Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#55
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
sa fim sinceri: taxele si impozitele pentru masini sunt "lejere" in Romania. inclusiv taxele primariilor pentru locurile de parcare...

#56
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
intelegeti, e  dureros  sa te  plimbi zilnic  100km  prin  oras  intr-un lighean, sa  iei  "n"  degete  in gat de  la diversi cand  opresti  pe  dreapta  sa  dai  jos  clientul  care ti-a  lasat de  o  juma de saorma, sa te  prefaci ca nu  vezi scuipatul aferent  spagii, sa te enerveze un Cayenne  oprit la semafor in fata  ta  si sa nu  stii cine  e in spatele  geamurilor fumurii. Mai iese si vreo  mana ce  arunca  un  chistoc  de Kent chiar pe  capota  ta,  gata, ti s-a  dus  ziua, incepi  sa injuri si sa proferezi  basisme.
(BASISMUL :Cel  mai abject sistem politic  fara  nici o ideologie  sau  morala  din toate timpurile,  basismul!- are  radacina  in ceea ce  e mai rau in oameni, il ascoate  la  suprafata intr-un   mod dezgustrator,  asemanator  fesenismului. Si in acel  caz, lumpenproletariatul  isi  dadea  mana cu persoane o idee  spoite  prin scoli si care nu aveau  decat dorinta de a avea si ei, ca si  vecinul,  o capra  care  sa dea si lapte, nu numai sa stea docila cu kuru in sus. Pt  asta si-ar  trada  orice  princpii,  ar face orice  compromis  doar ca  sa-i demonstreze  vecinului  ca e mai buna  o  raie  de la  capra  proprie. samd...)
(fara  aluzie  la cei  care  au postat  aici  in gluma  in favoarea taxei)

@Drosofila   -sa fii tu  sincer, hai!  si  salariile  sunt  lejere  la  noi. De ce  nu esti sincer? De ce  bagi basisme  fara  gandeala?
Si mai fii sincer  putin: la ei cel putin  drumurile sunt lejere, daca impozitele nu!

Edited by sanddy1964, 01 July 2010 - 09:12.


#57
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
@tavktm
De ce sa se mareasca impozitele pentru cineva? Ca sa aiba animalele alea mai multi bani de risipit? Colegu', io cred sincer ca tu ai o problema majora de perceptie. Bogatia n-o faci jupuind 4 insi de 7 piei, ca la un moment dat n-o sa mai ai ce piei lua de pe el, n-are timp sa le refaca. O faci luand cate o juma de piele de la 10 milioane de insi, din juma de piele nu moare nimeni! Da' asa se intampla mereu cand nu mai vezi padurea din cauza nenorocitilor de copaci care-ti stau in fata.

Si da, nu vreau sa dau bani la stat pentru ca-i cheltuie de pomana. Exact asa! Atata timp cat nu este in stare sa-i cheltuiasca cu folos, mai bine nu-i cheltuieste deloc. Poate asa si-ar da seama pana la urma ca trebuie sa-si schimbe atitudinea!

De ce sa nu plateasca cat un Matiz? Conform teoriei asteia populiste, ala cu Matizul e un "chiabur nenorocit" care ar putea sa se duca cu transportul in comun (nesubventionat). Omul ala cu duba creeaza valoare prin serviciile pe care le presteaza cu duba, si oricum deja plateste impozit pe profit!

Edited by buntzi, 01 July 2010 - 09:18.


#58
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Posttavktm, on 1st July 2010, 09:55, said:

@ initiator topic, masina ta pare AUTOUTILITARA, nu inteleg de ce te plangi cand tu ai DUBA, vrei sa platesti cat un Matiz ???
pare dar este AUTOTURISM.
iar daca era duba/microbus as fi facut afaceri cu ea. afaceri care erau impozitate separat si statul castiga bani pe urma mea. noul impozit nu este decat un nou bir pe spatele prostilor care suntem si stam sa inghitim tot.
in decembrie 2008 am urlat in piata victoriei contra taxei de prima inmatriculare. daca ne strangem posesorii de masini cu "motoare puternice" nu ezit sa ies la un mars de protest.

LE : rog smecherii cu biamveu si taximetristii, persoanele care ne enerveaza cel mai mult in trafic, sa ne lase macar pe acest topic sa discutam linistiti !!!

Edited by maistoru, 01 July 2010 - 09:10.


#59
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

View Postmaistoru, on 1st July 2010, 10:08, said:

LE : rog smecherii cu biamveu si taximetristii, persoanele care ne enerveaza cel mai mult in trafic, sa ne lase macar pe acest topic sa discutam linistiti !!!

Ce vorbesti ma muritorule?! Crezi ca este dupa tine? Impozit tata, cat nu poti duce : triplu, cvadriplu, nu stiu cat sa nu poti sa il platesti sa iti ia casa. Ce inseamna asta sa ai casa in oras? Te duci frumos la tara, nu ai masina, nu poluezi, practici gradinaritul eco si gata.

PS: in cazul in care intentia mea nu este usor de observat, mai ales in cazul postarilor anterioare, eu NU sunt deacord cu nicio taxa, mai ales abuziva. Doar aplicam o mentalitate de meltean celor mai frustrati dintre noi, sa vada cum ar posta ei daca ar avea totusi ceva prin portofele.

In alta ordine de idei mi se pare aberant, este chiar asa de greu sa fie transparenti oamenii astia? Sincer, normal este sa puna pe siteul primariei cheltuielile pe anul in curs, 2010. Apoi sa puna si cota cu care participa guvernul, cota din fondurile europene, ramanand la sfarsit o cifra care se imparte la numarul de masini. In felul acesta vedem pentru ce dam banii si putem sa le scoatem ochii daca nu respecta contractul, putand fii dati in judecata.

Dar nu frate, trebuie sa ne jupoaie si pe mine si pe altii mai amarati, ca sa aiba dom' Primar si Consiliul bani sa asfalteze gropi cu 3000 eur bucata, sa ne puna pavele si in cur, sa ne puna borduri de marmura si alte rahaturi "indispensabile". Aloo! Conducerea?! Noi suntem actionarii vorstii ba, voi sunteti angajatii nostrii ca sa gestionati niste fonduri in folosul nostru, nu al vostru!

Edited by Tom_Cat, 01 July 2010 - 09:25.


#60
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu am stat sa citesc opiniile voastre dar consider solutia de a impozita centimetrii cubi o prostie. Ar trebui impozitati KW-atii.

Sunt motoare mici de 1.4, 1.5 capabile sa dezvolte peste 150 caluti deci cine are bani de o masina puternica poate evita impozitul. Si daca e nevoie de mai multa putere, pui mai multe turbine...:D. Parca TSIul are deja 2 ?!!!

#61
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrotnic, on 1st July 2010, 09:56, said:

sa facem ce? only one way - sniper

Ai sa razi, dar si asta este una din variante, si este chiar una dintre cele mai viabile. Trebuie luata in calcul.

#62
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Sincer, ce ai tu KW mei de sub capota? DE CE trebuie taxati? Ca nu ai tu?! Te rog frumos sa imi dai si mie un motiv pentru care doresti asta, altfel incep iar sa doresc si eu impozitez loganarii ca sunt rupti-n-cur si pot sa mearga si cu autobuzul ca si asa ma incurca pe strada, nu am loc sa parchez de ei, sa conduc de ei.

#63
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
@ tavktm : :coolspeak: No bravo, de-acum incepi sa devii rational! Deci propun sa investim in "mijloace fixe" de  acest tip

Edited by buntzi, 01 July 2010 - 09:33.


#64
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postbuntzi, on 1st July 2010, 10:08, said:

@tavktm
De ce sa se mareasca impozitele pentru cineva? Ca sa aiba animalele alea mai multi bani de risipit? Colegu', io cred sincer ca tu ai o problema majora de perceptie. Bogatia n-o faci jupuind 4 insi de 7 piei, ca la un moment dat n-o sa mai ai ce piei lua de pe el, n-are timp sa le refaca. O faci luand cate o juma de piele de la 10 milioane de insi, din juma de piele nu moare nimeni! Da' asa se intampla mereu cand nu mai vezi padurea din cauza nenorocitilor de copaci care-ti stau in fata.

Si da, nu vreau sa dau bani la stat pentru ca-i cheltuie de pomana. Exact asa! Atata timp cat nu este in stare sa-i cheltuiasca cu folos, mai bine nu-i cheltuieste deloc. Poate asa si-ar da seama pana la urma ca trebuie sa-si schimbe atitudinea!

De ce sa nu plateasca cat un Matiz? Conform teoriei asteia populiste, ala cu Matizul e un "chiabur nenorocit" care ar putea sa se duca cu transportul in comun (nesubventionat). Omul ala cu duba creeaza valoare prin serviciile pe care le presteaza cu duba, si oricum deja plateste impozit pe profit!

Discutiile astea iti dai seama ca pot merge la nesfarsit.
Eu nu stiu exact ce problema de perceptie vezi tu la mine, insa eu vad una cel putin matematica la tine. Draga colegul, daca nu bagi bani DELOC nu iese NIMIC.
Nu mai vorbi de piele si jupuit, la un moment dat trebuie in viata sa facem si sacrificii, stiu si pe mine ma doare, dar macar sper in mai bine si incerc sa ma pastrez intr-o luciditate macar partiala.

Dar hai sa facem un exercitiu de imaginatie, sa presupunem ca esti in ROMANIA si ai un accident, si ramai in mijlocul strazii, TU, care nu vrei sa dai NIMIC la stat, cum ar fi ca la tine sa nu vina cei de la SMURD, si sa zaci acolo ? Ca de, tu esti rebel si nonconformist.
Doamne fereste.  :(

Edited by tavktm, 01 July 2010 - 09:46.


#65
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
stiu sigur ca eu unul dau aia 2% direct la SMURD

#66
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postbuntzi, on 1st July 2010, 10:29, said:

@ tavktm : :coolspeak: No bravo, de-acum incepi sa devii rational! Deci propun sa investim in "mijloace fixe" de  acest tip

Masuri de genul asta au fost luate, si sunt luate in calcul in decursul istoriei. Daca cineva de pe aici traieste in OZ, sau pur si simplu nu a fost curios sa citeasca istori deloc atunci se poate infricosa.

#67
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Era o chestiune de timp sa se ajunga si la asta.

E clar ca cine care deja masina cu motor mare nu va renunta la ea ca probabil pierde mult prea muti bani si va alege sa plateasca taxe pentru ca de banii pe care i-ar pierde schimband masina ii ajunge sa plateasca taxe 1-2 ani.

Asadar se cheama venit garantat la bugetul de stat.

Si apropo, exista masini mari cu motoare de 1,5-1,6 litri turbo care se misca absolut decent (10-11-12 secunde pana la 100km/h).

#68
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postmaistoru, on 1st July 2010, 10:08, said:

pare dar este AUTOTURISM.
iar daca era duba/microbus as fi facut afaceri cu ea. afaceri care erau impozitate separat si statul castiga bani pe urma mea. noul impozit nu este decat un nou bir pe spatele prostilor care suntem si stam sa inghitim tot.
in decembrie 2008 am urlat in piata victoriei contra taxei de prima inmatriculare. daca ne strangem posesorii de masini cu "motoare puternice" nu ezit sa ies la un mars de protest.

LE : rog smecherii cu biamveu si taximetristii, persoanele care ne enerveaza cel mai mult in trafic, sa ne lase macar pe acest topic sa discutam linistiti !!!

Daca acea taxa de prima imatriculare era in uz de 20 de ani, atunci nu mai aveam un milion de cazane pe strazi, si probabil si un PIB mai mare.
Ai grija ce sustii, vezi dincolo de interesul tau simplu si poate chiar meschin.

In alta ordine de idei, tu ai DUBA, de 3,5 tone, ca faci tu afaceri cu ea sau nu asta este alta discutie, oricum taxele sunt diferite daca masina est pe firma sau nu, si oricum poti cara mobila cu ea la negru fara probleme, si fara sa dai nimic la stat, si sa chemi SMURD-ul la nevoie la fel, fara probleme.  :rolleyes:

#69
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Posttavktm, on 1st July 2010, 11:35, said:

Eu nu stiu exact ce problema de perceptie vezi tu la mine, insa eu vad una cel putin matematica la tine. Draga colegul, daca nu bagi bani NIMIC nu iese NIMIC.
Nu mai vorbi de piele si jupuit, la un moment dat trebuie in viata sa facem si sacrificii, stiu si pe mine ma doare, dar macar sper in mai bine si incerc sa ma pastrez intr-o luciditate macar partiala.

Dar hai sa facem un exercitiu de imaginatie, sa presupunem ca esti in ROMANIA si ai un accident, si ramai in mijlocul strazii, TU, care nu vrei sa dai NIMIC la stat, cum ar fi ca la tine sa nu vina cei de la SMURD, si sa zaci acolo ? Ca de, tu esti rebel si nonconformist.
Doamne fereste.  :(
Pai hai ca-ti spun ce problema de perceptie vad: de 20 de ani se tot cheltuiesc bani aiurea. Nici un rezultat notabil, nici macar mentinerea unei situatii vechi. Degradare continua. Asta pentru populatie, desigur, nu pentru "elita". Populatia face mereu sacrificii. Clasa politica nu face niciodata sacrificii, ba din contra, ei isi sporesc beneficiile. Chiar ti se pare normal? Asta e problema ta de perceptie.
Cu SMURD este la fel. N-am nimic impotriva sa platesc o asigurare medicala generoasa, care sa-mi asigure servicii de calitate in caz de nevoie. Dar nu sunt de acord sa tot bag bani intr-un sac fara fund, iar in momentul in care am nevoie de acel serviciu, pe care il toooot platesc de 15 ani, sa mi se spuna: "sorry, nu mai sunt medicamente ca nu sunt bani la bugetul sanatatii, tocmai am re-asfaltat aleea din fata Cotroceniului si am mai construit o scena pentru ziua copilului". Acum intelegi punctul meu de vedere?

View Posttavktm, on 1st July 2010, 11:40, said:

Masuri de genul asta au fost luate, si sunt luate in calcul in decursul istoriei. Daca cineva de pe aici traieste in OZ, sau pur si simplu nu a fost curios sa citeasca istori deloc atunci se poate infricosa.
Daca vrei, detaliaza, ca nu inteleg precis ce ai vrut sa spui. Eu ma gandeam ca daca meseria de politician corupt ar deveni subit muuult mai periculoasa decat aia de spion american in Iran, aia care acum se bat si se sfasie pentru locurile din parlament ar fi ceva mai reticenti la alegerile urmatoare.

#70
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostEvergreen, on 1st July 2010, 10:37, said:

stiu sigur ca eu unul dau aia 2% direct la SMURD

+1

Eu pe cuvant, la ultima defilare, cand i-am vazut pe cei de la SMURD la Arcul de Triumf mi-a venit sa plang...
Mai ales ca din pacate niste colegi de-ai mei tocmai avusese de-a face cu ei.  :(

Si ca sa ma dau mare, si noi avem o unitate SMURD vis-a-vis de noi, si le facem penele la masini gratis.  :rolleyes:


scuze de off-topic,

#71
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Posttavktm, on 1st July 2010, 10:45, said:

In alta ordine de idei, tu ai DUBA, de 3,5 tone, ca faci tu afaceri cu ea sau nu asta este alta discutie, oricum taxele sunt diferite daca masina est pe firma sau nu, si oricum poti cara mobila cu ea la negru fara probleme, si fara sa dai nimic la stat, si sa chemi SMURD-ul la nevoie la fel, fara probleme.  :rolleyes:

trebuie sa recunosc ca, car la negru cu ea. car morti la groapa.
astept toata clasa politica din Romania sa faca, coada la mine.

#72
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
@ buntzi

Nivelul de trai in tara asta a crescut, tu poate nu stii cum era acum 10 ani, sau acum 20 de ani.
Eu personal, ca idee, am platit tot timpul la sistemul medical si nu am folosit nicidata acest sistem, de ani de zile nu am luat nici o pastila subventionata macar, spre fericirea sistemul si a mea.
Insa sunt unii care beneficiaza din pacate de ajutorul sistemului, din pacate in primul rand pentru persoana in cauza care sufera.

Clisee de genul "oricum banii sunt cheltuiti aiurea" sunt ieftine si fara fond. Da, multi bani sunt cheltuiti aiurea, hai sa vedem cum ii cheltuim bine insa, nu sa vedem cum facem ca sa nu mai avem ce cheltui.

Vladescu a spus clar care sunt ponderile procentuale in PIB pentru fiecare cheltuiala. Cel mai mult consuma salariile si pensiile, iar din celelate cheltuielei care se fac ponderea cea mai mare o are sistemul de sanatate.

Edited by tavktm, 01 July 2010 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate