Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#3493
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Intai,  imi cer scuze de offtopic,  scaiba. Din pacate,  intamplarea tragica ma obliga sa postez. Cei din vest,  de prin tara,  poate ati cumparat...fost...vazut Ideal Logistic din Arad. Sigur ati mai citit pe aici despre...inclusiv eu v am spus ca tot ce e pe partea de irigat,  folie,  utilaje cumpar de la Ideal Logistic si restul de la Klastorf. Eu stiu ca sunt folii de solar mai bune ca S3,  insa relatia pe care am avut o cu Ideal Logistic,  cu acest Paul,  inceputa de parintii mei prin 2004 si continuata de mine in prezent,  de 4 5 ani,  m a dus tot la Ideal Logistic....la Paul Ciprian Ambrus. Si a fondat firma cu greutati mari,  cu ajutorul nostru,  al fermierilor de rand,  care am crezut in el. Noi l am ridicat....pana la un loc. De ani buni,  compania pusa pe picioare de Paul Ambrus a luat amploare,  prin urmare a ajuns el sa ne ridice pe noi,  fermieri mici,  mari. Niciodata n am fost refuzat,  tot timpul am fost serviti cu mare drag...tot timpul a zis da,  la orice cerere,  indiferent ca ai avut sau nu pe ce cumpara...tu aveai nevoie de ele atunci. El a facut posibil ca tu sa ai cand ai vrut,  ce ai vrut,  indiferent de valoare. Totul a mers pe obraz si omenie. Din pacate,  cu regret,  anunt ca Paul a murit,  nu mai e printre noi,  la doar 43 de ani. A fost un om vesel,  plin de viata,  care a stiut sa i trateze si pe cei care si au cumparat Ruris si pe cei care au cumparat Honda. Dumnezeu sa l odihneasca in pace.

https://specialarad....dean-in-serbia/

#3494
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Ce cruda e viata asta uneori, dispar numai oameni de valoare, in floarea varstei.

#3495
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Mor oameni care muncesc si pun suflet ,putorile nau nici un stres .

Sa se odihneasca im pace.

#3496
Tonisor

Tonisor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2016
Foloseste cineva apa de ploaie colectata de pe acoperis?
Am citit aici pe forum cum ca ar fi poluata de la poluarea atmosferica.
As mai dori ceva pareri daca se poate. Va multumesc mult!

#3497
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si aia din pamant e poluata. poate mult mai rau pt din cauza foselor.

am si eu o intrebare.
am un sistem de picurare cu banda de 17mm conectata la teava cu robineti din aceia jolly plm.
acum vreau sa o schimb cu un tub de 16mm. se potrivesc robinetii de 17 sau trebuie sa iau altii de 16?

#3498
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Incalzesti capatul tubului cu feonul, bagi un pic fortat pe robinet, dupa ce se raceste se strange singur si nu mai iese.

#3499
alxxra

alxxra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.04.2007
Salutare! Vreau sa fac un sistem de irigare prin picurare pentru un gard viu din conifere (maxim 75 de plante cu distanta de circa 80 cm intre intre ele) cu lungime maxima totala de circa 75 ml. Practic va fi o linie care inconjoara un perimetru pe trei laturi si voi folosi apa de la retea. In aceasta distanta sunt niste zone (circa 12 ml de  alei, terase) in care cred ca ar fi necesar un furtun orb si cateva coturi de 90 de grade.
Credeti ca este realizabil?

Multumesc!

#3500
miytyi

miytyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.04.2009
Salut!
    Am un teren cu lungimea de 120 m si latimea de 14 m  ( voi atasa o schita de mana) unde intentonez sa-mi construiesc o cauta de vacanta. Cum sunt satul de betoane am hotarat sa-l imprejmiesc cu un gard viu ,motiv pentru care am plantat cca 1200 puieti de tuia la 20-30 cm (1A,1B,1C,1D pe schita) Deasemenea pe o lungime si pe jumatatea din spate a celeilalte am plantat pomi fructiferi  la distanta de 4 m intre ei (2A,2B,2C  pe schita(. Tot pe jumatatile din spate, paralel cu gardul viu si cu pomii fructiferi, am plantat muri,zmeuri si vita de vie (3A si 3B pe schita).
    Momentat ud aceste plante, la cateva zile (nu reusesc sa ajung decat de 2 ori pe saptamana in zona) cu furtunul,lung de 60 m, cu apa scoasa dintr-un put de 23 m folosind un generator( n-am curentul tras) si o pompa submersibila JAR X 85 ce refuleaza pe 1 tol.
   Problema este ca udatul plantelor a devenit un adevarat slalom in ultimii 60 de m ai gradinii. Asa ca am instalat la mijlocul terenului 4 bazine de 1000 l,suspendate la 2,2 m, cate 2 pentru fiecare lungime, iar din acestea doua,unul sa functioneze pentru partea din fata iar celalalt pentru cea din spate.Astfel,conform schitei, bazinul 1 deserveste 1A si 2A, bazinul 2 zonele 1B, 2B, 3 A, bazinul 3 zona 1C iar bazinul 4 [e 1D, 2C, 3B.
   Am inteles, citind forumul, ca avand bazinele suspendate doar la 2,2 m presiunea va fi mica si ar trebui sa folosesc banda de picurare (la mine ar fi ideala la puietii de tuia)
   Ce ar trebui sa folosesc pentru pomii fructiferi, distanta intre ei fiind de 4 m, si pentru randurile cu muri ,zmeuri si vita de vie unde distanta variaza intre 1 si 1,5 m?
   Poate cineva de-aici sa piarda din timpul sau si sa-mi spuna ce material sa folosesc sau sa-mi faca o schita?
   Multumesc de ajuror!

Attached Files



#3501
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La presiunea pe care o ai tot banda de picurare se recomanda, eventual cu picuratorile la 10 cm. Daca la pomi nu vrei sa uzi toata suprafata folosesti tub orb si numai in dreptul pomului folosesti banda. Altceva nu stiu, poate mai sunt colegi care au asa ceva.

#3502
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am o intrebare, se poate astupa un por la o banda de picurare? daca da cum? multumesc

#3503
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Poti acoperi cu banda izolatoare sau tai banda si apoi mufezi.

#3504
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Tai banda pe por si in acel loc pui o "piesa" de genul asta sau si mai bine pui o bucata de tub PVC care se potriveste si strangi bine banda cu coliere de Campia Turzii (sarma).

Edited by cotzi, 30 April 2018 - 22:46.


#3505
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
multumesc pentru sfaturi, deocamdata am folosit clasicul si vesnicul silicon, azi a tinut, sa vad ce urmeaza si daca crapa aplic solutiile voastre

#3506
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Silicon folosesc si eu, cea mai buna solutie pt picuratorile/rupturile mici din banda.

#3507
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Ma poate ajuta careva cu un sfat?

Am o instalatie de picurare cu pixuri pt. ghivece insa debitul bagat de pompa este mult prea mare. Am vazut ca exista regulator de presiune pentru instalatii de picurare care iti tin presiunea la 1.4 bari de exemplu. Dar, din cate am observat din principiul de  functionare, inseamna ca pompa se va forta, adica baga un debit mare dar el e redus pe traseu. Ceea ce ar insemna o uzare prematura a pompei. Exista o alta varianta? m-am gandit la un robinet pe traseu pe care il las semi-deschis in functie de presiunea de care am nevoie la instalatie.

#3508
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cea mai buna varianta este o alta pompa cu un debit mai mic. Trebuie totusi sa vezi partea plina a paharului, economia de curent.

#3509
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Bagi un robinet pe o conducta cu retur la sursa de apa...

Edited by subway_guru, 04 May 2018 - 22:03.


#3510
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Raspund aici la intrebarile puse pe ''tomatele''.

@fob2310: am descris aici primul meu sistem de terfilizare in care foloseam o pompita de la spalatorul de parbriz de Dacie.

Acum folosesc o pompa de vermorel la 12 VDC, ceva de genul asta . Solutia intra in teava de irigare ca in poza atasata, iar apa de irigat vine dintr-un vas de 1000 litri cocotat undeva la 4 m si pleaca mai departe spre doua zone de irigat care pot functiona concomitent sau pe rand.

A descris foarte bine si colegul nostru sistemul lui de fertilizare.

@Sile: discutia asta a mai fost undeva pe aici, stiu ca la momentul respectiv ne-a lamurit @parintele cum stau lucrurile si concluzia a fost ca cel mai corect este ca fertilizarea sa se faca pe toata perioada irigarii. Acum fiecare face cum are posibilitatea.

Pozele promise:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate