Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#73
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
Revin cu raspunsurile la intrebari:
1. l-am tinut deasupra caloriferului, dar foarte putin, si l-am mai incalzit in palme...
2. acvariul il spalam de 2-3 ori pe saptamana, totdeauna voiam sa aiba rumegus curat si mult... mama zicea sa fac ce stiu numai sa nu miroasa... :)
3. descopar prima greseala...nu avea rotita...am considerat ca face suficient sport toata ziua zgariind sticla incercand sa iasa afara...plus ca il mai si scoteam afara si il lasam sa zburde prin pat...
4. camera nu era rece, pentru ca il tineam in camera cu noi, deci erau in jur de 20-22 grade
5. legume si fructe ii dadeam regulat. intr-o zi mere, intr-alta morcovi, intr-alta varza... dar am mai descoperit printre mesajele de mai sus ca nu are voia cartof - o sa tin minte pentru urmatorul hamster (nu ma las de hamsteri! :) )
6. apa nu i-am pus niciodata, am crezut ca isi lua cantitatea necesara de lichid din legume
7. talas nu avea...mancarea i-o dadeam cand il scoteam afara, el o lua repede in gusa si o depozita la un loc secret si sigur in rumegusul din acvariu...avea un colt special pentru asta...
8. la abdomen nu m-am uitat prea atent...cred ca nu am remarcat nimic deosebit...

Intrebari suplimentare:
1. exista riscul sa fi luat in greutate? nici in acvariul din piata din care l-am luat, in care proprietarul tinea mai multi hamsteri (vreo 5) nu avea rotita...
2. exista riscul sa ii fi dat prea multe legume/fructe? exista o limita generala pentru asta?
3. nu ii placeau vitaminele speciale din mancare...manca doar graul, porumbul, meiul, semintele si celelalte, dar vitaminele nu voia sa le ia... erau chiar atat de necesare incat sa moara din cauza asta?
4. de obicei in ce se pune apa la hamsteri? de mentionat ca acvariul are peretii inalti de 20-25 cm...
5. ce fel de talas ar trebui sa aiba? cum arata un talas? (sa stiu ce sa cer la petshop :) )
6. ce ar fi putut avea la abdomen?
7. si hamsterii au perioada de hibernare? cand incepe de obicei si cam cat tine? sau cum e?

Scuzati ca cer atat de multe informatii despre asta dar vreau sa fiu foarte bine informata pentru ca urmatorul meu hamster sa nu mai sufere din cauza nestiintei mele.

#74
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
talas = rumegus ....scuze dc. te-am bagat in ceata.....
Rotita e un lucru necesar.....cred ca vei gasi rotite si pt. acvariu( dinacelea cu ventuza ) iar dozator de apa stiu sigur ca este si pt. acvariu....Nu stiu dc. gasesti in Alba, dar in Cj sigur sunt...
Eu le dau mancare cam o data la 2 zile, ca sa-i oblig sa manace si mancarea uscata, altfel mananca numai cerealele si legumele...Le mai dau si cate o rosie sau mar intreg. Il mananca in cateva zile dar se si lupta pana-l mananca  :D
Nici la PetShop-ul de unde mi-am luat soricelul nu aveau rotita...dar acasa face kilometrii intregi in rotita...cand n-o roade  :huh:
Daca burtica ar fi fost umflata si tare ( = balonata ) atunci ar fi putut face o indigestie sau sa se blocheze tranzitul intestinal( nu-mi vine in cap cum ii zice, in termeni medicali  :confuzzled: )....
  Din ce am citit eu pe net, intra in hibernare doar daca temperatura ambientala e scazuta...practic.....ai mei m-au speriat, deja, de 2 ori.... :w00t:
  Poti sa le adaugi in dieta si iaurt, mai ales cel natural, luat de la tarani...Eu le pun intr-o lingurita de lapte praf, adica 5g/zi...si sunt innebuniti dupa el...mai ales ca e cu fructe, de Napolact....Dar, repet, in nici un caz sa nu le dai mancaruri sarate.... :nonobad:
  Iar dc. ai bani...poti sa le iei o cusca....e mai usor de lucrat cu ea, decat cu acvariul..si are si mai mult spatiu de miscare, dc. are mai multe nivele....

#75
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
multumesc mult de sfaturi...de unde stii atat de multe despre hamsteri? pe ce site-uri pot gasi informatii?

#76
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcamytza, on Nov 17 2005, 19:10, said:

multumesc mult de sfaturi...de unde stii atat de multe despre hamsteri? pe ce site-uri pot gasi informatii?

Am avut o pitzilica bolnava...si am tot cautat pe net info. despre hamsteri si bolile lor...evident, nu m-am putut abtine sa nu citesc si sectiunea dedicata ingrijirii lor  :coolspeak:
Da-i un search pe google dupa "hamsters diseases" sau "hamster care" sau orice combinatie asemanatoare...De asemenea, poti intreba un veterinar...
Btw...acum ai hamsteri sau planuiesti sa-ti iei?

#77
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
pai, cum am avut deja 2 hamsteri care au murit, deocamdata strang informatii inainte sa imi mai iau altul... desi cred k foarte curand imi iau...k imi trebuie ceva pufos, un sufletzel acolo in camera cu mine...:) mi-s foarte dragi...

Edited by camytza, 18 November 2005 - 12:28.


#78
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
care stie cum e treaba cu hibernarea ca am observat ca baietelu meu statea intr-un loc in care nu dormea pana acum... si nu mai misca deloc, insa respira.. asa se manifesta hibernarea la hamsteri?

#79
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
http://www.petwebsite.com/hiber.htm

dupa cum scrie acolo trebuia sa isi revina intr-o ora..nu si-a revenit...dar parca respira mai des :|   sper sa isi revina ca imediat plec din localitate pana duminica.damn

#80
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
din pacate a murit, se pare ca nu hiberna..nu imi explic de ce..avea numai 4 luni..

#81
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
a murit si fetita :(( nu imi explic..fara nici o simptoma..fara nimic.. au murit subit..peste noapte amandoi..poate au avut ceva boala din nastere ca erau frate-sora..sau poate a avut unu din ei ceva boala transmisibila.. bizar :((

#82
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postdenis.m, on Nov 9 2005, 14:22, said:

si a mea hiberneaza cam des si e cam "moale". nu mai invarte nici roata ca pe vremuri. cred ca i-a sosit sorocul ca are cam 2 ani :(
Este o scumpa e super adorabila :D
Sa iti traiasca.

#83
Chelu

Chelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.12.2005

View Postcamytza, on Nov 13 2005, 16:39, said:

[...] totul decurgea perfect pana acum doua zile cand am gasit-o pe jumatate teapana, cu capul care ii era prea greu sa si-l mai tina, dand in schimb din picioare. [...]

Asa m-a speriat si pe mine hamsterita mea (Silva). Am ajuns acasa si era culcata pe o parte tzapana. Am atins-o si a tresarit, a incercat sa se ridice, dar parca nu avea echilibru. Statea sprijinita doar in labutele din fata si se clatina. Ma gandeam ca ii pe duca (are cam 2 ani). Am zis ca o las sa moara in pace. A doua zi dimineata m-am speriat: fetita mea era activa ca si inainte, zgaria sticla de la acvariu ca sa iasa afara. Ce a avut, nu stiu. Acum e ok...

O tin intr-un acvariu cam 40cm pe 20cm si inalt de vreo 30cm cu vreo 10cm de rumegus. In rotita nu se mai plimba de cateva luni, in schimb incearca sa se urce pe ea  :D . I-am pus si dozator de apa, dar numai i-a ros izolatia de plastic si l-am scos.

Anul trecut am dus-o la imperecheat cu un mascul alb (f. misto...) si a fatat chiar de ziua lu' sora-mea. Partea urata a fost ca dupa ce a fatat a mancat unul din puiuti. Banuiesc ca a fost bolnav... Au ramas 7 dragalasi dintre care vreo 3 au murit deja din diferite motive. Pe cat sunt ei de dragalasi, dupa ce moare Silva ( :crybaby: ) alt hamster nu mai imi iau. Te atasezi de ei si la scurt timp mor.

Incercati sa le puneti cateva servetele in acvariu / cusca. Le place la nebunie sa le faca franjuri :D . I-am mai pus si o rola-doua de hartie igienica (doar cartonul de ramane, normal).

Sa va traiasca hamsterii cat mai mult!

#84
Chelu

Chelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.12.2005
i-am dat add reply de doua ori... scuze!  :newblush:

Edited by Chelu, 10 January 2006 - 15:38.


#85
X-ulescu

X-ulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.12.2005
off offf...eu am doi masculi,unul negru si unul galben si se tot bat.Pana nu de mult cel galben era stapanul acvariul,negrul tacea si suferea.Dar acuma intr-o zi s-a intors roata dramatic si cel negru l-a muscat de fata si i-a smuls pielea.Acuma arata ca si Arnold in Terminator2.Dragalase animale hamsterii astia dar au instincte mai violente si mai salbatice ca si leii.

#86
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
din pacate asa se intampla ...am avut 2, se bateau doar pe mancare, dar rau, ii facuse celui mai slab coloana ferfenita ... i-am tinut ceva timp separat si se parea ca s-au potolit dar intr-o zi cand am venit acasa unul lipsea ...dupa ceva ore am gasit jumate din el (fara cap si o laba din fata ascuns bine impreuna cu restul de mancare in camara din coltul custii.

Separa-i, schimba-i ca nu se vor potoli.

#87
ely

ely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.03.2005

View Postshiva, on Oct 14 2005, 15:00, said:

Am 2 hamsteri( fetite ) acasa, cam salbatice dar....dragalase...De ceva vreme se cred in perioada de hibernare  :o si ma tot sperie ca au murit( pozitii ciudate, culcate pe spate-le trebuie un male?!? :w00t: , temperatura corpului f. scazuta, etc ). Daca le incalzesc, isi revin si totul e ok( sunt active, mananca ) pana la urmatoarea "criza"/sperietura.
  Asta ar fi prima ciudatenie din ultima vreme...Intr-o zi am vazut cum o pitilica tragea de cealalta...ca si cum ar fi confundat-o cu ceva de mancare....Tare weird!
  Acum, una dintre ele are botul umflat....arata ca un porcusor...si mai are o rana si o umflatura pe gat( pe care nu le pot examina cu atentie )...Habar n-am ce-a patit....
  Aveti idei?


hamsterii intra in perioada de hibernare cand le e frig....

#88
Annamaria

Annamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2006
Buna ziua la toata lumea. Am si eu o mare problema: am 6 pui de hamsteri care mi-au naparlit ingrozitor, si li se descuameaza pielea in special pe burtica si in partea mediana a corpului. Am intrebat la o farmacie veterinara ce au si mi s-a spus ca au lipsa de vitamine. Puii au cam 5 saptamani si sunt dezvoltati foarte diferit, adica sunt 3 foarte mari si 3 destul de micutzi. Am avut initial 7 dar unul a murit. Locuiesc inca cu mamica lor, ca pe tata l-am separat de mult, inca inainte de a-i naste. Mamica nu are absolut nimic, e mare si frumoasa si cu blanita lucioasa. Nu stiu ce sa le mai fac, le-am luat suplimente, minerale, le dau legume proaspete mereu, acvariul e mare si ingrijit, au rotita, etc...Vreau sa se faca bine ca sa pot sa-i dau pentru ca in curand vor fi apti de reproducere. Va rog, ajutati-ma! Sunt bolnavi, fac cumva alergie la rumegus, ati auzit de asemenea cazuri?
Multumesc anticipat, Anamaria

#89
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
eu am avut cativa ani buni hamsteri......de problema asta m-am lovit si eu insa la adulti nu la pui. din ce mi-a spus veterinarul ar fi avut de-a face cu talasul pe care il foloseam.
eu le puneam praf de aspirina peste tot ce le dadeam((fructe in general) dar la mine erau adulti. nu stiu daca e sigur si pt pui)
incearca si miez de paine inmuiat in lapte. ajuta fff mult la cresterea celor mici.
sper sa se rezolve totul

#90
Annamaria

Annamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2006

View Postgika_killeru, on Feb 15 2006, 00:30, said:

eu am avut cativa ani buni hamsteri......de problema asta m-am lovit si eu insa la adulti nu la pui. din ce mi-a spus veterinarul ar fi avut de-a face cu talasul pe care il foloseam.
eu le puneam praf de aspirina peste tot ce le dadeam((fructe in general) dar la mine erau adulti. nu stiu daca e sigur si pt pui)
incearca si miez de paine inmuiat in lapte. ajuta fff mult la cresterea celor mici.
sper sa se rezolve totul

..situatia se inrautateste pe zi ce trece. Mi-e frica ca or sa-mi moara. Nu am timp sa ma duc la veterinar! am in fiecare zi program de la 9 la 20. Nu stiu daca e de la talas. Le schimb talasul la 5 zile maxim. Adevarul e ca le-am luat si talas cu miros de lamaie, dar nu mai tin minte daca momentul a coincis cu inceperea caderii blanitei.
Praf de aspirina mi-e frica sa le pun...sunt prea mici.
Merci oricum de sfaturi.

..situatia se inrautateste pe zi ce trece. Mi-e frica ca or sa-mi moara. Nu am timp sa ma duc la veterinar! am in fiecare zi program de la 9 la 20. Nu stiu daca e de la talas. Le schimb talasul la 5 zile maxim. Adevarul e ca le-am luat si talas cu miros de lamaie, dar nu mai tin minte daca momentul a coincis cu inceperea caderii blanitei.
Praf de aspirina mi-e frica sa le pun...sunt prea mici.
Merci oricum de sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate