Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

am viza !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mihaita1972

mihaita1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2010
Dragii mei, am obtinut viza de turist pentru Australia si ma gandesc daca as putea sa ma stabilesc aici.
Cine ma poate ajuta pentru inceput sa-mi gasesc un loc de munca??
Cine ma poate indruma il rog sa ma contacteze la adresa [email protected].
Va multumesc anticipat

Edited by mihaita1972, 07 May 2010 - 22:15.


#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Felicitari! Gata te-ai hotarat sa stergi putina?!
Cati ani si ce pregatire profesionala ai?

Edited by floraur, 07 May 2010 - 22:35.


#3
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmihaita1972, on 8th May 2010, 06:13, said:

Dragii mei, am obtinut viza de turist pentru Australia si ma gandesc daca as putea sa ma stabilesc aici.
Salutare. Ce inseamna sa te stabilesti? Sa devii rezident permanent?

View Postmihaita1972, on 8th May 2010, 06:13, said:

Cine ma poate ajuta pentru inceput sa-mi gasesc un loc de munca??
Nu poti munci legal pe viza de turist, iar ilegal nu te sfatuiesc.
Vino si viziteaza Australia, aici ce vedea, dar incearca sa eviti doua lucruri:
- sa muncesti ilegal
- sa stai peste data la care trebuie sa iesi din tara.
Zbor si vacanta placute :)

Edited by beastie, 08 May 2010 - 03:59.


#4
mihaita1972

mihaita1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2010

View Postfloraur, on 7th May 2010, 23:35, said:

Felicitari! Gata te-ai hotarat sa stergi putina?!
Cati ani si ce pregatire profesionala ai?
Sunt asistent medical, am lucrat paramedic in romania 10 ani, am 37 ani, permis de conducere B, C+E din 92.
Ce sanse as avea ?

#5
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Nu am multe informatii dar din cate am citit ei cauta asistenti medicali. De ce nu ai aplicat pt rezidenta permanenta ( sau cum se numeste ) decat sa mergi prima data pe viza turistica. Am inteles ca se cam respecta legea la ei :D

#6
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmihaita1972, on 8th May 2010, 18:47, said:

Ce sanse as avea ?
Sanse de a-ti gasi de lucru pe viza de turist tind catre zero, repet. Australia difera foarte mult de Europa si US in ce priveste munca le negru, gandeste-te bine la consecinte inainte de a te gandi sa muncesti la negru sau sa ramai ilegal in Australia.

#7
langfjorden

langfjorden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2010

View Postmihaita1972, on 8th May 2010, 08:47, said:

Ce sanse as avea ?

Daca vreun binevoitor te-a informat ca se poate ajunge in Australia si sa lucrezi la negru cu siguranta nu ti-a vrut binele. Ti s-a spus in mesaje anterioare ca sansele sunt zero si asta este o descriere foarte exacta a situatiei. Si inteleg ca pentru cei care nu au locuit in Oz aceasta este greu de conceput deoarece este asa de diferit de alte tari vestice.

Ca sa intaresc argumentul pot sa-ti dau un exemplu de unde lucreaza romanii la negru in Oz. Am auzit de faptul asta cand m-a abordat un roman intr-un supermarket in Muswellbrook (NSW) dupa ce m-a auzit vorbind romaneste cu sotia. Ne-am dat buna ziua si din vorba in vorba imi spune ca lucreaza la vie in Denman (NSW) cu un grup de romani la negru, m-a intrebat daca nu pot sa-i gasesc de lucru la mina unde lucram eu si dupa o conversatie de vreo 15 min ne-am dat la revedere si ne-a despartit. Nu l-am mai intalnit niciodata pe romanul respectiv si nici nu m-am mai gandit la acea intalnire.

Intamplarea face ca acum vre-un an cumnatul meu care este asistent social in zona Muswellbrook (NSW) a fost chemat de urgenta la spital sa aiba grija de un batranel roman care nu vorbea o boaba engleza. Batranelul facuse pre infarct (sper ca am scris corect) cand politia i-a pus pistolul incarcat in frunte in timpul unui raid la viile respective care urmarea sa captureze pe cei ce lucrau la negru. In timp ce imi povestea cumnatu-meu toatea astea mi-am amintit de intalnirea din supermarket si am inceput sa fac niste conexiuni.

Asta a fost prima si ultima data cand am auzit despre cineva care lucra la negru in OZ si am locuit acolo 12 ani. Am o prietena romanca care are un business de prestare servicii curatenie intr-un oras departate de civilizatie (Newman WA) si stiu de la ea ca nici nu s-ar gandi sa angajeze pe cineva care nu are acte.

Morala povestei: daca tii la libertatea ta de a te misca in lume e mai bine sa uiti de gandul de a lucra la negru in Oz.

Batranelul din poveste s-a facut bine, si banuiesc ca i-a pierit cheful de a lucra la negru.

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Interesant era daca ati fi povestit de vreo posibilitate de a face demersuri legale acolo in Australia pentru a te folosi de vizita turistica in Australia si a ramane acolo.

#9
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostMtz, on 16th May 2010, 03:40, said:

Interesant era daca ati fi povestit de vreo posibilitate de a face demersuri legale acolo in Australia pentru a te folosi de vizita turistica in Australia si a ramane acolo.
http://www.immi.gov....killed-workers/ e singura sansa, bati din poarta in poarta si trebuie sa convingi un angajator ca tu esti cel mai tare pe felia ta. Dar sunt o groaza de conditii pe care atat aplicantul, cat si angajatorul, trebuie sa le indeplineasca.
Din pacate pe paramedic nu poate primi sponsorizare fiindca trebuie sa aiba meseria recunoscuta inainte de a aplica pe post. Iar pentru munca necalificata nu se ofera sponsorizare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate