Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...
 

Samsung Galaxy S vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
318 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Samsung Galaxy vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10 (381 membri au votat)

Care este cel mai performant ?

  1. Samsung Galaxy S (137 voturi [35.96%])

    Procentaj al voturilor: 35.96%

  2. Iphone 4 (88 voturi [23.10%])

    Procentaj al voturilor: 23.10%

  3. HTC Desire (57 voturi [14.96%])

    Procentaj al voturilor: 14.96%

  4. Samsung Wave (29 voturi [7.61%])

    Procentaj al voturilor: 7.61%

  5. Nokia N8 (41 voturi [10.76%])

    Procentaj al voturilor: 10.76%

  6. Sony Ericsson XPERIA X10 (29 voturi [7.61%])

    Procentaj al voturilor: 7.61%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#91
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu am zis ca sunt de aruncat..dar ma indoiesc ca sunt la nivelul celor de pe iphone..sa nu mai pomenesc de jocuri :) , o sa isi ia un prieten in curand galaxy si o sa am posibilitatea sa fac comparatii in detaliu :).

#92
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 346
  • Înscris: 10.08.2009

 tkd29, on 4th August 2010, 14:39, said:

Nu am zis ca sunt de aruncat..dar ma indoiesc ca sunt la nivelul celor de pe iphone..sa nu mai pomenesc de jocuri :) , o sa isi ia un prieten in curand galaxy si o sa am posibilitatea sa fac comparatii in detaliu :).

Uita-te si singur [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ystbyveug-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :) Eu zic ca e destul de binisor.

#93
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007

 geopsi, on 4th August 2010, 14:38, said:

eu  credeam ca e vb de i9000 si captivate ala... gasisem ca arata diferit, uite:

Galaxy S = Fascinate = Vibrant = Captivate = Epic 4G = acelasi telefon cu mici modificari (in principal de aspect) in functie de operatori.

"Confusingly, Samsung's Galaxy S will be sold under different names in the US. Verizon will have it as the Fascinate, T-Mobile as Vibrant, AT&T as the Captivate and US Cellular as the Galaxy S—and Sprint as Epic 4G."

Editat de antinVidia, 04 august 2010 - 20:03.


#94
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003

 pandurub, on 4th August 2010, 15:02, said:

Uita-te si singur [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ystbyveug-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :) Eu zic ca e destul de binisor.

Se vede fain , pe iphone este aparut de vre-o 2 ani cred , are rost sa zic ca pe 3GS meu se incarca de 2 ori mai repede ca pe Galaxy? :)
Cum am zis si mai sus..degeaba ai hardware beton daca softul nu stie sa il puna in evidenta.

#95
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 28.05.2009

 tkd29, on 4th August 2010, 22:09, said:

Se vede fain , pe iphone este aparut de vre-o 2 ani cred , are rost sa zic ca pe 3GS meu se incarca de 2 ori mai repede ca pe Galaxy? :)
Cum am zis si mai sus..degeaba ai hardware beton daca softul nu stie sa il puna in evidenta.
Ehe, cand avea iPhone asa jocuri, Android inca se chinuia la ceva ce parea mai mult .jar decat .apk.
Dar lucrurile evolueaza si au evoluat de la 2.0 si cu 2.2 vine suprematia.
Este inceputul, dar in afara de grafica, este la nivelul iOSului, ba chiar mai sus, prin multitasking si cloudul folosit.

#96
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu vad inca nici o suprematie cand trebuie sa instalezi nu stiu cate rom-uri diferite sa il faci sa se miste fluid.
Cand vor reusi asta din prima atunci mai stam de vorba, pana atunci android este sub ios.

#97
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 28.05.2009

 tkd29, on 4th August 2010, 23:23, said:

Nu vad inca nici o suprematie cand trebuie sa instalezi nu stiu cate rom-uri diferite sa il faci sa se miste fluid.
Cand vor reusi asta din prima atunci mai stam de vorba, pana atunci android este sub ios.
Suprematie in sensul de viteza si performanta. Uita-te in teste cu nexus, bate Galaxy S, care are un procesor mult mai bun.
iOS are locul lui in top. Si Android este putin din ambele lumi, si iOS si Windows Mobile, primul pt partea de internet si stabilitate buna si only touch, iar a doua cu custom roms.

#98
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.369
  • Înscris: 08.09.2006

 tkd29, on 4th August 2010, 22:09, said:

Se vede fain , pe iphone este aparut de vre-o 2 ani cred , are rost sa zic ca pe 3GS meu se incarca de 2 ori mai repede ca pe Galaxy? :)
Cum am zis si mai sus..degeaba ai hardware beton daca softul nu stie sa il puna in evidenta.
de fapt asphalt e de ani buni, acum a ajuns la 5. ULtima data jucase pe wm si se incarca mai repede, oricum nu alea 2-3 sec in plus conteaza, e vorba de optimizare.

#99
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003

 geopsi, on 5th August 2010, 09:22, said:

de fapt asphalt e de ani buni, acum a ajuns la 5. ULtima data jucase pe wm si se incarca mai repede, oricum nu alea 2-3 sec in plus conteaza, e vorba de optimizare.

Ba onteaza si nu sunt 2-3 sec..eu deja incep jocul pe 3GS si pe Galaxy inca este in loading :), ce optimizare? se misca perfect pe iphone..ce vrei mai optimizat decat atat? optimizarea banuiesc ca se refera la tot inclusiv viteza de incarcare.
Are rost sa il comparam cu iphone 4 care este mai puternic decat 3GS?

oricum mi-a placut de Galaxy , astept sa il butonez mai mult si sa vad ce aplicatii are si cum se misca cu diferite jocuri.

Editat de tkd29, 05 august 2010 - 09:12.


#100
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 17.11.2009

 tkd29, on 4th August 2010, 22:09, said:

Se vede fain , pe iphone este aparut de vre-o 2 ani cred , are rost sa zic ca pe 3GS meu se incarca de 2 ori mai repede ca pe Galaxy? :)
Cum am zis si mai sus..degeaba ai hardware beton daca softul nu stie sa il puna in evidenta.
Daca nu cunosti situatia reala de ce mai vorbesti ?
Galaxy S a primiti 19 update-uri de la Samsung plus rom-uri customizate de programatori/utilizatori.

Versiunea M1 merge ca "uns" pe Galaxy S.

Editat de Just_Cavalli, 05 august 2010 - 10:59.


#101
nk2

nk2

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 06.06.2008
eu inca sunt indecis intre galaxy s si iphone4 . dar cu update 2.2 android incep sa inclin spre galaxy
as vrea sa astiu mai multe despre android market si apple store(sau cum se numeste ) . nu se poate face ceva pt downloadarea gratuita de pe net a aplicatiilor ?

#102
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 17.11.2009

 tkd29, on 4th August 2010, 10:41, said:

E grea alegerea dintre cele doua, dar conteaza f mult si aplicatiile , capitol la care Iphone 4 castiga fara drept de apel, degeaba ai un tel cu hardware beton daca nu ai soft care sa il puna in evidenta.
Eu nu te inteleg sincer. Tu nu ai avut niciun telefon cu Android 2.1/2.2 si nu ai incercat nici 10 aplicatii din cele 100.000 de mii care sunt disponibile pt. SO Android dar iti dai cu parerea.

Mai documenteazate un pic si ai sa vezi ca multi utilizatori de Iphone 3/3GS, HTC Desire, Nokia N97 sau Xperia X10 au trecut la Galaxy S si nu regreta mutarea facuta, oare de ce ?

De problemele hardware pe care le-a avut Iphone 4 ai uitat ? Iti atasez o imagine ca sa iti aduci aminte.

 nk2, on 5th August 2010, 11:40, said:

eu inca sunt indecis intre galaxy s si iphone4 . dar cu update 2.2 android incep sa inclin spre galaxy
as vrea sa astiu mai multe despre android market si apple store(sau cum se numeste ) . nu se poate face ceva pt downloadarea gratuita de pe net a aplicatiilor ?
70% din cele 100.000 de mii de aplicatii pt. SO Android  sunt gratuite si le poti downloada de pe android market. ;)

Fișiere atașate


Editat de Just_Cavalli, 05 august 2010 - 10:44.


#103
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003

 Just_Cavalli, on 5th August 2010, 11:43, said:

Eu nu te inteleg sincer. Tu nu ai avut niciun telefon cu Android 2.1/2.2 si nu ai incercat nici 10 aplicatii din cele 100.000 de mii care sunt disponibile pt. SO Android dar iti dai cu parerea.

Mai documenteazate un pic si ai sa vezi ca multi utilizatori de Iphone 3/3GS, HTC Desire, Nokia N97 sau Xperia X10 au trecut la Galaxy S si nu regreta mutarea facuta, oare de ce ?

De problemele hardware pe care le-a avut Iphone 4 ai uitat ? Iti atasez o imagine ca sa iti aduci aminte.


70% din cele 100.000 de mii de aplicatii pt. SO Android  sunt gratuite si le poti downloada de pe android market. ;)

Asa ca fapt divers ai Galaxy? eu cred ca nu. Si eu stiu destui care au trecut de la Android inapoi la iOS ..oare de ce?
Stiu de problemele lui iphone 4 si asta este un motiv pt care nu ma grabesc sa il cumpar.
momentan 3GS imi este de ajuns si in jocuri il face praf pe galaxy..si atunci care este avantajul procului de 1Ghz si ramul mare?
Vezi cati se plang de problemele cu softul ca le merge in reluare , se pare ca esti singurul care nu vede ca softul scos de samsung este praf si trebuie ca alti developeri sa faca treaba in locul lor ca sa iti mearga telefonul decent.

Cumpara-l prima data si zimi daca iti place cu softul original .

#104
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 17.11.2009

 tkd29, on 5th August 2010, 12:17, said:

Asa ca fapt divers ai Galaxy? eu cred ca nu. Si eu stiu destui care au trecut de la Android inapoi la iOS ..oare de ce?
Stiu de problemele lui iphone 4 si asta este un motiv pt care nu ma grabesc sa il cumpar.
momentan 3GS imi este de ajuns si in jocuri il face praf pe galaxy..si atunci care este avantajul procului de 1Ghz si ramul mare?
Vezi cati se plang de problemele cu softul ca le merge in reluare , se pare ca esti singurul care nu vede ca softul scos de samsung este praf si trebuie ca alti developeri sa faca treaba in locul lor ca sa iti mearga telefonul decent.

Cumpara-l prima data si zimi daca iti place cu softul original .
La inceput au fost probleme dar s-au rezolvat! Iti faci update la versiunea M1, M2 si iti intstalezi Lanucher Pro si merge "brici".

Mai jos ai cateva exemple de gaming pe Galaxy S.

Asphalt 5 on the Galaxy S [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ystbyveug-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Real Football 2010 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S0DxP0sk5s0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Jogo Nova - Samsung Galaxy S [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TPyFB44Raag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Samsung Vibrant Galaxy S - Gaming with SNESoid on Android  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OzF1snjahts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Need for Speed Shift Samsung Galaxy S android demo [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l19CBS9H3s0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Quake3 (demo) on Samsung Galaxy S [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oaaicSzzHeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am inteles Galxy S e praf si Iphone 3GS e cel mai bun, dute mai bine pe sectiunea "iPod / Iphone / iTunes / iPad"

Editat de Just_Cavalli, 05 august 2010 - 11:31.


#105
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 18.01.2007
Pentru mine lucrurile-s clare și absolut firești:
1. Android VA FI cel mai răspândit OS mobil de pe planetă. O să depășească și Symbian și BB OS. Evident, și iOS. Motivul este evident, de-a dreptul pueril: există peste 500 de modele de telefoane mobile, de la peste 20 de producători. iOS este susținut de 3 dispozitive încă în producție, disponibile în 4 modele. - 2 x iPhone (3GS/4), 1 x iPad și 1 x iPod Touch. Faceți și voi matematica, este banală.
2. Android este un OS cu enorm potențial. Există 70k apps, probabil că o să depășească și numărul de aplicații din AppStore-ul Apple. Iarăși, susținute de cele peste 500 de modele de dispozitive cu Android. Doh.
3. Android o să devină, pentru piața de smartphone/mid OS fix ce este Windows pe piața de PC-uri. NU discut despre calitate ci despre răspândire. Nici nu insinuez cum că Android OS are bubele Windows sau invers :) Pentru că,da, Android are multe bube. Ca orice alt sistem de operare, fie mobile fie pentru PC/Mac
4. Dispozitivele pe care le comparați sunt înșiruite în cel mai prost mod cu putință. În primul rând, comparați iPhone 4 și Galaxy S, telefoanele cu cel mai puternic hardware de pe piață (CPU/GPU/memorie/display/conectivitate) cu Nokia N8... N8-ul care, imho, o să fie un major fail, exceptând gașca de cumpăraci-fanatici-ai-brandului.
5. iPhone 4 își va păstra piața. Deocamdată domină lejer ca și volum de unități vândute. Samsung nu a vândut și nici nu (cred) că o să vândă aprox 4 milioane de Galaxy S-uri în următoarea lună, așa cum a vândut Apple, iph 4. Și nu, nu cred că-i vorba doar de fanatism. Când vinzi 4 milioane de telefoane în aprox 2 luni, nu cred că poți să mai vorbești DOAR de brand loialty. Este pueril și imbecil, în opinia mea. Da, iPhone 4 a suferit o puternică lovitură în plex odată cu enormitățile spuse de Jobs legate de semnal și celelalte telefoane, care ”suferă la fel”. Cum s-a tradus asta în vânzări: impact aproape zero. S-au vândut la fel de bine după announcement ca și înainte de.
6. Strict la obiect, clasamentul meu este următorul:
Locul 1 - Galaxy S și iPhone 4
Locul 2 - Desire
Locul 3 - Xperia
Locul 4 - Wave
Locul 5 - N8.

Am luat în considerație următorii factori: Hardware, Software (OS, aplicații, user-friendliness, ușurință în update, suport), volum de vânzări, review-uri independente și impresia lăsată în utilizarea personală. Da, m-am jucat atât cu Galaxy cât și cu iPhone 4.

Ca fapt divers, am hotărât să cumpăr un iPhone 4 în următoarele săptămâni (o să aștept lansarea în RO) dar ȘI un galaxy S în luna septembrie, probabil, când bugetul îmi va permite.

#106
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 17.11.2009
Sunt de acord cu tine hubbabub1601.

#107
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 346
  • Înscris: 10.08.2009

 tkd29, on 5th August 2010, 12:17, said:

Asa ca fapt divers ai Galaxy? eu cred ca nu. Si eu stiu destui care au trecut de la Android inapoi la iOS ..oare de ce?
Stiu de problemele lui iphone 4 si asta este un motiv pt care nu ma grabesc sa il cumpar.
momentan 3GS imi este de ajuns si in jocuri il face praf pe galaxy..si atunci care este avantajul procului de 1Ghz si ramul mare?
Vezi cati se plang de problemele cu softul ca le merge in reluare , se pare ca esti singurul care nu vede ca softul scos de samsung este praf si trebuie ca alti developeri sa faca treaba in locul lor ca sa iti mearga telefonul decent.

Cumpara-l prima data si zimi daca iti place cu softul original .

Cred ca nu prea stii despre ce vorbesti. Faptul ca android te lasa sa iti customizezi cum doresti telefonul poate sa aiba si dezavantaje. Singur poti sa il incetinesti si apoi sa te plangi ca firmware-ul este prost. La iphone lucrurile stau altfel - nu ai acest lux al customizarii excesive. Ce naiba. Pana acum cateva luni nici sa va schimbati background-ul nu va lasa.

Eu m-am jucat si cu iphone4/3gs si cu galaxy s si as alege oricand libertatea.

ps - asa mai in gluma - iti dai seama ca momentan comparam un telefon de 8000 de lei cu unul de 2000 lei nu?

Editat de pandurub, 05 august 2010 - 12:19.


#108
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 18.01.2007

 pandurub, on 5th August 2010, 13:15, said:

Cred ca nu prea stii despre ce vorbesti. Faptul ca android te lasa sa iti customizezi cum doresti telefonul poate sa aiba si dezavantaje. Singur poti sa il incetinesti si apoi sa te plangi ca firmware-ul este prost. La iphone lucrurile stau altfel - nu ai acest lux al customizarii excesive. Ce naiba. Pana acum cateva luni nici sa va schimbati background-ul nu va lasa.

Eu m-am jucat si cu iphone4/3gs si cu galaxy s si as alege oricand libertatea.

În ceea ce privește customizarea, iOS (iPhone OS sic.) a fost primul OS mobil care a fost atât de customizat și customizabil încât a adus producătorul în punctul de scoate update-uri mult mai repede decât planificat pentru a acoperi breșele ce permiteau hacking-ul. Vorbesc, evident, despre Jailbreaking, Cydia/Rock/Installous et. comp.
Lasă porcăriile astea cu ”nu vă permitea să schimbați backgroundul” că nu țin deloc. Cred că orice user iPhone/Android/WinMo/Symbian care-i pus pe customizat, apelează la jailbreaking/rooting/rom modding/cert signing pentru a-și face nebuniile...

La subiect - faptul că poți customiza Androidul nu încetinește aparatul. Eu aș spune că problemele apara tocmai de la producători și de la încercările acestora de a ascunde interfața android, cu ceva shell custom, tocmai pentru a diferenția produsele proprii de cele ale concurenței (vezi HTC cu Touch Flo sau cum draci îî zice pe Droid, Samsung cu Touch Wiz etc.) OS-ul în sine nu ar trebui (nici nu o face) să încetinească dispozitivul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate