Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#3475
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
De o pompa oricum e nevoie, dar de celelalte 'mestereli de vaduva' nu

#3476
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Prefer un ICB care a fost 300 de lei, decat sa ma apuc sa forez puturi si fantani sa ajung la 3000+ euro.


Da, pe viitor o sa fie nevoie oricum dar in momentul de fata nu se justifica investitia.

#3477
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ti s-a pus 'pata' pe ICB...sa-l stapanesti sanatos ca oricum mai mult te incurca!...cu alge si tantari cu tot!
;)
Cheltuiala inutila, mai bine achizitionai un tub Venturi

Edited by subway_guru, 23 August 2017 - 20:01.


#3478
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Te invit sa explici cum incurca, tub venturi exista deja in arsenal.

#3479
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Dacă ai văzut sistemul de irigare a lui Ceaușescu din jurul Brăilei ,ăla prin cădere ai fi înțeles ce benefic e ,,decât sa pompeze apa cheltui bani ,costuri mai mari de producție ,instalații complicate cresc costurile cu mentenanța ,

#3480
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca folosesti apa din reteaua publica pompa e dincolo de bransament si e inclusa in pretul apei...nimic nu e gratis

#3481
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
În acest an la cultura de legume am folosit agrotextil cu irigare tip bandă de picurare. Sunt  foarte multumit de rezultate dar... banda de irigare a fost străpunsă, mușcată în mai multe locuri.  Ce naiba gânganie este în stare de așa ceva?  Dacă folosesc furtun de picurare (care aparent pare mai rezistent la acest atac) , pot evita această neplăcere?

#3482
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Pasari insetate. Lasa in zona o galeata cu apa, plina pana sus. Vor avea apa si pasarile si albinele.

#3483
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Pentru albine îi bine de pus o bucată de scândură de brad în găleată, altminteri se îneacă.

#3484
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
Sunt sigur că nu au fost păsări, aceeași  situație  a fost și  în solar unde am folie de mulți, se observă dacă  ar fi găurită folia. Altfel stau lucrurile....


#3485
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Daca gaura e perfect rotunda ar putea fi gaurita de urechelnita. Mie mi-a gaurit tubul de picurare

#3486
cristy_melut

cristy_melut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2017
fiti amabili si ajutati-ma si pe mine cu o informatie:
am 2 solarii pentru tomate a cate 500 mp fiecare si as dori sa irig prin picurare cu apa din put.ce pompa ar trebui sa folosesc si cum as putea determina capacitatea necesara a pompei?la dvs gasesc astfel de pompe?
mentionez ca putul are aprox.6 m,distanta pana la solarii este de aprox 30 m, iar lungimea solariilor este de 100 m cu o usoara panta.
multumesc anticipat

#3487
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Sistem de irigare prin picurare plantatie de zmeura - distribuitor apa randuri , poze facute anul trecut, poate ajuta pe careva.

Attached Files



#3488
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Si restul sistemului de irigare  -  tuburi de picurare pe randuri, picuratori, bazin acumulare apa, etc. (poze facute recent)

Attached Files


Edited by PhoeniXman, 27 January 2018 - 15:19.


#3489
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015

 gigi72, on 28 martie 2017 - 21:36, said:

IMG_20170328_190310.jpg
Am folosit si banda si tub dar cel mai bine mi se pare cu tuburi capilare. Bine pt hobby e ok , pt cei cu suprafeČ›e mari cred ca e o problemă montarea lor, desi dupa primul an cred ca ar merge si la ei mai usor . Eu le-am facut colac asta toamna si au stat afara toata iarna
Bonus, in noptile mai reci le folosesc si ca suport pentru agril-ul tras peste Posted Image
Buna!
Intentionez sa montez si eu asa ceva in solar - e un dom de 28mp. Vad ca acele tuburi capilare sunt intepate  direct in teava.
Nu trebuie puse si ciuperca de picurare?
Ce diametru are coloana...si ce presiune e necesara?

Multumesc.

#3490
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Pai pe acolo pica apa, pe unde sunt înfipte în pământ. Nu știu ce presiune au nevoie, eu am un cub din plastic de 1000 de litri montat cam la 1.7 m înălțime și este suficient.

#3491
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La standardele de azi trebuie un sistem cu presiune si fertigare...restul sun paleative ieftine...

#3492
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Mare dreptate ai!!!! �

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate