Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vacanta in Bibione Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#73
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 sinf43, on 20th June 2010, 21:57, said:

Buna! In vara asta as vrea sa merg in Italia, mai precis la Lago Di Guarda.
Daca cineva ma poate ajuta cu cateva informatii mi-ar fi de mare folos, deoarece pe net nu gasesc mai nimic despre acest lac :(
Multumesc si calatorii placute !


http://www.gardalake.it/
poate te ajuta..

#74
sinf43

sinf43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2009

 Buhani73, on 21st June 2010, 09:00, said:

http://www.gardalake.it/
poate te ajuta..
pe asta am gasit-o si eu... Multumesc ! :D

#75
Vlad_Alex

Vlad_Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.08.2006

 Buhani73, on 18th June 2010, 13:04, said:

http://www.bibione.c...n/noleggio.aspx
nu stiu cat te ajuta dar poti incerca macar sa aflii aproximativ...


acest site l-am studiat inainte de a va intreba aici si nu am gasit nimic, ma gandeam ca poate ma ajuta cineva de pe forum, oricum intrebarea ramane valabila ... la ce pret se inchiriaza bicicletele in Bibione?

#76
Vlad_Alex

Vlad_Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.08.2006
vreau sa va mai intreb daca este in Bibione piata de peste, sau daca gasesc In Bibione peste si fructe de mare proaspete?

#77
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 Vlad_Alex, on 22nd June 2010, 17:13, said:

vreau sa va mai intreb daca este in Bibione piata de peste, sau daca gasesc In Bibione peste si fructe de mare proaspete?


peste gasesti.e chiar langa Piazza Fontana ceva pescarie.mai sunt si altele dar asta stiu sigur ca am luat de acolo intr-o zi peste.mai gasesti si in marketul ala mare dar mai mult congelat sau conserva

#78
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
E al cincilea an, consecutiv, cand mergem la Bibione. Anul asta vacanta mare o facem in Croatia, 10 zile, pentru ca sa mai schimbam un pic atmosfera, insa cu toate acestea "fugim" o saptamana si la Bibione.

Am stat si la vila, si la hotel de 2 stele si la hotel de 4 stele, anul acesta mergem la o "residenza". Nu stiu nimic despre Appartamenti dei Pini, dar stiu ca pana acuma nu am fost dezamagit de Bibione de nici o culoare. E drept ca la prima vila mobilierul nu era top, insa atata timp cat mergi dimineata si dupa-amiaza la plaja si in rest la plimbare, nu prea te intereseaza. Noi suntem 4, dintre care doi copii. Ai nostri copii cand spun mare, spun Bibione. Pentru nisip, pentru apa, pentru locurile de joaca de pe plaja, pentru plimbarile cu bicicleta de 4 locuri (cu pedale, sa ne miscam), sau cu trenuletul.

Am mancat din supermarket, am mancat mic dejun la hotel, am mancat si mic dejun si pranz (demipensiune). In toate cazurile a fost super. "Mercato di pesce" este marti si vineri, aici: http://maps.google.c...e...009302&z=17

Baiatul meu cel mare a mancat prima data creveti proaspeti acolo si era innebunit de "trompite", cum le zicea el, la nici doi ani. Aruncati in tigaie peste ulei de masline si usturoi si stropiti cu vin alb (reteta data de tanti de la taraba cu peste).

Asa cum s-a mai spus, curatenie (in 2006 era si mai curat ca acum doi ani si anul trecut), nisip ca "piperul fin macinat", am acasa intr-un pahar mare de vin si-l arat prietenilor ca sa vada despre ce e vorba, ospitalitate italiana combinata cu rigoare nemteasca. Nu ai cum sa fii dezamagit. Pur si simplu nu se poate. Nu ca roman. Ok, daca intelegi italiana e posibil sa-ti mai scape niste soapte ale unor idioti de la ei, cu referire la romani, dar fiind in concediu iti sugerez sa treci peste ele. Eu m-am "indreptat de spate" catre un italian din magazin la o faza si si-a schimbat brusc atitudinea, s-a apucat sa-mi faca o jucarie cadou, etc. Dar sunt putini. Majoritatea sunt foarte amabili. In momentul cand te simt ca nu esti italian get beget (eu vorbesc binisor italiana, dar evident ca ma simt ca nu-s italian, pentru ca n-am locuit in Italia), comuta pe germana. Fara exceptie :).

Stelele din Italia de la mare nu sunt stelele din Austria din orasele mari, sau Germania, sau Olanda, sper sa nu fii dezamagit de asta.

Anul asta vrem sa incercam o varianta data de Viamichelin, pe la Budapesta si pe urma pe sub Balaton, prin Maribor, Ljubljana si intrare in Italia nu prin Trieste, ci prin Gorizia, parca. Din 4 concedii in Italia, via Austria, o singura data am prins liber intre Graz si Klagenfurt, in rest am stat si 2 ore in "Stau". Mai tot timpul se lucreaza la drumuri in zona aia si mai tot timpul stai putin. Evident, cand stai la vila intri si iesi sambata din statiune, deci prinzi o aglomeratie teribila (2-3 ore de la si pana la autostrada) la intrarea si la iesirea din Bibione. O data am fentat-o fara sa vreau, gresind la Latisana si mergand inainte spre Lignano Sabbiadoro. Am facut o portiune lunga de drum destul de lejer si dupa aceea cand am luat-o la dreapta spre Bibione n-am mai stat in coada atat de mult. Nu stiu insa daca merge de fiecare data.

Dimineata luam micul dejun, mergeam la plaja, stateam pana incepea sa arda soarele, mergeam fie la masa la restaurant fie acasa sa ne incropim un pranz. Pe cand ne intorceam noi de la pla, mergeau incolo nemtii mai tineri, care noaptea petreceau si dormeau pana tarziu. Ei stateau pana pe la 5-6 pe plaja si dupa aia fugeau acasa la un dus si-o cina + party prin oras. Noi dormeam de pranz cu piticii si de-abia ne intorceam la plaja pe la 5.

aici http://maps.google.c...e...004651&z=18 exista Ildi, un magazin cu preturi foarte mici fata de celelalte, insa marfa foarte putin variata. Mare+, care apare in mai multe locuri in Bibione, e mai scump, dar marfa e mai variata. Ildi merge pentru chestii de baza: apa, bere (daca nu ai un fix cu un anume tip de bere), paine, lapte, fructe, ceva branzeturi care mai apar la oferta, chiar si ceva vinuri (cred ca inchid la pranz insa, m-am fentat de cateva ori). Daca vrei painite mai istete, atunci acolo nu vei gasi. La fel cu carne sau mezeluri mai de Doamne-ajuta.

Biciclete luam din via della Bilancia colt cu Piata Treviso, deja cunoastem toata familia proprietarilor si tot acolo ne duceam haine la spalat, cred ca era 3 euro (sau 5 si 3 era la ultimul hotel, nu mai stiu exact) o tura de spalat si 7.5 EUR o ora cu bicicleta cu pedale. De acolo mergeam pe faleza si bateam faleza pana se facea o ora. La un moment dat fata de acolo ne tot spunea sa stam mai mult, sa nu venim dupa o ora, ca nu ne costa in plus sau ne facea tot felul de discounturi. Foarte amabili. Inghetata buna luam din Bialancia colt cu Treviso, partea dinspre mare. Nu e cea mai ieftina acolo, dar e buna-buna. In Lignano este Lidl, iarasi gasesti o gramada de chestii la pret bun.

Pe la sfarsit de sezon, in 2006 sau 2007, am prins niste reduceri de speriat la un magazin Chicco undeva mai spre centru. Am luat pentru o prietena un scaunel de masina pentru nou nascuti, din ala care se monteaza invers, cu 26 sau 29 de EUR, de la un pret normal undeva spre suta. E drept, era deja inceput de septembrie.

In incheiere, pot sa spun, ca dintre toti cunoscutii mei, nu stiu sa fi fost cineva intr-un loc mai potrivit pentru copii. Ok, Bibione nu e Ibiza (n-am fost in Ibiza, despre Ibiza vorbesc din auzite), nu mergi acolo s-o tii tot intr-o petrecere. Dar ca sa mergi la plaja, la apa, la locuri de joaca, la parcul Zoo Puntaverde din Lignano, la Gulliverlandia, sa fugi la Venetia daca apuci, e nemaipomenit. Ca alternativa foarte apropiata, e Lignano Sabbiadoro. N-am stat acolo, dar am trecut des si pare foarte ok. Am convertit multi prieteni si probabil ca si ei la randul lor si pot sa va spun ca am gasit doua site-uri care de anul acesta au si limba romana. Asta spune ceva. Personal, nu pot sa spun ca ma bucur ca merg tot mai multi romani, pentru ca nu am de ce. Nu-i caut, nu fug de ei, ma deranjeaza orice nesimtiti, indiferent de nationalitate. Noi nu lasam nici o hartiuta pe plaja, in schimb am vazut romani ingropand rahatul copilasului in nisip, polonezi lasand sticle de vodca pe strada si alte magarii. Din punctul asta de vedere, regret oarecum ca Bibione devine tot mai popular, pentru ca imi este foarte drag si as vrea sa ramana la fel si peste 20 de ani. Sau 40 de ani.

Revin: daca gatiti acasa, sa stiti ca nu au patrunjel (radacina) si telina (radacina) :). Anul asta ne ducem cateva fire cu noi.

#79
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
inca cineva multumit de Bibione!!
unde mergi anul asta in Croatia?

#80
andrada2003

andrada2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.10.2006

 Vlad_Alex, on 21st June 2010, 16:45, said:

acest site l-am studiat inainte de a va intreba aici si nu am gasit nimic, ma gandeam ca poate ma ajuta cineva de pe forum, oricum intrebarea ramane valabila ... la ce pret se inchiriaza bicicletele in Bibione?
Daca mai tin eu bine minte, bicicleta electrica era 10 sau 15 euro per ora, si lasai buletinul cand o luai. Cea simpla n-am incercat-o, ca eram lenesi si vroiam sa sa mearga altcineva in locul nostru. Dar ti-am zis, functioneaza de minune pe post de taxi, cand vrei sa-ti cari cumparaturile de la super-market si nu ai chef sa scoti masina din parcare...

#81
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

 Buhani73, on 23rd June 2010, 13:32, said:

inca cineva multumit de Bibione!!
unde mergi anul asta in Croatia?
http://www.zaton.hr, sper sa fie fain si acolo.

Andrada, cred ca mai degraba 15 erau bicicletele electrice. Noi n-am luat decat o singura data, daca bine-mi amintesc, cand n-am gasit cu pedale. Acum 3 ani am dus noi niste resiteni cu noi la Bibione, era prima data pentru ei ;). Poate ei, sau prieteni de-ai lor, v-au convertit pe voi.

Buhani, eu nu sunt multumit de Bibione, eu sunt incantat. De aceea mi-e teama sa nu fiu mai subiectiv decat media, eu simtindu-ma deja cumva "acasa" acolo. De fapt nici nu-i de mirare, la atatea zile petrecute acolo. Am dus cu noi prietenii din Resita intr-un an, cumnata + cumnatul deja de doua ori, anul asta merg a treia oara si mai duc un cuplu + copil, exact cand ne intoarcem noi. In aceeasi perioada mai merge un prieten. Noi am fost, de asemenea, convertiti de catre un coleg de-al nostru cu copii mai mari, care deja merge si prin alte locuri mai putin "orientate pe copil".

Pentru amatorii de bicicleta pe faleza, seara, sa va luati haine cu maneca lunga si sa va dati cu solutie de indepartat tantarii, intrucat pe masura ce va departati de Bibione Spiaggia si mergeti spre Pineda (in directia Caorle, Venetia) va apropiati de o padurice si devin tot mai nesimtiti.

Edited by xml, 23 June 2010 - 14:12.


#82
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 sinf43, on 20th June 2010, 20:57, said:

Buna! In vara asta as vrea sa merg in Italia, mai precis la Lago Di Guarda.
Daca cineva ma poate ajuta cu cateva informatii mi-ar fi de mare folos, deoarece pe net nu gasesc mai nimic despre acest lac :(
Multumesc si calatorii placute !

Incearca mai bine cu "Lago di GARDA" nu Guarda

#83
andrada2003

andrada2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.10.2006

 xml, on 23rd June 2010, 15:07, said:

http://www.zaton.hr, sper sa fie fain si acolo.

Andrada, cred ca mai degraba 15 erau bicicletele electrice. Noi n-am luat decat o singura data, daca bine-mi amintesc, cand n-am gasit cu pedale. Acum 3 ani am dus noi niste resiteni cu noi la Bibione, era prima data pentru ei ;). Poate ei, sau prieteni de-ai lor, v-au convertit pe voi.

Buhani, eu nu sunt multumit de Bibione, eu sunt incantat. De aceea mi-e teama sa nu fiu mai subiectiv decat media, eu simtindu-ma deja cumva "acasa" acolo. De fapt nici nu-i de mirare, la atatea zile petrecute acolo. Am dus cu noi prietenii din Resita intr-un an, cumnata + cumnatul deja de doua ori, anul asta merg a treia oara si mai duc un cuplu + copil, exact cand ne intoarcem noi. In aceeasi perioada mai merge un prieten. Noi am fost, de asemenea, convertiti de catre un coleg de-al nostru cu copii mai mari, care deja merge si prin alte locuri mai putin "orientate pe copil".

Pentru amatorii de bicicleta pe faleza, seara, sa va luati haine cu maneca lunga si sa va dati cu solutie de indepartat tantarii, intrucat pe masura ce va departati de Bibione Spiaggia si mergeti spre Pineda (in directia Caorle, Venetia) va apropiati de o padurice si devin tot mai nesimtiti.
E posibil, nu zic nu!! Noi am primit oferta cu Bibione prin februarie 2009 de la un prieten cu agentie de turism in Timisoara si ne-am repezit sa o luam, desi SINCER initial aveam mari dubii sa nu fie vreo tzeapa (era prea ieftin sa fie adevarat!!!).
Cat despre tantari, noi am avut vreo 4 vile la Villaggio Calicanthus si culmea era ca cei care stateau langa piscina (printre care si noi) nu aveam probleme cu tantarii, in schimb cei care erau langa padurice erau agresati.Dar, cand ieseam la plimbare, ne nenoroceau. Am avut Off din Romania si am mai cumparat si acolo vreo 2 flacoane, abia am facut fata.
Mi-e teribil de dor de plaja din Bibione, mai ales ca numai ce am venit de la mare din Bulgaria...Nu se compara.
Din pacate, anul asta nu mai reusim sa ajungem in Italia. Noi inca mai speram ca , la anul, sa o putem lua si pe fetita la Bibione. Plaja de acolo parca e special facuta pentru copii!
Sa aveti sejururi de vis, fiindca statiunea chiar e de vis!

#84
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
frumoasa zona din Croatia!eu merg putin mai la nord, in Rab
iti spun sincer cand am mers in Bibione am avut putin emotii.am mai fost inainte la Roma si acolo dezastru, tiganeala, ce mai...si in plus cineva aici pe forum ca Bibione a fost varza concediul...
dar nordul Italiei e cu totul altceva.stiu aia tata sa faca turism...mi s-a parut un concediu extrem de relaxant la Bibione.totul e pus la punct, facut cu cap, e curatenie iar plaja si marea superbe
acuma spre sa nu se strice treaba ca mai vreau sa merg.si cu masina prin ungaria-slovenia

#85
Vlad_Alex

Vlad_Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.08.2006

 xml, on 23rd June 2010, 13:05, said:

Ai nostri copii cand spun mare, spun Bibione. Pentru nisip, pentru apa, pentru locurile de joaca de pe plaja, pentru plimbarile cu bicicleta de 4 locuri (cu pedale, sa ne miscam), sau cu trenuletul.

ziceai de biciclete de 4 locuri, de unde le poti inchiria si la ce preturi, ma intereseaza doar aproximativ, ca sa imi fac o parere pentru ca as vrea sa vizitez cat pot de mult in zona, as vrea sa vad farul, debarcaderul si alte zone interesante si cred ca ar fi cel mai potrivit sa fac asta cu bicicleta. Stii daca se poate inchiria pe mai multe zile. Sau imi sugerezi o varianta mai ieftina pentru a cutreiera intraga statiune?

#86
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

 Buhani73, on 23rd June 2010, 15:24, said:

..si in plus cineva aici pe forum ca Bibione a fost varza concediul...
Nu contest, sunt pareri si pareri. Si daca ai avut o experienta neplacuta, esti tentat sa pui stampila pe tot concediul respectiv pe locul unde ai fost. Bibione nu e un loc unde as vrea sa ma duc daca as vrea sa o tin tot intr-o petrecere, nu e un loc unde as merge la agatat, de exemplu, nu e un loc pentru sporturi nautice din cate am vazut, nu e un loc ieftin la capitolul mancare si bautura. Da, dupa parerea mea, e raiul copiilor. Iar noi, inca o vreme de aici incolo, vom tine cont de nevoile lor atunci cand vom alege destinatii de vacanta. Dupa ce vor creste si vor fi atrasi si de alte aspecte decat joaca, balaceala si nisip, vom trece si la altceva. Si dupa aceea, cand ei vor merge probabil in vacante fara noi, iarasi mai vedem. Am cunoscut un timisorean stabilit in Germania care venea de 20 de ani la Bibione. De prin anii 80, in fiecare an, venea vara la Bibione. Deja cunostea chelnerii, avea voie cu bautura lui la masa si asa mai departe.


 Vlad_Alex, on 23rd June 2010, 15:27, said:

ziceai de biciclete de 4 locuri, de unde le poti inchiria si la ce preturi, ma intereseaza doar aproximativ, ca sa imi fac o parere pentru ca as vrea sa vizitez cat pot de mult in zona, as vrea sa vad farul, debarcaderul si alte zone interesante si cred ca ar fi cel mai potrivit sa fac asta cu bicicleta. Stii daca se poate inchiria pe mai multe zile. Sau imi sugerezi o varianta mai ieftina pentru a cutreiera intraga statiune?
Cum spuneam, noi le luam de pe via della Bilancia, sunt galbene ale lor. Erau 7.5 EUR/ora. Banuiesc ca se pot inchiria si biciclete cu doua roti, dar daca sunteti 4 persoane poate e mai simplu cu una singura. Eu iti propun sa intrebi cand ajungi acolo, sigur vor sti italienii sa te indrume.

#87
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Vlad_Alex, on 23rd June 2010, 14:27, said:

ziceai de biciclete de 4 locuri, de unde le poti inchiria si la ce preturi, ma intereseaza doar aproximativ, ca sa imi fac o parere pentru ca as vrea sa vizitez cat pot de mult in zona, as vrea sa vad farul, debarcaderul si alte zone interesante si cred ca ar fi cel mai potrivit sa fac asta cu bicicleta. Stii daca se poate inchiria pe mai multe zile. Sau imi sugerezi o varianta mai ieftina pentru a cutreiera intraga statiune?

In Bibione n-ai ce vizita. De fapt este o statiune banala. Mai bine vezi daca nu poti sa-ti organizezi o excursie la Venetia, decit o bicicleta pentru tot sejurul

#88
Vlad_Alex

Vlad_Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.08.2006

 vata_pa_batz, on 23rd June 2010, 15:49, said:

In Bibione n-ai ce vizita. De fapt este o statiune banala. Mai bine vezi daca nu poti sa-ti organizezi o excursie la Venetia, decit o bicicleta pentru tot sejurul

In Venetia am fost in 2009 dar acum fiind in preajma nu m-am putut abtine si mi-am rezervat din nou o noapte asa ca nu o sa ratez Venetia si poate intr-una din zile o sa vad si Padova. Stiu ca nu e mare lucru de vizitat, dar macar asa... sa ne plimbam, pana la far, pana la debarcader, asa cum am spus mai sus. Cum e Bibione in comparatie cu Rimini, ca acolo am fost anul trecut si mi-a placut tare mult.

#89
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Vlad_Alex, on 23rd June 2010, 14:56, said:

In Venetia am fost in 2009 dar acum fiind in preajma nu m-am putut abtine si mi-am rezervat din nou o noapte asa ca nu o sa ratez Venetia si poate intr-una din zile o sa vad si Padova. Stiu ca nu e mare lucru de vizitat, dar macar asa... sa ne plimbam, pana la far, pana la debarcader, asa cum am spus mai sus. Cum e Bibione in comparatie cu Rimini, ca acolo am fost anul trecut si mi-a placut tare mult.

Din punctul meu de vedere Bibione nu se compara cu Rimini. Nici macar din greseala. In ce priveste plaja, este vorba tot aceeasi geometrie.
Parerea mea este, daca te deplasezi cu masina sa iei niste role cu tine. Asta este intr-adevar o placere pe faleza seara

#90
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cred ca ti-a raspuns si colegul Xml....Bibione e o statiune unde sa te relaxezi.mergi pentru mare si plaja in primul rand
banala...aia e parerea ta.daca vrei muzee mergi la Viena-ca tot iti place dar daca vrei plaja si mare poti incerca si Bibione.atat tot...
si cu bicicleta nu mai fii stresat..te plimbi o zi doua si gata.acuma pretul il vezi la fata locului...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate