Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

scanare portuiri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009
salutare
am un ess4 bussines edition cu firewall, care imi gaseste mereu atacuri de tip flooding sau atacuri de tip scanare porturi
recent am descarcat si eu un program de scanare porturi si mi-am scanat propriul ip
am gasit 5 porturi deschise
cum ma afecteaza asta?
cum pot sa inchid sau sa deschid porturi?

#2
bonding

bonding

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 06.01.2010

 ga8r13llitt05, on 9th June 2010, 00:20, said:

salutare
am un ess4 bussines edition cu firewall, care imi gaseste mereu atacuri de tip flooding sau atacuri de tip scanare porturi
recent am descarcat si eu un program de scanare porturi si mi-am scanat propriul ip
am gasit 5 porturi deschise
cum ma afecteaza asta?
cum pot sa inchid sau sa deschid porturi?

porturile sunt normal sa fie deschise, depinde despre ce este vorba de exemplu
8080 - este portul pentru browserul web
27015 - parca era portul pentru CS
mai exista porturi deschise pentru yahoo messenger, torente.
Ce e important e sa ai grija sa nu cumva sa ai vreoun port pentru programe gen RADMIN.
Cauta pe net sa vezi care sunt acestea si le poti confrunta cu ale tale.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Setarile ESS sunt cele de la producator ?

#4
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009

 bonding, on 9th June 2010, 01:41, said:

porturile sunt normal sa fie deschise, depinde despre ce este vorba de exemplu
8080 - este portul pentru browserul web
27015 - parca era portul pentru CS
mai exista porturi deschise pentru yahoo messenger, torente.
Ce e important e sa ai grija sa nu cumva sa ai vreoun port pentru programe gen RADMIN.
Cauta pe net sa vezi care sunt acestea si le poti confrunta cu ale tale.

ok am gasiot informatii despre unul care zice ca e pentru file sharing, adica pt hackuit, cum il inchid?

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
http://kb.eset.com/e...ent&id=SOLN2149

#6
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
eu aveam Avast si imi aparea ceva cu dcom exploit aia era o scanare de porturi ... eu am ramas la avast am gasit fixul pentru aceea chestie sa numai ma dispere si am pus comodo firewall (firewall only) am debifat chestia cu remember ... si ma uit mereu ce port foloseste aia si am reusit sa blochez scanarea asta de porturi de se folosea de protul 135 ... (era ceva de la remote sau ceva de genu oricum un bug din xp) a da si ca sa ai securitatea calumea e nevoie si de ultimele updateuri la windows...

#7
Marius01234

Marius01234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.01.2010
Buna dimineata

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o solutie.

La simpla scanare cu http://www.grc.com/x/ne.dll?rh1dkyd2, mi-a reiesit ca am porturile 80 si respectiv 436 deschise, am verificat si cu www.pcflank.com si portul 80 este deschis. Am incercat sa folosesc zone alarm free, dar imi blocheaza calculatorul, comodo asemenea, (cred ca nu stiu eu sa le configurez) va rog sa imi explicati simplist ce fac epotrul 80 si 436 si daca acestea prezinta o posibila amentinatare?  Va rog sa imi spuneti daca exista si vreo solutie manuala pentru porturile respective, mentionez ca folosesc conxiuni per2per si ODC.

#8
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
portul 80 http : mai pe scurt e internetul tau (ma gandesc ca il folosesti ...)

http             80/sctp   HTTP
#                          IETF TSVWG
#                          Randall Stewart <rrs&lakerest.net>
#                          [RFC4960]


http://www.iana.org/...ts/port-numbers




 Marius01234, on 3rd December 2010, 10:33, said:

Buna dimineata

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o solutie.

La simpla scanare cu http://www.grc.com/x/ne.dll?rh1dkyd2, mi-a reiesit ca am porturile 80 si respectiv 436 deschise, am verificat si cu www.pcflank.com si portul 80 este deschis. Am incercat sa folosesc zone alarm free, dar imi blocheaza calculatorul, comodo asemenea, (cred ca nu stiu eu sa le configurez) va rog sa imi explicati simplist ce fac epotrul 80 si 436 si daca acestea prezinta o posibila amentinatare?  Va rog sa imi spuneti daca exista si vreo solutie manuala pentru porturile respective, mentionez ca folosesc conxiuni per2per si ODC.


#9
Marius01234

Marius01234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.01.2010
Am gasit pana la urma serviciu care il deschidea. Multumesc, eu asteptam un raspuns diferit de cel ultim postat, "banuiesc ca ai nevoie de net", banuiesti corect:) dar pe mine ma interesa serviciu care il deschide...

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 mihaipopm8, on 3rd December 2010, 12:01, said:

portul 80 http : mai pe scurt e internetul tau (ma gandesc ca il folosesti ...)
Greșit! Navigarea pe internet nu are nicio treabă cu portul 80. Dacă ai să te uiți la conexiunile pe care le face un browser, ai să vezi că niciuna din ele nu folosește ca port local portul 80.

Portul 80, adică portul HTTP, este folosit de obicei pentru servere HTTP, dar nu numai. Porturile deschise înseamnă că există acolo aplicații care acceptă conexiuni la intrare, pe când un browser pentru navigare nu utilizează conexiuni la intrare (inbound) ci doar la ieșire (outbound). Există o MARE diferență între portul local (folosit de browser pentru conexiune, care poate fi orice) și portul remote (care e de obicei 80 pentru conexiuni HTTP, la care se conectează browserul, nu pe care îl deschide).


În principiu, dacă pe un anumit sistem nu rulează niciun fel de server, acesta nu trebuie să aibă niciun port deschis (dar asta nu înseamnă că acel sistem nu se poate conecta la alte servere, a.k.a. internet). Însă există în sistem multe servere implicite (precum File and printer sharing - TCP ports: 139 și 445; UDP ports: 137 și 138), sau servere care rulează cam fără cunoștința utilizatorului (torente, rețele DC, transferuri de fișiere IM, etc... toate putând deschide porturi pentru primire de date), sau chiar servere pe care utilizatorul le instalează în cunoștință de cauză (Apache, Filezilla, etc...)

Porturi deschise nu înseamnă automat vulnerabilități sau probleme cu securitatea. Conexiunile la intrare (inbound) sunt un lucru perfect normal în comunicarea online, iar fără ele ar apărea dificultăți în diferite situații. Ca să știi exact ce și cum trebuie făcut, primul pas este identificarea aplicațiilor care deschid acele porturi, deoarece porturile nu se deschid singure. Deschiderea unui port înseamnă rularea unei aplicații care așteaptă conexiuni pe acel port, și nimic mai mult. Porturile deschise nu sunt pur și simplu găuri prin care se scurg informații aleatoare, iar atacurile asupra porturilor deschise nu sunt atacuri direct asupra porturilor, ci atacuri asupra aplicației care ”ascultă” pe acele porturi. Dacă aplicația respectivă este sigură, atunci nu vor fi probleme.

#11
Marius01234

Marius01234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.01.2010

 alexcrist, on 6th December 2010, 11:27, said:

Greșit! Navigarea pe internet nu are nicio treabă cu portul 80. Dacă ai să te uiți la conexiunile pe care le face un browser, ai să vezi că niciuna din ele nu folosește ca port local portul 80.

Portul 80, adică portul HTTP, este folosit de obicei pentru servere HTTP, dar nu numai. Porturile deschise înseamnă că există acolo aplicații care acceptă conexiuni la intrare, pe când un browser pentru navigare nu utilizează conexiuni la intrare (inbound) ci doar la ieșire (outbound). Există o MARE diferență între portul local (folosit de browser pentru conexiune, care poate fi orice) și portul remote (care e de obicei 80 pentru conexiuni HTTP, la care se conectează browserul, nu pe care îl deschide).


În principiu, dacă pe un anumit sistem nu rulează niciun fel de server, acesta nu trebuie să aibă niciun port deschis (dar asta nu înseamnă că acel sistem nu se poate conecta la alte servere, a.k.a. internet). Însă există în sistem multe servere implicite (precum File and printer sharing - TCP ports: 139 și 445; UDP ports: 137 și 138), sau servere care rulează cam fără cunoștința utilizatorului (torente, rețele DC, transferuri de fișiere IM, etc... toate putând deschide porturi pentru primire de date), sau chiar servere pe care utilizatorul le instalează în cunoștință de cauză (Apache, Filezilla, etc...)

Porturi deschise nu înseamnă automat vulnerabilități sau probleme cu securitatea. Conexiunile la intrare (inbound) sunt un lucru perfect normal în comunicarea online, iar fără ele ar apărea dificultăți în diferite situații. Ca să știi exact ce și cum trebuie făcut, primul pas este identificarea aplicațiilor care deschid acele porturi, deoarece porturile nu se deschid singure. Deschiderea unui port înseamnă rularea unei aplicații care așteaptă conexiuni pe acel port, și nimic mai mult. Porturile deschise nu sunt pur și simplu găuri prin care se scurg informații aleatoare, iar atacurile asupra porturilor deschise nu sunt atacuri direct asupra porturilor, ci atacuri asupra aplicației care ”ascultă” pe acele porturi. Dacă aplicația respectivă este sigură, atunci nu vor fi probleme.



Multumesc. Lamine era setat default ca Skype sa lase pentru orice eventualitate portul 80 si 436 daca nu ma insel deschise, era setare default. Le-am debifat si s-a rezolvat oricum am luat prin eliminare si am vazut serviciu care deschide portul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate