Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Problema succesiune, partaj, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Buna ziua,

Am cateva probleme si incerc sa aflu un raspuns competent. Voi incerca sa fiu cat mai explicit posibil, cu toate ca situatia e incurcata.

- Eu sunt major, sora mea este majora.  

- Sora mea locuieste cu parintii mei, eu separat, cu chirie.

- Apartamentul in care stau parintii mei + sora mea este pe numele mamei mele, dinainte de casatorie, dar ratele la el le-a platit la comun cu tatal meu, dupa casatorie (deci l-a cumparat cu putin timp inainte de a se marita, apoi dupa ce s-a maritat, a achitat ratele din banii comuni ai ei + ai tatalui meu).

- Ei acum vor sa divorteze si mama considera ca e casa ei 100% cu care face ce vrea ea si tata nu are dreptul la nimic.    Ce spune legea in cazul asta?


- Tata a mostenit in timpul casatoriei cu mama, casa parintilor lui. Daca ei divorteaza, mama are dreptul la casa mostenita de tatal meu mai mult decat are el dreptul la apartamentul mamei in care a stat cu ea peste 30 de ani?

Deci: ce drept are tata la apartamentul mamei luat putin inainte de a se marita si in care a bagat si el ulterior o gramada de bani (rate, renovari, etc);  ce drept are mama la casa mostenita de tatal meu de la parintii lui; ce se intampla cand unul dintre ei moare ?

- Daca ei -sa zicem- nu divorteaza iar mama ii lasa mostenire (in mod explicit prin testament) apartamentul surorii mele, eu pot sa fac ceva in privinta asta si ce sanse am daca contest testamentul?

- Ce se intampla daca ei nu divorteaza iar unul dintre ei moare? De exemplu, am inteles de la cineva, ca daca tata moare, mama are dreptul la casa lui mostenita mai mult decat am eu sau sora mea si abia dupa ce si mama moare ramane sa ma inteleg eu cu sor'mea (imi cer scuze, nu vreau sa fiu morbid, Doamne fereste, dar vreau sa explic cat mai clar)...

Asadar, cum se face un eventual partaj in cazul unui divort (in care mama are apartamentul pe numele ei, iar tata are succesiune pe casa mostenita),
ce se intampla in cazul in care mama moare, tata traieste iar mama ii lasa prin testament apartamentul surorii mele;  
ce se intampla daca mama tata moare, mama traieste iar tata imi lasa mostenire mie prin testement casa mostenita de el de la parintii lui,
pot eu ataca un eventual testament al mamei (pe apartamentul ei) in favoarea surorii mele si ce sanse am?
poate ataca sor'mea un eventual testament al tatalui meu (pe casa lui mostenita) in favoarea mea si ce sanse are?

Multumesc.

Edited by Workman, 07 June 2010 - 18:55.


#2
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Am uitat sa mentionez:   ce se intampla in cazul in care mama face contract de vanzare-cumparare cu sor'mea pe apartament (eu nu mai am niciun drept, nu)?

Am rugamintea sa tineti cont (in cazul in care aveti timp sa-mi raspundeti la intrebari), ca nu sunt deloc de specialitate si sa-mi explicati cat mai simplu, ca unuia care a facut Agronomie (specializare soluri de Baragan si daunatori ai prunului) si nu sunt obisnuit cu termeni juridici.

Multumesc.

#3
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Apartamentul,  contractat inainte de casatorie, este proprietatea exclusiva a mamei. Tatal, dat fiind ca a contribuit la plata ratelor, are doar un drept de creanta pentru contributia la achitarea imprumutului. In caz de divort, tatal poate cere o suma de bani corespunzatoare contributiei la plata ratelor. De asemenea, daca divorteaza, mama nu are nici un drept la casa mostenita de tatal tau (fostul sot nu mosteneste nimic in cazul decesului celuilalt sot dupa ramanerea definitiva a hotararii de divort). Locuinta mostenita de tatal tau fiind, de asemenea, bunul sau propriu.
In cazul decesului unia dintre soti in timpul casatoriei, sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din averea defunctului. Separat de drepturile succesorale, tatal, care a investit in imobilul personal al sotiei sale (si, dupa decesul sau, mostenitorii lui), este indreptatit sa ceara o suma de bani echivalenta contributiei sale la plata ratelor, imbunatatirilor etc. Ca un creditor al sotiei sale, exact ca o persoana care a imprumutat-o pe mama ta cu o suma de bani a carei restituire o pretinde (in lipsa restituirii de bunavoie, prin actiune in justitie).
Fiecare dintre soti poate dispune liber de bunul sau propriu prin liberalitati - testament sau donatie in limita rezervei succesorale. Rezerva succesorala a sotului supravietuitor este de 1/2 din dreptul sau succesoral (deci, 1/8 din masa succesorala), iar rezerva celor doi copiilor 2/3 din mostenire (cate 1/3 din mostenire pentru fiecare dintre cei doi frati). Concret, in cazul in care mama dispune prin testament asupra bunurilor sale, tatal tau primeste 1/8 din mostenire, iar tie iti revine 1/3 din restul masei succesorale (concret, 7/24 din masa succesorala).

In cazul decesului unuia dintre soti fara testament, sotul supravietuitor primeste 1/4 din averea defunctului, restul de 3/4 revenind descendentilor.

Daca se ajunge la divort, repet, nu se pune problema partajului din moment ce imobilele sunt proprietate exclusiva a fiecaruia dintre cei doi soti. Tatal, dupa acum am mai spus, ramane cu un drept de creanta pentru investitiile facute (la fel ca un creditor care a imprumutat o persoana). Dupa decesul tatalui, dreptul de creanta se transmite mostenitorilor sai.

Edited by clara_spiele, 08 June 2010 - 14:08.


#4
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Salut  clara_spiele si multumesc de raspunsuri.
Hai sa sintetizez ce ai scris tu (asa cum am inteles eu), ca sa vedem daca am inteles corect:

- tata are dreptul la o suma anume (ce poate fi hotarata de instanta), datorita faptului ca si el a contribuit in timp, cu bani in acea casa care e proprietatea mamei.

- la divort, mama nu are dreptul sa ceara nimic din casa mostenita de tatal meu de la parintii lui (aici nu inteleg - nu e bun comun, dobandit in timpul casatoriei)?

- daca nu divorteaza si unul dintre ei moare, celalat sot primeste automat 1/4 din ce are celalalt mostenit iar restul se imparte cui?

- daca ei divorteaza si tata moare apoi, dreptul ala de creanta se transmite copiilor...iar noi daca suntem 2 copii - ni se imparte egal acel drept de creanta?

"Separat de drepturile succesorale, tatal, care a investit in imobilul personal al sotiei sale (si, dupa decesul sau, mostenitorii lui), este indreptatit sa ceara o suma de bani echivalenta contributiei sale la plata ratelor, imbunatatirilor etc."  -  aici n-am inteles ce vrei sa spui....iar la faza cu toate procentele alea, m-ai pierdut pe drum... :-(

- mama poate sa ii vanda apartamentul surorii mele cat timp e casatorita fara sa-l intrebe pe tata? Probabil nu...

- dupa divort, tata are drept de creanta, iar restul ii ramane mamei. Daca mama ii plateste tatei creanta aia si se elibereaza de datoria catre tata si apoi ii vinde apartamentul surorii mele, eu cu ce ma aleg?

- tata poate sa imi vanda mie cat inca e casatorit, casa + pamanturile mostenite de el de la parinti? Mama si sor'mea pot cere ceva din mostenirea lui fie ca e inca casatorit, fie dupa divort?

Merci.

Edited by Workman, 08 June 2010 - 16:56.


#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
La toate intrebarile: DA

Bunul mostenit in timpul casatoriei nu este bun comun, ci urmeaza regimul juriduc al bunurilor proprii.

- daca nu divorteaza si unul dintre ei moare, celalat sot primeste automat 1/4 din ce are celalalt mostenit iar restul se imparte cui? Normal, descendentilor.


"Separat de drepturile succesorale, tatal, care a investit in imobilul personal al sotiei sale (si, dupa decesul sau, mostenitorii lui), este indreptatit sa ceara o suma de bani echivalenta contributiei sale la plata ratelor, imbunatatirilor etc." - aici n-am inteles ce vrei sa spui....iar la faza cu toate procentele alea, m-ai pierdut pe drum... :-(

Ce e neclar? Este vorba despre dreptul de creanta al tatalui tau care a contribuit la plata ratelor, a dat bani pentru imbunatatiri, intretinearea locuintei etc.

Atat tatal, cat si mama pot dispune liber de apartamentele lor - vanzare, donatie -, bunuri proprii.

Procentele respective se refera la rezerva succesorala a sotului si cea a descendentilor - orice persoana poate dispune liber de bunurile sale prin liberalitati, donatie ori testament, in limita rezervei succesorale.









View PostWorkman, on 8th June 2010, 17:52, said:

- tata poate sa imi vanda mie cat inca e casatorit, casa + pamanturile mostenite de el de la parinti? Mama si sor'mea pot cere ceva din mostenirea lui fie ca e inca casatorit, fie dupa divort?

In cazul vanzarii, mama si sora nu au nici un drept asupra casei si pamanturilor mostenite de la parinti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate