Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
282 răspunsuri în acest subiect

#91
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.103
  • Înscris: 06.07.2006
da ma
da` acolo se munceste, se produce, se incaseaza salrii frumusele
nu se traieste pe credit ca aici
ca sa nu mai spun ca nemtii sunt motorul europei, daca ar fi sa cada economia germaniei, mori si tu de foame si inca rau de tot

Editat de Cutzu, 01 iulie 2010 - 11:47.


#92
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 914
  • Înscris: 09.03.2010

View Postsanddy1964, on 1st July 2010, 10:06, said:

@Drosofila   -sa fii tu  sincer, hai!  si  salariile  sunt  lejere  la  noi. De ce  nu esti sincer? De ce  bagi basisme  fara  gandeala?
Si mai fii sincer  putin: la ei cel putin  drumurile sunt lejere, daca impozitele nu!
esti om umblat! de ce londonezii au Astra, Focus, 207, Clio etc.? aia din Aston, Jaguar, Land-Rover, Mercedes, BMW etc. chiar au fete pentru masinile alea...
elvetienii: Peugeot, Citroen, Renault, Fiat,Skoda etc. din clasa compacta si mica.
italienii: clasa mica la greu!
grecii: masini din clasa mica si mini. exceptie: taxiurile...
francezii: compacte, mici si mini.
austriecii: au cam toata gama.
doar nemtii au masini mai mari.

cat costa parcarea in Paris pe an? apropo, francezii impoziteaza si calul-putere...

#93
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
o cretinitate. daca-i preocupa mediul, atunci impozitul sa fie in functie de cantitatea emisa de gaze noxe.

#94
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 914
  • Înscris: 09.03.2010
taxele sunt una, impozitele sunt altceva...

#95
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 17.04.2006

View Postterratec, on 1st July 2010, 12:43, said:

La un motor de 3996cmc,, dupa noua grila, depasim cu 25 de EURO impozitul anual din Saxonia Inferioara.

Si probabil ii depasim si la numarul de masini cu 3996cm3. Amuzant, nu? :)

#96
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 776
  • Înscris: 01.10.2007
O masura cretina intocmai ca cine ne conduce tara.
De ce sa creasca taxa la peste 2000 sa se dubleze?? ca sa ia Boc-Poc mai multi bani sa fure mai mult.
O sa ajungem o tara de loganisti. Nu inteleg frustarile voastre. Daca aveti loganuri sau dastea cu motoare mici cum dealtfel am si eu de ce va bucurati la asa stire?? Primiti voi vreun ban.. sau mergeti pe principiul sa moara si capra vecinului. Daca ala a dat pe masina o carca de bani ca nu vrea sa se roage de ea in depasire cum fac loganistii a dat triplu pe ea va bucurati cand se mareste vreo taxa.. o tara de frustati si imbecili asta suntem si ne meritam soarta. Cu asa oameni si asa mentalitate niciodata nu o sa ajungem niciunde. CUm erau acum impozitele erau ok cat de cat acum sunt de prost gust nesimtite.. etc..
Repet am motor 1.5 dar cand aud asa bucurie din partea unora... cred ca voi va bucurati si ca se scumpeste benzina.. ala u motor mai mare consuma mai mult loganu diesel consuma 5 la suta ... da prinde suta in 16 secunde si de la 60 la 120.. minute.
Nu va mai bucurati pentru nenorocirea altora. am prieteni care au motoare de peste 2000 si sunt masini mid level nu limuzine.. deci nu va inteleg frustarea.. ne meritam soarta cu unii ca voi.

Cate accidente cu loganuri ati vazut... sunt multe si sunt proaste.. chiar prietenii mei care au le detesta si acum considera ca o solutie mai buna ar fi fost sa-si ia ceva sh.
Consider ca o masina de 2000-2500-2600 este una normala si nu ar fi trebuit supraimpozitata, nu in halul asta.

Editat de koss_x_treeme, 01 iulie 2010 - 12:32.


#97
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.061
  • Înscris: 02.03.2003

View PostJah, on 1st July 2010, 12:09, said:

Si probabil ii depasim si la numarul de masini cu 3996cm3. Amuzant, nu? :)

Si care este problema daca ii depasim ?
Este ilegal sa vrea omul masina cu motor mare ? Nu gandeste "corect"?

Sunt familii in care s-au cumparat masini pentru a acoperi intreaga plaja de situatii si anotimpuri. Un 4x4 serios, o clasa medie-mare pentru drumuri lungi si inca una de oras.
Pe astia trebuie sa ii sileasca sa reduca masinile, sa nu isi permita luxul de a achiziona si folosi un bun.
Mai sunt unii care isi permit si cate o decapotabila cu motor serios. Faptul ca oamenii au o masina de weekend sau concediu ii va costa 2000euro/an.

In timpul asta proletariul ranjeste cu bale la gura de atata bucurie.
Din cauza omului cu motor mare proletarii o duc rau.

#98
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 17.04.2006
Cei mai suparati de taxa asta vad ca-s cei care nici macar nu-s afectati  :lol: S-a naruit visul unui 3.0 cu miliarde de km dar cu blazon pe capota?  ;)

PS> Eu sunt afectat de impozitul marit, dar mi se pare o masura justificata pt perioada asta (in afara de ideea absolut idioata de a taxa la cm3).

#99
thedeady

thedeady

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 587
  • Înscris: 22.01.2007
Masuri "de dreapta" luate de guvernul "de dreapta" care ne conduce de un an si jumatate.
Culmea e ca au inca sustinatori. Si nu putini. Mai ales cei din categoria "sa moara capra vecinului".
Unul cu o masina scumpa si potenta oricum a platit TVA mai mult cand a cumparat-o, oricum plateste revizii mai scumpe, carburant mai mult (care include taxa chiorului de cand era ministru), taxa de poluare mai mare la inmatriculare. Pentru ce sa plateasca mai mult? Pentru drumurile praf din tara, pentru locurile de parcare inexistente, pentru radarele care trebuie amortizate?
Tare mi-e c-o sa urmeze si-o crestere la pretul rovignetei, sa fie acolo. Sa mai aiba Berceanu & Co de unde sa mai fure, ca prostii din privat nu inteleg ca trebuie sa-si dea pielea pentru propasirea alesilor si-a neamurilor lor.

#100
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.794
  • Înscris: 28.11.2005
kk mk, pt un vr6 ajungi la 20 de bulioane. Accept draq si impozite si taxe marite la masini, dar sa elimine draq txa aia de prima inmatriculare.

In criza financiara masuri de dreapta cred ca iau doar aia de stanga.  :confuzzled:

#101
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostDrosophila-melanogaster, on 1st July 2010, 12:59, said:

aia din Aston, Jaguar, Land-Rover, Mercedes, BMW etc. chiar au fete pentru masinile alea...
elvetienii: Peugeot, Citroen, Renault, Fiat,Skoda etc. din clasa compacta si mica.
italienii: clasa mica la greu!
grecii: masini din clasa mica si mini. exceptie: taxiurile...
francezii: compacte, mici si mini.
austriecii: au cam toata gama.
doar nemtii au masini mai mari.
Iti  zic eu dece au  masini mici:  de  carpe-n kur  ce sunt  unii din ei,  doar pasaportul  are  alta  culoare, in rest sunt mai prosti decat  multi  capsunari  pe care-i  hingheresc  pe-acolo. Crezi ca sunt  supermani daca  sunt cetateni  englezi (alcoolici  notorii, etc etc) sau  elevetieni ( ce  jigodii de babalaci!!!) francezi (carpe-n cur algeriene si  maghreb)? D egreci  nu  zici  nimica ca  sunt si ei  amarati, ei s-au intains  mai mult decat le  tinea  plapuma  de mult, nu ca noi! Au  un teritoriu  mult  mai  mare  deat  pot  gestiona la  nivelul pe care-l  doresc, filozofia  lor de  viata e  alta! La fel si  in cazul francezilor,  englezilor si  altora. De ce sa nu avem  si  noi filozofia  noastra de viata: masina  , casa,  nevasta , copii, amanta, catel , pisica, capra  vecin, etc .. La  ei  lipsesc unele  si  apar altele din aceste  elemente.
De ce  la  ei fraierii stau  cu chirie  si umfla  cate  un TURCALETZ care  are vreo 6 apartamente si daaaaa!! un CLIO! De ce la noi lumea  prefera  sa aiba  casa  proprietate  psonala,  masina  masina nu  cazan sau  limbric,  etc etc...Pt ca la ei  propaganda  audio-video  si de tot  felul  i-a facut s a devina  molustele  care  sunt! La noi abaia  a inceput  cu  basismul, cea mai  toxica  basina  ideologica  ever!

#102
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.810
  • Înscris: 15.06.2007
Si uite boc o suge , pe buze.... De ce? Pentru ca cine vrea , si are bani, (si nu-s putini) ma refer ca la cate Touareguri, Mercedes ML, BMW X5, X6, sunt, Jeepuri, astia au scos acul de cojoc:
Isi pot lua hibride, ca nu degeaba s-au bagat toti marii giganti auto sa hibrideze SUV  urile: taxe 0 si se vede cel mai tare si scaderea consumului de combustibil.

Dar cine are sa dea 50.000 de  euro pe o masina , are si 1000 de euro sa dea pe impozit. Dar daca se incapataneaza sa nu plateasca , are la alegere o gama larga de Hibride, de la Lexus, Infiniti, si prospaturile de la Mercedes si BMW.  Daca Boc mai lasa impozit 0 la asa zisele hibride, cu motoare de 4000-5000cmc,  atunci a dat o palma la cacat.
Cel mai nasol e pentru cei cu soiul de masini care-s pe niciunde , gen Audi 2,7TDI, care nu-i nici prea prea , nici foarte foarte .
Sau cu asa zisele masini de 2 L de la Mercedes si BMW, care defapt au 2145cmc, numa bune de impozitat suplimentar..

Adevarul ca ficare leu conteaza, si tara asta zau ca e bataia de joc a unora fara nici un dumezeu.

#103
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 540
  • Înscris: 07.07.2009
eu vad asa: oamenii in general, in romania cam toti, nu "simt", nu trec de buna voie pe biciclete, nu se uita la motoare mici, nimic din astea, se uita doar la portofel si eventual credite. taxele exagerate ii pot face sa se mai gandeasca sau eventual ii face sa se simta penibili si aratati cu degetul ca tarani.

eu sincer cand vad in oras suv sau gen a6 clar imi imaginez ca e un mare taran la volan, vai de capul lui, abia a evadat din gradina de la tara si sigur are bordul plin de seminte. si ii invidiez pe straini cand ii vad la tv pe biciclete prin oras si multe masini micute.

iar faza cu motor de 3l polueaza mai putin decat 1.6l dupa 3 ani, n-o cred. iar dieselul ar trebui sa dispara in general.

Editat de alinnc, 01 iulie 2010 - 13:53.


#104
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postalinnc, on 1st July 2010, 14:52, said:

eu sincer cand vad in oras suv sau gen a6 clar imi imaginez ca e un mare taran la volan, vai de capul lui, abia a evadat din gradina de la tara si sigur are bordul plin de seminte. si ii invidiez pe straini cand ii vad la tv pe biciclete prin oras si multe masini micute.

Inseamna, cel mai probabil ca ai o problema de perceptie.
Cat despre straini, nu pot sa mai zic nimic, sanndy a spus-o muuuult prea bine.

Editat de calinkgb, 01 iulie 2010 - 14:15.


#105
teo4you2

teo4you2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 12.09.2009
Mi-e sila de mentalitatea unora!
Eu unul am doua masini: una de 1000 cm cubi si alta de 2200cm cubi.
Credeti ca ma dau banii afara din casa de mi-am luat "jipul"?
L-am luat pentru ca lucrez in constructii...........drumuri de santier....Apropos....la statia de sosire in constructie de la o telegondola la cota 2000 m....drum de santier pot urca cu Agila mea cea de 1000 cm cubi? Eu zic ca nu! Nu toti isi iau masini cu motoare mari ca sa se plimbe cu ditamai hardughia in oras. Avem salarii de Africa si taxe de Europa Occidentala. Rusine guvernantilor!

#106
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.810
  • Înscris: 15.06.2007
Cea mai indicata chestie, este sa nu generalizam: nu-s toti asa cum s-a descris mai sus.
Sunt pameni in tara asta care au bani de Lexus nou, de X6 nou, Cayenne, etc. De aia nu-mi pare rau, pentru ca majoritatea lor, au facut garla de bani din afaceri cu statul , sau sunt patroni cu tentaculele incalcite pana la guvern..
In tara asta e greu sa faci bani multi, si cinstiti , si sa fii curat ca lacrima.  Apropo, sefii mari de la alcatel, au peugeoturi, 407 si cel mai smecher are un Nissan Murano.... NU se intind ei , la avioane si cai verzi pe pereti.

PS: Io in locu lu Boc-Poc, m-as fi dus sa trag la xerox legislatia dintr-o tara mai cu apa calda si as fi aplicat-o din scoarta in scoarta.  
Sau as fi facut din contra , paradis fiscal...  Si atunci fiecare pe penis lui sa moara. Fiecare e liber de taxe, face ce vrea, si traieste de pe urma muncii proprii.
Adica de cat ai muncit , atata ai trait.

Editat de tfmercedez, 01 iulie 2010 - 14:13.


#107
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.797
  • Înscris: 02.02.2010
Romania dupa noua lege : motor de 3500cm taxa 5200 RON -> 1200 euro, salariu mediu 200 euro  :first:

Olanda tara in top 5 ca fiscalitate pe glob : motor de 4400 cm ->taxa de drum/impozit 950 euro, salariu mediu 1500 euro, ajutor de somaj 800-900 euro  :bigwhitegrin:

#108
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.314
  • Înscris: 27.03.2007

View Posttavktm, on 1st July 2010, 09:55, said:

Intr-un fel vreti sa se mareasca impozitele pentru cei bogati, in alt fel nu vreti taxe mai mari pentru masini mai mari.
Bineinteles ca totul este discutabil si intotdeauna este loc de modificari in bine la orice lege.

Insa rationamentul asta, "nu dau bani la stat ca oricum ii cheltui aiurea" este cretin, bun, si ce sa facem acum, nu mai dam deloc, nimeni, credeti ca ar fi mai bine asa ?
Mai bine ne-am concentra sa facem ceva in tara asta, pentru tara asta, nu sa ne plangem ca niste copii.

@Tom_Cat, bine ca nu esti parlamentar la felul in care pui problema.
@ initiator topic, masina ta pare AUTOUTILITARA, nu inteleg de ce te plangi cand tu ai DUBA, vrei sa platesti cat un Matiz ???
Mda, gandesti foarte sanatos si occidental. Intrebarea reala este "de ce sa dau mai multi bani la stat cand oricum sunt cheltuiti aiurea" si te provoc sa demonstrezi ca e cretin argumentul asta.


View PostEvergreen, on 1st July 2010, 09:58, said:

eu nu pot decit sa ma "bucur" pentru anumite persoane din anturajul meu.... asta vis-a-vis de niste discutii ampoolea avute inainte de alegeri......
cu masurile geni(t)ale luate unul plateste o gramada pt motorul ce sta mai mult in garaj (RCA e mare) iar alalalt a ramas fara job...

abia astept sa mai avem o sesiune de taclale...
:)
Am si eu o gramada de "anticomunisti" din astia care inca cred cu tarie in zeul lor.

View Posttavktm, on 1st July 2010, 11:01, said:

Vladescu a spus clar care sunt ponderile procentuale in PIB pentru fiecare cheltuiala. Cel mai mult consuma salariile si pensiile, iar din celelate cheltuielei care se fac ponderea cea mai mare o are sistemul de sanatate.
Cu "argumentul" asta cred ca ai lamurit pe toata lumea. Pe bune, tu chiar asculti ce zic astia?

View Postkoss_x_treeme, on 1st July 2010, 13:29, said:

O masura cretina intocmai ca cine ne conduce tara.
De ce sa creasca taxa la peste 2000 sa se dubleze?? ca sa ia Boc-Poc mai multi bani sa fure mai mult.
O sa ajungem o tara de loganisti. Nu inteleg frustarile voastre. Daca aveti loganuri sau dastea cu motoare mici cum dealtfel am si eu de ce va bucurati la asa stire?? Primiti voi vreun ban.. sau mergeti pe principiul sa moara si capra vecinului. Daca ala a dat pe masina o carca de bani ca nu vrea sa se roage de ea in depasire cum fac loganistii a dat triplu pe ea va bucurati cand se mareste vreo taxa.. o tara de frustati si imbecili asta suntem si ne meritam soarta. Cu asa oameni si asa mentalitate niciodata nu o sa ajungem niciunde. CUm erau acum impozitele erau ok cat de cat acum sunt de prost gust nesimtite.. etc..
Repet am motor 1.5 dar cand aud asa bucurie din partea unora... cred ca voi va bucurati si ca se scumpeste benzina.. ala u motor mai mare consuma mai mult loganu diesel consuma 5 la suta ... da prinde suta in 16 secunde si de la 60 la 120.. minute.
Nu va mai bucurati pentru nenorocirea altora. am prieteni care au motoare de peste 2000 si sunt masini mid level nu limuzine.. deci nu va inteleg frustarea.. ne meritam soarta cu unii ca voi.

Cate accidente cu loganuri ati vazut... sunt multe si sunt proaste.. chiar prietenii mei care au le detesta si acum considera ca o solutie mai buna ar fi fost sa-si ia ceva sh.
Consider ca o masina de 2000-2500-2600 este una normala si nu ar fi trebuit supraimpozitata, nu in halul asta.
+1

View PostJah, on 1st July 2010, 13:42, said:

Cei mai suparati de taxa asta vad ca-s cei care nici macar nu-s afectati  :lol: S-a naruit visul unui 3.0 cu miliarde de km dar cu blazon pe capota?  ;)

PS> Eu sunt afectat de impozitul marit, dar mi se pare o masura justificata pt perioada asta (in afara de ideea absolut idioata de a taxa la cm3).
Poti sa detaliezi un pic despre cat de justificate ti se par masurile de crestere a taxelor/impozitelor in perioada asta?

View Postsanddy1964, on 1st July 2010, 14:41, said:

Iti  zic eu dece au  masini mici:  de  carpe-n kur  ce sunt  unii din ei,  doar pasaportul  are  alta  culoare, in rest sunt mai prosti decat  multi  capsunari  pe care-i  hingheresc  pe-acolo. Crezi ca sunt  supermani daca  sunt cetateni  englezi (alcoolici  notorii, etc etc) sau  elevetieni ( ce  jigodii de babalaci!!!) francezi (carpe-n cur algeriene si  maghreb)? D egreci  nu  zici  nimica ca  sunt si ei  amarati, ei s-au intains  mai mult decat le  tinea  plapuma  de mult, nu ca noi! Au  un teritoriu  mult  mai  mare  deat  pot  gestiona la  nivelul pe care-l  doresc, filozofia  lor de  viata e  alta! La fel si  in cazul francezilor,  englezilor si  altora. De ce sa nu avem  si  noi filozofia  noastra de viata: masina  , casa,  nevasta , copii, amanta, catel , pisica, capra  vecin, etc .. La  ei  lipsesc unele  si  apar altele din aceste  elemente.
De ce  la  ei fraierii stau  cu chirie  si umfla  cate  un TURCALETZ care  are vreo 6 apartamente si daaaaa!! un CLIO! De ce la noi lumea  prefera  sa aiba  casa  proprietate  psonala,  masina  masina nu  cazan sau  limbric,  etc etc...Pt ca la ei  propaganda  audio-video  si de tot  felul  i-a facut s a devina  molustele  care  sunt! La noi abaia  a inceput  cu  basismul, cea mai  toxica  basina  ideologica  ever!
+1

View Postalinnc, on 1st July 2010, 14:52, said:

eu sincer cand vad in oras suv sau gen a6 clar imi imaginez ca e un mare taran la volan, vai de capul lui, abia a evadat din gradina de la tara si sigur are bordul plin de seminte. si ii invidiez pe straini cand ii vad la tv pe biciclete prin oras si multe masini micute.
Da, pai hai manifestam ca sa-i convingem sa se spele strazile cum trebuie, sa se imprejmuiasca zonele in constructie corespunzator, sa eliminam pe cat posibil sursele de praf si poluare (prin amenzi si alte mijloace) in asa fel incat sa nu mai ne murdarim pe pantofi la primii pasi facuti in afara cladirilor si atunci nu cred ca va fi cineva care sa nu-si doreasca sa mearga cu bicicleta la munca sau la o fatsaiala prin oras!

Dar sunt grele astea, presupun management, implicare, studii din partea autoritatilor, presupun militieni care aplica legile, nu merge, mai simplu taxam si impozitam si merge treaba.

Eu zic sa fiti mandri dragi rumani, urmatorul Lambo sau Ferrari pe care le vedeti pe strada ganditi-va ca ar putea fi luate chiar din banii vostri pentru a avea un parc auto national la standarde internationale!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate