Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1146 replies to this topic

#127
nolo

nolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.10.2006
depinde cum vrei sa maninci. la Piatra Arsa, Bucegi, am prins cazare acum vreo 3 saptamini; conditiile de cazare sint mult peste notiunea de cabana, mai degraba pensiune - cu buda si dus cu apa calda in camera, cu tv, cu caldurica, termopane... camera de 2 locuri - 1 milion pe noapte. daca stai singur in camera platesti 500 000. mincarea lor e ca la restaurant, deci de aia ziceam de cum vrei sa maninci.

te sfatuiesc sa cauti un nr de telefon sa te interesezi inainte daca sint locuri.

Edited by nolo, 09 November 2006 - 12:00.


#128
Dariusz

Dariusz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2006
Daca vreti sa vizitati pesterile din zona Polovragi, Baia de Fier (Pestera Muierilor, Pestera Polovragi) sau manastirile din zona si vreti sa va cazati aproape cea mai buna optiune dupa mine e Pensiunea Miraj. Situata langa manastirea Polovragi, are o panorama superba a Cheile Oltetului. Relatii si rezervari puteti obtine la telefoanele 0742742773 sau 0748071416. Gazdele au fost foarte amabile si conditiile ff bune. Pensiunea e noua. Aveti acces la bucatarie si camera de zi. Pretul unei camere e de 70 RON/camera cu pat dublu matrimonial. Bucataria e dotata cu frigider, sandwitch maker, aragaz, toaster si vesela, tacamuri. Fiecare camera are televizor, este mobilata modern cu mobiler de calitate. Camera de zi este frumos mobilata cu canapea de piele si fotolii, masa de 6-8 persoane. Toaletele sunt f curate, exista 2 toalete din care una cu dus. Daca ajungeti iarna acolo incalzirea e cu centrala pe lemne, si gazdele nu se zgarcesc la lemne, aveti apa calda continuu, la bucatarie este si un boiler electric.

Dotari:

- Apa calda in permanenta;
- Incalzire: centrala;
- Intrare separata in pensiune;
- Acces liber la bucatarie;
- Gratar in aer liber;
- TV;

Obiective Turistice de vizitat:

* Culele Duca si Greceanu localitate Maldaresti ;
* Manastirea Horezu ;
* Manastirea Dintr-un Lemn si Manastirea Surupate ;
* Manastirea Bistrita situata in localitatea Costesti ;
* Manastirea Arnota situata in localitatea Costesti ;
* Manastirea Polovragi si Pestera Polovragi (1 km);
* Pestera Muierilor;
* Ceramica de Horezu;
* Pestera Sfantului Grigorie Decapolitul;
* Schitul Papusa (1712);
* Muzeul Trovantilor
* Cheile Oltetului;
* Cheile Bistritei;
* Mănăstirea Govora;
* Muzeul de Arta de la Costesti;
* Parcul National Buila Vanturarita;
* Schitul Patrunsa situat in comuna Barbatesti;
* Schitul Sfantul Stefan situat in satul Romani;
* Schitul Sfintii Apostoli situat in satul Romani.

Printre cele mai importante targuri si festivaluri folclorice se enumera:

Targul olarilor "Cocosul de Hurez" are loc anual, in luna iunie la Horezu, pe platoul "Stejari" si dureaza trei zile.
"Fagurele de aur", sarbatoare nationala a apicultorilor, este organizata in a doua saptamana din iunie, si dureaza doua zile in comuna Tomsani.

"Festivalul folcloric Hora Costumelor" se tine anual in luna aprilie in comuna Pietrari.

Nedeia pastoresca "Invartita dorului", festival de cantec ciobanesc si parada de costume populare, se organizeaza in a treia saptamana din luna iunie in comuna Vaideeni.

"Brâul de Aur" sarbatoare a jocului popular de la Barbatesti, este organizata anual in
luna septembrie.

"Targul International al tiganilor" este organizat anual pe data de 8 septembrie, in satul Bistrita, comuna Costesti.

Festivalul Eco - Etno - Folk - Film este organizat anual la inceputul lui septembrie la Casa de Cultura "Dinu Sararu" din Slatioara unde sunt premiate productii cinematografice de scurt metraj pe teme ecologice, etnologice si folclorice.

#129
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Ce destinatie de week-end imi recomandati, in limita a 150 km de Bucuresti....cu aer curat, de preferat deal-munte, dar nu neaparat...si ceva obiective turistice de vazut/vizitat.
Propunerile/recomandarile de cazare+masa sint binevenite.

Edited by Chloe, 23 January 2007 - 11:51.


#130
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006
Daca iti place Sinaia, la 120km de Bucuresti, noi (studenti) am stat intr-o pensiune cocheta si ieftina, Casa Noastra. Au si site, cu preturile afisate acolo. Nu am de ce sa ma plang, a fost misto. Desigur, totul depinde de pretentiile tale. Daca vrei cazare de patru-cinci margarete, e alta treaba. Noi am vrut cazare ieftina si curata si timp pentru drumetii. La pensiunea de care zic, au si un restaurant ok, preturi decente.

Edited by Bowser, 23 January 2007 - 16:04.


#131
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

 Bowser, on Jan 23 2007, 16:04, said:

Daca iti place Sinaia, la 120km de Bucuresti, noi (studenti) am stat intr-o pensiune cocheta si ieftina, Casa Noastra. Au si site, cu preturile afisate acolo. Nu am de ce sa ma plang, a fost misto. Desigur, totul depinde de pretentiile tale. Daca vrei cazare de patru-cinci margarete, e alta treaba. Noi am vrut cazare ieftina si curata si timp pentru drumetii. La pensiunea de care zic, au si un restaurant ok, preturi decente.



Multumesc pentru recomandare, insa am uitat sa precizez: exclus Valea Prahovei!

#132
georgemoeciu

georgemoeciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.04.2006

 Bowser, on Jan 23 2007, 16:04, said:

Daca iti place Sinaia, la 120km de Bucuresti, noi (studenti) am stat intr-o pensiune cocheta si ieftina, Casa Noastra. Au si site, cu preturile afisate acolo. Nu am de ce sa ma plang, a fost misto. Desigur, totul depinde de pretentiile tale. Daca vrei cazare de patru-cinci margarete, e alta treaba. Noi am vrut cazare ieftina si curata si timp pentru drumetii. La pensiunea de care zic, au si un restaurant ok, preturi decente.

EVIDENT MOECIU DE SUS -190 KM

Attached Files



#133
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

 georgemoeciu, on Jan 23 2007, 19:45, said:

EVIDENT MOECIU DE SUS -190 KM

Cunosc zona Moeciu-Bran ca pe buzunarul propriu,  e departe ca destinatie de weekend si tocmai am fost de Sarbatori p-acolo vreo 10 zile. (ai mei au o casa in zona)

#134
Alimeca

Alimeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.06.2006

 Chloe, on Jan 23 2007, 11:50, said:

Ce destinatie de week-end imi recomandati, in limita a 150 km de Bucuresti....cu aer curat, de preferat deal-munte, dar nu neaparat...si ceva obiective turistice de vazut/vizitat.
Propunerile/recomandarile de cazare+masa sint binevenite.


Ce zici de Iezer - Campulung Muscel?
Eu am fost prima data anul trecut si am fost impresionata de frumusetea locurilor.
In plus, ai si cabana/hotel Voina unde se sta si se mananca la preturi super rezonabile.

#135
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Cimpina - vezi Brebu, casa Hasdeu din Cimpina, lacul Paltinu, inchisoarea Doftana (daca se mai vede) si altele. Joci golf la Breaza.
Valeni - Cheia - cu manastirea Cheia, Suzana, muntele Rosu, si mai incoace inca o manastire si Slanicul.
Buzau - Sarata Monteoru sau zona Poiana Pinului - Ciolanu - ai manastiri (Ciolanu, Barbu, Ratesti), peisaje, eventual vulcanii noroiosi.
Cimpulung - vezi orasul, unde ai ce vedea, plus zona din jur (Manastirea Namaiesti fiind obiectiv de baza). Munte - cabana Voina, de care se vorbeste mai sus.
Rucar - Dimbovicioara.
Curtea de Arges - Vidraru.

#136
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
prejmer, harman, rupea, viscri....dar toate depasesc 200 de km.

Edited by DeathRipple, 24 January 2007 - 14:25.


#137
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 abancor, on Jan 24 2007, 14:24, said:

Cimpina - vezi Brebu, casa Hasdeu din Cimpina, lacul Paltinu, inchisoarea Doftana (daca se mai vede) si altele. Joci golf la Breaza.
Valeni - Cheia - cu manastirea Cheia, Suzana, muntele Rosu, si mai incoace inca o manastire si Slanicul.
Buzau - Sarata Monteoru sau zona Poiana Pinului - Ciolanu - ai manastiri (Ciolanu, Barbu, Ratesti), peisaje, eventual vulcanii noroiosi.
Cimpulung - vezi orasul, unde ai ce vedea, plus zona din jur (Manastirea Namaiesti fiind obiectiv de baza). Munte - cabana Voina, de care se vorbeste mai sus.
Rucar - Dimbovicioara.
Curtea de Arges - Vidraru.

toate bune si frumoase, dar ce ne facem cu infrastructura in zonele alea?

#138
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
Veliko Tarnovo!

Stiu ca suntem pe topicul vacante in Romania, insa nu m-am putu abtine :-)
E la circa 170 km de Bucuresti, deci depaseste putin limita maxima, iar taxele pe care trebuie sa le platesti ridica un pic costul deplasarii: se platesc inca taxele de pod la dus si intors - 20 RON, respectiv 6 euro, si "rovinieta" bulgareasca - bulvinieta :-) - 5 euro pe o saptamina, in total cam 56 RON.

Edited by drumaru, 24 January 2007 - 14:40.


#139
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
Veliko tarnovo:

Attached File  veliko1.jpg   114.53K   377 downloads

Attached File  veliko2.jpg   128.34K   322 downloads

Attached File  veliko5.jpg   34.48K   318 downloads

#140
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006

 DeathRipple, on Jan 24 2007, 14:28, said:

toate bune si frumoase, dar ce ne facem cu infrastructura in zonele alea?

Ce are infrastructura din zonele alea?

#141
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

 abancor, on Jan 24 2007, 14:24, said:

Cimpina - vezi Brebu, casa Hasdeu din Cimpina, lacul Paltinu, inchisoarea Doftana (daca se mai vede) si altele. Joci golf la Breaza.
Valeni - Cheia - cu manastirea Cheia, Suzana, muntele Rosu, si mai incoace inca o manastire si Slanicul.
Buzau - Sarata Monteoru sau zona Poiana Pinului - Ciolanu - ai manastiri (Ciolanu, Barbu, Ratesti), peisaje, eventual vulcanii noroiosi.
Cimpulung - vezi orasul, unde ai ce vedea, plus zona din jur (Manastirea Namaiesti fiind obiectiv de baza). Munte - cabana Voina, de care se vorbeste mai sus.
Rucar - Dimbovicioara.
Curtea de Arges - Vidraru.

Din toate lista, nu am vazut Cimpulung - cabana Voina. Stii sa-mi spui daca la cabana Voina se poate ajunge cu masina iarna? am vazut niste poze pe net si as zice ca e ok.

#142
catalin20022002

catalin20022002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 04.11.2006

 Chloe, on Jan 25 2007, 15:46, said:

Din toate lista, nu am vazut Cimpulung - cabana Voina. Stii sa-mi spui daca la cabana Voina se poate ajunge cu masina iarna? am vazut niste poze pe net si as zice ca e ok.

Depinde de masina. Eu am incercat anul trecut in februarie; am reusit sa merg, cu chiu, cu vai pana la baraj. A trebuit sa ma intorc. Drumul este mizerabil.
Nu o sa uiti niciodata comuna Leresti - unul din cele mai proaste drumuri din tara.
O posibila destinatie ar mai fi pensiunea Plaiul Domnesc. Pe ruta Targoviste - Sinaia (110 km. fata de Bucuresti), in localitatea Fieni este un indicator in stanga "cabana Runcu". N-ai treaba cu cabana Runcu, tii drumul (bun). La un pod nu faci stanga spre Runcu, faci dreapta. Este ultima constructie dintr-un sat. Langa pensiunea asta se mai afla una mai moderna, "Bianca". Preturile sunt OK (in jur de 70 lei camera). Tel. 0245/234064, 0245/234211, 0726031849.

Drum Bun !

Attached Files



#143
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Merge si Snagov?

#144
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,755
  • Înscris: 05.09.2005
Eu am bunicii care stau in comuna Leresti.Cunosc zona la perfectie, deci daca vrea cineva sa mearga pe acolo si are nevoie de un sfat sau ceva, dati un mesaj pe privat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate