Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre HAMSTERI

- - - - -
  • Please log in to reply
854 replies to this topic

#55
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 dragos_avram, on Nov 9 2005, 15:58, said:

Hamsterii sunt canibali. E o imagine tare sadica sa vii acasa si sa vezi un hamster si jumatate in cusca  :puke: nu as recomanda nici la dusmani...

dragos_avram, on Nov 10 2005, 15:58, said:

Nu-i chiar asa. Cobaii nu sunt canibali. E adevarat ca nu sunt asa jucausi, da' mie mi se pare ca ai mai mult feedback. Si traiesc mai mult

  ..so...ce sa fie? Sunt canibali sau nu? :coolspeak:  :w00t:  :P

#56
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
hamsteri - 2 ani
cobai - 5 ani

hamsteri - jucausi, musca
cobai - cuminti, nu prea se joaca, nu musca

hamsteri - canibali fara probleme
cobai - vegetarieni declarati

hamsteri - haotici, cusca vraiste, nimic stabil
cobai - organizati ...loc de joaca, de mizerii, de depozitat mancarea

hamsteri - unic scop - evadarea
cobai - mancarea

hamsteri - nocturni, vegeteaza ziua
cobai  - doar o parte din noapte, activi si ziua

toti beau apa daca hrana este uscata

#57
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
At last....am fost la un PetShop si la vet..m-am lamurit cine-s cobaii, soarecii de laborator, procusorii de Guineea si hamsterii  :lol:
  Vizita la PetShop s-a soldat cu un soricel :inlove: , micut, alb iar vizita la vet cu 2 muscaturi de la pitzilica
..prin urmare, acum am o pitilica si un soricel, zis si porcusor... :thumbup:
  Ce sa va zic...aseara au dat un show pe cinste, amandoua( sper ca e fetita, asa mi-au zis de la magazin :huh: )si, din fericire, pana azi-dimineata n-au fost victime...Poate reusesc sa le fac niste poze weekend-ul asta, sa vedeti ce scumpici sunt domnisoarele...

#58
Jegd-Terrier

Jegd-Terrier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
Ash vrea sa-mi iau un hamster shi nu shtiu cat e unul? cat costa????!!! :worthy: mersi :confuzzled:

#59
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Nu mai tin minte , poti oricand sa te duci in piata la obor si sa verifici , cred ca maxim 200.000 totusi (trebuie totusi sa te avertizez ca sunt si cheltuieli aditionale - un acvariu cat mai mare si rumegusul schimbat cel putin odata pe saptamana).
Eu am avut o "hamsterita" acum aproximativ 10 ani si sunt niste animale care nu necesita ingrijire multa , trebuie sa ii schimbi rumegusul cam odata la cateva zile si atat. De spalat se spala ei , de mancat ... cam jumatate de morcov sau putina varza pe zi , sau alte legume.
Ce e nasol la aceste animale este faptul ca traiesc maxim 3 ani de zile , iar atunci cand te mai joci cu el si iti scapa prin casa ... nu prea e bine ca se ascunde sub mobila , sub pat etc. si incepe sa roada lemnul de pe acolo.

#60
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ti-as recomanda un porc de Guinea daca vrei sa ai un animal mai "longeviv". Vecina mea a avut unul si iti pot spune ca sunt foarte sensibili. In schimb, purceaua mea e de vreo 2-3 ani prin preajma si sper sa mai dureze! :)

Hamsterul nu ar trebui sa coste mai mult de 20 RON, dar, dupa cum a spus si flex, mai trebuie sa dai niste bani. Sunt si custi special concepute pentru hamsteri, cu roata si casuta :D, dar cu pret mai piperat.

#61
Jegd-Terrier

Jegd-Terrier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
Shi cam cat costa o Scroafa de guineea? :D
Shi ce sa fac daca parintzii mei nu vor sa ma lase sa-mi cumpar? :deadtongue:

Edited by Jegd-Terrier, 12 November 2005 - 18:05.


#62
Jegd-Terrier

Jegd-Terrier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
De fapt am gasit in piatza porc de guineea cu un acvariu mare, rumegush pt. o saptamana shi rotitza
numai la 130.000.Ieftin, nu?Shi parintzii nu ma lasa sa-mi cumpar :cursing: Mor de ciuda:(((((((.Nu mai suport. Asha reducere nu mai gaseshti!!!De fapt ii acolo in fiecare Duminica :D  :death:

#63
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
ultimele actualizari in materie de preturi...la noi in oras (Alba Iulia), un hamster costa 8 RON in piata si cam 9 RON pe la PetShop-uri. O cusca cu rotita si cu compartimente speciale pentru apa si alimente am vazut la un petshop cu 35 RON, iar o rotita am vazut acum vreo o saptamana in piata cu 4,5 RON. Trebuie luat in considerare ca Alba Iulia este un oras mic si deci preturile sunt in consecinta. Totusi, nici in Bucuresti nu cred sa depaseasca 15 RON pretul unui hamster. Aici chiar nu stiu... :)

Edited by camytza, 13 November 2005 - 16:22.


#64
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
as avea si eu niste intrebari legate de aceste animalute...dar mai intai sa justific prin a va spune povestea mea...
am avut pana acum 2 hamsteri. primul a fost de fapt o EA, care a murit. cred ac atunci am descoperit si cauza, care ar fi o raceala la burta. o tineam intr-un borcan mare, dar se pare totusi ca nu era suficient de mare pentru ea, deoarece unde isi facea nevoile se uda rumegusul si tot acolo dormea si probabil de-asta a murit. subiect inchis.
mi-am luat apoi un alt hamster, un EL de aceasta data, acum nici 2 luni. totul mergea bine, i-am facut personal un acvariu mare, cu mult rumegus, tocmai ca sa nu se mai intample nenorocirea. totul decurgea perfect pana acum doua zile cand am gasit-o pe jumatate teapana, cu capul care ii era prea greu sa si-l mai tina, dand in schimb din picioare. am plans, mi-a parut foarte rau, dar a trebuit sa plec la scoala. cand m-am intors, era prea tarziu sa mai fac ceva: abia dupa ce l-am strigat de multe ori si am povestit cu el si-a deschis putin ochii. si cam atat. seara era deja mort.

acum, eu am ramas nelamurita: ce s-a putut intampla cu el? de ce a murit? cu o zi inainte a mancat doar cam o jumatate din petalele foarte bogate ale unei flori parfumate, foarte putina varza si niste mancare speciala (grau, porumb,seminte) din cutia ei obisnuita. sa fi facut indigestie de la floare si de-asta? chiar nu stiu care alta ar putea fi cauza... daca stiti cumva va rog sa ma ajutati. multumesc anticipat.  :worthy:

#65
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Poate ti-a intrat in hibernare...si eu am patit asa si am tras o sperietura zdravana....Daca l-ai tinut la caldura si nu si-a revenit atunci intradevar a fost bolnav...De obicei, in primele 10 minute se simte ca le creste temperatura, mai ales a picioruselor...
   Morala e: Pana nu e teapan de tot, NU e mort!
   revenind....Acvariul il speli in fiecare saptamana?Are rotita unde sa faca exercitii?E intr-o camera rece?Legume/fructe ii dai? Apa are? Ce fel de talas ii pui in acvariu?Cum avea abdomenul?Umflat, tare sau cum?

Edited by shiva, 14 November 2005 - 15:24.


#66
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
70 de mii un soricel alb cu ochii rosii si 400 de mii un porcusor/cobai la Rom Zoo Market in Cluj....Cusca..preturile depind de model...vazusem, mai demult, la vreo 500 de mii cusca mare, cu 3nivele( deci spatioasa )...Astept sa aduca iara  :naughty:

#67
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Nu puneti rotitza la porc de Guineea, ca-si rupe picioarele in ea. Sunt mai grei dar mai fragili decat hamsterii.
In Bucuresti e cam 40 de lei un porc de Guineea.

#68
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
a patit-o si fetita mea azi..a cazut de la 30 cm din pat si si-a rupt un degetel..sau doar unghiuta, nu sunt sigur..stie cineva cum trebuie procedat? am inteles ca la oase rupte trebuie sa le dai mancare bogata in calciu..oricum ea nu pare sa fie afectata de eveniment (mai tare sunt eu) caci zburda in nestire ..

#69
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Nu cred ca s-a lovit tare....dc. o durea labuta/degetelul atunci ai putea observa o anumita "jena" la mers/calcat pe respectivul membru...
  Poti sa o duci la vet...dar, si dc. e rupt...de pus in ghps... slabe sanse... :D
  Cat timp e vesela si zburda...nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi...Pune si noua o poza cu ghidusha ta...

#70
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
pun in curand...nu are probleme..se agita zburda..stiu ca nu are ce sa ii faca nici veterinarul..doar cum sa puna in ghips un degetel de 1 mm :) cel mai rau lucru care se poate intampla e sa se vindece in pozitia in care e acum..putin inspre exteriorul labutei..dar nu pare sa fie deranjata de aspectul asta

#71
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
crezi ca chitzii astia au oase intr-un degetel de 1 mm? :)

poate.. si l-a intors sau ceva... hope sa i se vindece repede  :console:

#72
camytza

camytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.11.2005
woow! asta da diferenta de preturi! pai...la ce poti sa te astepti, doar e capitala! nu pot sa fie la fel de mici preturile... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate