Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Trasee optime, in afara tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#1
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Salut.

O sa fiu la vara in Grecia. Incerc sa ajung in Croatia si dat fiindac ca nu exista nici un ferry din Grecia in Croatia trebuie sa ajung pe "roti" in Croatia.

Am studiat cateva optiuni si nu stiu ce sa aleg. As avea optiunea prin

1. Thessaloníki -Igoumenita - Pe strada din Albania - Montenegro - Destinatie Dubrovnik

2.  Thessaloníki - prin Skopje

Sunt un pic cam disperat ca nu shtiu care e cea mai sigura / rapida. Poate cineva are o experienta similara.

Multumesc

Edited by me_and_myself, 13 May 2007 - 10:51.


#2
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Asta e dupa ce am gasit cea mai buna optiune. Sper sa fie o alegere buna.

Attached Files



#3
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
din Skopje sau prin Albania tot cu masina vrei sa continui ? daca da , nu cobora jos :)

#4
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Funny. Exact pentru asta am postat sa aud comentariile unui insider.

Edited by mmariusel, 28 June 2005 - 00:53.


#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu as ocoli albania

#6
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Am tot cercetat ieri si e extrem de scump, foarte greu de ajuns. As ca din pacate cred ca o sa sar peste optiunea asta.

Am reusit sa gasesc in schimb un ferry extrem de ieftin din Igoumenits pana in Venetia. Si atunci am sa viziteuz nordul Italiei, ca si compensare pentru croatia.

Aici sunt si raspunsurile de pe alte situri de specialitate:

http://forum.virtual...5tEpfhoPjq3I5lg
http://forum.virtual...JFp3UBxhfuy2Faw

#7
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
In noaptea asta plec (cu masina) spre Paralia. Mi-ai dat o idee super cu ferri-ul din Igoumenitsa spre Venetia. O idee super pentru un sfarsit de vacanta. Ai aflat ceva in plus despre traseul asta ? De la Venetia ma voi intoarce in tara via Viena, Budapesta, etc.

Multumesc anticipat !

#8
avel

avel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.06.2005
Am fost in excursie cu masina,un VW T4 pana in spania,anul trecut.
acum ma intreb de ce nu ma pot intoarce prin maroc ,algeria,libia,egipt,israel,siria,turcia,bularia,romania.
deja am cativa prieteni amatori.planul nostru este sa fim doua masini VW caravelle sau Mercedes vito.cu 5 pers in fiecare.restul spatiului pt dormit si bagaj.
Cam care credeti ca ar fi problemele majore si cheltuielile majore la acest traseu?
Timpul cel mai mult ar fi alocat Egiptului si Israelului.Astept orice sugestie,ajutor sau informatie diversa.
Ati mai auzit sa fi facut cineva traseul asta?

#9
YAMADA

YAMADA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.10.2004
Cel putin , stiu sigur ca prin Libia nu poti trece. Iti trebuie viza si nu o vei primi, chiar si cu invitatie de acolo  este foarte greu.

#10
costy

costy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2005
Sunt din ce in ce mai multi romani dornici sa vada Europa, dar prin mijloace proprii de deplasare dar si de cazare.
Cei care pot oferi ceva informatii cu privire la trasee de urmat, campinguri si locuri de vizitat sunt invitati sa o faca.
M-ar interesa in primul rand cati bani sunt necesari de a arata la iesirea din tara pentru o familie de 3 persoane, pentru o perioada de 2 saptamani, circuitul cuprinzand Ungaria, Austria si Italia.
Este necesar a prezenta la granita vreo rezevare de cazare atata timp cat deplasarea se face cu rulota?

Va multumesc!

#11
avel

avel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.06.2005
pt libia imi trebuie viza de tranzit ca nu stau mai mult de trei zile.am sa ma interesez cat de greu se obtine asta.multumesc

#12
YAMADA

YAMADA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.10.2004
Ptr o familie de 3 persoane ptr o perioada de 2 saptamani sunt necesari la vama 6.000 Euro, dar se pot trece si cu 1.500 Euro (impreuna). Deasemenea mai sunt necesare asigurare medicala pentru perioada respectiva. Nu cred ca este neaparat nevoie de rezervare de cazare.
Alte informatii privind trasee de urmat, taxe de drum (in special Italia si Elvetia), etc sunt si eu interesat.

Edited by YAMADA, 04 July 2005 - 23:24.


#13
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Iti calculeaza nr de km. pe sosea intre diferite localitati :

http://route2.tiscov...s05.asp?lang=en

#14
mihab

mihab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.06.2005
Salutari !

In curand (si ce mult astept momentul), pe 1 august, plec in vacanta cu masina proprie la Kusadasi! Desi am cautat sa adun informatii despre drum (multumiri danis007) am gasit numai o parte din ceea ce ma intereseaza. Ar fi foarte utile si de folos pentru toti, informatiile legate de starea drumurilor, plati, taxe, vama, obstacole, drumuri inchise etc, care , normal, nu se gasesc pe harta sau routeplaner.

Pentru cei interesati , routeplaner:
http://rp.rac.co.uk/routeplaner
www.viamichelin.com
www.maporama.fr

Calatorii placute!! :)

#15
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
Cu rulota-caravana ,e super prin Europa ,in schimb de Italia iti recomand Croatia ,la Porec sunt preturi super bune si conditiile excelente si de acolo poti lua un iaht care merge in ficare zi spre Venetia ,asa am procedat si eu si a iesit mai ieftin.
   Problema e ca in Porec din cauza ca sunt atatea mii de turisti,in special germani si olandezi ,trebuie facuta rezervare ,iti dau unsfat daca vrei mare pt cateva zile alege Croatia e curata si plus ca vezi foarte multe ,e o tara fantastica .
   pt celelalte tari nu prea trebuie rezervare dar depinde si de timp ca am nimerit o data in Austria si nu am gasit loc  dar daca tot ajungi acolo apoi ai de unde alege ca sunt o multime de lacuri printre muntii si cu parcuri pt caravane ,conditii la fel excelente.daca vrei iti dau mai multe detalii ,eu fac vacante de 2 ori pe an pe acceasi ruta ,austria ,croatia ,italia .
  numai bine

#16
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
conteaza sa treci cu bine de Bulgaria si apoi de la Edirne poti opta spre Canakale cu feribotul si incetisor spre sud ,poti trage o fuga ca tot esti in drum ,la Troia ,mai la sud spre Izmir  ,faci o baie buna si te relaxezi si tot asa pana in Kusadasi.daca optezi pt celalalt drum o sa ti se para o vesnicie si parca orele de condus nu se mai termina.eu zic ca e mai fain pe langa mare si plus ca sunt multe de vazut ,temple si teatre din antichitate (Ephesus,e fantastic si tot in drum e)
   drumurile fii linistit ca sunt mai bune decat in romania si bulgaria ,plus ca in ultima vreme i-am vazut construind si reparand .
   am gasit deunazi pe google un site despre drumurile in turcia si toate informatiile ,sincer incerc sa-l regasesc si nu mai stiu unde e ,parca a disparut si nici nu l-am salvat,daca dau de el il scriu aici.
   pa pa

#17
mihab

mihab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.06.2005
Multumesc

Chiar asa am planuit drumul, dus prin Canakkale (seara la hotel aici)  dar la intors prin Istanbul cu doua seri cazare la Instambul- pentru vizite.

Salutari

#18
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
supr gandit ,si vacanta placuta plus cumparaturi ,vizite placute in Istanbul ,e unic orasul .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate