Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
Inca nu sunt decisa unde sa imi petrec vacanta (la inceputul lui septembrie) si as avea nevoie de putin ajutor.
Ma duc cu familia care include o bunica, un junior de 1 an jumate si eu cu sotul. Am de ales intre Andaluzia -Spania sau Campania-Italia. Ce sa aleg?
Ce imi doresc de la vacanta:
Cateva zile de mare si soare cam 4-5 (nu ma intereseaza sa fie plin de turisti si nici super lux, doar cat sa stea micutul in apa si bunica la soare cateva zile sa fie si ei fericiti ) si alte cateva zile de vizitat muzee, orase etc.
In Spania m-am gandit la Malaga pentru mare si apoi 3 zile Sevilla, 2 zile Cordoba si 1 Granda.
In Italia as vrea sa vad Capri si  Pompei. Nu prea stiu unde se poate face baie in zona, exclud Capri fiindca e prea scumpa cazarea. Poate imi ziceti voi un oras sau o statiune unde are si plaja si cazarea e la preturi acesibile. Ce altceva e interesant in zona aceasta? cazare in Napoli sau alt oras?

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
In Spania invers, 2 zile Granada si 1 zi Cordoba. Doar ca va fi mai greu sa te tot trambalezi, bagaje multe.

#3
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostAliceee, on 24th March 2010, 12:12, said:

Inca nu sunt decisa unde sa imi petrec vacanta (la inceputul lui septembrie) si as avea nevoie de putin ajutor.
Ma duc cu familia care include o bunica, un junior de 1 an jumate si eu cu sotul. Am de ales intre Andaluzia -Spania sau Campania-Italia. Ce sa aleg?
Ce imi doresc de la vacanta:
Cateva zile de mare si soare cam 4-5 (nu ma intereseaza sa fie plin de turisti si nici super lux, doar cat sa stea micutul in apa si bunica la soare cateva zile sa fie si ei fericiti ) si alte cateva zile de vizitat muzee, orase etc.
In Spania m-am gandit la Malaga pentru mare si apoi 3 zile Sevilla, 2 zile Cordoba si 1 Granda.
In Italia as vrea sa vad Capri si  Pompei. Nu prea stiu unde se poate face baie in zona, exclud Capri fiindca e prea scumpa cazarea. Poate imi ziceti voi un oras sau o statiune unde are si plaja si cazarea e la preturi acesibile. Ce altceva e interesant in zona aceasta? cazare in Napoli sau alt oras?


Pentru Campania, as alege Sorrento ca loc de baza (se pot face de acolo excursii de 1 zi in Capri, Pompei,  Napoli). Minusurile ar fi malul cam abrupt peste tot, litoralul mai degraba pietros, tarifele pe plaja maricele. Baie se poate face in toate statiunile de pe coasta amalfitana - Amalfi, Positano etc. O solutie buna de compromis (si care va duce si costurile cazarii in jos) ar fi un camping - http://www.baiadomiz...age.asp?lin=ita (asta e pe lista mea de favorite) - pare sa aiba plaja proprie de nisip. Nu am apucat sa verific tarifele, dar vezi ce oferta gasesti direct la camping, daca ti se par mari, verifica si pe www.vacansoleil.com (dupa 28 august au oferta platesti 6 nopti stai 7 sau platesti 10 nopti stai 14).
In zona mai e interesant Vezuviul, Ravello (un oras micut cocotat sus cu niste peisaje care iti taie rasuflarea), insula Ischia si daca stai 2 saptamani chiar si Roma care e la vreo 2 ore cu trenul de Napoli.

#4
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
Multumesc mdt si Codruta.  Este cineva care a fost in ambele parti?

#5
christinne

christinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.08.2007
Buna! Eu vara trecuta, in august am fost si in Sorrento si in Ravello. Sunt foarte frumoase ambele, dar de pe coasta Amalfi mie mi-a placut cel mai mult Positano. Eu am stat in Napoli, pentru ca am pe cineva acolo.

Edited by ferrellroo, 30 March 2010 - 22:19.


#6
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postchristinne, on 25th March 2010, 16:14, said:

Buna! Eu vara trecuta, in august am fost si in Sorrento si in Ravello. Sunt foarte frumoase ambele, dar de pe coasta Amalfi mie mi-a placut cel mai mult Positano. Eu am stat in Napoli, pentru ca am pe cineva acolo.

Si mie mi-ar placea sa stau in Positano, am citit pe mai multe bloguri cum ca e superb, dar din pacate hotelurile sunt scumpe chiar si cele 'low cost'.
Pana la urma sunt pe punctul de a rezerva 5 nopti in Roma si 5 nopti in Sorrento. Mai aman totusi 2-3 zile sa calculez  cat ne vor costa intrarile la obiective; drumuri; etc.
Cum sunt preturile in Sorretano si imprejurimi? Ma refer la mancare si la obiective.... poate stii si niste tururi cat costa. Se ajunge usor la Pompei?

Edited by ferrellroo, 30 March 2010 - 22:19.


#7
christinne

christinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.08.2007
Alicee, transportul este foarte ok organizat, exista mai multe variante, depinde ce iti doresti sa vezi pe drum si cat doresti sa cheltui :). Pentru Pompei exista trenul Circumvesuviana, costa cam 4 Eur de persoana, nu stiu daca s-a mai scumpit de vara trecuta. Pentru localitatile de pe coasta Amalfi, care sunt absolut superbe si, daca ai timp, e pacat sa nu le vezi, exista ori varianta autobuzului (Sita Bus se numesc autobuzele), fie pe apa, cu vaporasele Metro dell Mare. Cu autobuzul este ieftin, 6 euro cartela valabila o zi, cu care poti cobori in orice statiune- noi am incercat o zi varianta asta dar am prins foarte mare aglomeratie, un baiat a si vomitat in autobuz de la serpentine, caldura si aglomeratie  :blink:  deci am renuntat si la intoarcere am luat vaporasul. Vaporasul e un pic mai scump, cauta pe net tarifele actualizate, dar mie imi place tare mult plimbarea pe mare asa ca am savurat-o din plin :)
Initial si eu am vrut acelasi lucru, jumatate de vacanta la Roma, jumatate in sud, la Napoli, Capri, Ischia, coasta Amalfi, dar cand am vazut cat de frumos este in zona sudica am anulat rezervarea de hotel la Roma si am mers o singura zi acolo. Nu mi-a parut deloc rau de alegere :)
uite cateva poze din vacanta sa-ti faci o idee :) http://travel.websho...576185682CkMKLI

Edited by christinne, 01 April 2010 - 11:25.


#8
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postchristinne, on 1st April 2010, 10:23, said:

Alicee, transportul este foarte ok organizat, exista mai multe variante, depinde ce iti doresti sa vezi pe drum si cat doresti sa cheltui :). Pentru Pompei exista trenul Circumvesuviana, costa cam 4 Eur de persoana, nu stiu daca s-a mai scumpit de vara trecuta. Pentru localitatile de pe coasta Amalfi, care sunt absolut superbe si, daca ai timp, e pacat sa nu le vezi, exista ori varianta autobuzului (Sita Bus se numesc autobuzele), fie pe apa, cu vaporasele Metro dell Mare. Cu autobuzul este ieftin, 6 euro cartela valabila o zi, cu care poti cobori in orice statiune- noi am incercat o zi varianta asta dar am prins foarte mare aglomeratie, un baiat a si vomitat in autobuz de la serpentine, caldura si aglomeratie  :blink:  deci am renuntat si la intoarcere am luat vaporasul. Vaporasul e un pic mai scump, cauta pe net tarifele actualizate, dar mie imi place tare mult plimbarea pe mare asa ca am savurat-o din plin :)
Initial si eu am vrut acelasi lucru, jumatate de vacanta la Roma, jumatate in sud, la Napoli, Capri, Ischia, coasta Amalfi, dar cand am vazut cat de frumos este in zona sudica am anulat rezervarea de hotel la Roma si am mers o singura zi acolo. Nu mi-a parut deloc rau de alegere :)
uite cateva poze din vacanta sa-ti faci o idee :) http://travel.websho...576185682CkMKLI


Multumesc pentru raspuns si pt poze, foarte frumoase. As mai avea cateva intrebari ....Vizita la Pompei cam cat timp dureaza? Napoli merita vizitat? Pentru insula Capri cat timp sa acord? Seara pana la ce ora se poate face baie in mare? Mancarea e mai ieftina in Sorretano sau Napoli?

#9
christinne

christinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.08.2007
La Pompei zic eu ca-ti ajunge o jumatate de zi, iar in Capri recomand sa petreceti o zi intreaga, pentru ca insula este foarte frumoasa si ai sa vezi ca iti va ramane mult timp dupa gandul la ea :). In septembrie vremea sigur este calda in continuare, dar nu-mi pot da seama exact pana la ce ora se poate face baie :D. In august cand am fost eu era foarte cald si in aer si-n apa :)

#10
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postchristinne, on 2nd April 2010, 10:26, said:

La Pompei zic eu ca-ti ajunge o jumatate de zi, iar in Capri recomand sa petreceti o zi intreaga, pentru ca insula este foarte frumoasa si ai sa vezi ca iti va ramane mult timp dupa gandul la ea :). In septembrie vremea sigur este calda in continuare, dar nu-mi pot da seama exact pana la ce ora se poate face baie :D. In august cand am fost eu era foarte cald si in aer si-n apa :)

Dar in mai. Un weekend prelungit in napoli ar fi suficient pentru a vizita pompei, capri, napoli, poate Vezuviu si poate altceva interesant in zona? Se poate face plaja in mai? Cum se ajunge in Capri? E nevoie de masina pentru a te deplasa mai usor acolo sau e ok si cu transportul on comun?

#11
christinne

christinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.08.2007
Alicee, am tot uitat sa raspund despre preturi :). In Napoli sunt mai mici preturile decat in statiuni si mancarea este mai buna. Daca ajungeti in Napoli, recomand pizzeria Da Michele, este cea mai veche din oras si de acolo se spune ca provine adevarata pizza :)
dfstana, eu in mai nu am fost, dar stiu de la verisoara mea care sta acolo ca este deja vreme de plaja de pe la inceputul lui mai. Nu stiu ce intelegi prin week-end prelungit :), daca te referi la vineri-luni, inclusiv, este ok:). In Capri se ajunge cu vaporase, din porturile din Napoli (costa cam 14 eur/persoana/sens). In Capri eu recomand neaparat de stat o zi :). Tot in zona mie mi s-a parut extraordinar de frumoasa insula Ischia- se ajunge tot cu vaporas sau ferryboat, nu este atat de celebra ca si Capri dar are locuri tare frumoase (este mare, asa ca e nevoie tot de o zi). Napoli e un oras foarte mare, depinde ce vrei sa vezi in weekendul pe care-l veti petrece acolo :). Eu recomand sa nu ratati zona Mergellina (este o faleza mai inalta din care se vede tot golful), castelele din zona portului, castel Nuovo si Castel dell'Uovo, Piazza dell Plebiscito, si zona veche a orasului, care este destul de aglomerata, dar are un specific pe care trebuie sa-l vezi ca sa spui ca ai fost prin Napoli :)

#12
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postchristinne, on 3rd April 2010, 10:32, said:

Alicee, am tot uitat sa raspund despre preturi :). In Napoli sunt mai mici preturile decat in statiuni si mancarea este mai buna. Daca ajungeti in Napoli, recomand pizzeria Da Michele, este cea mai veche din oras si de acolo se spune ca provine adevarata pizza :)
dfstana, eu in mai nu am fost, dar stiu de la verisoara mea care sta acolo ca este deja vreme de plaja de pe la inceputul lui mai. Nu stiu ce intelegi prin week-end prelungit :), daca te referi la vineri-luni, inclusiv, este ok:). In Capri se ajunge cu vaporase, din porturile din Napoli (costa cam 14 eur/persoana/sens). In Capri eu recomand neaparat de stat o zi :). Tot in zona mie mi s-a parut extraordinar de frumoasa insula Ischia- se ajunge tot cu vaporas sau ferryboat, nu este atat de celebra ca si Capri dar are locuri tare frumoase (este mare, asa ca e nevoie tot de o zi). Napoli e un oras foarte mare, depinde ce vrei sa vezi in weekendul pe care-l veti petrece acolo :). Eu recomand sa nu ratati zona Mergellina (este o faleza mai inalta din care se vede tot golful), castelele din zona portului, castel Nuovo si Castel dell'Uovo, Piazza dell Plebiscito, si zona veche a orasului, care este destul de aglomerata, dar are un specific pe care trebuie sa-l vezi ca sa spui ca ai fost prin Napoli :)


Multumesc mult pentru detalii. Sper sa ajungem in mai, poate chiar mai mult de 3 zie.

#13
danix_67

danix_67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2008

View PostAliceee, on 30th March 2010, 22:14, said:

Si mie mi-ar placea sa stau in Positano, am citit pe mai multe bloguri cum ca e superb, dar din pacate hotelurile sunt scumpe chiar si cele 'low cost'.
Pana la urma sunt pe punctul de a rezerva 5 nopti in Roma si 5 nopti in Sorrento. Mai aman totusi 2-3 zile sa calculez  cat ne vor costa intrarile la obiective; drumuri; etc.
Cum sunt preturile in Sorretano si imprejurimi? Ma refer la mancare si la obiective.... poate stii si niste tururi cat costa. Se ajunge usor la Pompei?

Eu as opta pentru Coasta Amalfitana si doar 2 zile la Roma.Pentru edificare am sa incerc sa pun cateva fotografii.

Attached Files



#14
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

dfstana multumesc de recomandari :). Daca am o zi in Napoli ce ar trebui sa vizitez? Dar intr-o jumatate de zi?
danix_67 - eu daca m-as duce singurea 3 zile in Roma mi-ar fi suficient. Dar cum ma duc cu un bebe de 1 an si ceva si o bunica trebuie sa o iau mai usurel :). M-am gandit ca daca aterizez in Roma ar fi pacat sa nu mergem sa vedem Vaticanul, Coloseumul, Farul, Fantanile ....etc. Nici sa exagerez cu bisericile si muzeele, dar macar ce e mai important as vrea sa vada si mama, ca poate nu vor mai fi alte ocazii!
Multumesc de poze, sunt superbe.



#15
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Alice,

Parerea mea este ca la Roma sa te opresti 2 zile, daca doar atata poti si foloseste busurile turistice pentru vizitare (http://www.viator.co...511-3523ROMOPEN sau http://www.city-sightseeing.com/), sunt mai multe companii, cauta pe net si vezi care iti convine mai mult.
Positano e superb dar nu ti-l recomand ca si locatie de baza ca e o statiune mica, in panta si mult mult mai scumpa decat Sorrento. Prin comparatie, Sorrento e genul de statiune in care poti iesi seara la o plimbare, poti papa la un restaurant etc. Noi am stat in Napoli o saptamana dar sa faci transferuri zilnice Napoli - coasta amalfitana e destul de obositor, asa ca mai bine cauta cazare in Sorrento. Pompei-ul e frumos, dar cu bebe + mama cred ca mai degraba pui pe lista Ischia in loc de Pompei.
Pentru Napoli din nou, cel mai bine ar fi poate tot un bus turistic - sunt un pic mai scumpe, dar nu prea ai nici timp si cred ca nici disponibilitate sa mergeti pe jos km sau sa va tot uitati pe harti sa vedeti ce metrou/bus si altele trebuie luate ca sa ajungeti la un anume obiectiv turistic.
Exista ceva abonament pentru toata coasta amalfitana pe busuri pentru o saptamana - o sa caut sa vad cum ii zice, dar era destul de scump.
Din Sorrento ai putea linistita sa iti programezi
- o zi Capri (si sa stai aici la un pic de baie + plaja)
- o zi Ischia
- o juma de zi Amalfi + Ravello
- o alta juma de zi - Positano (sau ultimele 3 toate intr-o zi).

#16
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcodruta, on 9th April 2010, 10:22, said:

Alice,

Parerea mea este ca la Roma sa te opresti 2 zile, daca doar atata poti si foloseste busurile turistice pentru vizitare (http://www.viator.co...511-3523ROMOPEN sau http://www.city-sightseeing.com/), sunt mai multe companii, cauta pe net si vezi care iti convine mai mult.
Positano e superb dar nu ti-l recomand ca si locatie de baza ca e o statiune mica, in panta si mult mult mai scumpa decat Sorrento. Prin comparatie, Sorrento e genul de statiune in care poti iesi seara la o plimbare, poti papa la un restaurant etc. Noi am stat in Napoli o saptamana dar sa faci transferuri zilnice Napoli - coasta amalfitana e destul de obositor, asa ca mai bine cauta cazare in Sorrento. Pompei-ul e frumos, dar cu bebe + mama cred ca mai degraba pui pe lista Ischia in loc de Pompei.
Pentru Napoli din nou, cel mai bine ar fi poate tot un bus turistic - sunt un pic mai scumpe, dar nu prea ai nici timp si cred ca nici disponibilitate sa mergeti pe jos km sau sa va tot uitati pe harti sa vedeti ce metrou/bus si altele trebuie luate ca sa ajungeti la un anume obiectiv turistic.
Exista ceva abonament pentru toata coasta amalfitana pe busuri pentru o saptamana - o sa caut sa vad cum ii zice, dar era destul de scump.
Din Sorrento ai putea linistita sa iti programezi
- o zi Capri (si sa stai aici la un pic de baie + plaja)
- o zi Ischia
- o juma de zi Amalfi + Ravello
- o alta juma de zi - Positano (sau ultimele 3 toate intr-o zi).


Mersi frumos pentru sfaturi sunt chiar folositoare. Pana la urma am facut rezervare si vom sta 4 nopti in Roma, cu 3 zile full in care nu stiu daca autobuzul turistic e o rezolvare fiindca sus cred ca e curent, jos nu mai simti atmosfera orasului. Am hotarat ca o zi integral sa stam la villa Bourghese, ma refer cu park zoologic si tot, o zi sa vizitam in Vatican catedrala, grota, si ce mai e la intrare ,fara muzee dimineata si dupa-masa panteonul, coloseumul si farul. A treia zi plimbare prin piete, si vizitat biserici eventual si un muzeu mai mic.
Apoi 7 zile in Sorrento in care Capri si Pompei e un must. Mi-ar placea o zi de coasta cu plaja la Positano + Ravello seara cum ca am citit ca acolo e cea mai ok plaja, o zi de plaja la Ischia si o zi de Napoli. Oricum vom vedea acolo cum e. Ceva supermarket mai mare este in Sorreano? Dar in Napoli unde gasesc unul? Trenul cat e de la Sorrento in Napoli si inca o intrebare ... este tren direct Roma-Sorrento si cat face?

#17
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
O iau pe rand:
- eu tot busul turistic zic sa il iei in echipa care sunteti, ca practic tot greul orientarii ramane in grija ta si la urma urmei esti si tu in vacanta. Din moment ce foarte multa lume il foloseste nu cred sa fie curent.
- exista ceva supermarketuri in Sorrento, de un Spar imi aduc sigur aminte.
- Napoli e un oras absolut imens, noi ne-am aprovizionat de la o alimentara din apropiere, nu am cautat neaparat un supermarket. Oricum mancarea e fff ieftina la restaurant prin comparatie cu alte orase din Italia (ex. pizza margherita 3 euro, salata imensa 5 euro). Si e cel mai bun oras de shopping din Italia din pct-ul meu de vedere.
- nu este tren direct Roma - Sorento din cate stiu, dar trebuie sa verifici pe www.trenitalia.it. Oricum gara din napoli mi s-a parut cea mai misto din toate cate am vazut in Italia, asa ca si daca va trebui sa schimbi e super simplu ca cobori din tren si o iei spre metrou de unde vei lua circumvesiana pentru Sorrento (e un soi de tren- metrou)
- trenul roma - napoli face intre 1 si 3 ore, depinde de tipul de tren. Ai in medie 3 trenuri pe ora, asa ca ai de unde alege. Pretul depinde de ora de plecare si de tariful la care rezervi (sunt tot soiul de oferte, dar momentan e cam devreme sa le vezi)
- napoli - sorrento e cam juma de ora, biletul era in jur de 4 euro/sens sau 7 euro dus - intors
- cel mai convenabil e sa iti iei un abonament pe 3 zile (http://www.unicocamp...risti&action=3T) de ex asta cu care vei putea acoperi napoli, positano, amalfi, ravello, ischia si pompei (daca te descurci si cu timpul).
- o sa caut o poza cu plajele de la positano si amalfi sa vezi ca nu prea e loc sa te intinzi mai mult de 1 ora, hai 2. Plajele cele mai potrivite de stat sunt cele din Sorrento. Ravello e sus pe deal din Amalfi, acolo nu ai plaja.


Mie mi se pare super ambitios planul tau ca noi am stat o sapt in Roma si o alta sapt in Napoli si nu am apucat sa vedem tot, desi am facut destui km zilnic. Da pur si simplu e asa de frumos acolo, ca vrand - nevrand mai renunti la una alta si preferi sa pierzi vremea pe o terasa, admirand pur si simplu peisajul...

#18
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

View PostAliceee, on 9th April 2010, 12:12, said:

Ceva supermarket mai mare este in Sorreano? Dar in Napoli unde gasesc unul? Trenul cat e de la Sorrento in Napoli si inca o intrebare ... este tren direct Roma-Sorrento si cat face?

Tren direct nu este. De la Roma la Napoli poti ajunge cu trenul in timp variabil in functie de tipul trenului ( de la aproape 3 ore cu trenul regional, la pret de aproximativ 10 euro pina la minim o ora si zece minute cu FrecciaRossa , la 44 de euro, cu inca citeva variante intermediare ca durata si pret - fa simulari pe site-ul trenitalia dar pune o data apropiata, peste citeva zile ).
Din gara centrala Garibaldi din Napoli , la un alt etaj ( nu mai tin minte exact, parca am coborit) este statia de trenuri locale Circumvezuviana cu care ajungi foarte usor, in circa o ora, la Sorrento. Cu aproximativ 3 euro. Cred ca sunt doua feluri de trenuri, in functie de cite statii au pe traseu ajung mai repede sau mai tirziu. Vagoanele sunt ceva mai uritele decit cele de la trenitalia dar tinind cont ca venim din Romania si nu din Elvetia, asta nu ar fi un impediment.
Din cite am citit pe net, din Roma, de la statia Tiburtina , poti lua un autobuz Marozzi, care ajunge direct la Sorrento, linga gara, in aproximativ 4 ore, cu o pauza ..." tehnica" pe traseu. Costa aproximativ 20 de euro si au plecari zilnic la 7 si in week-end si la 15 . Verifica pe site-ul lor daca datele sunt de actualitate. Pe mine nu ma intereseaza, imi place mai mult cu trenul. Imi place foarte mult cum functioneaza sistemul de transport public in Italia si in special trenurile ( nu am nimerit nici o greva...). Au un afisaj foarte clar, nu ai cum sa nu te descurci.
Daca mergi cu trenul ATENTIE sa nu uiti sa validezi biletele la cutiile galbene. In martie am fost la Pisa si , desi in ultimul an am mers de multe ori cu trenul in Italia, am uitat si m-am pomenit in tren cu biletele nevalidate ;abia-abia am gasit o cutie galbena in timp util, am crezut ca iau trenul urmator...

In Sorrento, dupa ce iesi din gara, daca o iei la stinga pe Corso Italia este un mic supermarket Standa unde am intrat si am vazut preturi normale. Pe sorrentoinfo.com mai gasesti doua adrese de supermarket-uri.

In Napoli imi amintesc cu placere un mic local din preajma Garii centrale, cu profil arabesc ,unde am mincat aproape in fiecare zi mincare calda gustoasa, la 4-5 euro portia ( sistemul expres-urilor de la noi, dar ii aratai unui baiat ce vrei sa iti puna in farfurie). Parca se chema Ali Baba. Era pe aceeasi parte cu hotelul Cavour, unde am stat. La Napoli gunoaiele de pe strada pot soca pina si un roman. Noi ne-am distrat, am gasit si noi macar un capitol la care sa-i dam Romanicii o bila alba. Altfel, desi in strada era tiganie, in hotel era extrem de curat si chiar elegant.

Ultimele cuvinte: scuze, dar iti propui sa vezi prea multe intr-un timp atit de scurt. Prea multa alergatura. Cu zborurile low cost poti merge de mai multe ori pe an intr-un loc care iti place si sa vezi cite un pic de fiecare data. Asta spun dupa ce am invatat din propriile greseli.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate