Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...
 Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1413 replies to this topic

#1369
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Atrani ne-a placut si noua mai mult chiar decat Amalfi, pentru atmosfera autentica, am urcat pe acele alei in scari printre casele localnicilor si am baut o cafea in piata si am pozat Savo, care era inchis in martie. Nu erau deloc turisti, ne si simteam cumva stingheri pe acolo.

Attached Files


Edited by kerkyra, 12 April 2024 - 13:34.


#1370
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 4 a fost dedicata orasului Napoli. Asa cum am mai scris, Wizz-ul ne-a mutat zborul in ziua5 de la 07.40 si nu am riscat sa "fugim" din Cetara spre Napoli-aeroport de la 04.00 asa ca am plecat mai devreme. In jurul orei 10 am mai facut o plimbare pana la mare unde ne-am imbaiat pret de 45 minute in ciuda apei asa-si asa si apoi am plecat spre statia SITA. Am ajuns cu 5 minute inainte de un tren "optim" din Salerno spre Napoli(37min, 5.5Euro/adult, direct), am ramas suprins placut (a mers constant peste 100km/h si cu Vmax 138Km/h ..wow!).
La 13.00 eram la un COOPin apropierea cazarii de unde ne-am facut mici cumparaturi.
Cazarea 2 (La casa di Susi) ne astepta cu proprietarul in fata, un om super-de treaba.
2 paturi duble, 2 single, o canapea. 2 camere, parter, spatiu garla. Curat, linistit, zona "safe" si aproape de gara(cca10 min de mers pe jos).
Dupa "introduceri" si preluarea "codului de acces", am plecat la pas prin oras.
(va urma).

Edited by AdrianHH, 16 April 2024 - 13:31.


#1371
EL74

EL74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2024

Vizualizare mesajkerkyra, pe 03 aprilie 2024 - 10:41, a scris:

Nu, era si specificat pe undeva, cat am citit despre Artecard, ca Santa Chiara e scoasa de pe lista de reduceri. De asta spun ca multe sunt scoase, preturi mari... Si la Ravello, desi citisem pe aici ca ambele vile intrau la Artecard, in program era prinsa doar Rufolo.
In afara de Pompeii si Caserta, ziua 1 si 2, am mai folosit cardul in a 3-a zi la Napoli la Palatul Regal si pe transport (funicular, metrou).

Te rog daca poti sa ma mai ajuti cu o info: ati folosit Artecard si pentru transport gratuit la Caserta si daca da, cum ati procedat (ati luat bilete in avans sau direct in gara ).
Am vz ca transportul ar fi cu Trenitalia iar pe Artecard mentioneaza la transport ca se poate folosi "treni Circumflegrea, Cumana e Circumvesuviana" dar si ca "Viaggia all’interno dell’area urbana di Napoli e della Campania con i trasporti pubblici del Consorzio UNICOCAMPANIA!".
Pe site-ul Unicocampania apare intr-adevar ca Trenitalia face parte din consortium dar mi-e ca daca la Artecard nu e mentionat expres Trenitalia, sa nu fie vreo problema.
Multumesc!

#1372
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 05.11.2009
Eu nu mai țin minte. Acum 8 ani când am fost, țin minte că am luat numai cu transport urban.

#1373
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,095
  • Înscris: 04.03.2014

 EL74, pe 17 aprilie 2024 - 10:59, a scris:



Te rog daca poti sa ma mai ajuti cu o info: ati folosit Artecard si pentru transport gratuit la Caserta si daca da, cum ati procedat (ati luat bilete in avans sau direct in gara ).
Am vz ca transportul ar fi cu Trenitalia iar pe Artecard mentioneaza la transport ca se poate folosi "treni Circumflegrea, Cumana e Circumvesuviana" dar si ca "Viaggia all’interno dell’area urbana di Napoli e della Campania con i trasporti pubblici del Consorzio UNICOCAMPANIA!".
Pe site-ul Unicocampania apare intr-adevar ca Trenitalia face parte din consortium dar mi-e ca daca la Artecard nu e mentionat expres Trenitalia, sa nu fie vreo problema.
Multumesc!

Pare ca se poate.
www.campaniartecard.it/wp-content/uploads/2018/11/Brochure-Artecard-8-marzo.pdf&ved=2ahUKEwiAgfn_l8yFAxUW9wIHHVZ8Ar4QFnoECBsQAQ&usg=AOvVaw1R3Lz4e49kEug6C6oKI8Wf

Edited by ionutzitaly, 18 April 2024 - 18:35.


#1374
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2020
este o brosura din 2018 :(

#1375
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 05.11.2009
Cardul de 43 euro pentru 7 zile, nu are transport inclus. Acum m-am uitat și niciunul din carduri nu are transport inclus.

#1376
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006

View PostEL74, on 17 aprilie 2024 - 10:59, said:

Te rog daca poti sa ma mai ajuti cu o info: ati folosit Artecard si pentru transport gratuit la Caserta si daca da, cum ati procedat (ati luat bilete in avans sau direct in gara ).


Am avut Artecard Campania 3, valabil 3 zile
https://www.campania...3-days/?lang=en
Cu el am intrat la Pompeii si Caserta, am mers cu trenul Circumvesuviana Sorrento-Pompeii-Napoli si cu trenul Napoli-Caserta. Nu trebuie sa iei bilete la tren, le arati celor de la intrarea pe peron. La Napoli, trenul este de fapt jumatate metrou, are intrarea cu porti ca la metrou, dar e cineva acolo care te lasa sa treci. La Pompeii si Caserta megi la casa de bilete separata si ti se da bilet gratuit.
Cardul l-am cumparat online, numai asa se poate lua acesta pe 3 zile si se activeaza in ziua in care incepeti sa il folositi. Se vor activa 2 coduri qr, unul pt transport, altul pentru muzee. Noi am luat fiecare cate un card pe telefonul propriu, nu stiu cum ar fi fost sa cumpar doar eu pentru 2 persoane pe un singur telefon. Daca mai ai intrebari, te ajut cu placere.

View Postiogamac, on 18 aprilie 2024 - 20:26, said:

Cardul de 43 euro pentru 7 zile, nu are transport inclus. Acum m-am uitat și niciunul din carduri nu are transport inclus.

Sunt si carduri cu transport inclus, cel de 7 zile nu are, dar cel de 3 zile Campania, de 41 euro, are. L-am folosit noi.

Edited by kerkyra, 19 April 2024 - 09:32.


#1377
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
kerkyra, la Pompei ati fost cu trenitalia?
Sa inteleg ca in Napoli Centrale exista casa de bilete speciala pt Artecard?

#1378
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 05.11.2009
La Pompei mergi cu circumvezuviana. Este un fel de metrou de suprafață. Are capul de linie undeva, lateral de piața Garibaldi, unde se află gara centrală. Dacă îl iei de la gara centrală, cobori la subsol și acolo ai peroanele pentru Pompei-Sorrento.

#1379
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Noi am fost la Pompeii de la Sorrento, cu Circumvesuviana, apoi de la Sorrento ne-am mutat la Napoli, de acolo am luat trenitalia catre Caserta. Nu am avut treaba cu casa de bilete pentru tren, asa cum am spus, am aratat codurile si ni s-a deschis poarta de trecere in gari.
M-am referit la case de bilete speciale pentru intrari la Pompeii si Caserta, nu la tren.

#1380
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkerkyra, on 19 aprilie 2024 - 11:58, said:

... Sorrento ...

Cumva la Sorrento ați vizitat Museo Correale ?
Eu l-am descoperit abia seara după ce am plecat din Sorrento. Deh, are și programul Senior dezavantajele lui, unul dintre ele fiind lăsarea pe tânjeală în ce privește documentarea.
Dar va urma o nouă vacanță în zonă cu cazare doar în Napoli și cu 2 sau 3 vizite scurte cu trenul (Sorrento, Pietrarsa și eventual din nou Caserta, deși la Caserta sunt deja mulțumit cu ce a fost acum).

Deci, ați vizitat Museo Correale ?


Sănătate și mulțumiri !

Edited by OvidiuNS, 19 April 2024 - 12:36.


#1381
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 kerkyra, on 19 aprilie 2024 - 11:58, said:

Noi am fost la Pompeii de la Sorrento, cu Circumvesuviana, apoi de la Sorrento ne-am mutat la Napoli, de acolo am luat trenitalia catre Caserta. Nu am avut treaba cu casa de bilete pentru tren, asa cum am spus, am aratat codurile si ni s-a deschis poarta de trecere in gari.
M-am referit la case de bilete speciale pentru intrari la Pompeii si Caserta, nu la tren.
Am inteles acum. Iti uitasem traseul, iar din postarea ta nu reiesea clar ca te referi la muzee si nu la transport.
Intrebarea-ntrebatoare pusa era legata de trenul catre Caserta (trenitalia banuiesc) si anume cum ati procedat? Eu inteleg asa: ati mers cu trenul pe baza codului de transport, iar la un eventual control l-ati aratat.
Ati intrebat inainte in gara daca e inclus transportul cu Artecard catre Caserta? A fost control pe tren?

iogamac, la Pompei se poate ajunge si cu trenitalia, cum a ajuns Adrian. Majoritatea merge la Scavi pt ca intrarea e f aproape de statie.

Ovidiu, vacanta frumoasa!

Edited by dariuscha, 19 April 2024 - 13:21.


#1382
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Ovidiu: Nu, nu am vizitat acel muzeu, am avut doar o jumatate de zi la dispozitie pentru Sorrento, in rest ne-am miscat in zona.
Dariuscha: La tren, intrarea pe peron, atat la Sorrento, cat si la Napoli, pentru Caserta, se face prin niste porti gen ca la metrou, unde scanai biletul. Am incercat sa scanam codul, nu a mers, a venit un functionar si ne-a deschis portile. La intoarcerea de la Pompei, am urcat pur si simplu in tren, daca venea un control aratam codul. Nu a venit niciun control nicaieri, am prins doar un control in bus-ul de la Amalfi la Ravello, au oprit bus-ul pe traseu si au urcat sa verifice biletele. Tot cu ajutorul functionarilor si pe baza codului am intrat si la metrou si funicular in Napoli.
Am intrebat de trenul catre Caserta, daca e inclus, pe un numar de wapp direct la un oficiu de Artecard (cand eram inca in tara), am mai verificat si in aeroport la o agentie. Aici, pentru nr de wapp:
https://www.campania...tecard-point-2/

#1383
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Mersi! Ma interesa strict pentru Caserta, la restul stiu cum functioneaza, am fost. Intrebam daca ati fost cu trenitalia la Caserta si cum ati procedat.
Deci si pe peroanele de la gara centrala se intra tot cu cod (si nu ma refer la linia Circumvesuviana!). La Caserta accesul la peroane se face tot prin scanare (ca in Sorrento) sau e liber (ca la Pompei)?

#1384
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 19 aprilie 2024 - 13:15, said:

... Ovidiu, vacanta frumoasa!

Săru-mâna, suntem deja acasă, de ieri de la prânz. Am fost în toate cele 6 excursii, avantajele programului au fost mai multe decât dezavantajele, iar ghida (Anca o cheamă) a fost cea mai bună ever. Iubește locurile alea și e o enciclopedie ambulantă și updatată. Știa chiar și că celebra erupție a Vezuviului din anul 79 a avut loc în octombrie și nu în august.

Kerkyra, și noi am avut vizita gratuită la Sorrento tot de jumătate de zi, chiar în dimineața sosirii, pe 11 aprilie. Autocarul a așteptat în marea parcare Achile Lauro vreo 3 ore și ceva până am făcut noi turul pietonal și ne-am delectat cu pizza la terasa Syrenuse, chiar în piața Tasso, chiar deasupra străzii care duce în port. Am fost plăcut impresionat de prețurile rezonabile din Sorrento (8 euro o pizza Quattro Stagioni de dimensiuni foarte ok, la cuptor cu lemne).
Dar nu am știut de muzeu fiindcă ... nu m-am mai documentat deloc. Și acolo am luat o hartă și o cărticică de la punctul de informare turistică și am văzut că muzeul este la vreo 100 de metri est de parcare și la vreo 200 de metri de gară.
Eram curios, fiindcă informațiile par a fi contradictorii, ba că ar fi închis și de redeschide la sfârșitul lui aprilie, ba că se fac restaurări acolo, direct la muzeu etc. Adică nu mi-ar părea rău să aflu că pe 11 aprilie era deja închis.


Sănătate și bine v-am regăsit !

#1385
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAdrianHH, on 16 aprilie 2024 - 13:29, said:

Ziua 4 a fost dedicata orasului Napoli.
[...]
Dupa "introduceri" si preluarea "codului de acces", am plecat la pas prin oras.
(va urma).
In jur de 14.00 am luat-o la pas cu, cap-compas : Castelul Ovo. Stiind ca avem o sculare foarte de dimineata(deci nani devreme) si doar cateva ore de hoinarit, am decis sa luam pulsul orasului de la nivelul ierbii(cum se zice in sport) si am facut trasu pe la Porta Capuana-Domul din Napoli(vizitat)-Via dei Tribunali, Basilica di San Paolo Maggiore, cascat ochii putin pe la Napoli Sotterranea, gelaterii, alte Basilici intalnite pe drum, Via S. Gregorio Armeno(Aleea Craciunului),
Oprit pt masa de "pranz" la Trattoria Don Vicenzo. Incredibil de greu de gasit o masa, pana si aici erau 4 mese afara, am stat 10 minute pana s-a eliberat una. Din fericire, preturi f bune, mancare excelenta. Dar inghesuiala nene, eram sardine pe strazile alea, puhoi de turisti, ca si in Amalfi. Mici magazinase unul dupa altul, inghesuite printre gelaterii, pizzerii, restaurante mici si alte tot felul de shop-uri de toate felurile, babilonie, toate limbile planetei vorbite pe acolo. Frumos, incitant dar foarte obositor. Parca iesise lumea de la meci de pe stadion si inghesuiti pe strazi inguste. Ne-am continuat drumul pe Chiesa dei Santo Filippo e Giacomo(iar, impresionanta), Via San Biagio Dei Librai, Chiesa del Gesù Nuovo, Via Toledo.
De-abia de acolo am mai respirat pt ca era un bulevard larg, chiar daca si ala plin de oameni, mai gaseai loc sa respiri. Arhitectural, extraordinar orasul, jos palaria.
Apropiindu-ne de Galeriile Umberto in departare au aparut carabinierii si se vedeau oameni aruncand torte si galagie multa. Am inteles de la cativa trecatori ca erau un protest Anti-Nato(mda, au si astia cretinii lor) si se "sigilase" zona. Am ocolit spre Castel Nouvo unde am facut un popas, ne cedasera deja "bashchetii". Am ocolit "circul" pana am reusit sa ajungem in piata Plebiscitului unde am admirat Basilica Sf. Francisc si Palatul Regal. Am "ochit" si Cafe Gabrinus Posted Image, mda, coada mare si acolo.
Am ajuns intr-un final la "mare" in parcul alaturat. Dupa 10 minute de "reculegere" privind marea si Vezuviul in departare spre sud-est, am decis ca e momentul sa ne intoarcem in orice fel spre cazare, eram absolut epuizati(era a patra zi consecutiva cu peste 20000 pasi). Ne-am intors spre statia de metrou Municipio(ne-a luat ceva pana am gasit-o si pana am gasit pe cineva care sa ne confirme ca era functionala pt ca metroul(pe acea linie) e in construtie si erau multe panouri prin care eram anuntati  ca se lucreaza pe magistrala, etc. In fine, statia e mult sub pamant, am ajuns in jur de 19.50 la gura de metrou, pe la 20.10 eram la Napoli Centrale, am iesit la suprafata. Aveam salvat un restaurant undeva la vreo 6-700m de gara, spre sud insa cand aproape ajunsesem(si dupa un zig-zag) am nimerit pe niste stradute pline de imigranti(numai imigranti), favela direct ! Deodata se schimbase groaznic peisajul, parca era un ghetou plin de fel si fel de dubiosi care "zaceau" pe stanga si dreapta straziilor(undeva in zona Porta Nolana, nu mai gasesc acum). Am facut stanga-imprejur spre nord(spre cazare) si pe drum am gasit un restaurant absolut perfect pentru niste turisti "zguduiti" dupa atata plimbare, Trattoria Da Pasqualino Di Cappella. Bineinteles, era full, am stat 40 minute aproape in strada(pe principiul : asteptati pana se elibereaza, mai stati putin, inca 10 minute, inca 5 minute, stati ca s-a eliberat o masa de 2 si sunteti 4, hai inauntru intr-un final). Pe la 21.30 ne-a luat comanda si la 22,20 am terminat si iesit cu ultimele forte. Am ajuns la cazare, dush, impachetat fiecare rucsacul propriu(atat aveam la noi) si nani pe la 00.00. Totalul zilei 4 : 24500 pasi.

Ziua 5. Suna alarma la 04.30. La 05.30 iesim pe usa cu un mic-dejun luat pe fuga. La 06.00 eram in statie la Napoli Garibaldi, ne suim in Alibus. Ceata, hmm. Ajungem la aeroport, circa 06.25. Teoretic, Wizz-air-ul pleca la 07.40. Dupa 10 minute de mers la pas, luam o apa "pt drum", deja ne vedeam cum o sa dormim in avion dar uitandu-ne pe tabela : departure at 08.00. Eh, hai, nah, nu e o tragedie ! Si stam si stam, se face 07.15, nimic, doar o zona aproximativa, fara poarta clara. 08.30 anunta noua plecare pe tabela. Multe zboruri deja amanate la sosire din cauza cetii dese si cele de plecare, iar, majoritatea intarziate. Sms-uri pe telefon : noua plecare la 09.30. Poarta anuntata, ne proptim la coada la gramada cu niste turisti care aveau cursa de Porto pe aceeasi poarta(ca deh, tot am anulat noi Lisabona pt Amalfi, mergeam pana la urma si in Portugalia Posted Image). Pe tabela curgeau intarzierile peste mai toate zborurile, cu orele...
Alte sms-uri, 10.30 plecare! Deja ni se facuse foame, am golit proviziile si dat o fuga si prin aeroport sa luam ceva de rontzait. Noua ora de plecare pe tabela : 11.40, incepe si ceata sa se ridice. Pe la 10.15 :update: plecare la 11.15.Eh ! Mai vii de acasa. Pe la 10.30 ne-au dat alta poarta, ne imbarcam intr-un final la 11.00 pe locurile noastre(am reusit sa gasim si locuri libere pt sotie-copil langa ale noastre(ca le schimbasera si pt retur fara sa ne anunte, noroc ca vazusem chiar cu 1 zi inainte de plecare la printarea permiselor de imbarcare)). In fine, am mai stat 20 min pe pista in asteptarea permisiunii de decolare si la 11.30 am plecat. 3h50minute intarziere, am apucat sa cunosc fiecare ungher al aeroportului din Napoli Posted Image
Am facut un mare ocol peste Vezuviu(extraordinara priveliste) si linie spre casa. O aterizare usor cam "zgaltaita" pe ultimele 10 minute de coborare si gata, la 13.00(14.00 ora Ro) am anuns la Otopeni.
Cam asta a fost aventura noastra prin Italia anul acesta. Au ramas multe-multe de vazut si pentru alta data dar ne-am incarcat bateriile peste 100% Posted Image si a fost un concediu super-reusit. Cu toate "peripetiile" a fost ceva de vis. Dupa Roma, Venetia, 5 Terre, am bifat si aici o noua aventura de nota 10.
Revin cu un set de poze in curand.

Edited by AdrianHH, 21 April 2024 - 00:17.


#1386
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 05.11.2009
Napoli este așa aglomerat tot timpul. Pe Spacanapoli mergi cu valul. Dacă vrei să ieși pe vreo laterală, greu pătrunzi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate