Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Paratrasnete clasice si cu PDA. Ce alegeti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#109
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

View PostCRG, on 29th August 2011, 14:08, said:

Scrie peste tot "cel putin", nu vad unde scrie si "cel mult".

Ce te faci daca ai panza freatica la 1-2 metri adancime?
Aici nu este vorba de ,,cel mult" este vorba de forma si dimensiunile prizei de pamânt, si de Dispunerea A este în general aplicata pentru IEPT cu cel mult doua coborâri.,asta se potriveste la situatia ta ,si de - un grup de mai multi electrozi verticali cu lungimea totala de min. 6 m, dispusi în linie sau triunghi, având
distanta dintre ei cel putin egala cu lungimea lor si legati printr-un conductor identic cu cel al prizei de pamânt,

Asa trebuia executata. :peacefingers:
Sper ca ti-a fost de folos.!

#110
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postcreatza78, on 29th August 2011, 11:23, said:

Imi dati si mie normativul? Ca eu sunt genul care mai pleaca urechea si la critici, nu ca altii...acum pe bune, as vrea sa vad clar unde scrie ca nu s-a facut bine. Raman datoare de-o bere de paragraf sau chiar normativul.
era scris clar ca "acolo unde exista 2 sau mai multe impamantari realizate, ele vor fi echipotentializate".
citat aproximativ.
o sa-l gasesc si o sa-l pun.
discutia a mai avut loc la bloculetul lui petre, acum un an. cu citate si scandal.


am gasit.
"italicizarea" si bolduirea imi apartin.
cer si pretind berea promisa in mod public!  :rolleyes:

NORMATIV PRIVIND PROTECȚIA CONSTRUCȚIILOR ÎMPOTRIVA TRĂSNETULUI
Indicativ: I 20-2000
Înlocuiește: I 20-94


.................

D. Prize de pământ
2.3.81. Din punct de vedere al protecției împotriva trăsnetului, se recomandă realizarea unei prize de pământ unice-comună pentru IPT, instalația electrică, instalația de telecomunicații și înglobarea ei în structura construcției. Dacă prizele de pământ ale acestor instalații sunt separate, ele trebuie interconectate.
Notă: Dacă din motive justificate, la construcții cu structura metalică înglobată, prizele de pământ trebuie să fie distincte pentru diverse instalații, ele trebuie totuși racordate la structura înglobată prin legături pentru egalizarea potențialelor, conform subcap. 2.3.E.
2.3.82. Rezistența prizei de pământ folosită în comun poate fi cel mult egală cu 1 ohm, valoare impusă în STAS 12604/4,5 pentru asigurarea protecției împotriva șocurilor electrice prin atingere indirectă și în normele specifice pentru instalațiile respective, în scopul asigurării funcționării corespunzătoare a acestora.
Pentru fiecare tip de instalație se folosesc conductoare distincte pentru legare la priza comună. Fac excepție armăturile din oțel ale betonului și pereții metalici ai construcțiilor care se pot folosi drept conductoare de legare la priza comună pentru toate instalațiile.
2.3.83. Rezistența prizei de legare la pământ pentru IPT poate fi de cel mult 10 ohmi dacă priza este artificială și de cel mult 5 ohmi dacă priza este naturală.
Rezistența prizei de legare la pământ pentru construcții deosebite se stabilește conform prevederilor din cap. 3.
2.3.84. Pentru prizele de pământ se folosesc cu prioritate drept electrozi naturali elementele metalice în contact cu pământul ale construcției sau instalației, realizându-se prize de pământ naturale. Se pot utiliza armăturile de oțel interconectate din elementele de beton monolit sau alte elemente metalice subterane aflate la distanța de cel mult 10 m de cosntrucție, menționate în STAS 12604/4,5 și care îndeplinesc condițiile de continuitate electrică și de secțiune minimă din acest standard. Pentru evitarea riscurilor de deterioare a betonului datorită descărcărilor care pot apare la interconectările necorespunzătoare ale armăturilor se va acorda o atenție deosebită realizării acestor interconectări (de preferință ele se vor executa prin sudare).


................

Attached Files


Edited by casuta_papusilor, 30 August 2011 - 19:43.


#111
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcasuta_papusilor, on 30th August 2011, 19:20, said:

cer si pretind berea promisa in mod public!  :rolleyes:
Stai linistit ,nici macar nu s-a obosit sa multumeasca pt precizari. <_<

#112
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007
intrebare oarecum offtopic dar cumva ontopic
daca doi vecini isi fac instalatii de impamintare (si/sau paratraznet) separat fiecare in curtea lui dar cele doua nu sint decit la 5-10 metri una de alta despartite de un gard sa zicem ,e aceeasi treaba ca atunci cind tu iti faci in curtea ta  2 instalatii separate impamintare si paratraznet ? :peacefingers:

#113
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Interesanta si justificata intrebarea. Mai mult, ce faci la calcane, cand fiecare proprietar isi face impamantari separate, eventual chiar sub case. Ce se intampla acolo?

#114
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
intrebare oarecum offtopic dar cumva ontopic


Daca vrei sa stii daca ele interactioneaza si se pot produce tensiuni de pas periculoase raspunsul este da.

Edited by anaki, 30 August 2011 - 22:37.


#115
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAstrul, on 30th August 2011, 21:42, said:

Interesanta si justificata intrebarea. Mai mult, ce faci la calcane, cand fiecare proprietar isi face impamantari separate, eventual chiar sub case. Ce se intampla acolo?
Cel cu impamantarea proasta va avea necazuri.

Edited by anaki, 30 August 2011 - 22:34.


#116
creatza78

creatza78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.08.2008

View Postcasuta_papusilor, on 30th August 2011, 20:20, said:

era scris clar ca "acolo unde exista 2 sau mai multe impamantari realizate, ele vor fi echipotentializate".
citat aproximativ.
o sa-l gasesc si o sa-l pun.
discutia a mai avut loc la bloculetul lui petre, acum un an. cu citate si scandal.



................

Multumesc mult! Acum am intrat si am vazut...deci raman datoare de 2 beri-interconectate...cum pana mea nu inteleg si-a pus ala strampila atunci pe lucrarea mea? ala cu atestatul PRAM???

#117
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Ajungand pe topicul cu paratraznete , mi-am adus aminte de o dilema. Daca cineva s-ar gasi intr-o casa ce are montat pe acoperis un paratraznet, si trazneste taman cand este in casa, persoana in cauza aude bubuitura sau nu?

Edited by barbarian, 31 August 2011 - 20:00.


#118
Genyca

Genyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2011
Desigur ca se aude "bubuitura".
Este zomotul produs de amorsarea arcului electric, care apare indiferent daca descarcarea se face fata de pamant sau prin paratasnet (tot fata de pamant).

#119
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostGenyca, on 31st August 2011, 21:05, said:

Desigur ca se aude "bubuitura".
Este zomotul produs de amorsarea arcului electric, care apare indiferent daca descarcarea se face fata de pamant sau prin paratasnet (tot fata de pamant).

Hmmm, nu stiu ce sa zic. Mie mi se intampla o chestie curioasa, la dilema mea am certitudinea ca nu se aude. Nu stiu cum de stiu treaba asta, nici nu stiu cum sa explic de ce nu se aude bubuiala insa sunt sigur ca nu. Poate ca mai demult am citit pe undeva despre asa ceva, am retinut ce se intampla dar nu-mi mai aduc aminte explicatia.

Sa fie cumva legat de faptul ca urechea, in cazul unui sunet extrem, extreem :blink:  de puternic, nu mai percepe zgomotul?!

Apropo, s-a intamplat cuiva sa fie intr-o casa al carei paratraznet sa fie traznit?

Edited by barbarian, 31 August 2011 - 20:11.


#120
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
Se aude, si inca cum.
In concluzie aceste prize de pamant trebuie executate cum trebuie,si cine mai citeste tampenii de genul mi-a zis mie inginerul(nu se specifica profilul)ca trebuie separate,sa le ignore.Normativul referitor la paratrasnete este relativ usor accesibil,si acolo scrie negru pe alb ce si cum.

Edited by anaki, 31 August 2011 - 22:02.


#121
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
Paratrasnet Gromostar 25 cu raza mica ,recomandat pentru case.

Attached Files


Edited by anaki, 10 September 2011 - 12:02.


#122
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009
Detali tehnice:
    GR  25  este un paratrasnet de tip PDA de inalta precizie recomandat a fi utilizat in instalatii de protectie civila si industriala cu raza mica de protectie, 42 metri nivelul I de protectie, conform normativului I20 - 2000, in acord cu standardul european NFC 107/102/1995  si EN62305-2. Pentru protectia constructiilor civile si locuintelor permanente, zone cu trafic intens,  se va aplica nivelul de protecti 1++ si un coeficient de periculozitate de 50. Este realizat din otel inox, timp de amorsare 25us. Dimensiuni  391 x 70 mm, conexiune tip M16x45 mm, greutate 1,85 Kg.
GR T 25 - terminal PDA cu dispozitiv de testare.

Principii de instalare.
-    Analiza de risc conform standardului EN 62305-2
-    Protejarea zonei radiante conform standardului NFC 17-102 (in editia a doua, din iunie  2009, standardul e armonizat cu EN 62305-3)
-    Descarcarea undei de soc in pamant conform EN 62305-3 si NFC 17-102
-    Pentru instalatia de coborire se recomanda doua coboriri, conform standardului NFC 17-102 in editia a doua, din  iunie  2009.

Conform cu NFC 107/102/1995, EN 62305-2, I-20/2000
Garantie 10 ani.
Curent suportat certificat 102 kA

#123
danny_c1977

danny_c1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2005
Am si eu o intrebare :) Daca am o balustrada de balcon metalica la 18  m inaltime si pe langa el trece la 1.5 m coborarea la pamantare a paratrasnetului acesta trebuie legata aceasta balustrada de conductorul de coborare pentru echipotentializare. Conform I20 din cea ce am citit eu .......se pare ca da ..........dar nu este periculos totusi daca stai afara pe balcon si tocmai atunci se descarca un trasnet  ? :)

#124
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanny_c1977, on 20th October 2011, 17:13, said:

Am si eu o intrebare :)
Nu

#125
danny_c1977

danny_c1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.08.2005
La care din intrebari este raspunsul nu ? la legarea pentru echipotentializare sau la partea cu pericolul ?

#126
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,321
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdanny_c1977, on 20th October 2011, 17:51, said:

La care din intrebari este raspunsul nu ? la legarea pentru echipotentializare sau la partea cu pericolul ?
La partea cu legarea.Daca stai la bloc poti sa fii sigur,ca acea balustrada este legata de structura metalica a  lui,asa cum cred ca este si priza de pamant a paratrasnetului.
In ceea ce priveste pericolul ,acesta exista numai in cazul unei lovituri directe a trasnetului  in acea balustrada,bineinteles tu fiind acolo. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate