Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Super racire pentru AMD Athlon XP 2200

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Pe procesorul meu prajeam oua inainte de a monta acesti radiatori din aluminiu, acum s-a schimbat total situatia . Atentie marita , nu recomand celor care nu stiu ce fac si nu au experienta in montarea si demontarea procesorului .Prinderea celor doi radiatori este facuta printr-o lamela metalica cu suruburi .(vezi imagine marcata cu rosu)

Edited by d4m4g3, 13 April 2010 - 22:32.
Corectare titlu.


#2
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
Cam putine detalii...(de unde ai luat radiatorii aia?cum ai procedat etc...si pune aparatul de fotografiat sau ce ai tu sa focalizeze pe radiator  sa vedem si noi mai bine) sau nu sunt pentru cunoscatori, rezulta ca ai pus aici asa ca sa te lauzi?

#3
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Da-ne mai multe detalii . De unde putem procura si noi ?

#4
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Radiatorii probabil sunt recuperati din dintr-o sursa pc

Edited by dan_1072, 29 March 2010 - 21:26.


#5
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Radiatorii i-am luat dintr-o sursa mai veche de la calculatorul meu , imagini mai clare am sa pun maine pentru ca nu am o camera performanta si scoate pozele mizerabile seara,dar pe zi ies bine . Nu am postat ca sa ma laud . Vreau sa ajut pe cei care au temperatura  mare la  procesor cum am avut si eu .
Ideea imi apartine in totalitate si nu am copiat pe nimeni .

#6
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Am revenit cu imaginile . Inainte sa montez acesti radiatori procesorul avea 53-54 grade acum are 49-50 .

#7
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Vai de mine, esti un adevarat geniu, daca ii mai pui si o pasta calumea deja o sa fie prea rece.

Edited by yo_cristi, 02 April 2010 - 19:16.


#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mi se pare mie sau radiatoarele alea 2 sunt puse aiurea de tot ? Obtureaza exact lateralele la cooler pe unde ar trebui sa iasa aerul cald bagat de ventilator ! Aerul ala pe unde mai iese acum ?

#9
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Firmele s-ar putea sa-ti fure ideia si sa inceapa productia cat de curand ... ce naiba,e 20ron un cooler decent care pentru un 2200+ e mai mult decat trebuie .. Crezi ca sta cineva sa dezmonteze o sursa veche,sa i-a radiatorii si sa sa-i sudeze/prinda/lipi ?

Edited by Gh3r0m, 02 April 2010 - 19:54.


#10
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Nu-mi ingheaza pentru ca am TDP de 125w, 4 nuclee la 3.6 Ghz si ala nu face fata  :death:  :drac:

#11
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Nu era vorba de bani am vrut sa vad daca merge racit procesorul prin acesti doi radiatori si atat .Se pare ca pe unii ii distreaza acest aspect , in schimb pentru mine este un pas inainte .Partea de jos a  radiatorului este decupata si are pe unde iesi aerul cald .
Puteti sa radeti cat vreti ca pe mine nu ma intereseaza .

PASTE FERICIT tuturor !

Edited by robytor, 02 April 2010 - 21:49.


#12
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Vezi poate reusesti sa-i pui si niste heat pipe sa-l faci si mai eficient.

#13
mikeydima

mikeydima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.01.2010
bai am un p4 1,7ghz si temperatura la proc e 12grade in idle si 21 full esti nebun...cum de se poate asa ceva?cu orice program indica la fel pe cand la amd sub 30 n-am avut niciodata...

#14
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Iti dai seama ca is senzorii buliti. E imposibil ca procesorul sa fie sub temperatura camerei chiar si in idle.

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postrobytor, on 2nd April 2010, 22:52, said:

Puteti sa radeti cat vreti ca pe mine nu ma intereseaza .
Nute lua dupa aia care rad , poate ca ei nici nu sunt in stare sa tin un patent in mana  :thumbdown:

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu stiam ca pluralul de la radiator e RADIATOARE.
Anyway, vezi ca nu ai reinventat apa calda sau painea feliata, ai facut un minim de modding la cooler.
Felicitari de antrepriza, dar cam fara uz practic, in afara de satisfactia ta personala.

#17
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Foarte frumos. Ai observat foarte bine ca radiatorul e cam mic si ai procedat bine ca ai pus astea suplimentare. Vad ca coolerul ala nici nu avea radiatoare sa disipe caldura cu multe fante cum sunt astea de la sursa pe care de obicei sunt montati Mosfetzii. Sunt multi care nici nu se obosesc sa isi curete pc-ul de praf. Noi pe forum invatam unii de la altii, in fond toti suntem prosti pentru ca nu putem sa le stim pe toate si tocmai daia cautam informatie noua sau veche dar cu care nu am avut tangenta. Ce e rau in a monta radiatoare suplimentare pe un cooler??. Intra tot in categoria modding la fel cum intra si montarea unui cooler pe chipset, lipirea unui led in carcasa, wiremanagement.. etc. Si da mai e vorba si de satisfactie ai facut cu mana ta ceva si are si eficienta de 3-4 grade atunci e ok.Montarea unor radiatoare pe un cooler poate fi un mic pas facut pe un drum ce in final poate sa ajunga la alte metode de racire exotice... gen hidrogen lichid sau altele..(mai ales pentru distractie) si sa vedeti voi atunci ce rusinica ne da robytor la toti...

Edited by koss_x_treeme, 04 April 2010 - 03:18.


#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postkoss_x_treeme, on 4th April 2010, 04:10, said:

metode de racire exotice... gen hidrogen lichid sau altele..(mai ales pentru distractie) si sa vedeti voi atunci ce rusinica ne da robytor la toti...

hidrogen lichid? Really? Vrei sa faca un mini Hindenburg in casa?
Cred ca vroiai sa spui Nitrogen, adica AZOT!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate