Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Plagiatul

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Dupa cum stim  plagiatul se foloseste cel mai adesea in muzica si propun  sa vorbim despre acest subiect.
De exemplu, atunci cand sa preiau pasaje din anumite lucrari si "uitam" sa mentionam ''dreptul de autor'' si sa punem semnele citarii, atunci vorbim, zic eu, despre plagiat.
Tot plagiat este si atunci cand o formatie sau un solist "preia", imita sau imprumuta anumite idei, pe care le combina cu altele, tot imprumutate fara sa mentioneze, linia melodica a unei piese (sa zicem ca nu este vorba de una foarte cunoscuta).
Criticam ca majoritatea melodiilor aparute pe piata sunt plagiate sau ca nu stim sa punem accent pe muzica adevarata.
Oare ce insemna ''muzica adevarata'' si  cum are trebui privite melodiile  ''plagiate''?
Mai exista muzica adevarata  sau o  melodii care sa  nu fie ''plagiate'' si totusi populare?
Va rog frumos sa imi dati cateva  exemple.(daca se poate sa fie o melodie in limba romana  :huh: )
De ce melodiile ''furate'' au mai mult succes  pe piata ?
oare nu mai putem aprecia muzica de buna calitate?

#2
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

Elena2k, on Jul 9 2005, 11:30, said:

Dupa cum stim  plagiatul se foloseste cel mai adesea in muzica si propun  sa vorbim despre acest subiect.
De exemplu, atunci cand sa preiau pasaje din anumite lucrari si "uitam" sa mentionam ''dreptul de autor'' si sa punem semnele citarii, atunci vorbim, zic eu, despre plagiat.
Tot plagiat este si atunci cand o formatie sau un solist "preia", imita sau imprumuta anumite idei, pe care le combina cu altele, tot imprumutate fara sa mentioneze, linia melodica a unei piese (sa zicem ca nu este vorba de una foarte cunoscuta).
Criticam ca majoritatea melodiilor aparute pe piata sunt plagiate sau ca nu stim sa punem accent pe muzica adevarata.
Oare ce insemna ''muzica adevarata'' si  cum are trebui privite melodiile  ''plagiate''?
Mai exista muzica adevarata  sau o  melodii care sa  nu fie ''plagiate'' si totusi populare?
Va rog frumos sa imi dati cateva  exemple.(daca se poate sa fie o melodie in limba romana  :huh: )
De ce melodiile ''furate'' au mai mult succes  pe piata ?
oare nu mai putem aprecia muzica de buna calitate?

<{POST_SNAPBACK}>



Einstein zicea "... Secretul creativitații constă în a ști cum să-ți ascunzi sursele";
omul nu poate să creeze ci doar să imite, doar că unii imită mai cu bun simț decât alții, alții se imită între ei, fiecare copiază idei, că doar nu răsar de nicăieri. În muzică multe cântece de diferiți cântereți se aseamănă; rare sunt piesele de inspirație "proprie", vorba vine, căci toți se inspiră de undeva, și nu numai în muzică, dar dacă nu afli de unde se inspiră atunci spui că e ceva original.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
fiecare copiază idei, că doar nu răsar de nicăieri.
-------
premiul "gindirea si neantul" cu felicitari  :death:  :death:  :death:

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Eu cred că ai noștri muzicanți plagiază pentru că nu sunt capabili să compună muzică, să vină cu ceva original pe piață. Plus că e mult mai ușor să preiei o melodie de succes.

Pe de altă parte poate îmi explică cineva cum e cu drepturile de autor, la noi și mai ales, la alții. Să luam de exemplu melodiu "Knockig on Heavean's Door", pe care am auzit-o cîntată de Avril Lavigne, Bob Dylan, Eric Clapton, GnR, posibil și alții. Cine a fost primul? Ceilalți au furat sau au plătit ceva drepturi etc. etc. ?

#5
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

mufa, on Jul 9 2005, 14:44, said:

Eu cred că ai noștri muzicanți plagiază pentru că nu sunt capabili să compună muzică, să vină cu ceva original pe piață. Plus că e mult mai ușor să preiei o melodie de succes.

Pe de altă parte poate îmi explică cineva cum e cu drepturile de autor, la noi și mai ales, la alții. Să luam de exemplu melodiu "Knockig on Heavean's Door", pe care am auzit-o cîntată de Avril Lavigne, Bob Dylan, Eric Clapton, GnR, posibil și alții. Cine a fost primul? Ceilalți au furat sau au plătit ceva drepturi etc. etc. ?

<{POST_SNAPBACK}>


:coolspeak:  :coolspeak:  :w00t:

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sa nu confundam coverul cu plagiatul

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

Mosotti, on Jul 9 2005, 16:48, said:

sa nu confundam coverul cu plagiatul

<{POST_SNAPBACK}>

Explică te rog, folosind cuvinte simple :D

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai, plagiatul presupune sa iei idei, fraze sau toata melodia si sa te lauzi c-ai compus-o tu. coverul nu :smoke:

#9
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

Laryyyy, on Jul 9 2005, 11:48, said:

Einstein zicea "... Secretul creativitații constă în a ști cum să-ți ascunzi sursele";
omul nu poate să creeze ci doar să imite, doar că unii imită mai cu bun simț decât alții, alții se imită între ei, fiecare copiază idei, că doar nu răsar de nicăieri. În muzică multe cântece de diferiți cântereți se aseamănă; rare sunt piesele de inspirație "proprie", vorba vine, căci toți se inspiră de undeva, și nu numai în muzică, dar dacă nu afli de unde se inspiră atunci spui că e ceva original.

<{POST_SNAPBACK}>

:lol:
Oare chiar e asa greu sa ne folosim putin imaginatia si sa incercam sa dam nastere la o melodie ''proprie''?
Ai zis bine ''ne inspiram'' dar totusi putem sa punem putin mintea la contribuitie si asfel  obtinem  ceva ''original''.
De ce restul pot sa compuna si noi trebuie sa preluam , sa adaugam  ceva in plus ori sa facem o modificare de versuri, ...........etc? :w00t:
Asta cum se cheama ''hotul neprins......negustor cinstit ''?
Daca e asa, atunci de ce exista dreptul de autor ?

Edited by Elena2k, 09 July 2005 - 20:36.


#10
martzafoi_

martzafoi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 17.06.2005
doar de...toata lumea creeaza, si vrem sa iesim si noi in evidenta. daca nu se poate altfel,atunci merge si un mic plagiat.:cursing: totusi, unii chiar nu plagiaza. exemple: cred ca parazitii, si chiar xella cred ca nu s-a inspirat decat din minte cand a scris beijo
:rolleyes:

Edited by martzafoi_, 09 July 2005 - 20:42.


#11
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

Mosotti, on Jul 9 2005, 11:58, said:

-------
fiecare copiază idei, că doar nu răsar de nicăieri.
-------
premiul "gindirea si neantul" cu felicitari  :death:  :death:  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


pai ...tot trebuiau sa vina si ideile alea de undeva ... nu ? de aici reiese ca totusi ..se poate sa iti vina pur si simplu o idee :)
(totusi sunt de acord cu diferenta intre cover si plagiat )

#12
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postmartzafoi_, on Jul 9 2005, 21:41, said:

doar de...toata lumea creeaza, si vrem sa iesim si noi in evidenta. daca nu se poate altfel,atunci merge si un mic plagiat.:cursing: totusi, unii chiar nu plagiaza. exemple: cred ca parazitii, si chiar xella cred ca nu s-a inspirat decat din minte cand a scris beijo
:rolleyes:

Scuze ca raspund de abia acum... dar mai bine mai tarziu decat nicodata.
In primul rand mersi pentru incredere.
Intr-un fel mai bine ca raspund acum si nu am raspuns cand ai postat tu pentru ca de atunci am mai scris ceva texte. (cica am devenit textier cu acte in regula :D )

E tare delicata problema plagiatului.

De fiecare data cand scriu un text trebuie pur si simplu sa nu ma mai gandesc ce s-a scris, ceea ce e foarte greu. Initial eram super stresata dar pana la urma mi-am dat sema ca este imposibil ce textul sa fie 100% original. Macar o combinatie de rime si tot a mai fost folosita.
Intr-un final am decis sa scriu pur si simplu fara sa ma mai gandesc daca plagiez sau nu.

Eu una am ajuns sa cred ca plagiatul este un act premeditat. Plagiez in momentul in care vreau sa "fur" creatia altuia.

Stiu, este interpretabil, dar daca nu as fi acordat aceasta supozitie de premeditare probabil as fi ajuns sa cred ca traiesc intr-o lume de plagiatori, in care nimic nu se mai poate crea.

#13
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Probabil chestia asta cu plagiatul are un anumit efect si in subconstient. Adica, auzi o melodie, o linie melodica incredibila, versuri super bine gandite, totul este excelent. La cateva saptamani auzi alta melodie, care in negativ are bagate chestii din hit-ul anterior. O asculti, si parca ceva iti place la ea, ti se pare oarecum reusita dar nu iti dai seama ce are asa extraordinar in ea. Ei, in subconstient (sau poate chiar constient) iti dai seama de legatura intre cele doua piese si totusi iti place si asta noua.
De aici si tendinta ca toate piesele sa semene intre ele.  :death: (exagerare grosiera din partea mea)

#14
Cristina Scacun

Cristina Scacun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.08.2006

View PostElena2k, on Jul 9 2005, 12:30, said:

Dupa cum stim  plagiatul se foloseste cel mai adesea in muzica si propun  sa vorbim despre acest subiect.
De exemplu, atunci cand sa preiau pasaje din anumite lucrari si "uitam" sa mentionam ''dreptul de autor'' si sa punem semnele citarii, atunci vorbim, zic eu, despre plagiat.
Tot plagiat este si atunci cand o formatie sau un solist "preia", imita sau imprumuta anumite idei, pe care le combina cu altele, tot imprumutate fara sa mentioneze, linia melodica a unei piese (sa zicem ca nu este vorba de una foarte cunoscuta).
Criticam ca majoritatea melodiilor aparute pe piata sunt plagiate sau ca nu stim sa punem accent pe muzica adevarata.
Oare ce insemna ''muzica adevarata'' si  cum are trebui privite melodiile  ''plagiate''?
Mai exista muzica adevarata  sau o  melodii care sa  nu fie ''plagiate'' si totusi populare?
Va rog frumos sa imi dati cateva  exemple.(daca se poate sa fie o melodie in limba romana  :huh: )
De ce melodiile ''furate'' au mai mult succes  pe piata ?
oare nu mai putem aprecia muzica de buna calitate?
Idei plagiate sunt extrem de multe.Mai rau este ca nu se plagiaza doar idei,ci se copie melodii intregi si se prezinta ca melodii originale.Si mai rau este ca foarte putina lume isi da seama de asta,si inca si mai putini afirma cu tarie acest lucru.Cred ca melodiile plagiate sunt mai usor de frdonat si de retinut,de aceea au priza mare la public(nu cred ca acum se apuca multi sa plagieze muzica simfonica).

#15
nickk

nickk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2005
Salut!
Stie cineva numele sitului romanesc in care fac comparatie intre melodiile romanesti si cele straine originale?adica plagiatul romanesc cu sursa straina.ms

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://www.muzicabuna.ro/copiate.php

#17
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Knocking on Heaven's Door apartine lui Bob Dylan si majoritatea cover-urilor sunt legale.

Vorbind de cover, cred ca trebuie definit conceptul : Cover-ul reprezinta o preluare si interpretare in stil propriu a unei piese, preluare facuta in mod legal.

Cum prin tara noastra nu se practica, nici nu-mi pun problema de cover legal. Singura trupa care a primit drepturi de a face cover-uri dupa trei piese este Voltaj : Asta-i viata (Queen - We Will Rock You), "piesa aia cu fa un pas in fata" (The Cure - Close to me) , Hai Sus (Cameo - Word Up). Chit ca tot prost le-au interpretat, de remarcat gestul de a obtine dreptul de la casele producatoare.

Majoritatea trupelor de pop-dance fura cu nesimtirea caracteristica mintilor de bibilica ale producatorilor\compozitorilor si a micilor imbecili care le asculta.

De manele nu mai zic, pentru ca in creierul meu aberatiile astea nu apartin muzicii.

#18
safa

safa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.10.2006
Eu vreau sa fac coveruri  :naughty: ,cat de curand

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate