaga daca vrea,tu dai spaga patronului,fiindca  nu se vede in dotari sau pret ca dai.e criza iar serviciile oricum sunt jalnice aici.

Edited by alinnc, 01 July 2010 - 15:22.


#116
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
surprinzator sanddy, sa stii ca exista multe specimene exact asa cum te-ai descris tu (in mod ironic). Exista si persoane care au muncit si muncesc si care pur si simplu au preferat o masina de clindree mare, dar sunt si multi altii care au facut banii din specula, din bisnita, oameni fara cultura, fara educatie, fara un dram de respect si care se comporta ca niste giboni in trafic, care cred ca totul li se cuvine doar pt ca s-au imbogatit dintr-o prostie. Pt toti acestia din urma, nu imi pare rau de masurile luate de Boc, pt ceilalti, care si-au luat masini de lux sa spunem pt ca si-au permis, pt ca au muncit, dar sunt oameni cu care poti dialoga civilizat, ei bine pe ei ii inteleg ca sunt nedreptatiti. In ce priveste primul tau post in legatura cu strainii, din pacate si la noi Tv-ul e un formator de opinie printre cetateni, daca PROTV-ul spune ceva devine lege de cele mai multe ori. Am si o oarecare banuiala de ce, dar prefer sa nu jignesc o parte din locuitorii tarii noastre. Totusi, indiferent cat de legume ar fi cei din afara, traiesc in cu totul alte vremuri decat noi. Nu te gandi din postura celui care si-a facut un trai bun in viata, o familie si care isi permite vacante exotice, ci prin prisma celor lipsiti de noroc, care in ciuda unei facultati bune, unor sperante, unor dorinte, unor eterne incercari, nu au ajuns sa castige prea mult. Sigur, calitatea vietii in Romania a mai crescut de-a lungul ultimilor ani, dar a crescut pe datorie si pe credite, artificial.

#117
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
daca va hotarati cu sniperu ala pot contribui si eu financiar nitel acolo, nu ca ma tenta ceva peste 2000 cmc dar asa ca idee pt altele...

#118
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Nu vad de ce sa face atata tam - tam pentru majorarea asta.Nu va afecta pe prea multa lume.Oricum din moment ce dai zeci de mii
de euro pe o masina cu motor pe masura...si iti permiti sa o intretii si sa mergi cu ea,200-300euro in plus pe an nici nu se simt.

Partea a doua:daca esti unul din multii "destepti" care te imprumuti de cateva mii de euro si iti iei un SH de "smecher" ca sa te dai duminca cu ea pe centru.....scuze dar taxa asta in cazul asta doar te ajuta sa revii cu picioarele pe pamant.

#119
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Taxa asta a fost pregatita de mult. http://revistapresei...ti-astia-q7.htm

Quote

are propria lista de taxe si impozite despre care spune ca sunt prea mici, printre care si cea auto. "Sa creasca impozitul pe masinile cu motoare de peste doi litri (2.000 cmc), ca in Italia, ca sa ajungi in cativa ani sa mai platesti inca o data masina. O sa geama toti astia cu Q7", a spus Berceanu. "


#120
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 31.12.2006
Cred ca bulgarii sunt in extaz de cand au auzit asta :D
Intrucat pana in iarna cel mai probabil va trebui sa-mi iau un "gip" (Multe Urari de Iubire Eterna jegurilor imputite carora le dau cateva zeci de mil pe luna ca sa-mi dea printre altele 30 de km de gropi pe care merg de 2 ori pe zi) si singurele la preturi accesibile sunt (evident) cele cu motoare mari, ma apuc sa-mi fac timp de infiintat firma peste Dunare. Cred ca o sa-mi pun un sticker pe masina cu "Nu sponsorizez hotia guvernamentala din RO".

#121
cv69

cv69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2010

View Postajaccio, on 1st July 2010, 17:07, said:

Nu vad de ce sa face atata tam - tam pentru majorarea asta.Nu va afecta pe prea multa lume.Oricum din moment ce dai zeci de mii
de euro pe o masina cu motor pe masura...si iti permiti sa o intretii si sa mergi cu ea,200-300euro in plus pe an nici nu se simt.

Partea a doua:daca esti unul din multii "destepti" care te imprumuti de cateva mii de euro si iti iei un SH de "smecher" ca sa te dai duminca cu ea pe centru.....scuze dar taxa asta in cazul asta doar te ajuta sa revii cu picioarele pe pamant.
Cred ca esti pe alta planeta.Aceasta majorare nu afecteaza numai ''desteptii'' ci pe orice posesor auto,si nu va face altceva decit sa mareasca parcul auto bulgaresc.Daca pentru tine 200-300E nu inseamna bani,ori esti intretinut ori vreun nabab care nu cunoaste valoarea banului muncit. In cazul asta cred ca tu ar trebui sa revii cu picioarele pe pamant.

#122
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Daca erau baieti destepti, cresteau cu 10-20% impozitul pe masinile cu motoare mici si incasau tot pe-acolo.

Eu m-as bucura (sa fiu si eu roman adevarat, ca voi) sa mareasca pretul carnii cu vreo 1000%. Ce plm, vrei carne? Vrei lux? Plateste, tati. Daca nu, mai e ceapa si pentru tine, relax. Ba chiar sa le fi dublat si lor impozitul, chit ca era vorba de 1-2 milioane in plus, nu 10-20. Da' am o presimtire ca urmeaza si treaba asta, direct sau indirect.

Edited by crst_g, 01 July 2010 - 16:37.


#123
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008

View Postcv69, on 1st July 2010, 17:28, said:

Cred ca esti pe alta planeta.Aceasta majorare nu afecteaza numai ''desteptii'' ci pe orice posesor auto,si nu va face altceva decit sa mareasca parcul auto bulgaresc.Daca pentru tine 200-300E nu inseamna bani,ori esti intretinut ori vreun nabab care nu cunoaste valoarea banului muncit. In cazul asta cred ca tu ar trebui sa revii cu picioarele pe pamant.

Nu vad cum ar afecta majorarea asta pe toti conducatorii auto din moment ce ea se aplica numai celor ce depasesc 2000cmc.
Am 26 de ani si am preferat o masina cu motor de 1.4 in locul uneia de 2000cmc sau 2500.Chiar muncesc cinstit si din salariu meu imi platesc singur chiria pentru ca nu stau cu mami si cu tati la bloc....asa cum fac peste 70% din tinerii de varsta mea.As putea oricand sa trec la un E90 de exemplu daca chiar mi-as dorii cu adevarat.Pentru mine ,la varsta asta, e mai important sa strang bani pentru o locuinta decat sa cumpar masini de fite.Cred ca sunt destul de bine cu picioarele pe pamant ,pentru ca daca nu eram...acuma nu aveam motor de 1,4 si faceam la fel ca tine...adica ma plangeam de majorarea asta.

#124
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006
Pe mine ma umfla rasul cand aud de oameni care si-au luat motoare de 3500 cmc ca sa-i "ajute in depasire".

Din 2000 cmc se scot 200+ CP linistit in ziua de azi, e arhisuficient pentru orice masina in afara de barjele extreme (gen seria 7 limuzina sau S Klasse, desi si acolo s-ar descurca onorabil). Un motor de 200 CP scoate sub 9 secunde 0-100 cam pe orice masina, chiar si pe cele de aproape 2 tone cred.

E ingrijoratoare tendinta asta de downsizing la motoare, pentru ca le scade fiabilitatea. Dar asta e lumea in care traim. Nothing's fair. S-au dus vremurile cind iti luai Mercedes cu motor de 6 litri si 200 CP. Acum e invers, cilindree mica, putere mare. Pina vor trece la taxarea/CP.

E o masura care afecteaza si multi oameni corecti, cum e cazul multor colegi de forum (si nu numai) si pentru ei imi pare rau, dar nu pot sa nu ma bucur partial pentru palma data snobilor, singura "bogatie" a acestei tari falimentare.

#125
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
biciclete aurii!!!
biciclete!!!!
pentru copii

#126
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/emn65Z0r1Jg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate