Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#4123
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai nu e fixa. Pe partea aia nu mi-a ajuns prima data si-am coborat sa dau cornierul. Va sta pe capatul dinspre usa cand termin.
Chestia e ca cei 3L care mi-au ramas, oricum nu mi-ar fi ajuns sa dau si in canal, asa ca o sa cumpar de-aia "direct pe beton" la un moment dat. Ideea e sa fie lumina si-acolo, ca albul reflecta lumina.

#4124
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Ce suprafata ai dat cu epoxidica si cat te-a costat? A iesit foarte bine.

#4125
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Well, toate materialele au fost 1329 de lei + transport vreo 80 de lei, ca nu oricine cara asa ceva se pare, luate direct de la fabrica, nu prin intermediari. Suprafata in jur de 45 de mp.

Edited by Inginerul_bv, 06 July 2019 - 18:17.


#4126
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Total aiurea !🤔 Ai vrut garaj și faci farmacie ????😀
Pina la urma cum se numesc produsele ?

#4127
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cum adica farmacie? E vopsea epoxidica industriala. Se foloseste in medii cu trafic intens, adica camioane/stivuitoare. Sunt ferm convins ca o sa reziste mult si bine la mine in garaj. Faptul ca e alba, este ca sa reflecte lumina, pentru ca eu mai mesteresc acolo si am nevoie sa vad bine. N-are nicio treaba cu farmacia despre care vorbesti tu. Nu spun producatorul ca sa nu se considere ca fac reclama. Daca vrei neaparat sa stii, trimite-mi mesaj privat. Posted Image

#4128
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Inginerul_bv, on 06 iulie 2019 - 19:21, said:

Cum adica farmacie? E vopsea epoxidica industriala. Se foloseste in medii cu trafic intens, adica camioane/stivuitoare. Sunt ferm convins ca o sa reziste mult si bine la mine in garaj. Faptul ca e alba, este ca sa reflecte lumina, pentru ca eu mai mesteresc acolo si am nevoie sa vad bine. N-are nicio treaba cu farmacia despre care vorbesti tu. Nu spun producatorul ca sa nu se considere ca fac reclama. Daca vrei neaparat sa stii, trimite-mi mesaj privat. Posted Image
Farmacie , in sensul ca arata prea bine !
Da , sint interesat ca si eu urmeaza sa renovez garajul . daca poti un mesaj , iti multumesc anticipat .

#4129
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Îți trimit și eu. Au și alte culori ?

#4130
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da, cu siguranta au. Din cate mi-a zis mie, parca aveau toata paleta RAL. V-am trimis mesaj amandorura.

#4131
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
In alta ordine de idei, ieri mi-am montat automatizarea la portile de acces auto. Poza e facuta pe la 11 dupa ce-am reusit sa montez cele 2 inaltatoare (care au fost necesare pentru ca eu am balamalale montate spre interiorul curtii dupa cum se vede si in poze) pentru suportii motorului si sa sudez 2 bucati de teava pe porti, de care sa impinga. Montajul l-am facut eu pentru caci mi s-au cerut 120 de euro pentru montaj si chiar si 200, sume enorme daca e sa socotesc cat castig eu pe zi, asta ar fi unul din motive, al doilea pentru ca nu faceau aia treaba cum am facut-o eu, adica ceva estetic si robust. Pe la 15 am facut o pauza ca eram rupt, asta dupa ce montasem si cutia si trasesem cablurile pentru motorase, lampa si alimentarea cu curent, si pe la ora 18 am reusit sa codez si telecomanzile (una o aveam de la usa de la garaj), primul buton usa de garaj si al doilea portile. Al treilea buton deschide doar foaia de poarta din dreapta. Acum totul functioneaza ca la carte. Oricum instructiunile de montaj sunt foarte detaliate si chiar si pentru cineva care n-a mai facut asta niciodata, e o joaca de copii.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 14 July 2019 - 05:18.


#4132
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

 Inginerul_bv, on 14 iulie 2019 - 05:12, said:

e o joaca de copii.

Nu stiu ai vostri, dar copiii mei nu sudeaza. :)

#4133
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007
Salut

Ce finisaj vrei sa aplici gardului ? Ce automatizare ai ales ?Si mai ales ce era in cana aia din poza a treia ?Posted Image
Felicitari pentru pardoseala .

#4134
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Sean_John, on 14 iulie 2019 - 13:50, said:

Nu stiu ai vostri, dar copiii mei nu sudeaza. Posted Image

Eu nu am copii. Nici macar insurat nu sunt. Posted Image Poate de-aia am si-atata timp pentru bibileala. De sudat nici eu nu stiu foarte bine. Adica imi lipseste experienta mie. N-am sudat nici eu foarte mult la viata mea, dar cert este ca mi-as fi dorit sa invat mai de tanar. Asa ca functie de cat sunt de mari, poate n-ar fi rau sa le cumperi un aparat de sudura si-o masca profesionala. Decat jocuri pe telefon, mai bine sa invete ceva ce le va folosi in viata. In ziua de azi, trebuie sa stii sa faci de toate, altfel te mananca "doreii".


 crib, on 14 iulie 2019 - 17:22, said:

Salut

Ce finisaj vrei sa aplici gardului ? Ce automatizare ai ales ?Si mai ales ce era in cana aia din poza a treia ?Posted Image
Felicitari pentru pardoseala .

Salut. Multumesc. Pe gard vreau sa dau un tinci si-apoi decorativa. Si cred ca va fi de asemenea alba. Nu stiu, ma mai gandesc asupra culorii. In orice caz, vreau sa schimb scandurile cu sipci metalice. M-am saturat de dat cu lac in fiecare an si s-arate tot jalnic. Posted Image

In alta ordine de idei, este altceva sa te sui in masina si sa te dai jos la destinatie. Nu stiu cum am rezistat atatia ani sa tot inchid/deschid portile manual. Automatizarea este Sommer modelul twist 200. De ce-am ales Sommer? Pentru ca si automatizarea usii de garaj este tot de la ei si pare ca e foarte fiabila, in plus voiam inca o telecomanda identica si nu in ultimul rand, sa fie compatibile telecomenzile cu ambele automatizari.
In cana, care apropo, e din Hamburg, scrie si pe ea, aveam cafea. Cafea pe care n-am avut rabdare s-o beau linistit caci aveam treaba, asa ca mi-am luat-o cu mine la locul de munca. Posted Image

#4135
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si-am inceput cu faianta aseara pe la 17......ca m-a lasat durerea de spate un pic (avusesem niste dureri saptamana asta) si azi pe la 14:00 am si terminat cu tot cu taieturi si un colt interior ce mi-a luat vreo ora. Prima poza e de-aseara, restul de azi dupa ce-am terminat. Pentru unul care n-a mai montat faianta in viata lui pana acum, ma declar multumit de rezultat. Puteti uita:
Attached File  67086266_862742134091872_4174170069489680384_n (1).jpg   146.17K   93 downloads

Attached Files



#4136
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 17.03.2009
Am vazut topicul tau de pe electrice ,eu iti recomand sa adopti  solutie cu relee limitatoare de cursa cu1NO+1NC poti sa faci legaturile in doza ai multe variante.

Edited by anaki, 22 July 2019 - 12:07.


#4137
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc. Caut acum pe net sa vedem despre ce e vorba ca nu prea ma pricep. Posted Image

LE. Asta zici?

https://www.se.com/r...ului-de-iesire/

Edited by Inginerul_bv, 22 July 2019 - 16:51.


#4138
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Gata si cu gresia Posted Image Aici am mici nemultumiri. Fix in mijloc era sapa mai ridicata si-o placa n-am putut s-o asez nicicum. Intr-o parte ade vreo 2 mm mai mult decat cea din spatele ei..... Greseala mea de incepetor ca n-am verificat de la inceput cu cumpana planeitatea.....Am scos o placa si-am montat-o la loc si tot asa sta. In rest am facut si-o mica ghenuta la cotul de la canalizarea chiuvetei.....in mare nu e rau, da' se putea mai bine. Puteti uita:

Attached Files



#4139
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Din niste gunoaie practic, imi face un vecin capace pentru canal. Mi-a adus unul de proba in seara asta. A zis ca maine sunt gata toate. Sunt in dilema, nu stiu cum e mai bine sa fac. Sa le vopsesc cu vopsea alba sau sa le dau cu lac cu o nuanta mai inchisa ca sa scoata in evidenta fibra lemnului si sa fie astfel ceva artistic? Posted Image

Attached Files



#4140
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,907
  • Înscris: 12.03.2009
N-are importanta, se vor murdari cat de curand incat nici tu nu vei mai sti ce culoare erau la baza....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate