Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Trasee optime, in afara tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#37
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005

View Postpenca, on Mar 6 2006, 17:30, said:

Asa este. Sunt prejudecati referitoare la sirbi. Eu am batut-o in lung si in lat, de la nord la sud, chiar in razboi, cind trageau americanii cu avioane ce veneau de la romani...

Cu toate acestea, este prea scumpa viza de tranzit.

Iata ce traseu iti sugerez:

Bucuresti - Arad - Szeged - Baja (drumul national 5) - Mohacs (granita H-HR)- Osijek (HR) - Zagreb - Ljubliana
Merci Penca
auzi, dar la topicul de Balcik de ce nu mai scrii ? Mie imi place tare mult acolo linistea marii si a statiunii in general,dar duc dorul plajei de la Mamaia, sa zicem.
Ai dreptate, nu ma gandisem la chestia cu viza, asa ies cu un rezervor in plus, cel putin, si traseul pare interesant. Ai idee daca pot inopta pe traseu sau pot sa fac intr-o zi Bucuresti - Ljubljana? ( conduc si eu, si nevasta ).
Sanatate si voie buna!
Flo

#38
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostFlocinel, on Mar 8 2006, 01:28, said:

Merci Penca
auzi, dar la topicul de Balcik de ce nu mai scrii ? Mie imi place tare mult acolo linistea marii si a statiunii in general,dar duc dorul plajei de la Mamaia, sa zicem.
Ai dreptate, nu ma gandisem la chestia cu viza, asa ies cu un rezervor in plus, cel putin, si traseul pare interesant. Ai idee daca pot inopta pe traseu sau pot sa fac intr-o zi Bucuresti - Ljubljana? ( conduc si eu, si nevasta ).
Sanatate si voie buna!
Flo


Nu poti conduce dintr-o bucata. Te rupe Romania (faci intre 8 si 10 ore din Bucuresti pina in Nadlac (cu toate ca iti sugerezi sa iesi prin Cenad), dupa care mai faci cam 4-5 ore prin Ungaria.

La granita dintre H si HR este un hotel de 2 stele, in Mohacs, care este cam 20, 25 euro camera pe noapte. Nu este cine stie ce, dar au parcare pazita, mic dejun unguresc (adica bun). Daca nu rezisti pina acolo, poti sa te cazezi in Szeged, putin mai scump, la 30 euro camera sau la 12 euro la AnaPanzio, super curat, elegant si parcarea pazita.

AnaPanzio nu ai cum sa nu o gasesti in Szeged. Scrie de ea pe toate gardurile.

#39
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Foarte multumesc !
Si ponturi vero; chiar, de ce sa nu ma opresc la Szeged? Intre timp am facut o rezervare pe net pentru un apartament de 4 persoane in Ljubljana, cam scumput ( 80 de euro ), dar oricum mai bine ca la hotel, unde o camera dubla este peste 100 de euroi.
Pana atunci, mai strang date ; ma bate gandul sa fac si un tur in zona, pe la Trieste, poate chiar Venetia, de ce nu, ca sa nu mai vorbim de orasul acela cu nume rusinos din Croatia vecina...
Toate cele bune!
Flo

#40
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Maestre, daca te duci in SLO si nu ai vazut Postojna, inseamna ca ai tocat banii degeaba. Capitala este o comuna curata si frumos varuita. In rest, daca vrei sa intrebi pe cineva pe strada de vorba, nu ai pe cine

#41
nena

nena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2006

View PostFlocinel, on Mar 6 2006, 15:08, said:

Multumesc;
totusi nu mi s-a parut asa de urat pe la Belgrad cand am fost acum cca 3 ani.
E  sigur mai lipsit de complicatii prin Ungaria, de acord.
Am harta cu Ungaria, o sa calculez si pe programul autorute sa vedem ce si cum.
Dar chiar nimeni nu a fost pe la sarbi spre Croatia, sa zicem?
La revedere, multam frumos
F.

Buna,

Au fost parintii mei pe traseul Bucuresti - Timisoara - Belgrad- Zagreb - coasta Dalmatiei, anul trecut. Fara probleme, insa amandoi vorbesc sarbeste (tata e pe jumatate sarb si au lucrat la Portile de Fier). Am inteles de la ei ca autostrada Belgrad-Zagreb e OK, au plecat din Belgrad pe la ora 11.00 si au ajuns undeva pe la ora 15.00.
Insa viza e cam scumpa si iti spun de pe acum ca sarbii nu prea vorbesc engleza.
Si nu uita de Postojna (asa cum bine zicea cineva) merita drumul si banii. E o pestera fabuloasa.
Daca ai timp, poti ajunge destul de usor in Venetia din Slovenia. Din Izola (pe langa Piran) pleaca curse cu catamaranul spre Venetia. Pleci dimineata si te intorci seara.

#42
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Pai ce sa zic?
cred ca am sa fac asa : plec dis de dimineata din Bucale, ma opresc seara la Szeged ( de chitros ), p'orma avanti prin Croatia (stop la Zagreb de o cafea, snack, ceva)pana la Ljubljana. Zilele urmatoare ,cam asa : una sigur prin nord, pe la Bled, alta la Postojna si inca una prin peninsula Istria, la Rijeka, Opatija si P... ( asta nu sunt asa de sigur, ca merg si cu copiii ). Mai ramane de doua zile la Venetia, si ma intorc pe traseul initial, dar vreau sa ajung la Arad seara, cine stie.
Treaba este prin mai, cam o saptamana; fac poze si postez, poate mai intereseaza si alti virtual touristi!
Multumesc mult
F.

#43
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostFlocinel, on Mar 16 2006, 17:37, said:

Pai ce sa zic?
cred ca am sa fac asa : plec dis de dimineata din Bucale, ma opresc seara la Szeged ( de chitros ), p'orma avanti prin Croatia (stop la Zagreb de o cafea, snack, ceva)pana la Ljubljana. Zilele urmatoare ,cam asa : una sigur prin nord, pe la Bled, alta la Postojna si inca una prin peninsula Istria, la Rijeka, Opatija si P... ( asta nu sunt asa de sigur, ca merg si cu copiii ). Mai ramane de doua zile la Venetia, si ma intorc pe traseul initial, dar vreau sa ajung la Arad seara, cine stie.
Treaba este prin mai, cam o saptamana; fac poze si postez, poate mai intereseaza si alti virtual touristi!
Multumesc mult
F.


uit-o pe aia cu Rijeka sau Opatija. Daca vrei sa vezi ceva in Istria, mergi la penis. Orasul este superb, poti sa-ti faci niste fotografii cu tabla de la intrarea in oras si poti sa vezi la scara de 1/3 coloseumul din Roma, de trei ori mai bine intretinut.

http://www.concediu.com/rom/album.php



Ce este foarte misto, este ca am vrut sa scriu Pola, in scrierea originala a orasului, iar sistemul mi-a schimbat automat in penis. Doresc sa-i informez pe administratorii siteului, care sunt mai pudici, ca respectivul termen corespunde atit unui frumos oras din Croatia cit si unei onorabile bancnote din Africa, asa ca...

#44
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
salut,
am foat acum vreo 3 ani la Porec in istria ma vizitat cam tot, este super merita vizitata si pestera ptr ca e ceva formidabil dar si Pola mai ales coloseumul. Referitor la drum noi am fost 3 masini si am plecat din Timisoara, Cenad, Szeged, Baja, Osjiek si zagreb, trebui sa spun ca drumu lam facut din 2 bucati inoptand inainte de intrarea pe autostrada la croatii, deci ptr tine care pleci din Bucale no chance

#45
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Mersi tare mult, acum parca am deschis cutia Pandorei, ies tot soiul de destinatii care mai de care mai frustrante ( daca nu ma duc p'acolo )si eu am doar o saptamana, din care doua zile pe drum! Ori reduc nr. de zile pentru Slovenia , dar oricum n-am cum sa vad si Istria pe indelete; si mai este si Venetia cea tentant de aproape, desi nu stiu daca nu exista feribot din Slo pentru a mai taia din drumul pe uscat... ca sa nu mai zic de Trieste sau Gorizia, destinatii la care nu prea mai am cum sa ajung cu alta ocazie
F.

#46
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
In vara asta merg in Austria si, de acolo, vreau sa cobor si eu vreo 2 zile la Postojna si penis si vreo 3 la Dubrovnik. Il rog pe Penca sa-mi recomande niste cazari pe la Postojna, penis si Dubrovnik. Acelasi lucru il rog si pe Flocinel, cand se intoarce. Orice recomandari si sugestii sunt binevenite. M-ar interesa cazare la apartament (eu, sotia si copilul de 15 ani) si ceva recomandari si preturi pentru mancare.

Edited by ice cube, 22 March 2006 - 21:49.


#47
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postice cube, on Mar 22 2006, 21:46, said:

In vara asta merg in Austria si, de acolo, vreau sa cobor si eu vreo 2 zile la Postojna si penis si vreo 3 la Dubrovnik. Il rog pe Penca sa-mi recomande niste cazari pe la Postojna, penis si Dubrovnik. Acelasi lucru il rog si pe Flocinel, cand se intoarce. Orice recomandari si sugestii sunt binevenite. M-ar interesa cazare la apartament (eu, sotia si copilul de 15 ani) si ceva recomandari si preturi pentru mancare.

La Postojna nu-ti recomand sa te cazezi. Este destul de scump avind in vedere ca posibilitatile de cazare sunt destul de limitate in zona.

Pestera o vezi in 4-5 ore, cu tot cu o cafea. In rest nu mai ai ce face in zona. De la Postojna pina la Pola mai faci cam 3-4 ore, asta daca te mai opresti sa faci si niste poze.

In Pola iti recomand sa iti faci cazare din timp (daca vrei, scrie-mi pe privat). La Dubrovnik te va costa ceva cazarea...

#48
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Buna,
ajung peste doua luni in Budapesta si, pt. ca am timp, as vrea sa trag o fuga pina la Viena. Ar fi dimineata, de la 6, rapidul Dacia (culmea) ce face 3 ore, iar seara ma pot intoarce tot cu acelasi tren. Intrebari pt. cei ce au fost cu acest tren sau ce cunosc Viena.
1. Cit o fi un bilet cl. II de la Budap. la Viena, pt. ca pe diversele siteuri incercate (www.elvira.hu) nu imi dau pretul, ci doar orarul trenurilor?
2. Ce pot vizita in Viena in 10 ore? Gara Wien Westbf. e aproape de ceva ce merita vazut, de centru?
3. Eu ajung la Budap. la o conferinta cu o invitatie oficiala (am mai multe zile la dispozitie). Pot trece cu ea in Austria? Se mai face control la granita?
4. In fine, in afara trenului, ce alternativa de mers ar mai fi de la Budap. la Viena, in afara trenului (linkuri, ceva)?
mii de multumiri anticipate.
m75

Edited by mihail75, 26 March 2006 - 19:41.


#49
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003

View Postmihail75, on Mar 26 2006, 20:40, said:

1. Cit o fi un bilet cl. II de la Budap. la Viena, pt. ca pe diversele siteuri incercate (www.elvira.hu) nu imi dau pretul, ci doar orarul trenurilor?
Nu cred ca vei gasi un pret pe vreun site din cauza caracterului international al acestei rute - pretul poate varia in functie de raportul euro / forint in cazul tau, sau din alte cauze care pot sa ne scape noua, "profanilor". Deci va trebui sa te duci in Budapesta la gara. Oricum, nu poate fi mai scump de 30-40 euro (echivalent forinti), dus-întors.

View Postmihail75, on Mar 26 2006, 20:40, said:

2. Ce pot vizita in Viena in 10 ore? Gara Wien Westbf. e aproape de ceva ce merita vazut, de centru?
Destule cat sa obosesti si sa nu iti aduci aminte de nimic  :photo:  Din Westbanhof poti sa mergi pe jos spre centru pe Mariahilfer Strasse, daca te pasioneaza cumparaturile scumpe. Daca vrei la Muzeul Tehnic sau la Schonbrun, te sui in tramvaiul 58 din laterala garii. Daca vrei sa te duci in buricu' buricului, te sui in metrou (U3) - acolo poti sa vezi Muzeul de Stiinte Naturale (un Antipa inmultit cu 100) si Muzeul de Arta, precum si alte obiective precum Cladirea Parlamentului, Primaria, Opera, cele 2 parcuri publice. Daca vrei la cumparaturi (populare), folosesti metroul U6 pana la Philadelphiabrucke (Meidling), apoi iesi si te sui in "trenul" spre Baden (vezi sa iti iei si bilet suplimentar, pentru zona 2.. desi nimeni nu verifica de fapt  :naughty: ) si cobori la Shopping City Sud in Vosendorf. Multe optiuni, nu? Noi am stat in total 2 saptamani in Viena, de 2 ori, si nu am reusit sa vedem tot  :peacefingers:

View Postmihail75, on Mar 26 2006, 20:40, said:

3. Eu ajung la Budap. la o conferinta cu o invitatie oficiala (am mai multe zile la dispozitie). Pot trece cu ea in Austria? Se mai face control la granita?
Se uita in pasaportul tau, cred ca iti verifica si stampila de iesire din Romania. Eu zic sa suni la politia de frontiera pentru detalii, fiindca doar pentru Ungaria s-ar putea sa nu iti stampileze pasaportul!

View Postmihail75, on Mar 26 2006, 20:40, said:

4. In fine, in afara trenului, ce alternativa de mers ar mai fi de la Budap. la Viena, in afara trenului (linkuri, ceva)?
Avion, masina... dar nu merita nimic altceva, in conditiile tale. Plus ca autocarele sunt verificate mult mai atent decat trenurile, iar avionul e prea scump.

A, poate vrei sa vezi si Bratislava, ca tot esti in zona  :notangel:

Edited by DanCld, 26 March 2006 - 20:20.


#50
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
precizez ca am sa merg pina la budap. cu avionul si sigur o sa am viza de iesire din tara/intrare in Ungaria in pasaport.
in legatura cu pretul biletului de tren Budap.-Viena cred ca am sa le scriu celor de pe site, poate imi spun cam cit e. Totul e sa nu ma urc in tren si sa ma trezesc ca nu ma primesc aia in austria.

#51
gabimuresan

gabimuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2006
salut!
In iulie ne-am planificat o excursie de doua saptamani prin Europa. Suntem 3 persoane (adulti), mergem cu masina si avem nevoie de cat mai multe informatii despre:
1. cazare in Budapesta, Viena, Munchen/ Stuttgart la preturi cat mai rezonabile
2. viniete, taxe de autostrada ,alte taxe valabile in aceste tari
3. acte necesare - in special pentru masina (este pe firma)
4. obiective turistice in Budapesta, Viena, Salzburg, Stuttgart

Orice alta informatie, sfat sunt binevenite !

Multumim anticipat!
:worthy:

#52
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006

View Postgabimuresan, on Mar 27 2006, 20:30, said:

salut!
In iulie ne-am planificat o excursie de doua saptamani prin Europa. Suntem 3 persoane (adulti), mergem cu masina si avem nevoie de cat mai multe informatii despre:
1. cazare in Budapesta, Viena, Munchen/ Stuttgart la preturi cat mai rezonabile
2. viniete, taxe de autostrada ,alte taxe valabile in aceste tari
3. acte necesare - in special pentru masina (este pe firma)
4. obiective turistice in Budapesta, Viena, Salzburg, Stuttgart

Orice alta informatie, sfat sunt binevenite !

Multumim anticipat!
:worthy:

vezi si alte topicuri, unde s-a mai discutat despre ce vrei tu, rezervari online, vizitare viena, budapesta, etc

#53
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Are dreptate Gabird... Cauta...
Ref. Budapesta, sambata am avut escala cu avionul acolo si m-am plimbat vreo 4-5 ore pe acolo.
Obiective: - Parlamentul, Basilica Sf. Stefan, Bastionul Pescarilor plus o gramada de chestii in jurul lui (am lapsus acum), funicularul, Chain  Bridge. Ungurii s-au smecherit. Au scumpit funicularul (65oHUF o tura, fatza de 200 acum 5 ani), au bagat taxa de intrare in bastion.
Cazare Budapesta, fie Etap la margine, fie cauta pesiuni pe net. Am stat la o pensiune acum vreo 3-4 ani dar am uitat cum se cheama.
Restul... search...

#54
dan&dan

dan&dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2005
vreau sa plec in vara 10zile spre franta pe ruta iasi-bors-viena-paris-poitiers-bordeaux-montpelier-monaco-venezia-budapesta-....-iasi cu 5 zile stationare in paris

care a mai facut o ruta asemanatoare rog sa posteze preturile aproximative la rovigniete si taxe drum,probleme aparute pe traseu si alte lucruri demne de luat in seama

merci  :notangel:





dak masina este pe firma..mai am nevoie de vreun act aditional pe langa certificat?

offtopic: ar mai fi o mica problema cu jentile de 16" ... in certificat sunt trecute 195/60 r15 91T si 205/60 r15 91H si eu am 205/55 r16 91w  (asa a fost luata: octavia tour sport)...tb sa merg sa trec in certificat aceasta marime ? (se poate lua politia din afara de acest lucru)?










ps: nu am gasit aceste informatii dupa serach-ul dat..dar dak sunt ..se poate sterge topicu

Edited by dan&dan, 27 April 2006 - 13:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate