Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#1477
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
anul acesta pret super special.......inca este 0,80 lei la stas ..!!!!!!!!!
dupa ce a fost o saptamina 1 leu kg la stas.
cine mai ne da o evolutie a pretului?in urmatoarele 5 luni.
rog pronosticuri pe fiecare luna.

#1478
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View Postsilesax, on 26 septembrie 2012 - 12:01, said:

anul acesta pret super special.......inca este 0,80 lei la stas ..!!!!!!!!!
dupa ce a fost o saptamina 1 leu kg la stas.
cine mai ne da o evolutie a pretului?in urmatoarele 5 luni.
rog pronosticuri pe fiecare luna.

Evolutia pretului nu trebuie sa ti-o dea nimeni, te duci frumusel in targurile de saptamana si vezi cum stau preturile .Pretul porumbului este de 1,2-1,3 lei/kg . evolutie in urmatoarele 5 luni, pronosticuri lunare ...Posted Image

#1479
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postsilesax, on 26 septembrie 2012 - 12:01, said:

anul acesta pret super special.......inca este 0,80 lei la stas ..!!!!!!!!!
dupa ce a fost o saptamina 1 leu kg la stas.
cine mai ne da o evolutie a pretului?in urmatoarele 5 luni.
rog pronosticuri pe fiecare luna.

pai daca nu ai cantitate foarte mare(sa nu ai unde sa-l tii sau sa ai nevoie acuta de bani) nu-l vinde din camp.Eu am dat o remorca din camp(4.3t) cu 1ron/kg net,si a doua zi am avut la poarta alt bisnitar cu 1.1ron,net/kg ce dorea 10t.L-am refuzat deoarece vecinii bat in poarte cu 1.33ron/kg(adica 20ron/banicior)pentru ca atat este pretul la targ.
Decat sa-l dau cu 1.1ron/kg prefer sa-l dau in 4-5-6 luni dar cu 1.33ron/kg.La 30t inseamna ,,doar''vre-o 7000ron diferenta.
Si mai vorbim in feb.-martie!

#1480
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
insane ,eu vorbesc de preturile la angrosisti la baze nu la banita.
sau facut oarece pronosticuri pe aici de acu 2 luni ca o sa fie peste 1,25 lei kg luat direct din cimp si cind colo iaca ca este 0,8 lei la stas.
daca tinem cont ca anu trecut s-a luat prima data cu 0,74 lei pe kg ..........si anu asta este cel mai catrastofal ca seceta in lume..........atunci unde pusca mea este pretu ala pronosticat?
ps.-sa stii ca nu toata lumea are carucior ca tine sa se duca cu el la obor mereu si sa vinda cite 6 baniti de porumb cu 1.2 lei kg....Posted Image

#1481
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View Postsilesax, on 26 septembrie 2012 - 18:42, said:

insane ,eu vorbesc de preturile la angrosisti la baze nu la banita.
sau facut oarece pronosticuri pe aici de acu 2 luni ca o sa fie peste 1,25 lei kg luat direct din cimp si cind colo iaca ca este 0,8 lei la stas.
daca tinem cont ca anu trecut s-a luat prima data cu 0,74 lei pe kg ..........si anu asta este cel mai catrastofal ca seceta in lume..........atunci unde pusca mea este pretu ala pronosticat?
ps.-sa stii ca nu toata lumea are carucior ca tine sa se duca cu el la obor mereu si sa vinda cite 6 baniti de porumb cu 1.2 lei kg....Posted Image

Daca esti asa mare agricultor ai fi informat si nu ai pune pe forum intrebari tampite.

#1482
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
In Teleorman pretul este de 1leu kg,in scadere, .productia a fost foarte slaba, dar nici cererea nu este grozava.Probabil in primavara, va mai urca la 1.2 lei, dar nu mai mult,doar daca se intimpla vreun eveniment special[blocarea exporturilor de cereale ale Rusiei de exemplu].

#1483
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View PostNOSZTALGIA, on 26 septembrie 2012 - 20:09, said:

In Teleorman pretul este de 1leu kg,in scadere, .productia a fost foarte slaba, dar nici cererea nu este grozava.Probabil in primavara, va mai urca la 1.2 lei, dar nu mai mult,doar daca se intimpla vreun eveniment special[blocarea exporturilor de cereale ale Rusiei de exemplu].

Daca porumbul este 1leu/kg in scadere, graul cat mai e ?

#1484
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postsilesax, on 26 septembrie 2012 - 18:42, said:

..........si anu asta este cel mai catrastofal ca seceta in lume..........

Tu stii ce vorbesti? Posted Image

#1485
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce rizi bre?!,nu au latrat toti meteorologi ca anu acesta este seceta mare...,ca sint calduri foarte mari.., tu nu te-ai uitat anu asta la tv?!
daca esti de la tara poate te-ai uitat pe cimpuri la culturi incepind cu cea de rapita.....
da nu cred ca te-ai uitat daca ma intrebi daca stiu ce vorbesc.....sau poate esti angrosist de cereale....cine stie.

#1486
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View Postsilesax, on 27 septembrie 2012 - 20:01, said:

de ce rizi bre?!,nu au latrat toti meteorologi ca anu acesta este seceta mare...,ca sint calduri foarte mari.., tu nu te-ai uitat anu asta la tv?!
daca esti de la tara poate te-ai uitat pe cimpuri la culturi incepind cu cea de rapita.....
da nu cred ca te-ai uitat daca ma intrebi daca stiu ce vorbesc.....sau poate esti angrosist de cereale....cine stie.

Se referea din punct de vedere gramatical ...

#1487
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postsilesax, on 27 septembrie 2012 - 20:01, said:

de ce rizi bre?!,nu au latrat toti meteorologi ca anu acesta este seceta mare...,ca sint calduri foarte mari..

Si daca au "latrat" unii trebuie sa "latram" cu totii?
Uite ca au mai fost ani secetosi:
http://www.descopera...a-in-china-foto
Daca era seceta asta in Romania.....

View Postsilesax, on 27 septembrie 2012 - 20:01, said:

tu nu te-ai uitat anu asta la tv?!

Nu "iubesc" tv-ul! In afara de emisiunile cu sport si stiinta nu stau 1-2 ore/saptamana in fata tv-ului!
Nu imi place cum "latra" cei de pe "sticla"!

View Postsilesax, on 27 septembrie 2012 - 20:01, said:

sau poate esti angrosist de cereale....cine stie.

Sunt en-gross-ist!!Posted Image  Am 5 saci cu cereale in garaj! Posted Image

Sa fie sanatate pentru toti!

#1488
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Italia a avut productia de porumb mai mare cu cca. 10-15% fata de anul trecut. A trecut pe locul 2 in Europa, dupa Franta si ne-a impins pe noi pe 3. Deci, nu la toti a fost seceta. Tot asa cum nu la toti au fost asta iarna cele mai mari zapezi din '54 incoace, cum "latrau" toti pe sticla...

#1489
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Vine ploaia, bine-mi pare! ploua torential peste remorca mea pe jumatate plina cu porumb. Cum Sa-l mai usc eu pe ala?:/ Si asa avea umiditate 20%

#1490
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View Postpaulpetrila, on 28 septembrie 2012 - 10:03, said:

Vine ploaia, bine-mi pare! ploua torential peste remorca mea pe jumatate plina cu porumb. Cum Sa-l mai usc eu pe ala?:/ Si asa avea umiditate 20%

Porumbul il ai boabe in remorca ?

Edited by Insane_, 28 September 2012 - 11:04.


#1491
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Da, am apucat sa merg 2 ture cu combina, am descarcat si in 5 minute a inceput ploaia. Pana am ajuns acasa sa-l acopar...era leoarca.macar am apa pentru grau:)

#1492
Insane_

Insane_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 28.09.2010

View Postpaulpetrila, on 28 septembrie 2012 - 12:32, said:

Da, am apucat sa merg 2 ture cu combina, am descarcat si in 5 minute a inceput ploaia. Pana am ajuns acasa sa-l acopar...era leoarca.macar am apa pentru grau:)

Sper sa nu ne faci invidiosi pe tine si sa ne spui peste doua saptamani ca ti-a rasarit porumbul Posted Image . Sa il lasi intins in magazie in strat subtire dupa care il mai lopatezi

#1493
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Cand iese soarele il intind pe toata remorca si il lopatez. Umplu remorca si o duc la vanzare, sa faa apoi cu el ce vor, ca oricum la uscator il baga.

#1494
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsilesax said:

anul acesta pret super special.......inca este 0,80 lei la stas ..!!!!!!!!!
dupa ce a fost o saptamina 1 leu kg la stas.
cine mai ne da o evolutie a pretului?in urmatoarele 5 luni.
rog pronosticuri pe fiecare luna.

Ieri(28 sept.) s-a intamplat ce ziceam cu cateva posturi in urma referitor la comunicatul USDA , dat pe un ton optimist cand inca nu era recoltat nici 25% din porumb. http://forum.softped...0#entry11984187
Acuma, recoltatul in SUA se apropie de final si stocurile din recolta veche(2011) sunt la minimul ultimilor 8 ani. Asa ca, din nou, preturile futures au facut cel mai mare salt din iunie incoace. Pe bursa din Chicago pretul porumbului a facut un salt brusc, fiind oprit doar de limita de variatie zilnica stabilita de bursa (40 de centi, 5%). Altfel, mergea mai sus. Dar zilele urmatoare va urca in continuare, pentru ca deja o parte din recolta 2012 se pare ca va fi folosita in anul 2011-2012 nu in 2012-2013 cum era normal.
Pretul e influentat de informatii, pentru ca preturile se fac din birou Posted Image. Dar, orice fermier care a iesti in ultimele 3 luni pe camp, nu va da cu 0.8 RON kg de porumb in 2012 decat daca il cauta camatarii:).

Edited by rand, 29 September 2012 - 08:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate