Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#1945
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Fara corent...stop joc!
Reluam...
;)

#1946
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Ei, nici chiar asa... Ptr cateva zile  o sa am un generator de la prieteni buni, daca apuc sa cumpăr ceva. Iar de pe data de 15... Curentul va curge...

#1947
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Anul ăsta am luat bandă de udare coreeană... e mai groasă decât ce am avut până acum.
Attached File  uploadfromtaptalk1431029258419.jpg   2.58MB   53 downloads

#1948
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
De unde?

#1949
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
De la un magazin din Focșani... 220 lei/1000m
Problema e că nu reușesc s-o strâng cu căpăcelul de la robinet... are labirintul ăla de picurare cam gros și nu se etanșează bine.
Are cineva soluții pentru treaba asta?
Attached File  uploadfromtaptalk1431093909186.jpg   3.83MB   74 downloads

#1950
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Incearca sa razui cu varful unui cutit,cate putin din partea bombata peste care intra banda de picurare. Trebuie sa mearga.
poti face acelasi lucru si la interiorul capacelului.
Incearca prima data pe un robinet care nu este montat pe coloana de irigat.
Sigur merge.
Bafta!

#1951
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
E banda mai groasa ori tub mai subtire?

#1952
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006

View Postadilie2003, on 08 mai 2015 - 16:06, said:

De la un magazin din Focșani... 220 lei/1000m
Problema e că nu reușesc s-o strâng cu căpăcelul de la robinet... are labirintul ăla de picurare cam gros și nu se etanșează bine.
Are cineva soluții pentru treaba asta?
Attachment 20150508_170421.jpg

Colegule, esti din Focsani? Ptr ca si eu sunt de acolo si as avea nevoie de niste sfaturi, daca esti amabil... Si peste o luna iti arat si Paulownia cum se "manifesta" daca ma ajuti cu irigatia.

#1953
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@domar
Ai pm colegule... ne vedem la un cico.

#1954
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
adilie
In final ai reusit sa fixezi banda la robineti? Cum? Trebuie sa beneficiem cu totii de rezolvarea problemelor inerente de care ne lovim.
Acesta este si scopul pentru care ne adunam pe forum!

#1955
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
După atâta muncă am cocoașa cam boțită și voi încerca fixarea benzilor mâine...

#1956
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am legat si eu un injector venturi dar nu reusesc sa il fac sa mearga nicicum .

Urca apa pe furtunasul de la sorb pana aproape sus  si ramane acolo.  Prin manevre de la robineti am urcat-o si pana s-a umplut furtunasul dar nu trage din recipient. Am deschis doar robinetele care trec pe langa venturi, am incercat sa deschid usor si cel central, nu vrea si pace.
Sunt disperat, nu mai stiu ce sa-i fac.

E de 3/4 injectorul, am presiune de 4 bari in retea conform instalatorului. Oare trebuia sa scot ceva din el, obtureaza ceva acolo ?

Atasez poze cu capatul injectorului si cu instalatia, poate ma ajuta cineva care a experimentat asa ceva ca nu stiu unde gresesc.

Attached Files


Edited by Achimitom04, 10 May 2015 - 12:01.


#1957
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu intreb, eu raspund :)

Am identificat o posibila problema. Teava de retea sub apometru se ingusteaza pe o portiune, cred ca se observa si in poze.

Posibil deci sa nu aiba suficienta presiune . O voi schimba saptamana viitoare cu teava de 3/4 sa vad daca reusesc sa il fac sa mearga.

#1958
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu presiunea și nu debitul contează așa de mult... contează căderea de presiune după injector. Ca să înțelegi ce spun încearcă să deschizi un consumator mai mare din rețea și ai să vezi că injectorul trage tot zeamilul foarte repede. Ca să meargă foarte bine ar trebui ori să gâtui un pic pompa ori să ai instalația de irigare un pic supradimensionat peste debitul pompei. Dacă nu am fost explicit ai pm...

#1959
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
As dori sa fac o precizare daca-mi permiteti. Zeama trebuie sa fie injectata foarte lent in apa de irigat..daca se poate, pe toata durata irigatului...Asa se administreaza foarte uniform ingrasamintea.

#1960
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi de precizare.

l-am facut sa mearga, problema era dupa iesirea din dispozitiv in furtunul de 3/4 era intercalat un furtun mai subtire....cum l-am scos ala a tras de numa.

Maine o sa vad cum il reglez sa absoarba mai lent . Am asa ca un robinet pe dozator, plus ca ar mai merge reglat din robinetul de pe conducta centrala. Urmeaza teste...dupa ce vin de la piata. Sa vedem cum merge si legat la picurare.

#1961
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
@Achimitom04: ma bucur ca ai rezolvat problema.
Vreau sa va prezint si sistemul meu de fertilizare, putin diferit. Pentru inceput precizez ca irigarea se face dintr-un vas de 1000 litri, cocotat la aproape 4 m. Zona 1 (solar tomate) si zona 2 (ardei si vanata gradina) sunt automatizate de Arduino. Zona 3 (capsuni) si zona 4 (lucerna si restul) sunt in regim manual. Pentru fertilizare folosesc o pompita de la spalatorul de parbriz de la vechile Dacii 1300. Aceasta aspira solutia pentru fertilizare dintr-un vas si o injecteaza in conducta ce duce spre zona de irigare. Debitul este de cca. 0,75 litri/minut si in vas pun atata solutie astfel incat fertilizarea sa se faca aproximativ pe toata perioada de irigare. Deocamdata fertilizarea o fac in mod manual, comanda dintr-un buton de la Arduino, dar ma gandesc sa o automatizez. Cateva poze:

Attached Files



#1962
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Tare, mestere .

Cu automatizarile, nu ma am . Poate dupa ce pun la punct cate am eu prin cap, in viitor, ma voi apuca de studiat si chestia asta . Visez sa am inttr-o zi un solar care sa deschida si sa inchida aerisirea macar in functie de temperaturi sa ma pot duce si eu linistit de acasa.

Edited by Achimitom04, 10 May 2015 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate