Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum inchid un PFA?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
annaiss.derrian

annaiss.derrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2006
Buna,

Mi-am deschis un PFA in 2005, sector 3. PFA a fost deschis pentru activitatea de coordonator la o firma de cosmetice.
Pentru ca nu am mai devenit, nu am avut niciun fel de activitate pe acel PFA.
Am un singur act, am eliberata o autorizatie si atat.
Initial am depus o declaratie ca as obtine venituri de 300 lei, cheltuieli de 200 lei si un profit de 100 lei.
Anual am declarat ca realizez 0 venituri, iar pentru anii in care nu am depus declaratie am platit impozit pe suma initial declarata.

Am decis sa inchid acest PFA, m-am infiintat la administratia financiara sector 3.
Un domn de acolo, dupa ce m-a primit, fara sa se uite la mine si in scarba mi-a zis ca trebuie sa ma duc la Registrul Comertului si sa iau o hartie de acolo si cu ea sa vin iara la ei. Cand sa ies pe usa, m-a intrebat daca am vreun cod fiscal. Nu am.
Pentru ca nu eram sigura de ceea ce imi spusese am mai intrebat la informatii, unde m-a trimis la registratura sa imi scot un certificat fiscal din care sa rezulte ca nu am datorii, apoi sa ma duc la registrul comerului.

Am ajuns la Reg Com, era o dna mai zambitoare si draguta, care insa era nelamurita ca am doar autorizatie. Dupa cateva telefoane, fara sa para convinsa, mi-a zis ca sa ma duc acasa ca se sterge din oficiu si o sa primesc acasa o instiintare.
I-am explicat ca eu primesc anual sume de plata, si ca vreau sa fac cumva sa o radiez cat mai repede.
Mi-a spus ca de cateva zile se face aceasta radiere din oficiu pentru cei care au doar autorizatie!
Nu zau!!

Cui sa ma mai adresez, ce sa ii mai zic?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Daca autorizatia e eliberata de primarie si nu te-ai inscris pana acum vre-o sapatamana la Registrul Comertului se radiaza din oficiu.
E vorba de legea care a provocat scandal acum vre-o cateva zile cu obligarea taranilor din piete sa-si faca PFA sau firma. De fapt cei care aveau PFA facut la primarii trebuiau sa se duca sa se reautorizeze la registru. Ceva de genul asta. Nu sunt totusi jurist, asa ca mai asteapta si pe altcineva sa raspunda.

#3
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Formalitatile de genul asta n-au fost niciodata punctul meu forte. Si eu sunt PFA si mi s-a spus de doi ani de zile ca trebuie sa merg la Registrul Comertului, urmeaza sa ma duc si intreb mai precis ce trebuie sa fac.

Tot ceea ce trebuie sa stii despre inregistrarea firmelor sau pfa (formalitati, formulare, taxe):
http://www.onrc.ro/
Documente necesare pentru inregistrarea pfa: http://www.onrc.ro/d.../ghid/1_pfa.pdf
Observ ca pfa se pot inregistra si online la registrul comertului: http://www.infolegal...nrc/2008/06/17/

#4
annaiss.derrian

annaiss.derrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2006
am fost de dimineata iar la Registrul Comertului sectorului 3. Mi s-a spus iarasi ca se radiaza din oficiu, insa poate dura si un an. I-am zis ca vreau sa depun la registratura o cerere de urgentare, sau ceva. Mi-au zis ca nu pot, ca pot solicita urgentarea doar daca vreau sa ma reautorizez apoi.

Deci efectiv nu pot sa o lichidez. :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate