Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#3529
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu vonteaza diametrul benzii sau grosimea...alea tin de ce conectori iti trebuie,ce gauri dai samd...peretele da rezistenta i  timp dar e irelevant de multe.ori pt ca picuratorile se mai infunda si oricum mai mult de.2 sezoane nu tii o banda probabil..de aia desi exista benzi si de 10 mil pana la 25-20 mil se folosesc uzual benzi ieftine de 6-8 mil..

Asadar la.presiunea uzuala.de.lucru de 0.7 ai 1.4l ora, pribabil spre 1 bar care e un maxim al intercalului uzual ai 2 l/ora.

Iti trebuie deci la 10/m pt 150m cam 14x150= 2100l pana la 3000l pt 1 bar...

Se poate lucra si la mai mult de 1 bar insa de regula mai risti sa.sara conectorii sa apara pierderi pe la imbinari samd..si nu are sens decat in situatii "extraordinare)..la fel cum banda lucreazansi la 0.2-0
3( avem colegi cu baxine la 2m inaltime deci 0.2 bar, desi producatorul zice ca trebuie minim 3m sau 0.3 bari )

Trebuie si graficul pompei , avolo vezi cat livreaza la presiunile de interes..1-0.7...
Di  ce spui, 2000l la 3.5, pompa e mai puternica si livreaza mai mult decat pot da afara benzile.
Probabil ca e nevoie de un robinet care sa mai taie din debit, pompa nu va fi chiar fericita insa asta e...





#3530
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008
În aceste condiții dacă mai adaug încă 10 rânduri de bandă de 5 metrii, cred că o sa-i fie mai ușor pompei!

#3531
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Cum se pot obstructiona orificiile de picatura ne folosite de la un tub? Am incercat cu banda si nu prea da rezultate.

#3532
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cu silicon sanitar, lasat 24h sa se usuce si apoi tine la orice presiune de pe instalatie.

#3533
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Silicon simplu? Sau se aplica si dupa se bandajeaza

#3534
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
De ajuns doar aplicat, face priza buna. La fel repar si unde rod soarecii, cotofenele etc. Daca vrei sa mai picure in locul ala pui doar banda adeziva.

#3535
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Folositi careva banda de picurare de genul acesta? RO-Drip ii zice. De la John Deere.
Folosesc si acuma, cumparata de vreo 5 ani din Ungaria. E dintr-un plastic mai moale decat cele conventionale si nu se infunda asa rapid de la apa calcaroasa.

In tara gasesc pe undeva oare?

Attached File  HTB1iqQ7FFXXXXaDapXXq6xXFXXXh.jpg   82.11K   25 downloads

#3536
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
O tehnica aplicata benzii de picurare te scuteste de folosirea dopurilor...Posted Image
...de la min. 9...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6m-PKPpLrLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Oameni care nu dau bani pe utilaje scumpe dar se descurca cu putina vointa si pricepere!Posted Image
Stiu ca nu foloseste irigarea prin picurare... putea sa puna si asa ceva!.Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zJkTNG--fXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandy76, 07 June 2018 - 12:29.


#3537
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Un sfat, sa-mi spuneti daca s-a procedat bine. Un amic si-a urcat la 2,5 m un cub, folosind ca picioare 4 stalpi din teava de 2 tzolli, o platforma sus tot din teava rotunda, iar jos, si aici e neclaritatea, a unit cele 4 picioare verticale tot cu bare de 2 tzolli pe care le-a sudat chiar in partea de jos a picioarelor. Adica acele 4 bare mai mici orizontale , ce unesc picioarele, stau direct pe pamant, deci structura nu are nici o fundatie.
E fezabila solutia?
In poza nu se vede partea care sta pe pamant din cauza buruienilor.

Attached Files

  • Attached File  cub.jpg   193.49K   86 downloads


#3538
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Amicul asta al tau a facut mai multe greseli. Cea mai grava este ca nu are fundatie la stalpi, nu a pus bine contravantuirile si nu a vopsit cubul intr-o culoare inchisa.

#3539
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Din greșeli se învață, urmează sa fac și eu ceva asemănător. Îmi puteți spune și mie la ce adâncime se îngroapă picioarele în beton? Sau va referiți la o fundație continuă de-a lungul perimetrului pătratului format de picioare?
Iar referitor la udarea cu furtunul, cu cât furtunul e mai lung, cu atât debitul va fi mai mic? N-am fost corigent la fizica, dar nu mai țin minte. 🙂
PS: exista în comerț o vopsea neagra care sa "prindă" pe plastic?

Edited by sov, 23 June 2018 - 21:46.


#3540
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Eu am sapat la cca. 80 cm la fiecare stalp si apoi am turnat si o platforma intre cei 4 stalpi, groasa de aproape 15 am si cu armatura.
Nu cred ca ai tu lungimi asa mari de randuri sa scada debitul.
Orice vopsea e buna, conditia este ca suprafata pe care aplici sa fie curata si degresata.
Uite o poza cu al meu dupa ce l-am vopsit in primavara aceasta, cu doua straturi de vopsea, email albastru Koeber.
Si o schita, nu stiu cat de reusita este, am sudat 8 contravantuiri, sa nu am nicio emotie.

Attached Files



#3541
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc de răspuns. Bănuiesc ca nu ați vopsit cu negru din cauza ca s-ar fi încălzit apa prea mult? Sau din motive estetice? Și cam în cât timp și la ce temperatura ajunge apa în zilele cu soare?

#3542
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Prefer albastrul. Eu ud numai dimineața devreme. Vara, temperatura apei trece de 20 Gr. C.

#3543
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
As mai avea o intrebare. Întrucât chiar în dreptul grădinii sint niște copaci mari și fac umbra, as amplasa rezervorul de 1000 l cam la 15-20 m de gradina. Are ceva, se pierde din debit, voi putea uda? (cu furtunul de 1/2 tzolli)
Dar dacă ere ul e un pic în panta și rezervorul e în mijloc, se poate udă în porțiunea mai înaltă a terenului? Adică apa din rezervor are putere sa împingă apa și în panta, cam 10 m?

Edited by sov, 25 June 2018 - 12:39.


#3544
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Între timp am verificat, a mers asa cum întrebam mai sus. Spor.

#3545
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Urmăresc acest topic cu mare interes și m-am inspirat adesea din postările d-voastra.
Utilizez linii de irigare din banda cu picurare din 20 in 20 cm cu o lungime de cca. 28m. Recent am întâmpinat o problema; la capătul liniilor s-au înfundat f. multe picurători (probabil din cauza fertilizanților) și va intreb daca exista o modalitate de a remedia această problema?
Liniile sunt alimentate de o pompa la cca. 1atm. presiune.
Cu mulțumiri anticipate
  Vasile

#3546
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Ar trebui sa montezi un filtru.
Cam asa ceva:
https://www.picura.r...-6atm-1-4884302

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate