Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Vacanta in Bibione Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#109
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
si eu tocmai m-am intors din Cinque Terre. si luna ailalta am fost pe Coasta amalfitana. sunt extraordinare ambele zone, mergeti neaparat acolo.

#110
bmbotox

bmbotox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2010

 xml, on 23rd June 2010, 18:16, said:

Dupa cum vedeti, Bibione nu e pentru oricine. Pentru noi s-a potrivit, pentru ca prima data copilul avea sub 2 ani, varsta la care nu mergi sa vezi nimic, pentru ca el oricum n-are rabdare. Acum are aproape 6 ani, dar are un frate care are 2 si-un pic. Vremea concediilor de vara unde sa si vedem ceva (locuri interesante, arhitectura, muzee, sau strazi de prin orase) inca n-a sosit pentru noi. Dar sunt de acord ca din momentul in care nu-ti mai doresti dimineata plaja, la pranz odihna, dupa-masa plaja, seara plimbare, Bibione nu mai prezinta interes. Nu te duci pe-acolo daca esti single, nu te duci nici macar daca esti tu cu domnisoara sau cu tanara doamna, pentru ca ai nenumarate alte optiuni. Daca te numeri, cumva, printre cei single, sau tineri fara copii, care au chef sa leneveasca, hai sa zicem, dar Bibione e statiunea carucioarelor, nu a party-goerilor.

O fi low cost pentru unii, nu zic nu, vata_pa_batz, dar eu anul asta am ales sa schimb sistemul, pentru ca daca ar fi sa stam unde am stat anul trecut, cu demipensiune, ne-ar costa 2600 EUR. Mai punem drumul, vignete, bani pentru cea de-a treia masa, ceva cheltuieli pe acolo si ajungem lejer la 3500, ceea ce, pentru un concediu de 10 zile, mie unul nu mi se pare low-cost si nu-s dispus sa dau banii aia pentru asta. Si sunt si hoteluri mai scumpe, n-am stat noi la cel mai scump.

sunt noua pe acest forum dar numai ca si utilizator; pana acum am citit subiecte despre diferite destinatii.
voiam sa intreb daca este cineva interesat sa mearga in perioada 28 august-04 septembrie in Lido di Jesolo; am rezervat un apartament cu 2 dormitoare ( maxim 6 locuri de cazare) direct printr-o agentie din Italia si nu vom mai putea ajunge.
am putea ceda apartamentul, deoarece nu este achitat decat un avans de 90Eur.Restul se va achita la destinatie.
Daca sunt doritori...

#111
CCristian2

CCristian2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2010

 andrada2003, on 8th June 2010, 19:17, said:

Pentru Miulin: noi am fost anul trecut in Bibione, in septembrie (din 12 pana in 22). Am stat la Villaggio Calicanthus, la o vila pentru 6 persoane, dar nu am fost decat 4, o pereche nu a mai putut veni. A fost absolut superb!
Noi am plecat 3 masini din Resita si am preferat sa mergem prin Ungaria-Austria-Italia, fiindca unii din noi nu aveau pasaport si nu puteam merge prin Slovenia. Ne-am oprit o noapte in Austria, la Villach, la un camping, aproape de granita cu Italia.
Presupun ca nu te intereseaza detaliile legate de cazare, ci de statiunea in sine.
Noi am prins cam sfarsitul de sezon, deja super-marketurile aveau marfa putina si faceau reduceri in draci, dar in full-sezon sunt convinsa ca e altfel. Foarte multe pizzerii, localuri de toate felurile, preturile putin mai mari ca la noi (adica in Resita- la restaurante), oferta extrem de variata, aveai de unde alege, chiar si in perioada in care am fost noi. Iti sugerez sa incerci sa inchiriezi bicicletele lor electrice (e plin de firme care au), parca era 10-15 euro ora, dar merita sa te plimbi peste tot fara sa obosesti si fara sa misti masina din parcare. Noi le-am folosit si ca taxi, sa aducem cumparaturile de la super-market...:) Adevarul e ca suntem cu totii sedentari si ne era greu sa mergem prea mult pe jos, ca ne-am invatat prost...
Sunt multe magazine de suveniruri cu preturi mici (de genul 1 euro, sau ca cele de 40 mii la noi), gasesti sa iei cadouri ieftine si dragute celor de acasa. Sfat: daca vrei sa iei masti venetiene, mai bine ia din Bibione, costa 2 euro (sunt si mai scumpe, normal), noi am luat tzeapa cu una cumparata din Venetia cu 10 euro si era identica cu cea gasita la magazinele de 1 euro din Bibione...
Plaja e absolut grozava, maaaaare si cu nisip atat de fin ca parea faina. Apa era foarte calda in 12 sept (primul lucru pe care l-am facut a fost sa facem o baie in mare, cand am ajuns). Am prins vreme de genul o zi soare, una ploaie, dar apa tot calda era. Intrarea in mare foarte lina, mergi pana te plictisesti si apa nu-ti trece de umeri (eu am 1,57 m, deci poti sa ma crezi!).
Noi nu aveam incluse in cazare nici sezlonguri, nici umbrele, asa ca am fost "tigani", cum spunea cineva mai sus, si am stat pe prosop pe nisip sau chiar direct pe nisip. Nu avea nimeni treaba noastra. Nu ne-am interesat cat costa sezlongul.
Pe plaja vin mereu egipteni care vand prosoape de baie (daca te targuiesti cu ei, le scoti si sub 8 euro, de la 20), absolut grozave acele prosoape! In rest, vand zmeie, bijuuri cam kitchoase, ochelari de soare,prostioare de distrat copiii... Ideea e ca trebuie sa te targui rau de tot cu ei si nu-ti face griji in privinta limbii, ei vorbesc italiana mai prost decat noi.
Nu exista pe toata plaja nimic de cumparat suc, apa, bere etc. Daca vrei, te duci la magazinele/ terasele de pe langa hotelurile limitrofe. Noi ne-am carat la pachet totul de la vila.
M-a impresionat curatenia plajei, nici un muc de tigara, nici un plastic, nici un prezervativ... Au niste tractorase care tot "ara" nisipul...
Valuri nu erau (cel putin in perioada in care am fost noi), dar mie mi-a placut asta, nu stiu sa inot in valuri.
In imprejurimi, am fost doar la Venetia (intr-o zi ploioasa) si la Lignano, dar strict la cumparaturi. In Venetia ne-am chinuit sa vedem si noi ceva, dar ploua cu galeata. N-am avut noroc si oricum mie nu mi-a placut marea gri si cerul gri si stabilopozii...Sunt mai de la tara, ce mai!!:))
In total, am spart 1000 euro, fiindca eu nu m-am putut abtine si mi-a trebuit sa-mi iau cosmetice, haina de piele, pantofi, etc etc. Nici nu ne-am refuzat nici o placere. In plus, toata mancarea ne-am cumparat-o din super-market, nu aveam masa asigurata. M-a distrat ca la ei ceafa de porc fara os era mult mai ieftina  decat pulpa, nu mai vorbesc de cotlet,si cum noi nu ne stresam cu colesterolul, am cumparat si mancat la greu. Unii prieteni ai nostri insa s-au descurcat onorabil si cu 400 euro.
Deja m-am intins foarte mult cu comentariile. Daca mai vrei detalii, ne auzim pe privat sau, daca tot esti din Resita, poate chiar ne intalnim si discutam mai multe. Poze inca n-am invatat sa uploadez, eventual sa-l rog pe sotu'...
Sa aveti o vacanta frumoasa si nu te teme, Bibione e chiar deosebit. Merita fiecare euro  cheltuit acolo.


#112
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
imi puteti recomanda si alt site pt rezervari in afara de eurovacanze?as vrea sa ajung in bibione pe 12 august -suntem 3 adulti-;credeti ca la fata locului vom gasi?mersi anticipat

#113
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

 maryqsel, on 15th July 2010, 19:49, said:

imi puteti recomanda si alt site pt rezervari in afara de eurovacanze?as vrea sa ajung in bibione pe 12 august -suntem 3 adulti-;credeti ca la fata locului vom gasi?mersi anticipat
http://www.agenziamc...ne/vacanze.html

 sinf43, on 21st June 2010, 11:20, said:

pe asta am gasit-o si eu... Multumesc ! :D

Marita sa parcurgi traseul da la Sirmione - Desenzano - Salò - Limone - Riva del Garda - Arco: http://www.lagodigarda.com/

daca-ti plac parcurile de distractii ai in apropiere Gardaland: http://www.gardaland.it/it/home.php

#114
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
iata cateva poze...

Attached Files



#115
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 Buhani73, on 8th July 2010, 15:56, said:

nu s-a mai intors nimeni din Bibione?
un coleg de munca tocmai a venit insa de la Lignano si i-a placut mult


Noi tocmai ne-am intors din Bibione si suntem tare multumiti, ne-a placut foarte mult, statiune curata, frumoasa si ideala pentru copii; noi am stat la rezidentza Milenium(4 stele) pe via Andromeda, faceam cam 10 min pana la plaja. Ne-a placut si noua cu bicicleta(costa 9 euro/ora cea cu pedale si 15 euro parca cea electrica. Seara super frumos sa te plimbi pana la miezul noptii, sa mananci pizza si inghetata.
Am vizitat Venetia si insulele Murano si Burano intr-o zi iar in alta Verona, in rest nu prea am avut timp desi am stat 2 saptamani.

Ce mai frumos la Bibione dar la anul as vrea sa merg si in Rimini, ca o comparatie cine a fost in ambele cine imi spune unde e mai frumos? Desi cred ca toata Italia este la fel de frumoasa. Acum ma bate gandul sa merg in extra sezon in Italia la o tura de cumparaturi pentru ca am vazut lucruri frumoase dar acum erau cam scumpe, aveti idee cand este sezonul lor de reduceri si unde se merge pentru cumparaturi la preturi bune?

#116
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
Stie cineva ceva despre meduze,arici de mare si alte animale marine ?se gasesc in zona Bibione?

#117
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
anul trecut am vazut ceva meduze.si chiar pisca...au fost o zi.
aricii sunt de obicei in zonele pietroase gen Croatia sau unde sunt diguri.nu cred ca ai sanse sa te intalnesti cu ei...

#118
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
M-am intors din Bibione azi dimineata.A fost ok,statiunea e draguta,curata,cu tot ce-ti trebuie la indemana.Plin de nemti,cred ca 8 din 10 turisti sunt nemti.La orice magazin daca te vad ca nu esti de-al lor te intreaba in germana ce vrei.Sunt politicosi si serviabili dar e o politete rece spre deosebire de greci care sunt calzi.Apa rece.Am vazut/simtit 2 meduze dar piscaturile n-au durat mai mult de 15 minute.Arsurile de la meduzele grecilor au durat vreo 3 zile.Doua zile pline am avut parte de ploaie.Atunci apa a fost calda.Cum s-a schimbat vremea,si a iesit soarele,s-a racit si apa.Cazarea trebuia sa fie la ora 17 dar ne-au cazat cand am ajuns imediat,pe la ora 13 si la plecare trebuia sa iesim la ora 9 dar ne-au lasat pana la pranz.De treaba.Recomand hotelul Torre Del Sole,arata exact ca in poze,are garaj subteran,fiecare masina cu garajul ei,pozitie buna,nu am ce sa carcotesc.Ce m-a mirat este ca pe la ora 24,magazinele se inchid,mai raman restaurantele si cluburile.Plus ca la pranz se inchid vreo doua ore.
Drumul l-am facut prin Serbia,Croatia,Slovenia,nu stiu daca mai sunt necesare pasapoartele,noi le-am avut,le-am aratat ei au stampilat,au verificat,mai ales la croati,si ne-au lasat in pace.L-a intoarcere am avut marunt pentru taxele de drum si croatii n-au vrut sa-l primeasca.si nu ma refer la monede de 1 cent sau 5 centi,nu primeau nici un fel de marunt si bineinteles ca n-au avut sa dea rest vreo 40 de centi si nici n-au simtit nevoia sa justifice ceva.Deh...nu numai noi suntem ciubucari.La dus se circula bine pana la intrarea in Bibione unde era un blocaj de cativa km.Am vazut insa in Slovenia blocaje mari pe celalalt sens.La plecare am avut parte de doua blocaje,unul catre Trieste de 10km si unul dupa intrarea in Slovenia de 8km.Am tras concluzia ca asa este in fiecare sambata in sezon,pe sensul de plecare.In Slovenia se lucra la drum si se mergea pe o banda.In Italia se impartea apa la cei blocati in trafic,ceea ce ingreuna si mai tare lucrurile.Altfel initiativa e laudabila.
Pentru cei care merg in Italia,nu neaparat in Bibione pot sa va recomand ceva ce am invatat si eu de la altii.Pe langa autostrazi se afla centre comerciale numite outlet-uri.Sunt reprezentante de firme de renume care-si vand produsele libere de orice taxe si mai aplica si reduceri daca sunt din colectia de anul trecut.Nu vorbim de chinezisme,sunt produse originale.Printre firme am vazut si Armani si Prada,dar n-am intrat pentru ca produsele lor nu ma reprezinta,dar am intrat la celelalte si cand ma simteam mai bine in toiul cumparaturilor,zic sa mai iau si cu cardul pe care-l tineam de rezerva.Ma credeti ca am plecat cu cardul expirat?Aveam acolo o suma cat sa ma tina o jumatate de zi de shoping si nu-i puteam folosi.Am plecat bombanind,dar m-am intors dupa trei zile de economii in Bibione.Cel mai apropiat de Bibione este outlet-ul Palma Nova in directia Trieste.Merita sa-l vizitati.Sigur o sa va gasiti lucruri faine la preturi f.mici.Nu stiu daca reducerile pe care le-am prins eu sunt in permanenta sau doar cand lichideaza stocuri.Ma refer la reducerile din pretul de outlet care oricum e mic.
Un lucru care nu mi-a placut este ca in statiune rar gasesti un restaurant cu carne de porc sau pui,si cand il gasesti constati ca friptura de porc este ca talpa de pantof,iar puiul n-are gust.Daca nu te omori cu pizza,paste sau fructe de mare-cazul meu-cam faci foame.Am luat din supermarket carne si am gatit-o noi la hotel si a fost mult mai bine(si mai ieftin)
Nu ne-am straduit prea tare cu exploratul statiunii.Am fost la parcul zoo dar era ora inchiderii si am renuntat dupa aceea sa revenim,in rest mi-a placut mai mult sa ma plimb pe plaja.N-am vazut niciunde o plaja asa de mare si bine intretinuta ca asta.Am vizitat in schimb Venetia.Daca ajungeti in Bibione,rupeti o zi si mergeti in Venetia,zau ca merita.Noi am plecat dupa plaja de dimineata si ne-am incadrat bine in timp.
Cam asta este.Daca mai doreste cineva lamuriri,raspund cu placere
Mutumesc celor care au postat,informatiile lor mi-au fost de folos.
Vacanta placuta tuturor.

#119
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ma bucur ca ti-a placut acolo!!

#120
popileti

popileti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.08.2010
salutam pe toata lumea!
M-am intors din Bibione in 14.08 cu avionul  de la aeroportul Marco Polo din Venetia.
Era sa pierdem avionul desi ne-am prezentat cu doua ore inainte la aeroport.Doamna de la check-in insa s-a miscat ca melcul si ca sa ajungem la poarta spre pista a trebuit sa fim "romani",adica sa "sarim" peste coada care serpuia ordonat intre cordoanele de acces spre "all gates".
Am regretat (si asta a fost doar unul din motive ) ca n-am mers cu masina desi au un sistem de transport in comun foarte  bine pus la punct si accesibil dar...daca vrei sa ai libertate : dupa cum vrea muschii tai" :naughty:  si sa nu cumperi chiar " de toate " de la magazin  si mai ales daca ti-e groaza de mers cu avionul ( eu am fost ametita aproape toata durata zborului )
In sfarsit sa zic despre Bibione:
-am stat la aparthotel Antares ,n-am avut aer conditionat dar in fata balconului nostru era un pin urias ( noi stand la etajul 2) si n-am avut treaba cu caldura si nici cu tantarii.
-supermarkert si plaja foarte aproape.
Ceva preturi de la magazin:
-apa minerala si plata, la 1.5l 0.37 euro
-crema de branza  (similara cu Fgarasul nostru )  1.13euro
-lapte proaspat la cutie (valabilitate o saptaman,ca erau si soiuri cu termene mai mari ) 1.5 euro/litru
-o salata verde medie 1.17 euro
-ulei de masline extravergine ,la 250 ml ,1.69 euro
-vin Chianti la 750 ml,4.93 euro
-bere Moretti la cutie de 330 ml,0.77 euro
-paine neagra  ,in jur de 350 g,1.68 euro
Am mai luat si legume si fructe dar nu mai stiu cat era kg,ca luam diverse cantitati si ...oricum sunt ca cele de la noi din supermarket,adica fara nici un gust.


asa,sa continui cu parerea mea despre bibione.
Am mancat si la restaurant,ca sa vedem si specificul locului (ca sa zic asa) si am constatat ca bautura (sucuri ,bere,vin,apa 0 sunt foarte scumpe.Spre exemplu o bere era in jur de 4 euro ( la magazin 1euro),paharul de vin de 200 ml era 2.5 euro ,mancarea era in schimb accesibila :pizza in jur de 6-7 euro (si era destul de mare),am luat un pui la rotisor de 1 kg cu 7 euro intr-o zi ,in alta zi am mancat un meniu cu 11 euro care includea un fel de mancare ,o salata,o cafea si o bautura la alegere.
Ce am constatat eu :
-dulciurile (ciocolata,napolitane ,biscuiti) si produsele de patiserie ( cornuri,covrigi si altele asemenea) nu sunt foarte accesibile
-inghetata e grozava ,in general 1 euro cupa si o gasesti la tot pasul
-daca nu manaci pizza sau paste nu prea ai ce alege
Mergand mai departe cu impresiile,am avut parte de o vreme destul de buna,zic eu.
Am fost si la Venetia ,cu autobuzul ( autobuzele lor sunt ca autocarele noastre,cu aer conditionat si destul de comode),pret /bilet dus-intors/persoana 11 euro ,Venetia fiind la de aproape 100 de km de Bibione.
La Parco Zoo ,am fost tot cu autobuzul,2.5 euro/persoana /dus ,intarea  la parc 12 euro/persoana adulta, zic ei ca au 1000 de animale,oricum e destul de mare,noua ne-a luat vreo 3 h ca sa-l parcurgem pe indelete.
Am fost si la Gulliverlandia ,care e la Lignano,cu autobuzul evident,in aceeasi zi cu parcul zoo,e 90% pentru copii pana in 10 ani zic eu dar ne-am simtit si noi bine ,la Aquapark n-am mai ajuns .
Meduze: cateva ,mici dar piscatoare ,eu am scapat neatinsa de ele dar sotul s-a "luptat" cu usturimea aproape o zi intreaga.
interesant: la reflux,marea se retrage foarte mult ,am avut surpriza sa constat ca in locul in care apa imi ajungea la gat dimineata,dupa masa abia imi trecea de mijloc .
Biciclete n-am inchiriat ca am "tropait per-pedes" dar foarte multa lumea circula incolo si incoace cu asa ceva ,tarife:4 euro/ora,11 euro/zi si 32 euro/saptamana (daca am retinut eu bine )
Cam atatea im vin in minte acum.
Dar daca cineva are intrebari ....

#121
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Spueți-mi vă rog și mie niște magazine mai mari (= aka mallu-uri) pe unde sunt , dar mai cu exactitate vă rog :D .

#122
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009

 Louie-Anderson, on 24th August 2010, 13:10, said:

Spueți-mi vă rog și mie niște magazine mai mari (= aka mallu-uri) pe unde sunt , dar mai cu exactitate vă rog :D .
Eu mall-uri nu am vazut dar cauta outlet-urile de pe langa autostrada.

#123
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Ok .. outleturi .
Pe unde sunt ? :)

#124
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009

 Louie-Anderson, on 25th August 2010, 18:55, said:

Ok .. outleturi .
Pe unde sunt ? :)
Unul si cel mai mare pe care l-am vizitat eu este Palma Nova in directia Trieste.Celalalt este in directia Venetia.La Palma Nova erau reclame pe plaja,asa am aflat de el.Merita vizitate ambele.M-am simtit ca-n rai.Distanta din Bibione pana la oricare dintre ele este mica,doar pana ajungi la autostrada iti ia mai mult.

Pentru celalalt spre Venetia,cauta iesirea de pe autostrada spre Noventa Di Piave.

#125
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Ok . Mulțam fain .

#126
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 MIULINI, on 25th August 2010, 13:31, said:

Eu mall-uri nu am vazut dar cauta outlet-urile de pe langa autostrada.
mall in Bibione nu exista.un market mai mare aproape de autogara.in rest magazine si marketuri mai mici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate