Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (SD) - Topic general. Partea I.

* * * * * 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48808 replies to this topic

#42337
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
La UPC era de mult, acum nu stiu daca si pe satelit erau de mult, poate UPC preia postu de pe fibra.

#42338
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Pe satelit e demult, inainte de aparitia pistei DD pe UPC, dar nu mai retin daca a fost introdus cand erau pe Amos, sau dupa ce au trecut pe Eutelsat.

Edited by flobuc, 30 August 2016 - 18:41.


#42339
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014
Acest Dolby Digital de pe B1 TV poate "prevestește" un viitor HD al acestui canal!Orice este posibil!

#42340
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,444
  • Înscris: 29.04.2010
Singura treaba neinteleasa de mine pana acum e ca "dolby" la digi inseamna tonalitate a sunetului mai slaba si mai seaca decat pista stereo normala, vezi cazurile: B1, AXN HD, HBO HD etc. Nu stiu cum dracu se face, la concurenta (upc) sunetul "dolby" se comporta exact invers ca la Digi: dimpotriva, ofera consistenta volumului audio al postului respectiv, comparata cu pista stereo...

#42341
dic70

dic70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2008
@queron: intr-adevar RDS, UPC si INES (precum si nextgen si AKTA indirect) iau semnalul pe fibra optica.

@flobuc: pe satelit acum B1 este cu sunet he-aac-v2 latm care este diferit de ac3.
Cand era pe amos era sunet numai mpeg1 L2. Pe vremea aceea B1 nu avea licenta de Dolby-D (ac3)

@dincadan78: semnalul cate UPC si RDS cablu ambele provin din acelasi encoder. In mod normal ar trebui sa se auda la fel.
Cea mai buna situatie de receptie este direct cu televizorul si cu modul CAM. Lucru valabil pentru toate posturile inclusiv AXN

Am observat ca pe unele STB-uri daca activezi audio mixdown (ceea ce in cazul de fata nu face sens pentru ca sunetul e deja 2.0 nu 5.1)
se aude mai clar. In teorie cel putin raspunsul audio in frecventa ar trebui sa ajunga pana la 20kHz pe pista dolby.

Din cauza numeroaselor combinatii de receptie STB+ cabluri de conectare+TV satenicu facea cateva recomandari.

sunt STB-uri care decodeaza ac3  - best case
sunt STB-uri care fac pass-through ac-3 (si decodarea se face in TV) la care trebuie sa dai mai incet volumul din telecomanda TV
si sunt STB-uri care ignora ac3. (in aceasta categorie intra si cazul de mai sus cand cablul de conectare este scart.) la care fie nu apare audio2 fie apare si nu se aude.

ac3 a fost introdus ca o optiune suplimentara pentru cei care au combinatia fericita de receptie si vor sa auda mai clar decat clasicul sunet mpeg1  L2.

B1 nu difuzeaza muzica dar chiar si pe voce se poate observa diferenta de inteligibilitate a sunetului.
Plus ca tehnologii ca aac si ac3 reprezinta o evolutie fireasca in transmisia sunetului.

Ca fapt divers in Franta pe DVB-T se foloseste extensiv (nu chiar exclusiv) e-ac3 adica dolby digital +.
Daca aveti ocazia, urmariti 5 minute un program francez de pe satelit 5grade vest sa remarcati cat de clar se aude.

Edited by dic70, 31 August 2016 - 09:39.


#42342
sorryn_pirates

sorryn_pirates

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 22.07.2006
De ceva vreme canalele nemtesti din craiova: RTL si Pro 7 au pista audio si in varianta Dolby Digital!

#42343
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,444
  • Înscris: 29.04.2010
@dic70
Stiu ce spui in teorie, dar practica e lege si la RCS ne cam da peste urechi, trebuie sa ne cumparam proteze auditive pentru modul Dolby.

#42344
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
@dic70  , francezii se aud foarte bine de cand au trecut la HD si DD, la fel si polonezii cu ale lor canale de muzica, pe pistele DD. Nici nu B1 n-am probleme pe satelit, petarda mea de decodor se pupa cu codecurile astea.

#42345
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 cristiboss70, on 30 august 2016 - 10:29, said:

Nu prea inteleg ce vreti sa"auziti" pe B1 Posted Image
Radu Banciu mut e ca profa de geografie fara tate si buci. Posted Image

De ieri am revenit oficial pe digi tv, mi l-am luat inapoi pe Patraru. La akta cablu vedeam doar purici, posturi blocate pe imagine sau sunet, tone de nervi si sute de telefoane la deranjamente.

#42346
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
dic70 îmi este dor de ani petrecuți la B1 Tv , salutari lui Nicu, Dan ,Cezar...super profesioniști !

#42347
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Canalul Megamax are probleme cu imaginea la mine in zona apar intreruperi foarte des si imaginea se blocheaza si apoi revine la scurt timp.

#42348
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iarăşi are probleme porcăria aia de canal? De anul trecut tot are probleme de multiplexare.

#42349
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,444
  • Înscris: 29.04.2010
Si tehnicienii de la Digi le inghesuie pe toate in putine tp-uri, din analog nu taie nimic, de unde sa mai ai calitate pe digital atunci?

#42350
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Nu trebuie sa taie nimic pe analogic, au 10 frecvente complet libere.

Problema e ca folosesc modulatie de 64 QAM pe frecvente ceea ce inseamna maxim 38 mbps fata de 51 cat permite 256 QAM.

Edited by queron, 03 September 2016 - 12:28.


#42351
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chestia e că subit a început să aibă probleme, din toamna anului trecut. Niciun program nu a mai fost băgat pe acel multiplex din martie 2014.

Oricum, se întrerupe, uneori pixelează urât.

#42352
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Macroblocuri la greu pe toate posturile la ora asta.Poate sa confirme cineva dacă e la fel si la ei?

#42353
pid

pid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.12.2005
da, la fel merge si la Iasi

#42354
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Probleme....pisti tat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate