Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#109
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
frumos sorlic al tau, dar nici cu cyp si deyly nu mi-e rusine! :P
Ce sa zic, ai mei nu s-au batut pana acum...i-am vazut jucandu-se, dar dupa ce am citit aici m-am cam speriat, n-as vrea sa gasesc in cusca un hamster si jumatate... :angry: Acum de ex dorm ca niste purcelasi, unul cu capul pe celalat...ti-e mai mare dragul sa-i vezi  :)
Spatiu cred ca au deocamdata...si custile...sorry! sunt cam scumpe! am gasit cu 120 ron  :rolleyes:
waw! eu le dau mancare in fiecare zi de doua ori!!  :D  s-au cam ingrasat, banditii!  :D poate asa nu se vor manca intre ei  :)

Edited by ofelia, 01 July 2006 - 18:24.


#110
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
Despre hamsteri (informatii culese de pe site-ul  www.lumea-copiilor.ro )
   Hamsterul face parte din familia rozatoarelor, este de marimea unui soarece, are blana de diferite culori si este considerat unul dintre animalele de companie cele mai iubite de copii.
    

Cresterea lor ca “soareci de casa” a inceput acum 50 de ani, in prezent numarul celor care au in grija aceste simpatice rozatoare fiind foarte mare. Hamsterii sunt animale blande, foarte sociabile, atasate fata de stapani, deloc agresive fata de copii si nepretentioase in ceea ce priveste hrana. Iar pentru cei care nu cunosc prea multe despre aceste mici rozatoare, ne-am gandit ca niste sfaturi utile sunt binevenite, mai ales pentru aceia dintre voi care vor sa aiba un hamster.

Hamsterul isi are originea pe continentul asiatic, existand mai multe rase, dintre care cinci sunt mai cunoscute. Hamsterul sirian sau auriu (Mesecritus auratus) nu este mai mare de 25 de centimetri, este nocturn si isi ocupa timpul cu rearanjarea “casei”.

Ii place sa traiasca singur si trebuie crescut separat de ceilalti frati, inca de la varsta de 8 saptamani. Hamsterul pitic rusesc (Phodopus Cambelli) traieste intre 1 si 2 ani, are intre 10-15 centimetri lungime si o greutate de 50-70 de grame.

Este un animal sociabil, de aceea e bine sa cresti o pereche - mascul si femela - iar in loc de cusca, este recomandat un acvariu de marime medie, deoarece se strecoara usor printre gratiile unui grilaj. Ii place nisipul sau pietrisul foarte fin si este foarte sensibil, de aceea trebuie crescut cu multa grija. Hamsterul chinezesc are aceleasi dimensiuni ca piticul rusesc, dar seamana mai mult cu un soricel. Trebuie crescut in pereche de acelasi sex, iar “casuta” lor - acvariu sau cusca de plastic - trebuie sa fie mare (cel putin jumatate de metru lungime si 30 de centimetri inaltime). Sunt timizi si greu de prins, dar iubitori fata de stapani.

Hamsterul alb pitic rusesc (siberian) nu depaseste 10 centimetri, are ochii proeminenti si spatele mai incovoiat decat hamsterul pitic rusesc si e bine sa-i cumparati pereche - mascul si femela. Cel mai mic dintre hamsteri este tot un “pitic” si isi are originea in centrul Asiei si Mongolia. Are doar 5 centimetri lungime (cat un deget!) si poate trai pana la trei ani si jumatate. Foarte sociabili si jucausi, acesti pitici traiesc in “familie” si le plac acvariile mari, din sticla, sau cutiile si custile din plastic.


Ce trebuie sa stiu cand cumpar un hamster?
In primul rand, magazinul “Pet house” de unde il luati trebuie sa fie curat, la fel si cusca in care este tinut de cel care il ingrijeste; varsta - intre 4 si 8 saptamani; ochii trebuie sa fie rotunzi si larg deschisi, blana moale, catifelata, nasul uscat sau putin umed. Indeplinirea acestor conditii, plus comportamentul hamsterului (nu trebuie sa fie speriat atunci cand il atingeti) - arata ca viitorul membru al familiei este sanatos.


Cusca de fier, plastic sau acvariu de sticla?
Pentru cei care au un hamster sirian - care este mai mare decat celelalte “rude” - este recomandata cusca din fier. Este usor de curatat, mai putin barele ei. Gratiile sunt importante, deoarece hamsterul roade din ele atunci cand este bolnav sau agitat, dandu-va de stire ca ceva nu este in regula. Cusca nu este buna pentru rasele mai mici, care se strecoara printre gratii. Din “locuinta” hamsterului nu trebuie sa lipseasca o roata de metal sau un tub (se stie cat ii place sa alerge in continuu in aceasta jucarie), un recipient ca o sticluta pentru apa si doua boluri mai mici pentru mancare si verdeturi. Puneti-i si cateva crengute, pe care le va roade cu placere. Acest obicei de a roade tot timpul este specific hamsterului, deoarece dintii ii cresc foarte repede si in felul acesta ii toceste.
Custile din plastic sau acvariile sunt excelente “case”, mai ales pentru speciile mai mici. Marimea lor variaza intre 40 si 60 de centimetri lungime, pot sau nu sa fie acoperite (de preferat este sa nu fie acoperite, pentru ca hamsterul sa aiba cat mai mult aer). De asemenea, aceste custi sunt mai ieftine si le puteti gasi mai usor un loc potrivit in casa, in schimb trebuie curatate mai des. Custile de fier au o placa in partea de jos, care se scoate foarte usor, se curata, apoi se pune la loc, in timp ce acvariile sau custile de plastic trebuie curatate complet, pentru ca micul rozator isi “marcheaza” teritoriul cam peste tot.


Cum il imblanzesc pe noul meu prieten?
Din cauza ca angajatii magazinelor de animale de casa nu au timp sa se ocupe de “educatia” hamsterului, trebuie sa-i imblanziti voi, si asta cat timp sunt mici. In primul rand, nu scoateti hamsterul din cusca tinandu-l cu o mana, ci cu palmele facute caus, deoarece este foarte sensibil. Mangaiati-l si vorbiti cu el cat mai mult, pentru a se invata cu vocea. In acelasi timp, este bine sa-i priviti in ochi, pentru ca le place sa li se dea cat mai multa atentie, atat vizuala cat si auditiva. Daca incearca sa va muste de deget, inseamna ca este agitat sau ii este frica. Puneti-l la loc in cusca, iar dupa cateva ore - dupa ce se calmeaza - luati-l din nou in brate, cu blandete. Cel mai bine este sa observati perioada din zi cand este activ pentru a-l mangaia sau a-l hrani. Nu este bine sa-l deranjati cand doarme! Asezati cu mana mancarea in cusca, pentru ca hamsterul sa se obisnuiasca si sa invete ca este mana care il hraneste. Apoi, in timp, incercati sa-l hraniti din palma.

Referitor la joaca, lasati-l sa treaca dintr-o palma in alta. Veti observa ca in cateva zile se va plimba nestingherit pe tot bratul. Perioada de imblanzire nu ar trebui sa depaseasca trei saptamani - o luna. Daca va este necesar mai mult timp, aveti rabdare - sunt unii hamsteri mai greu de imblanzit!


Ce ati dori sa mancati, domnule hamster?
Hamsterul este un mamifer omnivor, adica mananca aproape orice: banane, mere, nuci, graunte, boabe de fasole, paste, carne de pui, oua si, bineinteles, mancare speciala pentru hamsteri, disponibila in magazinele speciale.

Apa nu trebuie sa-i lipseasca: vasul din care bea sa fie mereu umplut pana sus. Hamsterului ii plac de asemenea carnea de orice fel si verdeturile proaspete in cantitati mici. Evitati sa-i dati lamaie sau portocala. Verificati in primele zile cat mananca si ce-i place mai mult, pentru a sti dinainte “meniul” zilelor urmatoare.


Cusca e gata! Ce sa pun inauntru?
Rumegusul este ideal pentru hamsteri. Mai ales cel de lemn de brad. Aici dorm, il rod si se ghemuiesc in el ca intr-un patut. In cusca, pe jos, puneti hartie mai groasa sau carton, pe care il schimbati la 2-3 zile. Nu folositi plastic, hartie de ziar sau orice fel de carpe din stofa sau bumbac. Hamsterul le va roade oricum, iar pe unele dintre materiale nu le poate digera, acestea cauzandu-i imbolnavirea.


Curatenie luna!
O cusca sau un acvariu in care se face curatenie generala cel putin o data pe saptamana va tine orice boala departe de hamsterul vostru. Spalati cusca in apa calda, sub dus, apoi clatiti-o bine si lasati-o la uscat. Recipientele de apa si mancare trebuie atent spalate, apoi clatite cu apa rece, inainte de a le pune inapoi in casuta. Barele de metal - in cazul custilor de fier - se curata una cate una, cu mare grija, pentru ca hamsterul sa le poata roade linistit, fara vreun pericol ca s-ar “indopa” cu microbi. Exista, de asemenea, spray-uri speciale de dezinfectat. In cazul in care folositi astfel de solutii, este bine sa clatiti apoi de mai multe ori cu apa calda.

Hamsterii se imbolnavesc rar, iar cel mai frecvent din cauza frigului sau a hranei. Totusi, in cazul in care apar probleme mai grave, apelati fara intarziere la un veterinar.

Daca sunt ingrijiti cu atentie si iubire, hamsterii pot fi la fel de inteligenti si prietenosi ca pisicile sau cainii.

#111
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Observatie....lemnul de brad nu e recomandat..din cauza rasinii care e toxica pt. pitzilici....

#112
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc! Eu sunt proaspata "mamica " a doua "pitzilici" cum frumos ii numesti...De la inceput una dintre ele  ( adica ea, asa cred ca e  :D ) are o umflatura la fundulet...ma rog...sub codita  :D ...E normal? Nu am pe cine intreba...Ma bucur ca v-am gasit pe voi... :coolspeak:

#113
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005
shiva, humsterii (eu asa le zic:) ) tai nu trag ca nebunii de cusca noaptea? Eu pur si simplu nu pot dormi, nu ma pot uita la un film, nu pot asculta muzica la volum mic-mediu (bine, la maxim pot), pur si simplu ma innebuneeesteeee! Se urca pe casuta si de acolo face pe Tarzan, dintr-un capat pana in celalalt al custii... :lol:
Noroc ca am si un acvariu, unde l-am tinut pana i-am luat cusca. Il mut in unele nopti acolo, cand nu mai suport scuturatul/rosul custii. Bidonelul de apa si roata inca nu le-a ros si venind vorba de roata, de la o vreme s-a lenevit: se baga in ea, invarte de 2 ori si se da jos.
Inca mananca bine, ii las si mancare (uscata de obicei) intr-o tavita, dar ii dau si din mana mea, ia, baga la gusulica si mai cere (tot da el cu mustatile pe-acolo, da-de mai pica ceva :inlove: )...super dulce.

Eu inca n-am inteles de ce zic unii ca sunt jucausi...mie nu-mi par deloc jucausi, asa cum zicea si endless, singurul lor scop e sa evadeze/sa umble de colo-colo. Sunt super agitati, nu stau nici 1 minut in loc. Il mai las pe jos, inchid usa de la camera si n-am treaba cu el...inainte astupam cu diverse obiecte marginile de la pat sa nu se bage dupa el, dar m-am plictisit la un moment dat. :naughty:

Atasez si 2 poze de pe vremurile bune cand locuia in acvariu si puteam dormi noaptea.
A si la inceput, daca il trezeam ziua, dadea sa ma muste. Acum nu mai are instinctele astea, dar nici nu-l prea trezesc. :rolleyes:
Sa va traiasca tuturor, al meu are deja 8 luni. B)

Attached Files



#114
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
:w00t: hamster sirian!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :inlove:

Ei....si ai mei zguduie custile...dar m-am obisnuit si ignor zgomotul...

Se pot, insa, si dresa, tot pe principul recompensei...

#115
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

 shiva, on Jul 4 2006, 20:57, said:

:w00t: hamster sirian!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :inlove:

De al meu zici ca e "sirian"? Ca eu nu am reusit nicicum sa imi dau seama ce rasa e. :mellow:
Ma gandeam eu ca nu e din careva rasa care include in nume cuvantul "pitic" dar noah...nu ma pricep. :)

#116
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
am o mare intrebare...pe langa un hamster cu 3 pui pe care i`a facut fara sa ma intrebe shi pe mine :P mai am un caine shi un perush. e posibil ca hamsterii sa poata lua purici de la caine cu toate ca in permanentza eu am grija sa`i administrez cainelui frontline, insa unul din hamsteri (mama) se scarpina destul de des, si e destul de nervoasa cand face asta. puii au fix o luna de la nashtere shi ar trebui sa`i separ cumva shi sa incep sai` dau dar imi este frica sa nu aiba purici. in cazul acesta cu ce le pot da sa scape de ei shi unde se gaseshte?!
multzumesc anticipat.
:worthy:

#117
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
P.S. Am 3 pui de hamster cu varsta de o luna. fac cadou pui iubitorilor de hamsteri. sunt 3 zgubilitici de 3 culori. unul alb, unul crem si unul ciocolatiu.  daca este cineva interesat imi poate scrie la adresa: [email protected]
:kisstogether:

#118
ddoancea

ddoancea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2006
buna, numele meu e Dana. am un hamster alb de 2 ani si 3 luni. din pacate i s-au albit ochii(pe rand) si nu stiu care e cauza. recunosc nu am fost la veterinar, dar daca nu stie nimeni ce ar putea fi, asta e urmatorul pas.
va rog sa ma ajutati daca puteti!!! il iubim mult si nu vrem sa-l pierdem
multumesc!!!

#119
m1hai92

m1hai92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.07.2006

 ddoancea, on Jul 14 2006, 00:29, said:

buna, numele meu e Dana. am un hamster alb de 2 ani si 3 luni. din pacate i s-au albit ochii(pe rand) si nu stiu care e cauza. recunosc nu am fost la veterinar, dar daca nu stie nimeni ce ar putea fi, asta e urmatorul pas.
va rog sa ma ajutati daca puteti!!! il iubim mult si nu vrem sa-l pierdem
multumesc!!!
Si eu am avut un hamster si din pacate l-am pierdut........ nu din cauza asta(din cauza mea k sunt .... ) dar te sfatuiesc sa te duci la un veterinar si ca sa verifici daca nu e orb(daca i s-au albit eu zic ca a orb) incearca sa faci miscari bruste in fata ochilor lui si sa vezi daca reactioneaza(vezi sa nu-i atingi mustatile si incearca sa faci cat mai putin zgomot)

#120
ddoancea

ddoancea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2006

 m1hai92, on Jul 14 2006, 11:46, said:

Si eu am avut un hamster si din pacate l-am pierdut........ nu din cauza asta(din cauza mea k sunt .... ) dar te sfatuiesc sa te duci la un veterinar si ca sa verifici daca nu e orb(daca i s-au albit eu zic ca a orb) incearca sa faci miscari bruste in fata ochilor lui si sa vezi daca reactioneaza(vezi sa nu-i atingi mustatile si incearca sa faci cat mai putin zgomot)


merci mult pentru ajutor! intre timp m-am intalnit cu o prietena (viitor medic veterinar) si mi-a confirmat ca e orb si ca e posibil sa aiba diabet :((

#121
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
:angry: noah...ca tare-s suparata pe ei...pai au cam inceput s ase bata: doamna il bate pe domnul! a trebuit sa-i separ...dar mi-e cam mila ca unu e-n cusca altu-n galeata ( deocamdata!) oare se vor bate mereu? nu inteleg de ce pana acum s-au inteles? si din cate am observat, madam il musca de fund pe musiu!  :confuzzled:  oare "se vor mai impaca"? ajutati-ma ca nu vreau sa moara niciunul!!!  :confuzzled:

#122
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

 ofelia, on Jul 18 2006, 01:17, said:

:angry: noah...ca tare-s suparata pe ei...pai au cam inceput s ase bata: doamna il bate pe domnul! a trebuit sa-i separ...dar mi-e cam mila ca unu e-n cusca altu-n galeata ( deocamdata!) oare se vor bate mereu? nu inteleg de ce pana acum s-au inteles? si din cate am observat, madam il musca de fund pe musiu!  :confuzzled:  oare "se vor mai impaca"? ajutati-ma ca nu vreau sa moara niciunul!!!  :confuzzled:

Doamna il bate pe domnul sau domnul vrea sa o violeze pe doamna?  :naughty:
Pentru ca, trebuie sa stii, in cateva luni ei sunt apti pentru reproducere.....deci daca esti absolut sigura ca au sexe diferite, eu iti recomand sa-i separi....si la primul semn de rana serioasa....

#123
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 ofelia, on Jul 18 2006, 01:17, said:

:angry: noah...ca tare-s suparata pe ei...pai au cam inceput s ase bata: doamna il bate pe domnul! a trebuit sa-i separ...dar mi-e cam mila ca unu e-n cusca altu-n galeata ( deocamdata!) oare se vor bate mereu? nu inteleg de ce pana acum s-au inteles? si din cate am observat, madam il musca de fund pe musiu!  :confuzzled:  oare "se vor mai impaca"? ajutati-ma ca nu vreau sa moara niciunul!!!  :confuzzled:

s-au batut, i-am separat, i-am pus inapoi, s-au batut iar, apoi il batea numai cand se ducea la mancare si a inceput sa slabeasca, apoi l-a umplut de sange si i-am separat, apoi intr-o zi i-am lasat din nou impreuna si nu s-au mai batut dar cand m0am intors, ala disparuse ... am crezut ca a evadat dar ceva mai tarziu l-am gasit cu jumatate de cap mancata, ascuns bine cu restul mancarii in coltul "depozit".

#124
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
:confuzzled: bine ca mi-ai spus...pai nu-i mai las impreuna...mai bine dau unul din ei si gata...desi imi sunt dragi amndoi...dar el a cam slabit saracu...acum a inceput sa manance...slab, slab, dar azinoapte a reusit s aevadeze banditu si abia l-am gasit dimineata pe sub dulapuri  :D  :D  :D noroc ca nu la gasit coana Kyty, adica matza  :D  :D

#125
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
salut la toti ... nu am intrat in zona pet la forum pana acum ... cand mi.am luat un hamster
deci am 1 caine ciobanesc german , 1 perusi , 1 sticlete ... si de ieri un hamster
mi l-a "daruit" cineva ca nu avea timp de el , si ma cam sperie deoarece de cand l-am luat in continuu doarme
ii pun mancare in cutiuta si am impresia ca o casa in casuta lui pe care a umplut-o cu  rumegus si mancare
in schimb  cand l-am luat ma jucam cu el , era totul ok simpatic foc
de azi-dimineata doarme in continuu si cand se trezeste si se plimba prin cusca si vreau sa mai schimb 2 vorbe cu el e foarte agresiv , musca in continuu ... nu stiu cum e cu animalutele astea ca nu am avut pana acum , la ce sant pretentioase
in concluzie e normal ca dupa 1 ora sa nu mai aiba ni mic in cutiuta cu mancare si sa se baricedeze in cusca lui si tot timpul sa fie nervos ? ... :confuzzled:

Attached Files


Edited by Doggfather, 21 July 2006 - 22:43.


#126
ofelia

ofelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.07.2006
Foarte mult nu ma pricep la hamsteri...si eu am unu( ca pe al doilea l-am dat) cam de o luna...Da, e normal sa se"baricadeze" cred, dar activitatea propriu-zisa inepe noaptea...Daca-l urmaresti vei vedea cu cat elan se plimba ( mai mult fuge) pe rotita...Cum v-am spus, ai mei se cam bateau si el cam slabise saracu...nu prea mai avea loc de ea...Asa ca i-am cumparat"apartament" si l-am facut cadou surorii mele...Sper sa o duca bine si acolo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate