Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Duplex langa padure...2010

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.01.2011

View PostCRG, on 26th January 2011, 15:27, said:

Parca am tinut si eu in custodie. Alprod sunt ok pentru ce ofera ei. Ce mi-au facut mie in schimb: incercat sa-mi bage fier bulgaresc pe gat (bunicel de altfel), m-am trezit la un moment dat cu un palet de porotherm de 11.5 facut praf la baza, deci cred ca 1/3 din palet l-am aruncat. Mai si intarzie cu livrarile. Dar ce sa zic: mi-a convenit cu ei pentru ca faceam plata bancar si veneau cu materialele, deci as putea spune ca am mers pe incredere cu ei. Dar de ce vrei sa tii pe custodie? Creste vreun pret si noi nu stim?...


Si inca ceva: lemnul e ieftin dar exista vorba aia: cat dai, atata face. Mai putred, mai inegal ca si dimensiuni.
Buna,
da mai multa lume mi-a zis ca pretul la caramida, fierul si caramida sunt in crestere,pentru ca vine primavara si lumea se apuca de construit(iar otelul oricum a crescut si pe piata internationala)
Cat despre plata inainte de livrare..noua ne-au zis sa platim integral marfa daca vrem sa ne-o tina in custodie(eu ma apuc de construit prin martie si intre timp nu am unde depozita).
Tu cum ai facut mai exact cu plata?Ce-i drept eu am o retinere in a plati totul in avans ca nu vreau sa ma trezesc si fara bani si fara marfa(chiar daca am contract)

#74
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostCRG, on 26th January 2011, 15:27, said:

Dar de ce vrei sa tii pe custodie? Creste vreun pret si noi nu stim?...

Pai se aude ca va creste pretul la fier beton. Cu 40%... :unsure:

#75
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
voi ce credeti ?
iionela mai are nevoie de fier sau e gata la rosu ?

#76
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
A fost vreun cutremur in ultima perioada????Eu la Dorohoi nu am simtit nimic. :huh:

#77
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostAstrul, on 26th April 2010, 15:00, said:

Nu radeti ca este posibil sa aibe dreptate.
La un cutremur de 10 grade, solicitarea ar fi atat de violenta incat tencuiala s-ar desprinde imedia de pe zidaria de BCA. Structura ar intra in colaps, dar tencuiala exterioara probabil ar ramane in picioare. Poate un pic fisurata.
Stiam ca de la 8 in sus, fiecare zecimala aproape ca dubleaza forta, gradul 10 ar inseamna un seism de gradul 7 la puterea 20.
Nici nu cred ca s-ar putea masura un asemenea seism, pentru ca pamantul ar fi o masa diforma de resturi....
Dar de 12?
Banuiesc ca vorbeste de Mercalli ca Richter se opreste pe la 10.
Stiu ca cel mai puternic inregistrat vreodata a fost de 9,5 Richter. Inimaginabil. Modifica forme de relief, dar niste amarate case.

Dl. doctor are perfecta dreptate.Daca Doamne fereste o sa fie un cutremur de peste 9,5 grade nici nu trebuie sa ne mai facem griji de casa/case, blocuri.Ideea e sa nu fim pe aproape daramite in ele. La asa cataclism nu mai sta nimic in picioare.Sper ca nu o sa ne facem planuri sa construim case pentru cutremur peste 8,5.....probabil cele din lemn , construite cum trebuie reziste pana pe la 8,5 grade.Asa ca sa nu exageram....

Edited by danmannx, 28 January 2011 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate