Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...
 Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1146 răspunsuri în acest subiect

#91
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 382
  • Înscris: 07.07.2006

 kiss4girl, on Jul 14 2006, 11:53, said:

Pai ar fi perfect...bine...ca cinstea e a mea...nu?dar sa nu uiti de varsta mea...17 ani...daca nu e o problema...am si niste prieteni super de treaba...1-2 cupluri la 22 ani...:)...daca tot e vb de "necunosctuti"...depinde de tine...abea astept sa raspunzi ..
mergem ! . iti dau un pm cu id-ul meu de messenger si vb dupa 11-12 ca acum nu am timp

#92
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.129
  • Înscris: 03.12.2004
Un mic traseu de 3-4 zile in Retezat : Campu lui Neag-Buta-Pietrele-Ohaba de sub Piatra ! O sa-l fac incepand de weekendul viitor. Dupa care daca ma mai tin picioarele merg si putin pe Transaplina cu bicicleta cu plecare din Rm. Valcea ! :coolspeak:

#93
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 239
  • Înscris: 17.04.2005
vreo sugestie ptr o locatie la munte unde sa se poata ajunge cu trenul?

#94
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.129
  • Înscris: 03.12.2004

 Raikk0nen, on Jul 19 2006, 16:18, said:

vreo sugestie ptr o locatie la munte unde sa se poata ajunge cu trenul?
Pai spre mai toate masivele poti sa te duci cu trenul (bineinteles ca nu te lasa trenul chiar pe munte :D ). Pt. Retezat ai acces din halta Pui sau Ohaba de sub Piatra catre Baleia respectiv Pietrele sau din Petrosani + autobuz pana in Campu lui Neag si de acolo catre Buta.
E adevarat ca la ducere (daca e din Bucuresti)e preferabil sa te opresti in Craiova ca sa ajungi dimineata pe munte. Chiar si cu masina catre muntii din vestul tarii se fac cel putin 6 ore asa ca pregateste-te la un drum de 8-10 ore cu trenul daca vrei sa vezi altceva decat V. Prahovei si imprejurimi !

#95
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 27.01.2006

 Raikk0nen, on Jul 19 2006, 16:18, said:

vreo sugestie ptr o locatie la munte unde sa se poata ajunge cu trenul?

Piatra Craiului...superb... transport pana la Zarnesti si ai variante de traseu de la cabana Plaiul Foii

#96
Volvo_Freak

Volvo_Freak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 14.10.2005
Eu va recomand :valea Teleajanului in speta statiunea Cheia si imprejurimile, Cabana Plaiul Foii asa cum au mai spus si alti colegi inaintea mea si Apusenii pe care ii consider irezistibili daca mi-e permis acest cuvant.
Oricum indiferent de alegere distractie placuta tuturor.

#97
alexino

alexino

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 533
  • Înscris: 12.02.2006
Mai e si varianta "Valea Oltului". Statiunile Calimanesti, Caciulata, Voineasa, Vidra, Obarsia Lotrului. Peisaje superbe, destule posibilitati de cazare, divertisment, precum si trasee turistice. Merita incercat.

#98
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 06.02.2006

 Raikk0nen, on Jul 19 2006, 16:18, said:

vreo sugestie ptr o locatie la munte unde sa se poata ajunge cu trenul?
pai sinaia, busteni, predeal.. daca ti s-a luat de ele incearca cheia , ajungi cu trenul pana in maneciu si apoi gasesti autobuz / microbuz spre cheia langa gara .

Editat de Mar, 21 iulie 2006 - 23:41.


#99
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Va recomand Baile Tusnad! Cazare la hotel, vile, pensiuni, particulari, camping. Eu am stat la Popasul Turistic ''Univers'' in casute cu 2 paturi cu apa curenta - 50 RON/noapte. Sunt si fara apa cu 30 RON/noapte. Campingul asta e in inima padurii, pe malul drept al Oltului. Superb! Aer puternic ozonat, izvoare cu apa minerala potabila, trasee turistice berechet, strand mezotermal, Lacul Sfanta Ana la cativa kilometri etc. Transport: tren si masi na. In cazul in care mergeti cu masina, pentru 5 RON/zi o puteti parca langa casuta. Pentru cei interesati am si numere de telefon
pentru alte info si rezervari.

#100
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 14.07.2006

 Bamis, on Jul 22 2006, 07:34, said:

Va recomand Baile Tusnad! Cazare la hotel, vile, pensiuni, particulari, camping. Eu am stat la Popasul Turistic ''Univers'' in casute cu 2 paturi cu apa curenta - 50 RON/noapte. Sunt si fara apa cu 30 RON/noapte. Campingul asta e in inima padurii, pe malul drept al Oltului. Superb! Aer puternic ozonat, izvoare cu apa minerala potabila, trasee turistice berechet, strand mezotermal, Lacul Sfanta Ana la cativa kilometri etc. Transport: tren si masi na. In cazul in care mergeti cu masina, pentru 5 RON/zi o puteti parca langa casuta. Pentru cei interesati am si numere de telefon
pentru alte info si rezervari.

Sunt interesata, dar as vrea cazare intr-o camera cu baie, nu chiar la casuta. Imi poti recomanda ceva?Ai idee de preturi?

#101
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Erau si vile cu niste conditii mult mai bune. Mie imi recomandase cineva ''Vila Raza Soarelui'' si ''Vila Univers'' ambele de 2 stele. Astea au inclusiv apartamente. Concret nu-ti pot spune ce conditii ofera, iar preturile incep de la 40 RON/noapte/persoana. Nu e o info sigura, doar ce am auzit pe la altii. Dar la telefon poti afla totul, sunt foarte amabili.

#102
firestaff

firestaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 20.07.2006
eu as vrea pe undeva in zona busteni la casute...dar nu stiu daca si unde sunt..ma poate ajuta cineva?

#103
irini_mialex

irini_mialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 27.07.2006
Buna!

Eu si prietenul meu am vrea sa iesim in weekend undeva din Bucuresti. Am mai repetat experienta si weekendurile trecute dar sincer de la Bucuresti pana intr-un loc cu adevarat frumos e destul de mult de mers si am cam obosit. Am fost prin primavara in weekend la Muntele Rosu (Maneciu-lac superb)-Cheia) si m-as mai fi dus ca e bestialdar e in renovare soseaua pe la Valenii de munte (DN1A) asa ca ne abtinem. Weekendul trecut am facut Bucuresti-Braila-Alba iulia(pe DN1A apoi intoarce-te din drum si ia-o pe DN1 ca erau cozi de 4 km din cauza reparatiilor) si retur pe la Intorsura Buzaului (am murit de frica din cauza drumului si asa patesc de cate ori ajung pe acolo din cauza caderii masive de bolovani) si apropos Siriul e magnific.

Am cam obosit cum spuneam asa ca am vrea sa ajungem din Bucuresti la munte consumand cat mai putina benzina (implicit bani).
Aveti ceva indicatii de destinatii?
Sincer eu una as vrea mult sa vad transfagarasanul (sau macar pana la vidraru). Ar putea cineva sa imi zica niste distante pe sosea in km?
As mai avea o alternativa sa merg la Sinaia dar mi se pare cam aglomerat si eu visez la o asezare decenta undeva in mijlocul muntilor(gen muntele rosu).
please dati-mi sugestii!

Si daca vreti sa vedeti cum e la Siriu

Fișier atașat  DSCF0185.jpg   349,89K   275 download-uriFișier atașat  DSCF0194.jpg   209,38K   238 download-uri

si la Muntele Rosu atasez niscaiva pozne:

Fișier atașat  2006_043000121.jpg   71,93K   249 download-uriFișier atașat  2006_043000151.jpg   87,35K   325 download-uri

Stiu ca am zis ca vreau o destinatie aproape si m-am contrazis cu tfg dar mai precizez o data: munte si aer curat implica minim 120 de km de bucuresti nu?
mercic astept cu nerabdare ceva raspunsuri

#104
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

 irini_mialex, on Jul 27 2006, 13:33, said:

Ar putea cineva sa imi zica niste distante pe sosea in km?
http://www.sosele.com/index.jsp

Vidraru, eventual Balea ..aproape si relativ accesibil iar peisajul :D

#105
irini_mialex

irini_mialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 27.07.2006
thx. Ma gandeam eu ca la Vidraru o sa ajung  :P  :coolspeak: sa vedem acum cum conving omu'

dar cu distantele tot nu m-am dumirit. Cat e pana la vidraru din bucuresti? si pana la balea lac?

#106
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.526
  • Înscris: 28.08.2003
163.4 km pana la curtea de Arges. De acolo pana la Vidraru faci o jumatate de ora, pana la Balea mult mai mult ...

#107
irini_mialex

irini_mialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 27.07.2006
Am gasit un route planner :
route planner

care e foarte destept si imi da harta si distante in kilometri sau in mile sau in ce vreau eu. Am aflat ca comuna aia unde este cabana vidraru s-ar chema Arefu si am pus in route planner  plecare bucuresti destinatie arefu si mi-a dat ca sunt 177 de km aproximativ. gata! aici ma duc! va povestesc luni.
mercic :P

Editat de irini_mialex, 27 iulie 2006 - 14:08.


#108
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 06.02.2006

 irini_mialex, on Jul 27 2006, 15:00, said:

Am gasit un route planner :
route planner

care e foarte destept si imi da harta si distante in kilometri sau in mile sau in ce vreau eu. Am aflat ca comuna aia unde este cabana vidraru s-ar chema Arefu si am pus in route planner  plecare bucuresti destinatie arefu si mi-a dat ca sunt 177 de km aproximativ. gata! aici ma duc! va povestesc luni.
mercic :P
Arefu este de fapt Aref..

e cam incurcat, multi spun ca barajul apartine de fapt de Capataneni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate