Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 

cadastru

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
magdalenamatei

magdalenamatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2010
Bun adimineata si Christos a inviat!
Am facut precontract de vanzare cumparare notarial pentru 3 ha teren extravilan, achitand banii vanzatorului. Nu pot finaliza actele de mai mult de 3 ani deoarece pentru efectuarea cadastrului obligatoriu pentru actul de vanzare cumparare este necesar planul parcelar respectiv pe care primaria nu-l face deoarece a emis titluri de proprietate a caror suprafata insumata este cu cca 3 ha mai mare decat suprafata masurata de firma de cadastru. Cu toate ca am facut sesizari scrise la primarie solicitand sa gaseasca o cale de rezolvare a situatiei, nu se misca nimic.
Stie cineva vreo cale prin care sa pot obliga primaria sa rezolve situatia? Cineva mi-a sugerat ca singura cale ar fi sa dau primaria in judecata, dar asta inseamna bani si alergatura din care nu stiu daca pot castiga, deoarece n-am gasit nici un text de lege in care sa existe obligativitatea primariilor de a efectua cadastrul parcelelor pana la o anumita data.
Multumesc anticipat pentru sfaturi

#2
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Sa dai primaria in judecata nu se merita. Nu castigi nimic , pierzi si timp si stres si si ...... Lipsa planurilor parcelare a cam micsorat numarul tranzactiilor pe extravilan. S-au facut licitatii pentru intocmirea planurilor parcelare de catre ANCPI , dar nu se stie cand vor fi gata. Asa se intampla can punerea- in posesie s-a facut cu curu si domnii din comisie erau ranga de beti. Ai o scapare totusi, le spui celor care ti-au executat cadastrul sa refaca dosarul si sa citeasca articolul 26(1) din Ordinul MAI 415/2009 care suna cam asa:

„.Art. 26 — (1) Prin exceptie de la prevederile art. 26, la receptia documentatiilor cadastrale pentru imobile situate in extravilan unde nu exista plan parcelar in arhiva oficiului teritorial sau a primariei, acesta va fi inlocuit cu un «plan de incadrare in tarla», pe care sunt reprezentate limitele tarlalei, limitele imobilelor care au numere cadastrale anterior atribuite, limitele imobilului in cauza si orice alte detalii fixe din teren.
(2) Planul de incadrare in tarla va fi intocmit in format analogic si digital, va fi semnat de persoana autorizata, de proprietar sau de detinatorul legal si vizat de presedintele comisiei locale de fond funciar.
(3) Planul de amplasament si delimitare intocmit in conditiile art. 261 va purta mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar».
(4) Mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar» se va nota din oficiu in cartea funciara.
(5) Proprietarul va da o declaratie pe propria raspundere ca a fost informat cu privire la consecintele ulterioare ale lipsei planului parcelar.

#3
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si ce poate pati proprietarul care si-a facut cadastru prin acest procedeu, de incadrare in tarla ?
Sau pe viitor cand se poate rezolva aceasta probelma ? Cadastrul ramane definitiv prin incadrare in tarla, fara a cunoste exact coodrdonatele ?

Multumesc,

#4
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

 tavktm, on 9th January 2012, 16:30, said:

Si ce poate pati proprietarul care si-a facut cadastru prin acest procedeu, de incadrare in tarla ?
Sau pe viitor cand se poate rezolva aceasta probelma ? Cadastrul ramane definitiv prin incadrare in tarla, fara a cunoste exact coodrdonatele ?

Multumesc,

   Proprietarul va da o declaratie in care ia la cunostinta faptul ca imobilul ar putea suferi modificari de coordonate ,  geometrie. Te poti trezi  ca terenul e mai la nord,sud,est,vest. In principiu se va tine cont de investitiile din teren. Momentan suntem la stadiul: las-o ma ca merge si asa. Pe viitor nu se stie.
   Este o solutie de moment, deoarece se blocasera intabularile pe extravilan din cauza lipsei planului parcelar. Iar unde s-a facut plan parcelar si s-au alocat numere cadastrale, acestea au expirat dupa un an si acesta nu mai are valoare. Ca la noi la nimeni.

#5
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Intreb pentru ca astept cadastrarea mai multor percele in extravilan, iar cadastristul imi spune ca le face (unele) prin incadrare.
Si atunci, cand se va face totusi planul parcelar, se vor da automat coordonate exacte ? Sau nici asta nu se stie inca exact ?
Parca asa am citit in lege. La fel, am intels ca exista riscul ca si suprafetele sa se modifice, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate