Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#19
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am mutat aici discutia si am comasat topicurile. De asemenea, cei care mai posteaza off-topic ar face bine sa se abtina, or else. <_<

Ontopic: am reusit sa alimentez (ultimul) fix inainte sa scumpeasca astia benzina. Actuala guvernare ruleaza. Not!

#20
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
intreresant exemplul lui boc cu audiul. parca ei numai dastea au la guvern. se platesc impozite la ele ???

LE : am vazut ca a adaugat @courage si metodologia de calcul. numai ghinion am :( , a mea e trecuta 2402cmc. deci pentru 2cmc in plus depasesc fractiunea si mai platesc inca 72 de lei.

Edited by maistoru, 30 June 2010 - 23:47.


#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pt masinile premiul asta duce deja catre expropriere.

Zic asta pt ca in primii 2 ani scad 50%, apoi mai te rupe si guvernul cu 1000-1500 euro/an impozit.
Si uite asa intelegem de fac nemtii motoare de 1l turbo si muuuulti caluti...

Dar nu aveti grija, in curand se prind si guvernantii nostri de faza si or sa puna impozit/calutz putere, ca in Franta.
Atunci sa vezi tragedie....

Am editat topicul si am adaugat metodologia actuala de impozitare, calcule placute...

#22
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
ssa inteleg ca astazi erau super cozi la toate benzinariile pentru ca se scumpeste benzina de maine? :) chiar nu intelegeam de ce sunt 3-4 masini la pompa in coada si eu am mers ca eram pe drojdie :) hai ca e tare asta...

norocul meu e ca a mea are 1995 cmc deci nu e de lux  :thumbup:  clar, ma paste un turbo data viitoare (2 litri benzina sau diesel, nu conteaza)

totusi, cred ca 2000 de cmc ajung pentru orice autoturism de bun simt... in acest moment se pot scoate lejer 190-200 cp din 2 litri benzina sau diesel si un cuplu foarte bun asa incat chiar nu vad de ce mi-as lua un motor mai mare (desigur acum 2 saptamani faceam calcule la o masina cu motor de 3 litri  :naughty:  )... uite asa ma adaptez si eu la criza...

#23
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
no more 325i  :(

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
mai  da voi  credeti ca  idiotu  asta  o sa traiasca  forever? Ce  exemplu de  kkt,  Audi A6. Numai  Audiurile au  motoare  mari frate!  Conteaza  ca e Audi, NU CA E  UN MOTOR DE  1998cmc...ca altfel  platea  pe el  la  greu dupa  calculul nou! Nu inteleg ce  calcul  a  facut el si de unde  pana unde  e 400Ron la un Audi acuma...sunt  10  tipuri de motoare  Audi!
la  el  la tara de unde  vine,  era un singur Audi si pe ala  il stie.
Doamne,  ce  meritam  asemnea  trogloditi  la  carma! TREBUIA SA VINA SI JUDGEMENT  DAY IN RO! Ii  meritam si pe  ei si pe  compatriotii care i-au  votat si care-i lauda.

Edited by sanddy1964, 01 July 2010 - 00:13.


#25
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
daca iti permiti caruta de 50 de mii de coco
mai conteaza alte 10 mii taxe anuale?
conteaza normal, din moment ce i`a luat de la laptele praf de la gura copilului, scutecele,  in general a facut mari sacrificii pentru a procura o masina bengoas si inca 10 mii de coco e to much
poate cu ocazia asta se limiteaza romanu` la o masina mai modesta, care sa`i care figurile din punctu x in y, atat si nimic mai mult

oricum ar fi taxele, se scumpesc si alte lucruri cu implicare directa asupra autoturismelor, benzin, asiugrare, piese

deci hai sa ne luam bicicleta pentru oras si masina o folosim in weekend cand vrem sa ne relaxam in afara orasului
e de departe cea mai buna idee

View Postcrst_g, on 1st July 2010, 01:02, said:

no more 325i  :(
faceti cheta un grup de prieteni, achizitionati masina si mergeti cu randul
azi tu, maine altu` si peste 5-6 zile iti vine iar randul
mi se pare rezonabil

#26
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
da de ce  sa fie  de  12 ori mai mare  taxa  de la o masina de  1500cm  la una  de  2967 cmc ??/
Adica  un motiv  logic, nu ca e ala idiot.
Eu nu  cred ca  asa se calculeaza. Nu poate  fi  impozitul  la o masina de  3000cmc : 1000 de euro.
UITE  CAT DE  BINE  STIU CE  AU SPUS  ACUM UN AN:

Quote

Ministerul Mediului intentioneaza sa schimbe modul in care va taxa vehiculele incepand cu anul viitor. Astfel, noua taxa pe poluare auto - care va intra in vigoare din 2010, va taxa toti posesorii de vehicule din Romania. Ministerul Mediului considera ca actuala taxa are o forma discriminatorie fata de cei care isi cumpara o masina si se lucreaza ca noua formula sa fie echitabila pentru toti cetatenii.

Conform declaratiilor lui Dan Carlan, secretar de stat in cadrul Ministerului Mediului, formula noii legi va fi echitabila pentru toti cetatenii, astfel incat nu doar cei care isi cumpara masini sa fie taxati. Astfel, statul va taxa si cetatenii care au deja masini inmatriculate in Romania, in functie de cat de mult polueaza vehiculele lor. Informatia a fost oferita presei in cadrul intalnirii Mediafax Talks about the Auto Industry, care a avut loc astazi.

Pe langa asta, Ministerul Mediului va incerca sa deruleze programul Rabla 2010 din prima zi a lunii ianuarie. Inca de la instalarea in functie, Nicolae Nemirschi a declarat ca taxele se vor schimba astfel incat poluatorii sa plateasca. Ministrul Mediului nu a dat inca detalii privind criteriile dupa care vor fi taxate vehiculele din Romania incepand cu anul 2010.

@Cutzu    : urmatoarea  lege  va  fi  interzicerea  motocicletelor!  :lol:

Edited by sanddy1964, 01 July 2010 - 00:25.


#27
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Da ARO tot masina de lux este??? Sa inteleg ca este AUDI-ul romanesc??? Parca unele au motor de 3500 cmc diesel, nu??
Hadica bogatanii astia cu ARO, ne trageau in piept aaaa?????
Mama lor de BOCatani!!!!!! :cursing:

#28
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
2999 cmc costa acum cca 1000 RON, dar va costa dublu.

Candva aveai X5 3.0d, nu mai stiu ce jucarie aia cum.

Dupa cate deja se vede, impozitarea nu era "cota unica".
Era in trepte si de dublau/interval!

Acum diferenta va fi mult mai mare.

In cativa ani, cu impozite, probleme economice etc, se va ajunge si la noi ca cine are un non-logan sau masina noua sa fie cel putin clasa medie.
Nu consider asta un lucru bun, doar un fel de normalizare.

Pur si simplu ne-am aruncat toti, de la mic la mare, NU pe ce aveam nevoie, ci pe ceea ce ne doream si adesea in multe rate.
Vb de plasme, LC, masini, case, haine etc.

Vin vremuri f. grele si nu prea ne inchipuim exact ce insemna asta.

Faza de rahat este ca crescand impozitele MULT per total, reactia de respingere va fi f. puternica, deci TOT nu se vor strange banii necesari la bugetul mult-prea-gaunos.

Economia neagra va fi de baza.

#29
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 07.07.2009
eu as vrea sa dubleze si la diesel. cel mai bine ne luam moto si biciclete precum alte tari si gata.

#30
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
tot nu`i vad eu pe burtosi cu bicicleta
nu concep ei sa dea cayene pe bicicleta, iti dai seama cat se injoseste, ce drq

#31
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostCutzu, on 1st July 2010, 01:07, said:

faceti cheta un grup de prieteni, achizitionati masina si mergeti cu randul
azi tu, maine altu` si peste 5-6 zile iti vine iar randul
mi se pare rezonabil
Ai sa mori taximetrist. Si nu orice fel, ci unul batut in cap. Vezi ca de maine tre' sa schimbi tariful, sa nu uiti. Asta inseamna spaga mai mica. :(

Nu-mi purta mie de grija. Taiem 325-ul de pe lista, facem loc pentru un 330. ;)

#32
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
nah
e masina mea
tariful ramane la fel, oricum nu sunt clienti


sa fac poza, la postul tau
presimt ca iti iei un logan
sau dupa ce iti iei 330`ul acela si incepi sa bagi in el bani, iti iei logan
asa mai merge e mai realist

#33
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
ma speriasem  cand  am vazut  145RON/200cmc ...e  defapt  144, ca  e  72x2... :lol:  :P
Stai bre ca  asa  merge...calculasem cu  valoarea de la  3001cmc,  ma miram cum pana mea  am de plata atata!
Eu sincer nu-mi  fac  probleme  ca in loc de  1130RON o sa platesc  2160RON . asta e,  oamenii anticipeaza  cursul Leului ce  va deveni mic mic , la  nivelul  bocului mic. SI E  NORMAL CA LA UN CURS DE  10 RON=1euro sa  fie  si  impozitele  pe  masura. Daca  vreau sa merg cu Audi, o s a merg cu Audi numai ca sa-i fac in ciuda  bocului idiot.
SI MAI ALES  CELOR CARE INCA  BAT DIN PALME LA  PROSTIILE ZILNICE  PE CARE  LE  DEBITEAZA  DISTRUSII DE  VLADESCU SI BOC.
Cand o sa  bata la usa  sa confiste  masinile cu  cilindree mare  ca sa plateasca  salariile  bugetarilor mai  vorbim. Pana atunci  sunt de  acord cu masura. La munca!

Edited by sanddy1964, 01 July 2010 - 00:40.


#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Si eu care ma gandeam sa o schimb cu una de 3.000 cmc :angry: ...

#35
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Impozitarea suplimentara a masinilor "de lux" mi se pare o masura ok, dar ar trebui facuta in functie de valoarea masinii si nu de cilindree.

#36
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostJah, on 1st July 2010, 01:43, said:

Impozitarea suplimentara a masinilor "de lux" mi se pare o masura ok, dar ar trebui facuta in functie de valoarea masinii si nu de cilindree.
aici sunt de acord, dar taxa sa fie inca odata pretul masinii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate