Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#1441
alb3rto_4u

alb3rto_4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2012
Daca tu la 3,5 to la ha te plangi eu cu 1,3 ce sa mai zic..

#1442
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Am facut mare gresala ca l-am luat la asa umiditate, am trecut si de 18 in unele zone, dar n-am mai cultivat porumb pana acum si am crezut ca e copt. Macar pretul l-a ridicat unpic....

View Postalb3rto_4u, on 13 septembrie 2012 - 10:41, said:

Daca tu la 3,5 to la ha te plangi eu cu 1,3 ce sa mai zic..
Nu ma plang, dar imi pare rau ca productia asta slaba nu mi-a facut-o seceta, ci eu, prin faptul ca nu am tratat samanta si cu insecticid si am cultivat pe terenuri pe care a stat apa... Pe vreo 2 ha unde n-a stat apa si implicit n-am avut viermi sarma sa-mi manance porumbul am scos 5800/ha.

#1443
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postnelutustoian, on 12 septembrie 2012 - 07:03, said:


foarte frumos....si porumbu'......si massey-ul......si depozitu'.......dar si ,,jeep-ul''Posted Image............la cum arata porumbul tau mai ai putin de asteptat pana la cules.

Merci :)  Eu il culeg stiuleti.. asa ca pot sa iau la peste 30% umiditate. La stiuleti recoltati mecanizat se recomanda 24-32% umiditate. Daca se usca mai tare (sub 24%) pierd mult prin scuturare. Oricum, anul acesta voi avea in multe parcele sub 24%, deja se usca din cauza secetei.

#1444
alb3rto_4u

alb3rto_4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2012
Tratarea semintelor de porumb si floarea soarelui cu insecticid e obligatorie daca nu te trezesti cu tot lanul mancat de ratisoara si trebuie sa o pui din nou..semintele de grau le mai tratezi cu insecticid?eu am bagat doar fungicid..

#1445
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
La noi nu este ratisoara... este doar in zona de campie. Dar in schimb avem viermi sarma :).

#1446
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

View Postalb3rto_4u, on 13 septembrie 2012 - 15:58, said:

Tratarea semintelor de porumb si floarea soarelui cu insecticid e obligatorie daca nu te trezesti cu tot lanul mancat de ratisoara si trebuie sa o pui din nou..semintele de grau le mai tratezi cu insecticid?eu am bagat doar fungicid..
Stii, cand te arzi cu supa sufli si in iaurt! Voi trata graul si cu insecticid pentru ca il seman dupa porumb si am vazut grau distrus de vierme sarma...nici nu-ti vine sa crezi ce face...ratisoara nici nu stiu ce e, pamantul il am intr-o zona intre campie si deal, in sudul Bihorului, fix pe granita cu Aradul, n-am auzit de asa ceva numai prin carti de agronomie.

#1447
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postrand, on 13 septembrie 2012 - 12:31, said:


Merci [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Eu il culeg stiuleti.. asa ca pot sa iau la peste 30% umiditate. La stiuleti recoltati mecanizat se recomanda 24-32% umiditate. Daca se usca mai tare (sub 24%) pierd mult prin scuturare. Oricum, anul acesta voi avea in multe parcele sub 24%, deja se usca din cauza secetei.


Vazand ce preturi se acorda de catre diversi dealeri de cereale(bisnitari le zic eu),nu dau nume,parca sunt hotarat sa-l iau si eu stiuleti,mecanizat.Luni aveam umiditate 19.88%,mai scade pana saptamana viitoare,sper eu,la un 17%.Crezi ca e suficient ca sa-l pastrez, fara emotii, in ,,patule'' improvizate ca si tine?Adica deschidere de 1 m,si cam 3 m inaltime?

View Postpaulpetrila, on 12 septembrie 2012 - 23:08, said:

Si s-a dus jumate din porumb [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/sad.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Un amarat de 3,5/ha, umiditate ~14-18...


la ce pret l-ai dat?

#1448
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Noi avem ratisoara p'aci, iti poate toca ha bune, nu ramane nimic in urma. Graul il tratez cu insecticid contra afidelor  numai cand e toamna ploioasa si isi dezvolta aparatajul foliar prea mult. Viermele sarma n-am vazut pana acum, in schimb cam multi soareci de camp, rar vezi un stiulete neatins.
ps  Am treierat azi sola unde imi iesea 9400kg, am incheiat cu 8300 pana la urma, binisor spun eu. Am scos de pe un ha cat de pe 10 cu grau.

#1449
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
nelutustoian, cu 1 leu/kg. Alte locuri plateau si 0,9/kg...

#1450
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postnelutustoian, on 13 septembrie 2012 - 18:59, said:


Vazand ce preturi se acorda de catre diversi dealeri de cereale(bisnitari le zic eu),nu dau nume,parca sunt hotarat sa-l iau si eu stiuleti,mecanizat.Luni aveam umiditate 19.88%,mai scade pana saptamana viitoare,sper eu,la un 17%.Crezi ca e suficient ca sa-l pastrez, fara emotii, in ,,patule'' improvizate ca si tine?Adica deschidere de 1 m,si cam 3 m inaltime?

Poti sa il pastrezi fara probleme... Doar grija rozatoarelor si munca in plus: incarcat si descarcat in patul, batozatul ulterior, manevrare. Faci un calcul si vezi daca merita :)

#1451
ady_L

ady_L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.12.2011

View Postrand, on 12 septembrie 2012 - 06:35, said:

TOAMNA CU MULTE ACTIVITATI:

Pioneer 9025

[ http://img267.imageshack.us/img267/536/sdc10135p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Shot at 2012-09-11

[ http://img838.imageshack.us/img838/9123/sdc10134s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Shot at 2012-09-11

Clariti CS

[ http://img853.imageshack.us/img853/9480/sdc10140g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Daune facute de mistreti:
[ http://img100.imageshack.us/img100/5903/sdc10145m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Construim depozite:

Uploaded with ImageShack.us

... atelajul pregatit sa culegem porumbul

[ http://img845.imageshack.us/img845/6025/sdc10152.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

... dar pana atunci la paza cu jeepul cumparat din banii de pe "supventii" spre disperarea lui rici74 Posted Image
[ http://img534.imageshack.us/img534/5985/sdc10144k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us
rand,spune-mi si mie,te rog,la patulul de porumb din poza ai bagat stalpii in ciment pt ca nu se vede clar,daca da cu ce ai tratat partea care intra in ciment, cu ulei ars?mutumesc

#1452
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postady_L, on 14 septembrie 2012 - 21:01, said:

rand,spune-mi si mie,te rog,la patulul de porumb din poza ai bagat stalpii in ciment pt ca nu se vede clar,daca da cu ce ai tratat partea care intra in ciment, cu ulei ars?mutumesc

sunt pusi pe picior de sprijin metalic.

#1453
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
imi poate spune cineva ceva detalii despre acest ingrasamant?am dat si la porumb in primavara si acum am dat la rapita(200 kg\ha) pe deasupra ca nu am avut la pregatirea patului germinativ

Attached Files



#1454
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pretu cum mai evolueaza??,la unirea de braila este in cadere libera 10 bani pe zi ......azi a ajuns la 0,80 pe kg.

#1455
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
Am recoltat si noi ieri porumbul si am scos doar aprox 3.5 tone/ha, desi speram la minim 4. Nu avem teren in arenda asa ca e cat de cat ok. Oricum in zona au fost multe parcele cu sub 2 tone si chiar sub 1 tone la hectar. Se estima o scadere cu 30 procente a productiei la nivel national, dar cred ca cifra va ajunge spre 50 procente.

@silesax: in Arad se cumpara cu 0.95-1leu porumbul si 2-2.1 floarea. probabil ca se va ajunge la 1.1 peste 2-3 luni. La Paris e 250-255 euro tona...

#1456
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
pretul scade de cateva zile pentru ca USDA a dat un comunicat linistitor :). Nu atat in privinta cantitatii disponibile cat a faptului ca nu va exista cerere la actualele preturi. Dar s-a recoltat doar 15% din suprafata cultivata in SUA, de aia nu prea este vazuta ca fiind semnificativa. Se asteapta comunicatul din octombrie... care va zice adevarul despre cantitate si pretul va reveni la maxime.
Pe de alta parte, se incearca mentinerea preturilor mari pentru a diminua consumul. Daca preturile scad, creste consumul si se epuizeaza cantitatea disponibila inainte de noile recolte.

#1457
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postrand, on 15 septembrie 2012 - 14:12, said:

pretul scade de cateva zile pentru ca USDA a dat un comunicat linistitor [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Nu atat in privinta cantitatii disponibile cat a faptului ca nu va exista cerere la actualele preturi. Dar s-a recoltat doar 15% din suprafata cultivata in SUA, de aia nu prea este vazuta ca fiind semnificativa. Se asteapta comunicatul din octombrie... care va zice adevarul despre cantitate si pretul va reveni la maxime.
Pe de alta parte, se incearca mentinerea preturilor mari pentru a diminua consumul. Daca preturile scad, creste consumul si se epuizeaza cantitatea disponibila inainte de noile recolte.

multumim de informatii!Deci nu vindem cu 0.8-0.9ron/kg la bisnitari:)De la 0.9ron/kg la un 1.3ron/kg(vandut in cantitati mici,adevarat) la 40t diferenta este de ,,doar''16000ron.Merita investitia intr-un siloz de 50t(cca.1500euro cu fundatia,poate si ventilator).
Asa arata ,,indienii'' mei astazi.Sunt curios sa vedem ce umiditate i-mi mai  spune laboranta de la FNC Babeni.Luni dimineata la 8.30 aflu.Sper sa fie un 17%.Daca ajunge la 15% in doua saptamani(cu paza in camp) il tin in siloz,si nu vand nimic momentan.

Attached Files



#1458
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postnelutustoian, on 15 septembrie 2012 - 19:05, said:

multumim de informatii!Deci nu vindem cu 0.8-0.9ron/kg la bisnitari:)De la 0.9ron/kg la un 1.3ron/kg(vandut in cantitati mici,adevarat) la 40t diferenta este de ,,doar''16000ron.Merita investitia intr-un siloz de 50t(cca.1500euro cu fundatia,poate si ventilator).
Asa arata ,,indienii'' mei astazi.Sunt curios sa vedem ce umiditate i-mi mai  spune laboranta de la FNC Babeni.Luni dimineata la 8.30 aflu.Sper sa fie un 17%.Daca ajunge la 15% in doua saptamani(cu paza in camp) il tin in siloz,si nu vand nimic momentan.

Cand eram mai suparat pe acest KWS 1394(care s-a comportat exemplar la seceta de anul acesta) ca nu pierde din umiditate si ma obliga sa-l pazesc in camp..........azi de dimineata m-a surprins in mod placut.Ma uitam cu uimire pe bonul cu umiditatea facuta la FNC Babeni si nu-mi venea sa cred:13.05% umiditate,78.9% greutate hectolitrica si 17grade temperatura.A scazut aproape 7% la umiditate intr-o saptamana.Adevarat ca au trecut si zece zile peste perioada de maturitate totala(130 cu FAO 430).La acesti parametrii il pot pastra si in saci:).Deci am scapat de grija ventilatiei si pastrarii boabelor.
Bafta tuturor la recoltare!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate