Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#37
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Pana acum, in trafic, mi se parea ca sunt multe masini inmatriculate in Bulgaria, nu stiu cum o sa fie de acum incolo: prea putine inmatriculate in Romania ?

#38
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Am ceva sa spun tuturor celor ce doresc impozit suplimentar pentru masinile bune cu motor mare. Din pacate ma retine faptul ca sunt om civilizat.
Avalansa de cheltuieli suplimentare nu imi place iar asta cu masina tinde sa umple paharul.

Muncesti trebuie sa platesti mai mult, ai o afacere trebuie sa fii jupuit, esti independent - devii dependent, ai masina cu motor mare platesti mai mult, ca sa sustii leprele puturoase ale tarii.
Oare voi nu v-ati saturat sa fiti priviti drept hoti care trebuie jumuliti ?

Masinile cu motor mare consuma mai mult, platesc taxe mai mari, au revizii mai mari, aduc mai multi bani in economie decat cele mici.
Oare trebuie sa ne intoarcem in comunism, sa fie parize cu soia pentru toata lumea ?
Ce vina are omul care si-a luat masina cu motor mare ? Poate ca face drumuri multe si are nevoie de putere pentru depasiri, etc.
De ce trebuie terorizat ? Discriminat deja este un cuvant prea usor pentru tratamentele astea.

Concluzia mea este ca a inceput vanatoarea oamenilor performanti prin forte proprii. Clientele politica sufera si ea dar dupa ce trece urgia va ramane fara concurenta.
Probabil ca si plecarea noastra din tara ii avantajeaza pe conducatori. Raman singuri sa isi faca de cap.

#39
nickelback

nickelback

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 29.12.2006
Iadul a mai primit unca un 'cerc' / 'nivel' / 'etapa' ..  Guvernul Ro...  :death:

Edited by nickelback, 01 July 2010 - 01:05.


#40
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostCutzu, on 1st July 2010, 01:35, said:

sau dupa ce iti iei 330`ul acela si incepi sa bagi in el bani, iti iei logan
asa mai merge e mai realist
Si m-apuc de taximetrie. O sa-i pun GPL, ca s-a scumpit si benzina. :(

#41
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
nu bre
te rogi sa mai tina sursa ta de bani
din taxi nu te imbogatesti
e doar o sursa de bani zilnica

#42
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 07.07.2009

View Postterratec, on 1st July 2010, 02:01, said:

Am ceva sa spun tuturor celor ce doresc impozit suplimentar pentru masinile bune cu motor mare. Din pacate ma retine faptul ca sunt om civilizat.
Avalansa de cheltuieli suplimentare nu imi place iar asta cu masina tinde sa umple paharul.

Muncesti trebuie sa platesti mai mult, ai o afacere trebuie sa fii jupuit, esti independent - devii dependent, ai masina cu motor mare platesti mai mult, ca sa sustii leprele puturoase ale tarii.
Oare voi nu v-ati saturat sa fiti priviti drept hoti care trebuie jumuliti ?

Masinile cu motor mare consuma mai mult, platesc taxe mai mari, au revizii mai mari, aduc mai multi bani in economie decat cele mici.
Oare trebuie sa ne intoarcem in comunism, sa fie parize cu soia pentru toata lumea ?
Ce vina are omul care si-a luat masina cu motor mare ? Poate ca face drumuri multe si are nevoie de putere pentru depasiri, etc.
De ce trebuie terorizat ? Discriminat deja este un cuvant prea usor pentru tratamentele astea.

Concluzia mea este ca a inceput vanatoarea oamenilor performanti prin forte proprii. Clientele politica sufera si ea dar dupa ce trece urgia va ramane fara concurenta.
Probabil ca si plecarea noastra din tara ii avantajeaza pe conducatori. Raman singuri sa isi faca de cap.

e simplu, poluezi si distrugi mediul si sanatatea oamenilor. pt asta poti plati nelimitat. poti lua un motor 1.4 tfsi de exemplu sau 2 masini daca tot ai bani,una mai mica pt oras. si oricum iti risti viata mergand tare in tara noastra, depasesti mai repede putin dar te face si mai increzator iar pe drumurile noastre se poate intampla orice, oricand, de oriunde.

#43
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Este dureros ca mai exista colegi pe aici care inca mai cred ca orice ban pe care guvernul il FURA din buzunarele cetatenilor se intoarce la cetatean prin ceva servicii sau infrastructura. Asta mi se pare cel mai trist, atitudinea asta de "sa moara capra vecinului". Cutzule, alinnc, voi chiar credeti ca in buget vor intra mai multi bani daca se aplica asemenea taxe complet tampite? Si daca prin absurd vor intra mai multi bani, chiar credeti ca vor face ceva folositor cu ei? Eu pot paria ca NU! Ii vor fura / risipi aiurea (ca si pe cei pe care ii au acum), pe proiecte nefezabile, misculatii si manevre. De-aia nu va inteleg! Daca vreun guvern ar fi facut ceva si apoi vezi doamne s-ar fi oprit din lipsa de fonduri, ar mai fi avut o circumstanta atenuanta, dar asa? Nimic. Risipa si distrugeri, amanari, licitatii trucate, autostrazi lipsa, sosele distruse, diguri care cedeaza, teren defrisat, teren lasat in paragina, importuri inutile si...TAXE! Multe. Pe orice.
alinnc, ziceai ca cei cu motoare mari polueaza si distrug sanatatea oamenilor. Ok, de-aia platesti taxa de prima inmatriculare, taxe in pretul combustibilului, asigurare mai mare, service mai scump. Asta se pare ca nu vreti sa intelegeti! Deja taxele sunt mari, iar banii tot nu se vad nicaieri.
Era vorba aia: hotii sunt in puscarie pentru ca Guvernul uraste concurenta. E prea adevarata in tara asta.

#44
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postbuntzi, on 1st July 2010, 06:58, said:

Cutzule, alinnc, voi chiar credeti ca in buget vor intra mai multi bani daca se aplica asemenea taxe complet tampite?

ma f&t pe el de buget
m`am saturat de atatea masini rulate aiurea, fara sa produca nimic
numa figuri, numa bani aruncati aiurea, in loc sa ii bagi in ceva care scoate bani iar

Edited by Cutzu, 01 July 2010 - 07:21.


#45
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

View Postbuntzi, on 1st July 2010, 06:58, said:

Este dureros ca mai exista colegi pe aici care inca mai cred ca orice ban pe care guvernul il FURA din buzunarele cetatenilor se intoarce la cetatean prin ceva servicii sau infrastructura. Asta mi se pare cel mai trist, atitudinea asta de "sa moara capra vecinului". Cutzule, alinnc, voi chiar credeti ca in buget vor intra mai multi bani daca se aplica asemenea taxe complet tampite? Si daca prin absurd vor intra mai multi bani, chiar credeti ca vor face ceva folositor cu ei? Eu pot paria ca NU! Ii vor fura / risipi aiurea (ca si pe cei pe care ii au acum), pe proiecte nefezabile, misculatii si manevre. De-aia nu va inteleg! Daca vreun guvern ar fi facut ceva si apoi vezi doamne s-ar fi oprit din lipsa de fonduri, ar mai fi avut o circumstanta atenuanta, dar asa? Nimic. Risipa si distrugeri, amanari, licitatii trucate, autostrazi lipsa, sosele distruse, diguri care cedeaza, teren defrisat, teren lasat in paragina, importuri inutile si...TAXE! Multe. Pe orice.
alinnc, ziceai ca cei cu motoare mari polueaza si distrug sanatatea oamenilor. Ok, de-aia platesti taxa de prima inmatriculare, taxe in pretul combustibilului, asigurare mai mare, service mai scump. Asta se pare ca nu vreti sa intelegeti! Deja taxele sunt mari, iar banii tot nu se vad nicaieri.
Era vorba aia: hotii sunt in puscarie pentru ca Guvernul uraste concurenta. E prea adevarata in tara asta.
+1

Asta e adevarul, suntem aici pentru ca astia nici macar sa fure cu cap nu sunt in stare...

Cutzu ce te doare pe tine de cum isi cheltuie altcineva banii?

#46
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
O masura buna, facuta insa prost.

#47
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Treaba buna faceau daca triplau impozitele la Logan & Shituri ieftine pentru clasa muncitoare. Astia circula in plus pe strada, polueaza si alte rahaturi.

In alta ordine de idei, ca si masura cu apartamentele, statul roman te taxeaza daca esti mai bun ca altii, mestere, ai mai multe case, ai o masina cu motor peste 2.0l, baga aici impozit sa manance si frustratii cu mpi-uri sau tiganii cu "n" puradei.

Am mai vazut amarati care vor impozit pe "lux". Pai stai mai asa, la primarie platesc impozit pentru ca folosesc masina pe strazile orasului si o las parcata tot in oras. Cu ce e mai cu mot ligheanul ca masinile mele ca sa platesc "la lux"? La cilindree ii inteleg, au motiv sa imi mai ia niste bani, dar asa?

Daca eram parlamentar le triplam taxele peste 1l-1.8l, astia sunt cei mai multi pe strazi. Pentru firme le micsoram impozitele.

#48
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postfastcarjunkie, on 1st July 2010, 09:15, said:

+1

Asta e adevarul, suntem aici pentru ca astia nici macar sa fure cu cap nu sunt in stare...

Cutzu ce te doare pe tine de cum isi cheltuie altcineva banii?
il doare fiinda este frustrat si vrea sa moara si capra vecinului....

#49
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
O intrebare: impozitul asta nu e cel fixat de fiecare primarie?

View Postalinnc, on 1st July 2010, 04:58, said:

e simplu, poluezi si distrugi mediul si sanatatea oamenilor. pt asta poti plati nelimitat. poti lua un motor 1.4 tfsi de exemplu sau 2 masini daca tot ai bani,una mai mica pt oras. si oricum iti risti viata mergand tare in tara noastra, depasesti mai repede putin dar te face si mai increzator iar pe drumurile noastre se poate intampla orice, oricand, de oriunde.

Daca eu vreau sa impozitez castravetii, nu ma duc si numar rosiile, intelegi?

Daca vroiau sa impoziteze pe poluare, impozitau cantitatea de CO2 pe km si aia era. Daca vroiau sa impoziteze "luxul", foloseau grile de valori asemanatoare cu ce se folosesc la companiile de asigurari.

Asa, ei ce taxeaza de fapt? Spatiul ocupat sub capota masinii MELE. GENIAL!!!

#50
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postalinnc, on 1st July 2010, 03:58, said:

e simplu, poluezi si distrugi mediul si sanatatea oamenilor. pt asta poti plati nelimitat. poti lua un motor 1.4 tfsi de exemplu sau 2 masini daca tot ai bani,una mai mica pt oras. si oricum iti risti viata mergand tare in tara noastra, depasesti mai repede putin dar te face si mai increzator iar pe drumurile noastre se poate intampla orice, oricand, de oriunde.


Nu am chef sa caut date despre poluare si alte minciuni asociate domeniului dar stii si tu ca un motor benzinar de 3 ani de 3200 polueaza mai putin decat un 1.5-1.9 diesel de 10 ani sau un 1.6 benzinar similar.
Chestia cu poluarea este praf in ochi, atat. In rest este hotie bolsevica, prin care oamenii sunt invrajbiti (pseudo ecologistii vs. poluatorii chiaburi cu motor mare).

Masina mica si motot 1,4tfsi sa iti cumperi tu daca vrei, este optiunea ta.
Varianta cu 2 masini tot implica una buna pentru drumuri lungi, mai confortabila, ceva mai grea si implicit un motor mai mare.
Chestia cu riscatul vietii este alta poveste legata de basmul poluarii.
Motoarele mai mari sunt cumparate pentru demaraj, surplus de putere in depasiri si cred ca niciodata pentru viteza maxima.
Depasirile sunt mul mai sigure atunci cand masina poate. Esti mult mai putin stresat.
Teoria mea spune ca este mai sigura depasirea in rampa (pentru care ai nevoie de cai) decat depasirea pe care o face o masina puturoasa in panta.
Daca stau bine sa ma gandesc motoarele de 1.2 ating si ele viteze mari.

#51
cengherc

cengherc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.01.2007

View Postrich1974, on 1st July 2010, 09:43, said:

il doare fiinda este frustrat si vrea sa moara si capra vecinului....
+1

#52
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Intr-un fel vreti sa se mareasca impozitele pentru cei bogati, in alt fel nu vreti taxe mai mari pentru masini mai mari.
Bineinteles ca totul este discutabil si intotdeauna este loc de modificari in bine la orice lege.

Insa rationamentul asta, "nu dau bani la stat ca oricum ii cheltui aiurea" este cretin, bun, si ce sa facem acum, nu mai dam deloc, nimeni, credeti ca ar fi mai bine asa ?
Mai bine ne-am concentra sa facem ceva in tara asta, pentru tara asta, nu sa ne plangem ca niste copii.

@Tom_Cat, bine ca nu esti parlamentar la felul in care pui problema.
@ initiator topic, masina ta pare AUTOUTILITARA, nu inteleg de ce te plangi cand tu ai DUBA, vrei sa platesti cat un Matiz ???

#53
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005

View Posttavktm, on 1st July 2010, 09:55, said:

Mai bine ne-am concentra sa facem ceva in tara asta, pentru tara asta, nu sa ne plangem ca niste copii.

sa facem ce? only one way - sniper

#54
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
eu nu pot decit sa ma "bucur" pentru anumite persoane din anturajul meu.... asta vis-a-vis de niste discutii ampoolea avute inainte de alegeri......
cu masurile geni(t)ale luate unul plateste o gramada pt motorul ce sta mai mult in garaj (RCA e mare) iar alalalt a ramas fara job...

abia astept sa mai avem o sesiune de taclale...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate