Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Vremea in Grecia - Meteo

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
Incredibil. E 19 Aprilie si sunt 9 grade si ploua. M-am uitat azi si pe site-urile de meteo ce arata vremea in Grecia. Concluzia e ca e nasol si la ei
Cam aceleasi temperaturi, la Salonic in jur de 18 grd si cer variabil.
uitati ce zice meteo pentru Salonic:

Tuesday 26/04/2011
increasing clouds
High Temperature: 18°C
RealFeel: 22°C

Wednesday 27/04/2011
mostly cloudy
High Temperature: 18°C
RealFeel: 22°C

Thursday 28/04/2011
cloudy to partly sunny
High Temperature: 18°C
RealFeel: 22°C

Friday 29/04/2011
showers
High Temperature: 20°C
RealFeel: 23°C

Saturday 30/04/2011
rain
High Temperature: 19°C
RealFeel: 18°C

Sunday 01/05/2011
cloudy
High Temperature: 16°C
RealFeel: 18°C

Monday 02/05/2011
mostly sunny
High Temperature: 18°C
RealFeel: 22°C

:thumbdown:     :deadtongue:   :nonobad:

#38
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
E ok si la inceputul lui iunie. Se poate face baie.

#39
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
12-25septembrie in Peloponez, cat mai in sud.
ce sanse de vreme buna dati?

#40
grandvitara1

grandvitara1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.05.2009
acum in atena sant 36 de grade,asaca ca spor la scaldat!

#41
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Gazdoiul nostru din Lefkada ne-a raspuns ieri, la intrebarea, "care este temperatura marii?":

As for the sea temperature i can tell you that the air temperature is about 30 C.
:coolspeak:

#42
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
De ce am valori atat de diferite pe doua site-uri despre vreme?

http://www.portal-vr...platamonas.html

Imi arata in intervalul 10 - 13 sept. temperaturi de 19 - 21 grade.

http://www.meteoprog...latamonas/6_10/

Pentru 10 - 18 sept. am aici temperaturi cuprinse intre 32 (maxima dintr-o zi) si nu mai putin de 27 grade (maxima altei zile)!

#43
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 BlueKing-69, on 4th September 2011, 11:13, said:

De ce am valori atat de diferite pe doua site-uri despre vreme?

http://www.portal-vr...platamonas.html

Imi arata in intervalul 10 - 13 sept. temperaturi de 19 - 21 grade.

http://www.meteoprog...latamonas/6_10/

Pentru 10 - 18 sept. am aici temperaturi cuprinse intre 32 (maxima dintr-o zi) si nu mai putin de 27 grade (maxima altei zile)!
  Pentru ca furnizeaza date total aiurea,noi anul trecut citind tot pe un site de asta era sa nu mai mai mergem in vacanta deoarece anuntatu numai ploi aproape zilnic si pana la urma am zis fie ce-o fi mergem si cand colo nici macar nori de ploaie nu am vazut in zona Nei Pori,asa ca ... vacanta placuta! :nonobad:

#44
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 BlueKing-69, on 4th September 2011, 12:13, said:

De ce am valori atat de diferite pe doua site-uri despre vreme?

http://www.portal-vr...platamonas.html

Imi arata in intervalul 10 - 13 sept. temperaturi de 19 - 21 grade.

http://www.meteoprog...latamonas/6_10/

Pentru 10 - 18 sept. am aici temperaturi cuprinse intre 32 (maxima dintr-o zi) si nu mai putin de 27 grade (maxima altei zile)!

incearca accuweather.com:

http://www.accuweath.../forecast2.aspx

eu pe astia ii urmaresc de mult, si mi se par foarte OK

acuma daca vrei sa-ti dea cineva prognoza exacta peste 2saptamani, e destul de greu...

#45
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Confirm si eu pentru accuweather , este f exact,  testat chiar si pentru prognnoza din ora in ora pe ziua respectiva, functioneaza.

#46
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010
Un site foarte util pentru a putea vedea temperatura marii in diverse perioade de timp si diverse locatii. L-am luat si eu te pe topicul de Thassos si s-a dovedit a fi foarte util si destul de realist:

http://gnoo.bo.ingv....etin.htm?link=H

Despre vremea in Grecia in extra sezon (mai-octombrie) am mai scris si pe alte topicuri. Cred ca e cam tarziu pentru cel care intreba, dar macar pentru urmatorii pot sa va spun ce am observat in mai multi ani de mers in mai. In general vremea este destul de calda pentru plaja si daca nu sunteti foarte sensibili este bine si de baie. Temperatura in a II-a jumatate a lunii mai (in zona centrala si de nord a Greciei) este in jur de 28 -29 de grade si se poate face plaja fara grija. Apa marii se invarte pe la 20 de grade. Singura problema este aceia ca aveti sanse mai mari sa ploua decat in plina vara. Personal am avut maxim 2 zile urate intr-un sejur, dar puteti avea si mai mare ghinion.

Per total, daca pretul mic al sejurului justifica riscul de a prinde si zile proaste si plecati pregatiti sufleteste pentru posibilitatea asta, eu zic ca merita din plin. Oricum in Grecia aveti ce face si daca vremea e urata ca sunt multe locuri de vizitat.

#47
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Datorita  Accuweather mi-am anulat o vacanta in mai in Austria si Nordul Italiei (ei anuntau pentru localitatea unde aveam cazarea 4-5 grade si furtuni, lapovita si tot ce putea fi mai rau... in realitate a fost soare si 20 -22 grade)  :angry2: si era sa imi aman si iesirea bianuala in Grecia! Sunt varza! Noroc ca m-am dus la risc si, am invins! Fara suparare dar ar trebui sa o angajeze pe ROMICA JURCA!!!

#48
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
buna
dupa 20 septembrie mai sunt sanse de vreme buna in Halkidiki ?

#49
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

 gabriel05, on 11th September 2011, 16:13, said:

Datorita  Accuweather mi-am anulat o vacanta in mai in Austria si Nordul Italiei (ei anuntau pentru localitatea unde aveam cazarea 4-5 grade si furtuni, lapovita si tot ce putea fi mai rau... in realitate a fost soare si 20 -22 grade)  :angry2: si era sa imi aman si iesirea bianuala in Grecia! Sunt varza! Noroc ca m-am dus la risc si, am invins! Fara suparare dar ar trebui sa o angajeze pe ROMICA JURCA!!!

Sunt foarte buni. Niciodata nu am avut probleme cu ei. Nimeni pe lumea asta nu iti va furniza prognoze impecabile, mai ales pe termen lung.  :nonobad:  Asta cu aruncatul de noroi dupa o experienta negativa nu e un lucru prea frumos. Ca sfat: nu te baza niciodata pe "ghicitul viitorului" in domeniul meteo pe o perioada mai mare de 2-3 zile. Si nici macar atunci nu lua drept 100% valabil ce vezi acolo..

@agp626- Da. Mari. (daca nu ai mers anul asta poate te ajuta pentru viitor  :D )

Edited by paultt, 10 December 2011 - 11:06.


#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Toate siturile astea de vreme indexeaza de fapt mesajul de observatie si cel de prognoza meteo de la cel mai apropiat aerodrom. Daca locul vizat e prea departe de asa ceva imi inchipui ca incearca un fel de triangulare, face o medie a ce gaseste prin jur, sau ceva pe acolo.
Dup-aia, e bine de stiut ca unele birouri meteo de aerodrom nu au program 24/24 si atunci statia meteo se bazeaza pe senzori automatizati ca sa citeasca vremea, uneori cu rezultate "interesante", mai ales in ce tine de precipitatii si grupa norilor.
Prognozele inca nu m-am lamurit de unde le scot pe termen mediu/lung. In aviatie se da mesajul de prognoza pe cel mult 30 ore inainte, si un minim de 9h de la momentul intrarii in vigoare a predictiei.

#51
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
va salut,
am venit din Toroni -Sithonia, dupa un sejur petrecut in perioada 22-29 septembrie, vremea a fost perfecta, calda dar nu caniculara, complet senin in toate cele 7 zile, fara picatura de ploaie.
in primele doua zile, dimineta pana la 9 si seara dupa 21 a dost doar un pic racoare, era necesara o bluza de trening, apoi s-a incalzit, nu am purtat alteceva decat tricouri, dupa ora 10 dimineata se putea iesii la plaja, apreciez cam 28 de grade in medie ziua si 16 grade noapte, apa placuta, chiar calda dupa ora 12.
va doresc o zi buna

#52
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Si apa? cam cate grade avea apa? ati facut baie?

#53
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

 gabriel05, on 04 octombrie 2012 - 20:11, said:

Si apa? cam cate grade avea apa? ati facut baie?

nu pot ca apreciez cate grade avea apa dar era placuta, mica senzatie de rece cand intrii si care dura cateva secunde , apoi nu-ti mai venea sa iesi

#54
tripelx

tripelx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2009
salut, am de gand sa vizitez insula creta as dori sa stiu cum este zona pe perioada de iarna calduroasa sau friguroasa , ploi? cum este apa calda sau se rece in perioada de iarna?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate