Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#3421
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Postdecoservicestil, on 19 iunie 2017 - 06:52, said:

Unde ai gasit pompa cu 70 de roni?
Uite aici una la 75 de ron. Am spus ~70 ron, ca probabil se gaseste mai ieftin prin targuri, dar eu nu am timp sa caut.
E ce am eu. Are presiunea in cap de 5.5 bari (sincer, cred ca sunt bari chinezesti, adica mai mici Posted Image ). Cert e ca mie si la 3 bari pe instalatie imi baga. O alimentez de la un acumulator VRLA de 12v/9AH, dar orice alimentator de 12v/3A isi va face treaba.

Ca sa o conectez, imediat dupa refularea pompei am pus un T (1") -> reductie 1/2" -> Robinet 1/2-> reductie 1/4" (vezi dede la capitolul fitinguri aer comprimat)-> stutz furtun 8mm (aceiasi sursa ca mai inainte). Pompa are la refulare o mufa de furtun vermorel standard (se gaseste un furtul in targ camla 6 ron) iar pe intrare un stutz la care se poate conecta acelasi furtun.

Lista de materiale:
- una bucata pompa ~75RON
- una bucata furtun vermorel ~6RON
- 1 reductie 1/2->1/4 ->~6 RON
- 2x stutz 8mm ~8 ron bucata

Nu s-a pus in calcul:
- Bidon de concentrat (30 ron la mine, dar fiecare se descurca)
- T-ul din capul pompei
- reductia la 1/2
- robinetul 1/2

Cam asa arata instalatia mea:
Attached File  P_20170615_212709_vHDR_Auto1.jpg   434.17K   220 downloads


@@parinte -> e buna idea cu reductia la 1/2, dar iti trebuie si un venturi tot pe 1/2 , si nu cred ca e cazul aici.
@@horia100-> nu stiu ce venturi ai luat tu. Dar vezi ca trebuie sa ai un anumit consum. Sunt tabele pe site la morami. Vezi cata banda ai , de ce debit si cu cate picuratori pe metru si faci calculul. Dar daca o sa ai nevoie vreodata sa uzi doar cu 3 linii, soarta :(.

Edited by gap2007, 19 June 2017 - 08:21.


#3422
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

View Postgigi72, on 18 iunie 2017 - 21:32, said:

Mai verifica furtunul de la tubul ala capilar, sa nu fie bagat prea adanc ,cu ce ai dat gauri ?
Si mie mi se mai intampla
Da, le-am tot verificat, le-am mai scos unde am considerat ca sunt prea adanci, le-am reorientat un pic, unele probleme s-au rezolvat astfel, altele nu. Inca le tin sub observatie, le verific in fiecare seara cand merge irigarea (ultimele cateva seri a fost oprita, cu ploile astea). Ma gandesc la doua motive pentru aceasta problema: nu este suficienta presiune prin caderea apei din butoi ca sa scoata aerul pe tuburile acestea capilare (la banzile de picurare se aude cum iasa aerul, dar acolo si gaurile banuiesc ca sunt mai mari), sau gaurile date de mine cu un burghiu de 3 sa nu fie perfecte si sa traga aer pe undeva, astfel creandu-se acea perna de aer.
Tu cu ce ai dat gaurile?

#3423
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

Quote


@@parinte -> e buna idea cu reductia la 1/2, dar iti trebuie si un venturi tot pe 1/2 , si nu cred ca e cazul aici.

Pai evident ca trebuie alt venturi...cu cat debitul e mai mic si venturi-un trebuie sa fie mai mic. De aia ziceam ca nu e fezabila si tot de aia nu imi place, lipsa flexibilitatii.
E bun pt cultura mare unde il iei pentru o anumita zona si asa moare.
In curte unde azi uzi 3 randuri de rosii, maine uzi si ardeii samd...e bataie.de cap




#3424
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007


View Postcosmosin, on 19 iunie 2017 - 09:44, said:

D
Tu cu ce ai dat gaurile?

Eu am luat un tub negaurit de la un magazin de bricolaj, destul de moale si flexibil acest tub, cred ca are diametrul de 16 mm, gaurile au fost date cu o chestie din trusa de pescuit, mai mult o intepatura am dat si apoi tubul de la capilar, bagat un pic fortat.
Este al doilea an cand le folosesc , peste iarna au fost depozitate pe un gard, in aer liber, am crezut ca din cauza asta.

#3425
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Salut
Am un teren format din
  • 2000 mp livada (75 copaci la 4 m distanta)
  • 1500 mp legume diferite
  • 3500 mp gazon + arbusti
Put
  • Adancime 53 m.
  • Nivel static  3 m.
  • Nivel dinamic  8 m.
  • Dinamica rezultata cu pompare de  5 mc/h.
Alte informatii
  • distanta put-terenuri e de cca 100 m
  • nu exista retea de energie electrica
  • sistemul de irigare cred ca tb sa fie format din:
    • pompa de adancime
    • rezervor acumulare din fibra de sticla (volum in fct de necesarul de apa)
    • pompa sau hidrofor ptr irigare
    • sistem fotovoltaic: panouri, controller, baterii/acumulatori, accesorii
As dori ca irigarea sa se faca prin picurare. Va rog sa-mi spuneti:
  • unde gasesc niste debite (cantitati) de apa recomandate ptr udare
  • ce presiune imi tb ptr sistemul de irigare prin picurare
  • recomandari legate de marca pompei, panourile solare, marca (furnizorul) componentelor sistemului de picurare, etc.
Ce sfaturi, observatii sau recomandari aveti legate de acest sistem.

Multumesc

#3426
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ai facut o descriere foarte amanuntita, dar ai multe necunoscute si nu cred ca se incumeta cineva sa raspunda corect la toate acestea.
1. stim suprafata de irigat, cca. 7000 mp, culturi diferite, necesar diferit, ce iti pot spune ca la legume, pe timp de vara trebuie sa asiguri uneori si 2,5 litri/planta
2. putul de apa are un debit de 5 mc/h si un NHD de 8 m, deci pompa ta trebuie sa aspire de la cel putin 8 m dar sa nu aiba un debit mai mare ca al putului, astfel risti sa il nisipezi si se complica treaba (recomand o pompa cu un debit de cca. 4mc/h la un H de aspiratie de cel putin 10 m)
Daca ai diferenta de nivel intre putul de apa si terenul de irigat se schimba datele problemei.
La ce vrei sa irigi tu nu cred ca se preteaza bazin de irigare, iar presiunea de pompare este cel putin  0,1 bari pentru banda de picurare si de un bar (parca) pentru furtun de irigare, repet, fara diferente de nivel intre terenul de irigat si put
La toate celelalte nelamuriri las colegii mai priceputi sa te ajute, daca nu, intra pe topicurile dedicate.

#3427
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
O sa trebuiască sa mai înveți din experiența de zi cu zi ,nu încerca sa te complici din start ,
Ca sa vezi presiunea pe tubul de picurare pune pt test un manometrul pe capătul final ,așa vezi ce cădere de presiune ai pe distanță tubului si poți ajusta presiunea.

#3428
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Va salut!

Unde as putea găsi (sau poate aveți voi la îndemână)  o documentație pentru un programator irigatii toro 4 circuite ?
Dacă ar fi în română ar fi perfect,  iar dacă nu,  nu ma supăr dacă e în engleză.

#3429
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pe site-ul producatorului ai incercat?
https://www.toro.com...ntrollers/ddcwp

#3430
41MCC

41MCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2017
Va salut stimati colegi!
Am nevoie de ajutorul si sfatul vostru.
Vreau sa irig prin picurare o livada, traseul va fi facut din teava pehd dupa cum urmeaza:-pe latime 40 m teava 1" din care plec cu 3/4" 10 randuri a cate 70 m fiecare cu 25 de picuratori.
Sursa de apa este un foraj(teava pp 40) la 72m, apa de aspiratie fiind la 7 m.
Am o Motopompa, benzina, Putere 0.74 kW, Putere motor 1 cp, Diametru racord refulare1 inch, Diametru racord aspiratie 1 inch, Debit maxim7200 l/h, Inaltime de refulare40 m,Adancime de absorbtie8 m
,Presiune maxima3.5 bar, va face fata? sau imi trebuie alta pompa?

#3431
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru livada as zice ca e mai potrivit topicul de pomiciltura nu de legumicultura...

#3432
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 08.05.2007

View Post41MCC, on 17 iulie 2017 - 21:59, said:

Va salut stimati colegi!
Am nevoie de ajutorul si sfatul vostru.
Vreau sa irig prin picurare o livada, traseul va fi facut din teava pehd dupa cum urmeaza:-pe latime 40 m teava 1" din care plec cu 3/4" 10 randuri a cate 70 m fiecare cu 25 de picuratori.
Sursa de apa este un foraj(teava pp 40) la 72m, apa de aspiratie fiind la 7 m.
Am o Motopompa, benzina, Putere 0.74 kW, Putere motor 1 cp, Diametru racord refulare1 inch, Diametru racord aspiratie 1 inch, Debit maxim7200 l/h, Inaltime de refulare40 m,Adancime de absorbtie8 m
,Presiune maxima3.5 bar, va face fata? sau imi trebuie alta pompa?

Daca nu ne-ai dat debitul picuratoarelor, altitudinea la care se afla livada, temperatura apei in put si curbele de functionare ale pompei, 7 metri sunt cam la limita ca sa putem spune ca motopompa sigur aspira suficienta apa cat sa functioneze corect. Asa ca mai bine fa intai o proba cu motopompa amplasata la nivelul solului si daca totusi nu poate aspira, sapa un camin deasupra forajului, in care sa pozitionezi motopompa cu 1-2 metri mai jos, si/sau montezi un robinet pe refulare, pe care il mai inchizi pana cand pompa "suna" placut si devine devine silentioasa . Presupunand ca nu folosesti picuratoare mai mari de 8 litri/ora, restul sunt corect configurate si vor functiona fara probleme.

Edited by dragos I, 17 July 2017 - 23:37.


#3433
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Intrebarea este daca ai sau nu curent acolo.
Personal nu as apela la..motopompa decat im cazul in care nu as fi racordat la retea pentru ca nivelul apei e la limita( static) si e posibil ca dinamic sa nu ramana la cei 8 m sau e posibil ca in cursul sezonului sa mai scada...eu am put la a doua panza si mi s-a intamplat sa scada.

Daca ai retea nici nu se pune problema, submersibila.
Daca nu ai retea, prima varianta, daca intra in buget, e submersibila plus generator.( evident ca e si mai complicat, mai ales daca livada e in camp si trebuie sa scoti pompa submersibila  de fiecare data)
Daca nu ai buget sau esti cat de cat convins ca  va merge si in timp, dupa o proba care sa confirme ca macar im acest moment ea poate si putul da, motopompa.

Motopompa nu e pt tras din puturi, in principiu se foloseste acolo unde diferentele de nivel sunt infime ( canal de irigatii, balta/ rau pt irigat dirrct sau incarcat cisterne, etc)





#3434
41MCC

41MCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2017
Va salut!
Va multumesc pentru raspunsuri si va voi raspunde punctual la problemele ridicate de voi.
Am pus pe acest topic pentru ca am vazut ca sunt oameni experimentati in domeniul irigarii prin picurare.
Terenul se afla in jud.Timis, la campie, sol la 0,5m sub nivelul marii.
Prima panza freatica a fost la 7m, iar apa sta sus la buza tevii, am gresit cand am spus ca absortia este la 7m, am scos apa o zi intreaga cand mi-am udat pomii si debitul nu a scazut.
Apa este rece toata perioada cat ud.
Din pacate nu am curent.
Picuratorul are un debit intre 0-70 l/h, 0-14 l/h in sistem picurare si 14-70 l/h in sistem umbrela.
Intrebarea este: duce motopompa din descrierea mea, un sistem de irigare prin picurare, compus din 40m teava 1" din care pleaca 700m teava 3/4" cu 500 de picuratori(25 pomi pe rand x 10 randuri x 2 picuratori/pom) ?

#3435
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Lasa tevile ca sunt " irelevante" pt moment.
Pompa 7000l/h
Ai 500 picuratori care consuma asa
Picurare min 0.2x500 = 100l/h
Pivurare max 0.7x500= 350l/h

Este mult sub ce da pompa, nu vei putea folosi.


14 x 500 = 7000l minim ciuperci
70 x 500 = 35 000 l macim ciuperci.

Aici esti al minimul instalatiei.

Presupui grosier pierderile pe coloane sa zicem la un 2mc, or fi mai mari, mai mici, depinde si de pompa..orientativ un 4-5 mc/h sa zicem

Asadar ori ciuperci care vor functiona la minim si deschizi cate jumate din coloane...
Ori schimbi picuratorile alea care mie imi par exteem de mici ca debit...in legumicultura se folosesc benzi cu 2-4l si picuratori la 10-20-40 cm...tu la.pkmi nu ai gasit licuratori mai mari....iei ceva de 2-4 l si pui mai mult de 2 la pom jn asa fel imcat sa ai un consum de 4-5 mc..
La 500 cate ai zis, daca iti scot 4l/h ai avea 2mc...dublezi numarul si ai 4mc/h



Ceva de genul, mai umbli pe la debitul picuratorilor si nr lor in asa fel incat sa te apropii de ceva mai mult de jumat3 din cat zice pe hartie pompa ca scoate in gol...
Si calculezi totul cam la jumate si la picurator, adica daca el zice ca scoate intre 2 si 8l functie de.presiune, ru calculezi nr lor la un 5l..
Pompa la jumate ( e greu de calculat exact caderea , se poate dar nu e cazul aici), debitul picuratoarelor la jumate...daca se intampla ca pompa sa scoata mai mult  sa zicem 6mc..ai rezerva la picuratoare,  vor functiona spre limita macima de 8mc...daca pompa livreaza doar 3mc in loc de 4, la picuratoare nu vei mai avea cei 5l din calcul ci doar 3.5-4l ( cifra total din burta, calculezi si tu, ideea e ca se incadreaza in limita de functionare a picuratorului, esti mereu intre 2 si 8)

E destul de complicat sa primesti raspunsuri 100% precise fara proiectul instalatiei si curbele reale ale pompei dar nici nu cred ca e necesar pt a incropi o instalatie cu care sa iti faci treaba.
Estimezi grosier, iei marje de eroare generoase  faci calcule la mediile dispozitivelor ( la pompa sa zicem ca estimezi un 60-70% din maxim daca ai apa sus si nu scade).
Astfel ai o plaja de functionare mare care acopera erorile si abaterile.

O si gura observatie as face:

Nu cunosc capacitatile motopompelor dpdv al presiunii, functionarii dupa x ore samd...defel sunt rezervat la cifre d' astea, mai alea cand vorbim de chinezarii.
Tltusi, regula generala e ca mai ales atunci cand lucrezi cu astfel de dispozitive , cand ai lungimi relativ mari, samd...sa ai grija sa nu subdimensionezi coloanele...in cazul de fata mai ales ca motopompele au iesire mare (1.5-2 toli) e mai bine sa nu te ieftinesti la diametre.
Nu zic sa pleci din pompa musai cu teava cat are ea iesirea dar nici sa treci de la.1.5 la 1 cand ai magistrala.de zeci de m nu imi place.

Si aici, nu am retinut exact parametri pompei si ce teava ai tu de gand sa folosesti insa ca idee general valabila, o teava mai mare inseamna pierderi de presiune mai mici , implicit efort mai mic pt pompa/motor, comsum mai mic samd...daca la o submersibila mai poti forta putin, la motopompe nu prea e afacere pt ca astea costa mai mult im exploatare si intretinere, se pot uza prematur mai usor, se defecteaza mult mai usor samd....nici economic nu e vreo jmecherie pt ca ce economisesti la teava amortizezi repede la consum.







#3436
41MCC

41MCC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2017
Caracteristici Motopompa,
Combustibil benzina,
Putere 0.74 kW,
Putere motor 1 cp,
Diametru racord refulare 1",
Diametru racord aspiratie 1",
Debit maxim 7200 l/h,
Inaltime de refulare 40 m,
Adancime de absorbtie 8 m,
Presiune maxima3.5 bar
Sursa de apa este la 2 m distanta.
Se pot monta si picuratori cu debit fix de 2, 4, 6 sau 8 litrii, pe primul sris mai sus l-am ales pentru ca era primul in oferta.
Ce vreau eu sa stiu sau sa ma indrumati este daca va fi functional sistemul meu de irigat(traseul de 740 m), pentru ca voi face instalatia si ii voi da drumul la urmatoarea tura de udat si nu as vrea sa ma trezesc ca nu este functional si nu stiu ce sa fac atunci.
Poate imi va trebui alta motopompa ca sa duca toata instalatia?

#3437
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
Anul  acesta  am  folosit  si   eu  sistemul  de  picurare  si   sunt  tare  multumit

#3438
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

View Postgigi72, on 19 iunie 2017 - 16:46, said:

Eu am luat un tub negaurit de la un magazin de bricolaj, destul de moale si flexibil acest tub, cred ca are diametrul de 16 mm, gaurile au fost date cu o chestie din trusa de pescuit, mai mult o intepatura am dat si apoi tubul de la capilar, bagat un pic fortat.
Este al doilea an cand le folosesc , peste iarna au fost depozitate pe un gard, in aer liber, am crezut ca din cauza asta.
Daca am butoiul tot timpul plin, nu am probleme pe la nici un pix de irigare; cum se goleste, cum ultimele cuiburi nu mai primesc apa cum trebuie. Banuiam ca este problema de presiune ca se blocheaza aerul de pe instalatie, de ceva vreme mi s-a si confirmat (doar ca nu am apucat sa scriu). Inca nu am avut timp, dar vreau sa fac o automatizare sa am tot timpul butoul plin, sa fie umplut noaptea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate