Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2215
Legolulu

Legolulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.04.2009
Bun...
Putul e facut din tuburi de plastic de 200, cum am zis.
la cei 23 m la care s-au oprit este strat de nisip, care nu stiu cat mai continua.
Cand au introdus tevile au facut acele fante cu flexul pe o lungime de 3 m (intre 23 si 20 m, dar nu sunt sigur, dar fantele le-au facut)
Jos nu are dop, e teava lasata in nisip. Au bagat margaritar pe exteriorul tevii si in interior. In interior sunt 3 m de margaritar (acum am fundul putului la 20 m)
E posibil ca acel margaritar din interior sa blocheze admisia prin fante?
S-a limpezit apa cu o pompa "china" 2 zile.
A mers bine toata iarna dupa care a aparut nisipul, s-a curatat de catre ei. Dupa curatare am bagat iar o pompa "china" care a mers incontinuu dar cu 10-12 l/min.
Am scos hidroforul initial, m-am gandit ca e prea puternic pentru put.
Acum am o pompa submersibila bagata la 18,5 m care functioneaza 15 min cu debit de 25 l/min dupa care ramane fara apa, nu se tulbura.
Pauza 10 min dupa care merge iar 10 min. Daca reduc debitul la 10 l/min merge ok.
Ceea ce ma supara este ca sigur a avut debit mai mare (putul) si ca a aparut nisipul la prima folosire adevarata in primavara.
Intrebare: 1. Daca reduc debitul pompei cu un robinet la iesire e ok?
                2. Se poate adanci putul sin acest caz sa obtin un debit mai mare?
Multumesc.

#2216
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

View PostLegolulu, on 13 iunie 2014 - 08:23, said:

Bun...
Putul e facut din tuburi de plastic de 200, cum am zis.
la cei 23 m la care s-au oprit este strat de nisip, care nu stiu cat mai continua.
Cand au introdus tevile au facut acele fante cu flexul pe o lungime de 3 m (intre 23 si 20 m, dar nu sunt sigur, dar fantele le-au facut)
Jos nu are dop, e teava lasata in nisip. Au bagat margaritar pe exteriorul tevii si in interior. In interior sunt 3 m de margaritar (acum am fundul putului la 20 m)
E posibil ca acel margaritar din interior sa blocheze admisia prin fante?
S-a limpezit apa cu o pompa "china" 2 zile.
A mers bine toata iarna dupa care a aparut nisipul, s-a curatat de catre ei. Dupa curatare am bagat iar o pompa "china" care a mers incontinuu dar cu 10-12 l/min.
Am scos hidroforul initial, m-am gandit ca e prea puternic pentru put.
Acum am o pompa submersibila bagata la 18,5 m care functioneaza 15 min cu debit de 25 l/min dupa care ramane fara apa, nu se tulbura.
Pauza 10 min dupa care merge iar 10 min. Daca reduc debitul la 10 l/min merge ok.
Ceea ce ma supara este ca sigur a avut debit mai mare (putul) si ca a aparut nisipul la prima folosire adevarata in primavara.
Intrebare: 1. Daca reduc debitul pompei cu un robinet la iesire e ok?
2. Se poate adanci putul sin acest caz sa obtin un debit mai mare?
Multumesc.
se repara cu altul .procedura este urmatoarea pe manual:se sapa pina la primul strat de nisip cu diametrul45mm,se inchide primul strat de nisip cu pvc 40mm,se sapa in continuare cu sapa 33mm pina la urmatorul strat de nisip se sapa pina se termina nisipul,dupa ce s-a ajuns la argila tare se baga pvc250mmsau 200mm,se fac fante cu bomfaierul in dreptul stratelor de nisip,nu cu flexul,pinza de bomfaer la 45 grade inclinatie,se baga margaritar granulatia 2-4mm sise scot protectoarele de 33mm respectiv 400mm,margaritarul se introduce concomitent cu extractia burlanelor protectoare se baga pompa si se curateste intr-o ora suficient de bine ,a doua zi este buna de baut

#2217
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Legolulu: Eu nu as pune robinet la o pompa ca sa-i reduc debitul, as folosi o pompa mai slaba, cu debit mai apropiat de ce poate putul ina cest moment.
Referitor la ce au facut aia acolo cu putul..... Practic ei nu au capacit tubul in ideea ca SI pe acolo o sa intre apa, de vreme ce tubul are capatul IN stratul acvifer... O prostie in opinia mea pentru ca asta i-a obligat sa pune acolo filtru de margaritar pe interiorul putului....
Umpland cu margaritar toata inaltimea pe care e si filtrul cu fante laterale, practic au "capacit" acel filtru lateral pentru ca ...
Prin laterale, PRIN filtrul de margaritar din exterior, mai ales daca nu e suficient de gros filtrul sau daca stratul acvifer e nisipos (ideal e sa pui filtrul tubului in zona /la adancimea unde ai PIETRIS, nu nisip/chisai) tie iti intra chisai/nisip, e NORMAL sa mai intre  o perioada pana se stabilizeaza putul sau sa intre practic permanent daca iei apa din strat de nisip...la un moment dat nu mai intra pt ca se formeaza un filtru in mod natural dar scade si debitul, nisipul mai grosier se compacteaza cu chisai si apa trece mai greu...
In fine, acum, pe langa faptul ca probabil tubul are fantele in dreptul unui strat de nisip mai fin, si nu au cautat o "felie" de pietris mai mare.... (asta e si greseala ta, pentru ca trebuia sa-i pui sa mai sape, poate mai jos era pietris, si amplasai fantele in acea zona...mesterul face cum ii e mai simplu, dar si beneficiarul se bucura ca nu mai plateste 3 m in plus...), tu nici nu poti macar sa denisipezi cum trebuie acel put...
E posibil ca in exterior sa se fi compactat nisipul ala fin, un filtru natural prea dens si care iti taie din debit...nu ai ce face , indiferent cum faceau aia putul...
DAR e posibil ca nisipul care a itnrat prin filtrul tevii/fante IN tub sa se fi compactat in filtrul ala de margaritar DIN tub si sa nu mai lase apa sa treaca..un DOP practic...
In mod normal de aia se capaceste fundul, ca oricum ai o arie de cat ? cateva zeci de com patrat, un disc de 20cm diametru...vax.... comparativ cu 3 m de fante  (care apropos, se fac PE MASINA, nu la flx, nu la fierastrau, nu aiurea la 45 de grade sau la n grade, ci oriontal, perpendicular pe axul tubului, sunt foarte subtiri, 1-1.5mm, la 5 mm una de alta, de jur imprejur aproape, desi ditamai filtrul....)
Fundul se capaceste si de regula se si lasa o zona SUB filtrul /fante, tocmai ca acolo sa se stranga nisipul care trece si intra IN tub...de acolo se scoate la denisipare...cu ejectorul, compresorul adica....
Ei bine, daca tu nu aveai acum margaritarul acolo puteai sa scoti foarte frumos nisipul si cu tubul gol vedeai daca s-a colmatat filtrul din afara tubului sau e o alta posibila cauza...

In fine, acum sa sapi ....teoretic poti, practic sapi cu cat, cu 170?cu 150?
SI ce tub mai bagi, ce filtru mai pui tu intre acel tub si filtru? e aproape inutil sa te agiti.

Eu as incerca sa scot filtrul DIN tub, macar vreo 2.3-2.5 metri daca ai 3, cu oala, sau cum numesc ei scula aia cu supapa....,sa ramana acolo un capac de filtru de margaritar sa nu intre de jos nisipul la greu...masori adancimea exact, tragi apa si vezi cu cat crete nivelul fundului, adica daca acolo se strange sau nu nisip...denisipezi cu compresorul apoi pana da cat mai putin nisip.... SI cam aia e maxim ce poti obtine ...periodic mai denisipezi daca se mai strange nisip, la un moment dat o sa se stabilizeze.....


Nu stiu exact daca la compresor iti trage si margaritar, nu cred, trebuie sa-i intrebi pe meseriasii lu peste, poate stiu ei...

PS: dupa tubare se SCOATE nisipul cu un ejector, folosind un compresor adica.... nu se lipezeste cu pompa...aia e o prostie...se trage si cum pompa, e drept, dupa denisipare, doar ca nu cu pompa "china" de 2 lei ci cu o pompa foarte puternica, pe care trebuia sa o aiba ei, pt ca, profitand de ocazie, sa vezi si un debit maxim....
Putarii astia ai tai sunt vai mamaia lor, daca ai mai dat mai mult de 150 de ron pe metru cu parere de rau iti spun ca ti-ai luat o MEGA teapa...
SE mai intampla povesti neplacute si la meseriasi, asta e, se mai intampla, doar ca astia habar n-au ce fac acolo.

#2218
Legolulu

Legolulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.04.2009
@ionicaminel: Multumesc.
@parintele: Cred ca teoria avansata de tine este mult mai aproape de adevar. Cam asta banuiam si eu ca se intampla - blocare filtre.
Meseriasii au fost ok, dar asa cum ai zis au cautat varianta simpla si au evitat pe cat posibil sa mai sape. Nu s-a pus problema de bani pt 3 m sau mai stiu eu cat...
Mi-am dat sema ca sunt iresponsabili si i-a cam durut la bashcheti, raspund la solicitari dar nu fac treaba pana la capat.
De aceea o sa incerc cu altii sa salvez ceva din putul asta, mai ales ca el, cu siguranta, a avut un debit mai mare.

Inca ceva...:) Exista un robinet la pompa la iesire dar nu stiu daca nu cumva se strica pompa. Am vazut in posturile anterioare ca parareile sunt impartite.
In plus pompa se opreste cam dupa 7-8 min. Are o protectie la suprasolicitare si nu e din cauza lipsei de apa. Poate vreo conexiune electirca?

#2219
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
E normal ca initial sa aiba debit putin mai mare si cutimpul sa se stabilizeze la un debit putin mai mic pentru ca filtrul de margaritar se stabilizeaza, adica intre margaritarul ala mai intra fire de nisip mai mici dar nu atat de mici cat sa nu poata trece in put... astfel se filtreaza ulterior si nisipul mai fin si ajungi la debitul stabil, fara nisip semnificativ in put samd...
CAt reprezinta aceasta scadere? pai depinde foarte mult.. in mod normal nu e semnificativa dar asta tine de structura stratului acvifer, daca e format din nisip cu clisa samd poate sa fie maricica, asa cum e la tine acum, dar eu tot cred ca acolo e vorba SI de o problema de executie...

#2220
sna

sna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.06.2014
Buna ziua, intrebare cum pot afla exact nivelul panzei freatice, vreau sa plantez pomi fructiferi in camp ( la 500m de comuna)? Multumesc

#2221
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Te duci la cel mai apropuat vecin si il intrebi. 500m e mult dar ai cat de cat un reper ok pt ce iti trebuie tie.

#2222
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View PostLegolulu, on 16 iunie 2014 - 08:57, said:

@ionicaminel: Multumesc.
@parintele: Cred ca teoria avansata de tine este mult mai aproape de adevar. Cam asta banuiam si eu ca se intampla - blocare filtre.
Meseriasii au fost ok, dar asa cum ai zis au cautat varianta simpla si au evitat pe cat posibil sa mai sape. Nu s-a pus problema de bani pt 3 m sau mai stiu eu cat...

Adu iar meseriasii (ori altii) cu un compresor puternic si scoate apa din put (tub) cu acel compresor pana ajungi la debitul care vrei tu.
Adica -
Punctul A: scoti astazi in secventa de 2 ore compresor, 1 ora pauza pentru refacere apa, de la ora 07.00 pana la ora 18.00 apoi bagi pompa ta si scoti pana ramane fara apa ori daca are multa apa scoti timp de 4-5 ore continuu.
Punctul B: A doua zi: daca in seara dinainte izvorul putului a facut fata la pompa (adica pompa nu a ramas fara apa) atunci dimineata mai scoti apa iar cu pompa ta timp de 4-5 ore sau pana ramane fara apa. Daca dimineata nu ramane fara apa incerci iar seara sa mai scoti apa timp de 4-5 ore si , pentru siguranta ta, repeti secventa si a doua zi. Si apoi ar trebui ca izvorul sa fie format foarte bine.
Daca in seara dinainte sau dupa secventa de pompare de dimineata, izvorul a ramas fara apa reiei secventa de la punctul A.

Izvorul , daca are nisip fin si foarte fin, se poate colmata si dupa o ploaie mai serioasa (nu mai spun de cutremure)si va trebui sa reiei operatiunile de decolmatare.
Dupa 4-8 luni de pompare apa in cantitati mari (pentru udat) o sa poti spera la un izvor bine format.
Sper ca ai inteles ce vreau sa explic.

#2223
sna

sna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.06.2014
Multumesc parinte, exista o pompa de 110 la 8m forta dar atat. Alta varianta stiti, mai exacta?
ps. la capetii terenului sunt canale din pamant adanci de 2m respectiv 1,5m actualmente goale

#2224
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Grifon, la ce trebuie compresor "puternic"? Nu prea trebuie, ala practic e folosit sa pompeze aer pe teava in sus si astfel sa antreneze si apa cu sedimente/nisip.. nu "decolmateaza" niciun filtru, ala se decolmateaza, sau nu, singur, prin simpla pompare a apei si intrarea in put a alteia cu tot cu sedimentele care au colmatat filtrul... Daca le antreneaza si pe alea, bine, se curata filtrul, daca nu le antreneaza, asa moare.

#2225
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Cand spun compresor puternic - ma refer la un compresor cu debit mare de aer nu acele "pocnitori" din comert care sunt la pret de 400-600 lei. Eu cred ca sistemul de pompare apa cu ajutorul unui compresor ajuta mult la miscarea/antrenarea particulelor de nisip fin in acelasi timp cu apa. Unii spun ca ar fi mai buna acea pompa TAIFUN cu vibratii si debit mare pentru formare izvor. Acum depince de ce poate face rost userul Legolulu.

#2226
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
TU ai denisipat cu compresorul sau vorbesti pe presupuneri? intreb fara nicio urma de malitiozitate, as vrea sa aud niste argumente pentru ca eu am alta parere.
Eu tocmai mi-am denisipat puturile din curte, vreo 3... si la sub 15 m si la 32 nu ai ce face cu o presiune mare.
peste 2-2.5 bari nu mai scoti apa, scoti aer cu ceva stropi. Ppresine mare e necesara doar cand coloana de apa are mai multe zeci de metri, dar si acolo se poate scoate lejer cu 2 atm doar ca frecventa cu care construiesti presiunea necesara sa arunce apa in sus se construieste mai lent...nu am incercat la puturi de 80 m dar probabil ca un 3-4 atm maxim ofera suficient aer pt o ejectare ok a apei.

Aerul se injecteaza IN teava de pehd, pe jos, si astfel bula impinge in sus coloana de apa si o da afara. in locul apei, pe jos, trage apa cu nisipul care se afla pe fund si in suspensie in partea inferioara a putului...

Poti sa bagi tu 10 atm, sau ma rog, sute de mc pe ora (noi vb in atmosfere pentru ca furtunul si iesirile compresorului sunt stas, deci debitul de aer e corelat direct cu presiunea....) ca nu deranjezi nimic acolo, dar absolut nimic in afara putului. Presiunea aerului impinge pe teava, care e mult mai subtire decat tubul putului , iar presiunea apei jos este oricum mare pentru ca nivelul hidrostatic e, mai ales la panzele inferioare (nu la prima panza) , mai sus ...

In concluzie eu spun. pe probate si de catre mine si de catre cei care executa puturi, ca un compresor mic, ca ala de care zici tu, cu vas de 30 de litri sau cat or avea, este foarte ok pt puturi sub 50 m adancime, merg si la puturi mai adanci probabil dar le tii mai mult in functiune. Presiunea de injectare a aerului, adica si debitul, il reglezi dupa nevoi in asa fel incat sa arunce maximul de apa cu nisip.
Dar repet, nu prea are mare efecte in afara tubului.

Pompa cu vibratii e altceva, acolo e posibil sa deranjeze mai mult nisip din exterior dar problema este in ce masura nu il si ajuta sa se compacteze in loc sa-l lase sa migreze usor si sa-si faca loc PRIN margaritar in put si de acolo sa-l poti elimina...
DE regula astfel de pompe cam infunda, depinde mult de cum e executat putul insa eu zic ca ar trebui sa stii foarte bine ce si cum s-a lucrat, ce ai in stratul acvifer  si in general sa stii ce faci ca sa folosesti o astfel de pompa.

Poti folosi in fond orice traznaie, poti avea si rezultate, pe moment, ideea e sa faci o treaba pe termen lung, daca la o denisipare pare ca ai rezolvat si peste 6 luni l-ai infundat si e bun de astupat... nu se cheama ca stii ce faci, zic eu.

#2227
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Ok. Reformulez - Trebuie un compresor cu debit mare de aer si care sa poata functiona continuu 3-4 ore fara probleme.

Putul forat facut la mine are 21 m adancime si a fost denisipat prin aceasta metoda (pe care ai detaliat-o un pic mai sus). Dupa asta a fost montata pompa manuala la care am dat doua persoane ca sa scoatem apa pentru udat - scoteam cam 2000-2500 litri apa aproape in fiecare dupa-amiaza toata vara. Apoi a fost sapat bazin, montat motor electric pentru udat si anul urmator a fost mai bine :) (n-a mai fost nevoie asa de mult de dat la pompa) . Cred ca si pompatul manual a ajutat la formarea izvorului de apa a putului.

#2228
bismarclord

bismarclord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2014
Te pot ajuta eu cu o inf.de genul asta .put 21 de m denisipat cu compresor care nu duce mai nult de 6 atm.teava de drenaj de 1.1/4 si teava de aer ( furtunul meu de udat de 3/4 care duce cam 10 atm) compresorul a functionat cam toata ziua si am folosit decat 4 atm maxim .dupa 15 min a scos nisip.dar la mine nu se mai poate face nimic pt ca tot vine nisip si trebuie sa trag tot timpul.dar ca idee am dat debit putului aproate dublu si am tras cu pompa de irigat pe benzina .pt denisipare la 20 m iti este mai mult ca suficient un motor de frigider ca si compresor numai ca timpul este mai lung si trebuie sa micsorezi diametrul tevilor de lu ru.


#2229
ghedan

ghedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2005
Buna ziua,
Saptamana viitoare trebuie sa ma decid pe cine chem si la ce adancime sa-mi sape un put in Ciorogarla in apropiere de intrarea in Darvari.
Am discutat cu vecinii din jurul meu si acum nu stiu ce decizie sa iau, respectiv:
-toti vecinii din jurul meu si-au facut put la prima panza de apa la o adancime de 8-10m, nu stiu se calitate are apa (nu au verificat-o in laborator)
-o cunostinta apropiata tot din Ciorogarla, cei drept are casa la o distanta mai mare de mine (2km-2.5km) a sapat la 20m dar apa are miros de sulf, a verficat apa la un laborator (Apa Nova) si i s-a recomandat sa mai cumpere o instalatie de filtatre destul de scumpa (parca 1000 Euro)
As putea sa iau un esantion de apa de la vecinul de langa mine si sa-l duc la verficat dar nu stiu cat de relevant este pt sapatura mea daca nu nimeresc aceiasi panza de apa, pozitia putului meu este decalata fata de cele existente, ale vecinilor am observat ca toate sunt aproximativ pe aceiasi linie/axa.
Va rog sa ma ajutati ce sa fac, sap la 10m sau ma duc mai jos si vad ce gasesc, cum sa procedez?

#2230
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Oricum, si dc nu miroase, prima panza e praf si pulbere. A doua e oricum putin mai ok, asa ar trebui.
Mirosul mai iese si la un carbune, nu cred ca doar pt miros au recomandat aia filtrul ala. Cum prima panza e full de zeama de hazna, nitriti, nitrati si toate nenorocirile, probabil ca daca ai vrea s-o faci pe aia potabila te-ar costa si mai si.

In plus, prima panza e mai volatila in sensul ca apa fluctueaza, e mult mai influentata de ce vine de sus...pkoi, seceta, etc...structura stratului acvifer se poate modifica mai mult, la o ploaie mai zdravava de cateva zile te trezesti cu mal, chisai, etc...puturile superficiale se infunda maides.
Daca iti permiti sapa la a doua dar DOAR dc lucrezi cu meseriasi, nu cu zburatoare care habar n-au ce e aia.
S-a scris pe aici cum se face un put, citeste si stai langa ei.
Daca apa din a doua panza e chiar cloceala de oua, fa la prima dar corect si bei la sticla pana cand iri permiti sa te duci in jos inca un strat, oricum potabila cat.de cat de pe la a 3-a incolo e.

#2231
ghedan

ghedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2005
Ms. pentru sfaturi. O sa-mi incerc norocul la a 2a panza sa vad ce gasesc. De baut o sa beau la sticla dar ce fac cu vasele, hainele etc.
Ma gandisem sa fac putul intr-un camin ingropat de 2x2m in apropierea casei, cum sa procedez, execut mai intai putul si ulterior sap si construiesc caminul in jurul putului cu mentiunea ca va trebui sa tai din teava cam 1.70m sau construiesc caminul si las in placa de beton/fundatie un gol de 35x35cm sau cat va fi nevoie prin care sa se foreze.

#2232
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
N-ai cum sa forezi decat pe teren gol. Dupa aia faci ce vrei tu acolo.
Merge doar daca ai ceva subsol mare, sa intinda aia schelele, cu rampa samd... tai teava dupa, asta sa fie paguba.
Pt. menaj apa aia e ok, problema se pune in general la potabilitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate