Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1146 replies to this topic

#55
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postimthatboy, on May 28 2006, 08:21, said:

am fost la munte,dar merg iarna...vara nu am mers decat in tabere.varianta cu cortul am uitat sa spun ca este exclusa!


pai si iarna si vara locurile sunt aceleasi. diferenta este ca vara poti sa iei un rucsac in spate si sa pleci de nebun pe munte,dar am  inteles ca nu vrei asta.
de fapt nu prea am inteles ce vrei. vrei sa-ti spunem un loc in care nu ai mai fost? ce vrei sa vezi acolo? peisaje sau obiective turistice. fii putin mai clar...

#56
imthatboy

imthatboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2006

View Postbarbosa, on May 28 2006, 08:40, said:

pai si iarna si vara locurile sunt aceleasi. diferenta este ca vara poti sa iei un rucsac in spate si sa pleci de nebun pe munte,dar am  inteles ca nu vrei asta.
de fapt nu prea am inteles ce vrei. vrei sa-ti spunem un loc in care nu ai mai fost? ce vrei sa vezi acolo? peisaje sau obiective turistice. fii putin mai clar...
pai tocmai asta vreau! sa iau rucsacul in spate si s-o tai pe munte,dar nu sa stau in cort!la munte cel mai des am fost pe valea prahovei asa ca sa zicem ca o excludem! sa vad...pai vreau sa vad tot ce-are tara asta mai frumos (si eu n-am vazut decat pe net si la teve):peisaje,obiective and stuff..

#57
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
Masivul Ceahlau :
Click pentru poze pe : linku de mai jos

CEahlau

Edited by KpaC, 28 May 2006 - 12:19.


#58
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
eu nu va recomand Valea Prahovei. datorita abundentei de turisti majoritatea proprietarilor de pensiuni nu prea respecta clientii... are balta peste, vin altii fara "pretentii"



din categoria ieftin si bun:

http://www.roturism....asului-532.html

#59
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
incearca rarau...pietrele doamnei,giumalau...

#60
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
de ce nu ranca?

#61
vead

vead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.01.2006
Recomand Semenicul. Linga Resita in Caras Severin. Sint 3 lacuri de munte cu apa foarte curata si ceva amenajari de genul Pontoane , casute vile si agroturism.
Lacul Secu ...la citiva km de Resita, apoi Lacul Valiug  cu statiunea Crivaia care este cel mai misto, sint mai multe pontoane in locurile amenajate cu cazari la casute care sint foarte Ok pentru cei cu pretentii nu prea mari, casutele sint la citiva metrii de apa, barci de inchiriat, terase unde se poate minca pe ponton imbracat in sticla ....wc si dus comun ...dar curat. Am inteles ca au si ATW -uri de anul asta cu 800 de mii ora
Apoi sint Motele cu pontoane unde te poti caza.
Al 3-le lac Trei Ape  ,iarasi fain, dar mai salbatic, un singur loc amenajat cu ponton si pe partea opusa ceva locuri misto de cort.
Linga lac sint doua sate care au fost parasite de nemtii plecati si acum sint numai case de vacanta si motele, SUPER , rustice se maninca ca la mama si preturi Ok cam cam 600 de mii camera.
Lacurile si peisajele sint super. Distante    Din Resita pina la Secu , cam 10 km , pina la Valiug 30 si 40 pina la 3 Ape sau Virful Semenic....unde nu prea ai ce face vara...eventual sa pierzi o zi cu plimbatul

#62
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

View Postimthatboy, on May 28 2006, 09:47, said:

pai tocmai asta vreau! sa iau rucsacul in spate si s-o tai pe munte,dar nu sa stau in cort!la munte cel mai des am fost pe valea prahovei asa ca sa zicem ca o excludem! sa vad...pai vreau sa vad tot ce-are tara asta mai frumos (si eu n-am vazut decat pe net si la teve):peisaje,obiective and stuff..
Cam pe la ce cabane ai fost pe Valea Prahovei (daca zici ca nu mergi cu cortul) ? nu ca o recomand, dar sa stim si noi cam ce experienta ai.

#63
imthatboy

imthatboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2006
va multumesc pentru sugestii! inca mai astept si altele!

View Postdragos_avram, on Jun 3 2006, 23:36, said:

Cam pe la ce cabane ai fost pe Valea Prahovei (daca zici ca nu mergi cu cortul) ? nu ca o recomand, dar sa stim si noi cam ce experienta ai.

crede-ma ca nu le mai tin minte numele!

#64
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Pai in cazul asta, voi presupune ca, desi ai fost pe Valea Prahovei, nu ai fost totusi in Bucegi, numele cabanelor nu sunt asa de usor de uitat. Ai putea sa mergi sa stai pe undeva pe langa Padina (sau chiar la Padina, cabanierii pareau de treaba cand am fost eu ultima oara pe acolo; dar nu am stat pentru ca aveau cazati niste muncitori de la drumul care se construia, dar asta sigur a trecut, e mai mult de un an de atunci), si sa mergi prin imprejurimi. Traseele sunt frumoase, si gasesti si unele mai usoare, si mai grele, in functie de preferinte.

#65
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
alta recomandare: cabana plaiul foii

#66
imthatboy

imthatboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2006

View Postdragos_avram, on Jun 4 2006, 20:34, said:

Pai in cazul asta, voi presupune ca, desi ai fost pe Valea Prahovei, nu ai fost totusi in Bucegi, numele cabanelor nu sunt asa de usor de uitat.

in Bucegi am fost doar pe platou si la Babe si Sfinx,dar asta in drumetie! nu am locuit in cabane din munti,ci am stat tot timpul numai in orase.
merci pt recomandare!

#67
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
eu zic sa mergi la Balea!!!! Balea si Delta Dunarii mi se par cele mai frumoase locuri din tara!
ai si posibilitati de cazare si masa, ai o gramada de trasee pe care le poti face lejer. ai putea de ex. sa mergi pe Moldoveanu sau pe Negoiu, sau sa cobori la Vidraru!

#68
Lexus Joe

Lexus Joe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.04.2004
Iti recomand cu caldura sa vizitezi si Retezatul. Un loc decent de cazare gasesti la Cabana Rotunda
Bafta!

#69
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Vara asta, dupa licenta, vreau sa o intind cu prietena in concediu, undeva spre munte. M-am saturat de mare si valea prahovei.

De mers o sa mergem cu masina, undeva in jur de 7 zile.

Ne intereseaza pesteri / manastari si alte chestii de genul asta, mai putin urcat pe munte si plimbari obositoare :)

Ce trasee ati recomanda? :)

#70
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Despre manastiri s-a vorbit aici:
http://forum.softped...t...=29523&st=0

Poate te ajuta cateva din post-uri.
Daca nu, eu personal te sfatuiesc sa vizitezi manastirile din Nordul Moldovei (Agapia, Varatec, Neamt, Voronet, Putna etc. Poti sa mergi si sa stai chiar la manastiri (e cel mai relaxant si linistitor lucru care il poti face) sau la vreo pensiune in zona. (Detalii nu iti pot da pt. ca eu nu am facut un traseu pe la toate odata, ci am fost de mai multe ori si am vazut cate doua sau trei)



P.S.: Data viitoare, te rog sa pui un titlu mai exact. Unii membri ar spune ca tot forumul Traveling te poate ajuta in alegerea unui concediu.

Bafta la licenta!  :peacefingers:

Edited by Adi_B, 22 June 2006 - 15:13.


#71
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
subscriu despre Balea - peisajul este extraordinar, poti avea sansa sa mergi prin nori...
nu-ti recomand insa sa te cazezi la cabana balea sau paltinul - mai degraba la pensiunile de la piscul negru  sau hotelul siesta (cam 10 km inainte de balea daca vii dinspre Vidraru).

#72
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Retezat, Parâng. Acolo mă duc eu peste câteva zile, am găsit super preţuri la cazare şi conform ghidului turistic nu-mi ajung cele 10 zile pentru câte am de văzut. Ca să nu mai zic şi de pozele văzute pe net cu Retezatul şi Parângul. Sau de faptul că nu-mi plac aglomeraţia şi nesimţiţii care se duc pe Valea Prahovei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate