Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

RDS a blocat accesul prin router

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#253
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 AdRaat, on 29 octombrie 2012 - 22:51, said:

Daca ma apuc sa fac permutari cu firele prin priza RDS-ului? Am sanse sa rezolv ceva sau am sanse sa ard ceva sau ma vad aia de la RDS si-mi taie accesul?
Vreau sa incerc sa conectez firele din priza in toate combinatiile posibile pe cele 4 contacte actuale.
Suna-i sa vina sa-ti schimbe jegul ala de priza, ca de-acolo e toata povestea. Poti sa incerci sa refaci tu legaturile in priza, dar daca e mufa de iesire stricata, degeaba.

#254
AdRaat

AdRaat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 17.10.2010
Nu am optiune de autonegotiation prin meniu, resetul l-am dat la fiecare noua incercare tinand apasat  >30 sec butonul dedicat din spate, resetare la blana cred eu din ce-am citit

#255
AdRaat

AdRaat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 17.10.2010
Azi a venit si raspunsul de la suportul TP-LINK, nimic spectaculos, recomanda toate cele 8 fire, normal.



Thank you very much for your email requesting information about our product.


Normally, if you use a 4wires cable, the gigabit ports on TL-WR1043ND can only work on megabit. And sometimes the router cannot communicate with outlet using 4wires cable. Here I suggest you change 4wires cable to 8wires cable to access to the internet.

Any further help, please feel free to let me know.
To get technical support more quickly, please go to http://www.tp-link.com/en/support/faq/
Best Regards!

#256
AdRaat

AdRaat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 17.10.2010
Ok, am schimbat firele in priza, in toate combinatiile posibile pe cei 4 pini pe care-i aveam initial, nu a recunoscut routerul cablul wan in nici un fel, internetul merge doar daca am ap, p si av, v in stg sus 1 si 2 respectiv dr jos 3 si 4 deci pot doar schimba intre ele perechile

Priza nu pote fi defecta daca merge internetul bine pe  ea.

Edited by AdRaat, 09 November 2012 - 21:22.


#257
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

Quote

Normally, if you use a 4wires cable, the gigabit ports on TL-WR1043ND can only work on megabit. And sometimes the router cannot communicate with outlet using 4wires cable. Here I suggest you change 4wires cable to 8wires cable to access to the internet.

Hai ca si astia sunt de belea ... E un raspuns tipic customer support cand ala vrea sa scape bazma curata si nu stie ce sa zica. Trebuia sa iti spuna cand poate si cand nu poate, cel putin mie asa mi se parea de bun simt.

Edited by adrian001, 09 November 2012 - 21:39.


#258
AdRaat

AdRaat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 17.10.2010
Este un raspuns customer suport, normal, dar ei ce sa zica cand normal e sa ai toate 8 firele conectate, eu revin si spun ca RDS limiteaza accesul la internet prin router atat timp cat nu face mufari corecte la cabluri, threadul acesta isi are rostul.

Edited by AdRaat, 09 November 2012 - 22:17.


#259
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Am acelasi router si functioneaza foarte bine cu RDS. In priza de la usa sint legate doar patru fire pt internet. Alte 2 se folosesc la telefonie si 2 sint rezerva.
Cel mai probabil e vorba de o mufare defectuoasa la tine.

#260
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 19.03.2006
Am întâlnit şi eu  o problemă asemănătoare.
Am instalat la cineva un router pe RDS. Situaţia a fost identică: cu cablul conectat în calculator avea net, cu cablul în router, nici măcar nu făcea link.
Am încercat să remufez cablul în diverse moduri: crossover, pe direct.... nimic.
Până la urmă soluţia a fost să mă duc la cutia RDS de pe scară şi să schimb portul din switch. PROBLEM SOLVED.

PS. Echipa RDS care a fost chemată pentru remedierea defecţiunii i-a comunicat clientului că pentru 50 lei configurează ei routerul şi îl fac să funcţioneze...

Edited by dondos, 18 December 2012 - 23:10.


#261
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007

 AdRaat, on 01 noiembrie 2012 - 12:15, said:

Normally, if you use a 4wires cable, the gigabit ports on TL-WR1043ND can only work on megabit. And sometimes the router cannot communicate with outlet using 4wires cable. Here I suggest you change 4wires cable to 8wires cable to access to the internet.
Eu am folosit TL-WR1043ND cu cabluri mufate cu doar 2 perechi/4 fire si a functionat normal. (100Mbps)
Inclusiv, dar nu limitat la conexiunea RDS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate