Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Radio la tel mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
lucci27

lucci27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2005
am de o luna un k700i si radioul nu merge in orice loc in bucuresti in cele mai bune conditii. asa  se intampla la toate tel de gen cu radio sau asta are un defect?

#2
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

lucci27, on Jul 13 2005, 17:01, said:

am de o luna un k700i si radioul nu merge in orice loc in bucuresti in cele mai bune conditii. asa  se intampla la toate tel de gen cu radio sau asta are un defect?

<{POST_SNAPBACK}>

Radiourile de mobile sunt varza daca le compari cu un radio de walkman sau chiar si cu un radio chinezesc mai reusit. Mi-au trecut prin mana 3 mobile cu radio si iti pot confirma ca la 20 km de Bucuresti nu mai receptioneaza nimic :cursing:, in timp ce radioul de walkman fasaie putin, iar cel de masina nici nu stie ca a iesit din oras :coolspeak: . Treaba e simpla, din cauza miniaturizarii nu mai poti cere performanta, nu au cum sa aiba o senzitivitate si o selectabilitate decenta si in nici un caz una buna. Cel mai dezamagit am fost de accesoriul radio pentru (HPR-20)SonyEricsson, care am crezut (in naivitatea mea) ca fiind dedicat e mai bun decat cele integrate. Acest accesoriu s-a dovedit a fi un handsfree foarte bun, calitatea audio fiind super, dar receptia radio lasa mult de dorit. Asa ca daca vrei sa asculti radio, in conditii bune iti poti cumpara un radio sau walkman cu radio (sa fie cu caseta sau CD, ca cele cu mp3 pe memorie, foarte mici merg la fel ca cele de mobil)
Deci mobilul tau nu are nimic defect la radio, asa merge el in mod normal !

#3
lucci27

lucci27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2005
speram sa fie ceva de capul acestui radio ca doar de aia am bagat atatia bani in el :confuzzled:

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

lucci27, on Jul 15 2005, 04:45, said:

speram sa fie ceva de capul acestui radio ca doar de aia am bagat atatia bani in el :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>

Alegerea inteleapta era K500i + aparat radio = mai ieftin si satisfactie > :D
Sunt tare curios (desi nu prea cred) daca merge mai bine radioul de pe K750i, asta e o caruta de bani si cica are si RDS :coolspeak:

#5
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
parerea mea ca merge la fel + cine sta sa se uite la rds ?!

ca si cum as avea visualization la mp3 ..

#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
M-am pricopsit cu un tel SonyEricsson J230i-pe puncte deci gratis. Initial am zis : alt telefon de fata cu radio varza-ideal pt. nevasta-mea :D  Dar l-am testat si nu oricum, la drum de la Buc la Brezoi pe sosea. Am avut surpriza deosebit de placuta sa vad ca a receptionat R. Total pana la km 60 si l-a mai mirosit pana la km 70. De asemenea statiile de pe Costila si Cozia s-au putut asculta in conditii bune pe tot traseul (mai putin 96.3 Galaxy dar aici e de la ei :D )
In Bucuresti am auzit destul de bine 87.6 Shumen, 100.9 Horizont si 107.9 Darik. De asemenea a mirosit si R. Romantic pe 92.5 de la Istrita, asa ca il pot incadra la sensibilitate alaturi de un walkman cu radio ! Ce e totusi nasol e ca nivelul de semnal de la care intra stereo este extrem de ridicat. Practicai sunet stereo numai cand semnalul e foarte tare, deci numai local  :cursing:
Pe ansamblu apreciez efortul celor de la SE de a scoate un telefon simplu cu radio de performante medii

Edited by rvic77, 01 August 2006 - 22:15.


#7
S@BYN

S@BYN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.06.2006
Eu am radio la 6280 meu ... deocamdata multumit... intre iasi si pascani nu receptiona nimic ... :) nu ar fi asta problema...cand il bag in buzunar... incepe sa fasaie... cand cobor cu liftu si chiar daca fug pe strada acelasi lucru ... oare la toate e la fel ?  :naughty:

#8
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.08.2005
la k750 merge bine...pe drumul dintre bucuresti si pitesti am mers cu sageata si au fost cateva portiuni in care nu mai prindea bine; dar oricum pe acolo nici semnal nu prea mai avea

#9
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

 S@BYN, on Aug 1 2006, 23:22, said:

Eu am radio la 6280 meu ... deocamdata multumit... intre iasi si pascani nu receptiona nimic ... :) nu ar fi asta problema...cand il bag in buzunar... incepe sa fasaie... cand cobor cu liftu si chiar daca fug pe strada acelasi lucru ... oare la toate e la fel ?  :naughty:

pai in lift e normal sa pierzi semnal ... esti intre 3 pereti de beton .... chiar si la mp3 player am semnal f slab in lift ..... in rest nu am observat nici op diferenta notabila intre telefon (n70) si mp3player (creative muvo)

Edited by gika_killeru', 01 August 2006 - 23:02.


#10
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Fratilor normal ca radioul de masina receptioneaza mai mult, dar catamai antena are. Ideea e simpla: antena mai mare, receptie mai multa si mai buna. Cipul este acelasi cip FM de cacat. Problema sunt handsfree-urile si modul cum le desfasori.

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004

 Valentine, on Aug 2 2006, 02:08, said:

Fratilor normal ca radioul de masina receptioneaza mai mult, dar catamai antena are. Ideea e simpla: antena mai mare, receptie mai multa si mai buna. Cipul este acelasi cip FM de cacat. Problema sunt handsfree-urile si modul cum le desfasori.


Am o cunostinta cu o Solenza , cu casetofonul standard , si nu prinde decat in  locuri deschise , intersectii , parcari in aer liber si altele , sub un pom sau langa un bloc nu se aude mai nimik decat fasaieli , ia la DSN-ul meu unde am un caseotofon, model mai vechi si mai slab , prinde pana la 60 KM de Bucuresti , si cel de Solenza tot in Buc se afla , si postul folosit la comparatie este Europa FM , ce problema sa aiba , am umblat la antena si nimik .

#12
Sorinakis

Sorinakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2006
Nu are cum sa nu mearga deloc radioul in Bucuresti. Inseamna ca e defect si poti sa mergi cu el la service. Eu la K700 in Constanta prind 12 posturi in casa care se aud cel putin acceptabil.

#13
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 connectorxp, on Aug 2 2006, 17:06, said:

Am o cunostinta cu o Solenza , cu casetofonul standard , si nu prinde decat in  locuri deschise , intersectii , parcari in aer liber si altele , sub un pom sau langa un bloc nu se aude mai nimik decat fasaieli , ia la DSN-ul meu unde am un caseotofon, model mai vechi si mai slab , prinde pana la 60 KM de Bucuresti , si cel de Solenza tot in Buc se afla , si postul folosit la comparatie este Europa FM , ce problema sa aiba , am umblat la antena si nimik .
Habar n-am ce problema poate sa aiba, dar clar nu e comportamentul standard. Am fost cu masina in parcare la Mall subterana si mergea radioul perfect. Nu cred ca "langa un bloc" sau "sub un pom" nu se mai aude nimic.

#14
peet

peet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Am 6280 in fiecare weekend ascult radioul in Bucuresti cand ies cu fetita in parc si sunt foarte multumit de cum se aude.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004

 Sorinakis, on Aug 2 2006, 17:09, said:

Nu are cum sa nu mearga deloc radioul in Bucuresti. Inseamna ca e defect si poti sa mergi cu el la service. Eu la K700 in Constanta prind 12 posturi in casa care se aud cel putin acceptabil.


S-a rezolvat , altul :) .

#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 the_barzaune, on Aug 1 2006, 23:33, said:

la k750 merge bine...pe drumul dintre bucuresti si pitesti am mers cu sageata si au fost cateva portiuni in care nu mai prindea bine; dar oricum pe acolo nici semnal nu prea mai avea
Pai 99.6 InfoPro si 99.2 Kiss trebuiau sa-ti mearga tot timpul ca dau de la munte cu zeci de kw. Evident ca conteaza si cum desfasori firul de la hands-free : in buzunar va merge mai prost decat daca il ti la geam. Eu am comparat receptia accesoriului HPR-20 SonyEricsson cu SonyEricsson J230i si cu un walkman chinezesc  in conditii ideale pentru fiecare : firul desfasurat pe partea superioara a geamului. HPR-20 a fost varza totala, dupa 20 km de oras zgomot de la un capat la altul, dar SEJ230i si walkman-ul au mers 50-60 km cu statiile locale si tot traseul cu statiile de la munte. Totusi a castigat walkman-ul chinezesc datorita unei receptii stereo pana la km 40 fata de numai 20 km pe j230i.
Sper ca radioul de pe K750 sa fie la fel ca cel de pe J230i sau poate chiar mai bun (desi ma indoiesc)
Evident ca daca ar avea si o antena ca lumea ca accesoriu ar merge si mai bine  :D dar sincer tot nu cred ca ar egala radiourile de masina la receptie. Singurul radio portabil care l-am avut si se ridica la nivelul celor de masina e SonyICF7600 si e mare : adica are mai multe cipuri FM de cacat :D si merge 60 km cu R. Total Stereo mirosindu-l pana la km 90 !

Edited by rvic77, 10 August 2006 - 09:54.


#17
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

 the_barzaune, on Aug 1 2006, 23:33, said:

la k750 merge bine...pe drumul dintre bucuresti si pitesti am mers cu sageata si au fost cateva portiuni in care nu mai prindea bine; dar oricum pe acolo nici semnal nu prea mai avea
Si eu sunt multumit de radioul de la k750i.....am fo cu masina pe drumul timisoara-arad si am prins posturile in cea mai mai mare parte a drumului chiar desul de bine........

#18
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Cand are sa fie si la noi mai accesibil internetul pe mobil, o sa putem asculta livestreaming orice post de radio din lume. :coolspeak: Si la calitate de mp3.Am incercat pe un LG 8180 din Italia sa ascult radio Tg jiu live si mergea super, mult peste asteptari. :coolspeak: Si mai cool, o sa avem si TV livestreaming :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate