Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...
 

Trasee optime, in afara tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#55
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Daca masina e pe firma, atunci ai de nevoie de o imputernicire din partea firmei catre tine; ideal in romana si minim inca o limba de circulatie internationala. Unii sustin ca e nevoie sa fie si autentificata la notariat, respectiv tradusa de traducator autorizat, eu personal nu am avut probleme.

Pe autoshow.ro/forum e un topic enorm inceput de mine acum citiva ani - poate iti e util daca il citesti cu atentie.

Despre anvelope nu stiu sa iti raspund.

Drum bun!

#56
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View Postdan&dan, on Apr 27 2006, 14:33, said:

offtopic: ar mai fi o mica problema cu jentile de 16" ... in certificat sunt trecute 195/60 r15 91T si 205/60 r15 91H si eu am 205/55 r16 91w  (asa a fost luata: octavia tour sport)...tb sa merg sa trec in certificat aceasta marime ? (se poate lua politia din afara de acest lucru)?

la mine a mers dealerul la RAR iar aia le-au trecut in certificat. Citez din rubrica de observatii din talon: "Alte anv adm 225/40 R18 92W"

:peacefingers:

#57
dan&dan

dan&dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2005

View Postbibicu13, on Apr 28 2006, 02:40, said:

la mine a mers dealerul la RAR iar aia le-au trecut in certificat. Citez din rubrica de observatii din talon: "Alte anv adm 225/40 R18 92W"

:peacefingers:

merci de pont...am sa le fac o vizita celor de la repr skoda

#58
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu se ia nimeni de tine. ii intereseaza sa nu fie tocite.

#59
lu_blu

lu_blu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2006
Am intrat pe ultima suta in pregatirea traseului (vreau sa plec la inceputul lui August)
traseul este asa
Attached File  draft_006.JPG   326.47K   624 downloads

Multi au zis ca-i imposibil, ca-i prea mult, etc...
Asta e si asta ramane, sper sa il fac cat mai bine ca sa nu fie f. obositor.
Pe parcurs am sa completez cu info....
Pana acum:
day 1: Bucuresti - Graz
day 2: Graz - Venetia
day 3: Venetia
day 4: ....

Pt. cazare: VENERE si ETAP
Pt. asigurari asigurare medicala si carte verde
In plus mai trebuie facuta o "procura" in cazul in care masina este pe alt nume... + pasaport valabil 3-6 luni

De completat/verificat/aflat:
1. Motorina e mai ieftina in orase decat pe autostrazi -> in Italia/Elvetia - mai scump (Austria &Ungaria -OK)
2. Taxe de drum
3. Viteza maxima legala - autostrada (Elvetia-120 / Germania-fara / ...)
4. Alte costuri?!
5. Ce e important de stiut?


Va multumesc pt. orice info & more. Va urma...

PS: Daca aveti ceva materiale (planul vostru ... pt. o parte din traseu) ... sunt usor in criza de timp.

Edited by lu_blu, 17 July 2006 - 19:36.


#60
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004

View Postlu_blu, on Jul 17 2006, 20:29, said:

Am intrat pe ultima suta in pregatirea traseului (vreau sa plec la inceputul lui August)
traseul este asa
Attachment attachment

Multi au zis ca-i imposibil, ca-i prea mult, etc...
Asta e si asta ramane, sper sa il fac cat mai bine ca sa nu fie f. obositor.
Pe parcurs am sa completez cu info....
Pana acum:
day 1: Bucuresti - Graz
day 2: Graz - Venetia
day 3: Venetia
day 4: ....

Pt. cazare: VENERE si ETAP
Pt. asigurari asigurare medicala si carte verde
In plus mai trebuie facuta o "procura" in cazul in care masina este pe alt nume... + pasaport valabil 3-6 luni

De completat/verificat/aflat:
1. Motorina e mai ieftina in orase decat pe autostrazi -> in Italia/Elvetia - mai scump (Austria &Ungaria -OK)
2. Taxe de drum
3. Viteza maxima legala - autostrada (Elvetia-120 / Germania-fara / ...)
4. Alte costuri?!
5. Ce e important de stiut?
Va multumesc pt. orice info & more. Va urma...

PS: Daca aveti ceva materiale (planul vostru ... pt. o parte din traseu) ... sunt usor in criza de timp.


Acum vreo 2 saptamani m-am intors dintr-o excursie din Austria.Am fost cu masina (un Citroen) pe traseul Constanta - Nadlac - Viena (pauza de 6 zile)- Salzburg - Zell am See - Kaprun (pauza 5 zile).Pentru alte detalii ma poti contacta sau intrab concret.

#61
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cum vrei tu sa faci bucuresti - graz intr-o zi? cati soferi sunteti? ai idee ca faci 7-8 ore NUMAI pana in arad? (asta daca ai masina buna)

#62
lu_blu

lu_blu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2006

View PostDeathRipple, on Jul 18 2006, 08:23, said:

cum vrei tu sa faci bucuresti - graz intr-o zi? cati soferi sunteti? ai idee ca faci 7-8 ore NUMAI pana in arad? (asta daca ai masina buna)

OK ... O sa impart vineri seara plecare din Bucuresti - oprire Sibiu, Cluj si a doua zi pana al Graz.

Am mai deschis o discutie si aici

#63
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pai si acolo ti-au zis cam acelasi lucru: e lung drumu'. alergi prea mult. ca recomandari, ti-as sugera sa faci prima oprire la arad. merig mai mult si mai incet, dar a doua zi dimineata poti s-o tai din loc odihnit si poti merge cat vrei. daca pleci la 8, la 2-3-4 esti in viena, depinde de toanele ungurilor la vama. de asemenea, sfatul meu e sa te deplasezi pe cat posibil pe strazi normale, foloseste autostrada numai cand vrei sa gonesti si ai drum lung de facut. altfel, pierzi mai tot...exemplu de ocolire a autostrazii viena-linz (desi nu e inclusa la tine in traseu, alt exemplu nu am acum :) ): http://www.wachau.at...lt.asp?tt=atlas

#64
lu_blu

lu_blu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2006
ok merci mult o sa fac modificare si o sa includ varianta asta pe drumul de intoarcere Munchen Salzburg Viena si cred ca renunt la Innsbruck.

#65
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
salutare

si eu plec la inceputul lui august intr-un concediu prin EU.
mures-viena- salzburg-munchen- elvetia-paris- lyon- monte carlo- milano-venezia-balaton- mures.
in total 24 zile- din care 4 de paris, 7 de elvetia, 4 de coasta de azur, si restul cite una pe traseu.in total cam 5500 km-maxim.merg cu un citroen pe motorina.cazare in principal la camping, sau la hotelurile F1.
sintem 3 si cheltuielile ar fi cam 130 euro-motorina, 10 /noapte- cazare + taxe de drum+ parcari - undeva la 300-400 /pers.
totul depinde si de pretul motorinei ,si de consum.eu am calculat max 6%, la un pret de 1,2 euro/l, dar sper sa ma scot undeva pe la 4,5 %.
daca cineva a fost si poate sa ma ajute cu orice informatie ii multumesc.

#66
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
acelasi sfat: e pacat sa mergi prin austria pe autostrazi si sa pierzi romantikstrasse. sunt si cateva obiective turistice frumoase, mie retinandu-mi atentia ruinele cetatii aggstein. daca urcati pana acolo, nu va zgarciti la a da un euro pentru ghidul audio. face toti banii. despre cazare la cort nu-ti pot spune nimic din pacate, noi am stat la pensiuni.

#67
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Pentru cei care se cazeaza in Paris, sau in zonele f. aglomerate la F1 va recomand in principal 2 aspecte de baza.

- rezervarea camerei printr-un card pe siteul lor
- evitati sa intrati in paris in jurul orei 17-18. este f. aglomerat. se circula destul de repede si bara la bara ;) trebuie sa fii foarte atent, daca ai ratat iesirea de pe centura trebuie sa parcurgi inca cativa kilometri ;) aaa, si inca ceva, Parius are vreo 4-6 bretele, asa ca.....atentie marita, pe harta pare usor dar acolo este posibil sa te ia "valul" de masini. un lucru bine de stiut este ca francezii-s calmi, te lasa sa te inscrii pe o alta banda de mers  si nu sunt disperatii ca romanii nostri sa claxoneze din orice etc.
- de curand in UE s-a scumpit gazu ;) atat la motorina si cat si la benzina, atat pe autostrada cat si in orase datorita stiti voi cui.
- daca o iei spre franta prin italia, toate austrazile pana la intrarea in franta te vor costa ceva...hai sa zic 50-60 E. din care grosul il vei plati cand vei trece-n franta, prin munti. am mai spus si intr-un alt topic, ii vreo 42 Euro. more or less.
- doar in austria si ungaria tb platita o taxa de drum.
- germania viteza este nelimitata, daca ai noroc te va depasi si un ferrari ;)
- franta maxim 130km/h (in sud au f. multe radare in pct fix, si mai putine mobile, care fac poza si ti-o trimit acasa, gen cum e la noi pe DN1 sau pe autostrada soarelui)

#68
vchirca

vchirca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.07.2006
Vreau sa merg cu masina in Malta; am studiat problema, trebuie sa ajung in Italia apoi cu ferryboat-ul pana in Malta. A mai fost cineva ? Ceva sfaturi ?

#69
clau62

clau62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2006

View Postvchirca, on Jul 21 2006, 12:23, said:

Vreau sa merg cu masina in Malta; am studiat problema, trebuie sa ajung in Italia apoi cu ferryboat-ul pana in Malta. A mai fost cineva ? Ceva sfaturi ?
multe salutari,
Sunt chiar proaspat aici pe forum, dar poate te pot ajuta putin. Acum ceva timp am avut ocazia sa stau 3 luni in Malta in interes de servici. Pot sa-ti spun ca:
1-Circula pe invers decat la noi, nu e mare belea dar iti ia putin sa te obisnuiesti
2-E infiorator de aglomerata circulatia, aproape orice familie are cel putin 2 masini iar "trupele" speciale care monitorizeaza circulatia (aveau unii in uniforme maro angajati cu panda) vaneaza mai ales masinile inchiriate de turisti si nu mai zic de cele cu numar strain(amenda era de 10LM pt. parcare in loc interzis unde pe marginea drumului vezi o linie galbena continua si 45LM daca-ti ridica masina cand pe margine pe langa semn mai vezi si linia dubla galbena)
3-Informatiile sper sa te ajute, eu am avut masina de la firma si 2 1/2 luni am "batut" Malta ca un taximetrist (2500 km) mai ales ca platea altcineva benzina.
4-Intre localitati cam lipseau tablitele indicatoare, iti ia ceva timp sa te obisnuiesti chiar cu harta, poate cu navigatie mai usor, drumurile secundare in aceeasi stare ca ale noastre, gropi la greu, poate acum de cand cu EU mai bine.
5-Lume nervoasa la semafor, toti vor sa-si arate "muschii", atentie ca uita des sa semnalizeze schimbarea de directie.
6-Malta e frumoasa, e ceva deosebit, chiar eu plec cu familia peste 4 zile pt. o saptamana dar daca esti motorizat, in 2-3 zile ai vazut totul, sa nu uitam ca are doar vreo 27 km lungime.
6-Filozofia localnicilor este usor relaxata(cel putin asa era), cand vorbesc de alta localitate povestesc ca si cum ar fi la mare distanta si nu la cativa km, ce mai... o lume mica.
7-Locuri de distractie pe toate gusturile, 24 dni 24, preturile cam mari, lira lor foarte tare (cred ca 1LM=2.4euroi), plaje cu nisip mai putine, mai mult stancoase dar vara e frumos, in fiecare saptamana cate o "feshta" in cate o localitate iar focurile de artificii sunt specialitatea casei, cluburile tari in Paceville si StJulian - all night long.
Iti doresc o vacanta placuta si de neuitat
clau62

#70
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
As dori sa fac o excursie in Spania cu masina. Sa ajung la Barcelona cu avionul si apoi sa inchiriez o masina si sa merg la Valencia, apoi Madrid.
Am inteles ca autostrazile te usuca de bani in Spania. E adevarat? (de ex: Barcelona-Valencia: 30 euro  :death: )
A facut cineva turul asta cu masina? Ce alte orase mai merita vizitate pe drum in afara de cele trei?

Multumesc anticipat

#71
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006
crede-ma ca nu merita sa mergi in spania cu avionul daca ai masina !
e super tara si ai ce vedea.merita vazut madrid,salamnca avilla,toledo,pamplona,barcelona,valencia.
cei 30 eu sunt o aberatie atat am platit cred ca atunci cand am facut turul spaniei.
toata spania e frumoasa,au un litoral superb,au munti fantastici,orase vechi,castele etc
cred ca e cea mai frumoasa tara din europa!

#72
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Vreau sa merg cu avionul pentru a face cat mai putin din Romania. Daca as merge cu masina, as pierde 3 zile la dus si 3 la intors, zile pe care mai bine le petrec in Spania decat pe drum. Plus ca as ajunge rupt de oboseala in Spania. Eu m-am gandit sa stau cate 3 zile in fiecare oras si sa ma mai opresc pe drum in alte locatii mai interesante.
Pe ruta asta, ce as putea sa mai vizitez? Orasele care mi le-ai spus sunt cam departe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate