Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Nu mai pot plati creditul de nev pers :-(

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
Am un credit de nev pers fara ipoteca, garantat cu o asigurare de viata si somaj.
Nu mai am venituri constante, nu sunt nici somer pt ca am incheiat contractul de munca prin acordul partilor. deci asigurarea de somaj nu are efect.

Sper sa gasesc o varianta de finantare cat mai curand pt a continua plata ratelor, insa pana una-alta nu stiu cum voi plati urmatoarele rate.

Undeva in contractul de credit scrie ca imprumutatul garanteaza cu "patrimoniul actiual si viitor". Si atat.

Cam ce inseamna asta. Stiu ca bancile cesioneaza dupa 3 luini un credit neperform,ant unei companii de recuperare, insa nu stiou ce inseamna asta..sper sa nici nu aflu in real-time, dar asa (worst-case) mi-ar fi tare util sa stiu care sunt posibilele consecinte.
(exclud aici declarare in crb care nu ma afecteaza f tare avand in vedere ca in principiu nu vreau sa mai aud de credite).

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ajunge cazul tau la firma de recuperare, prima miscare te notifica in scris si te suna, vor insista sa planificati rambursarea cumva si te vor pune sa semnezi un nou scadentar. Atentie la ce semnezi ! Nu trebuie sa le dai ceva suplimentar in garantie, oricat te-ar ameninta. Incearca totdeauna cand vorbesti cu ei sa mai fie cineva de fata din prietenii tai.

#3
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
din cate stiu, bancile nu lucreaza cu recuperatori, pot trece direct la executarea silita, deci prima scrisoare ce-o vei primi va fi de la un executor. asta, bineinteles daca ai bunuri pe numele tau, adica casa, masina. cel mai bine ar fi sa treci pe la banca, sa le explici situatia, foarte posibil sa gasiti o solutie.

#4
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
Stai putin, cum adica "daca am bunuri pe numele meu".
pai am, dar nu-s ipotecate, recte n-au nici o legatura cu creditul meu..
Eu asa inteleg..ei inteleg altfel?

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003

 crane, on 11th March 2010, 17:23, said:

Stai putin, cum adica "daca am bunuri pe numele meu".
pai am, dar nu-s ipotecate, recte n-au nici o legatura cu creditul meu..
Eu asa inteleg..ei inteleg altfel?
Da. Iti vor executa silit bunurile pentru recuperarea sumei datorate.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
toata lumea intelege altfel, numai tu intelegi cum vrei.
au legatura cu tine ca si debitor.

nu trebuie sa fie ipotecate.
banca te va da in judecata in civil pentru recuperarea prejudiciului si voi fi executate bunurile ce-ti apartin legal, se poate pune poprire pe salariu atunci cand te vei angaja, sau da, poate cesiona creanta unui recuperator care va face acelasi lucru.

#7
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu stiu de la ce banca are omul creditul, daca toate bancile procedeaza la fel, dar bancile "mai mari", nu au nevoie de proces civil, de recuperatori, ce poate dura ani, conform contractului semnat, pot trece direct si rapid la executarea silita.
adica, mai babeste: banca isi contacteaza executorul, ii preda dosarul, executorul iti poate cere sa evacuezi apartamentul in cel mai scurt timp, pt ca va fi scos la licitatie. bineinteles,  el s-a informat la finante, sa vada cam ce bunuri ai pe numele tau. daca executorul e binecrescut, iti poate trimite o scrisorica, prin care sa te avertizeze cum sta treaba, te invita sa platesti restantele... dar e posibil sa te trezesti cu executorul la usa, fara scrisori de avertizare, fara proces civil etc.  Atentie!!! daca in perioada asta, vinzi casa, iar e de rau! chiar de nu e ipotecata, e clar c-ai vandut-o sa scapi de executarea silita, deci e si mai rau. repet, mergi la banca,  poate obtii o reesalonare, o amanare...

#8
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
Dar in situatia in care nu ai nimic pe numele tau ce poate sa iti ia . Sau te baga la Inchisoarea Datornicilor .

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 tuareg, on 12th March 2010, 08:39, said:

Dar in situatia in care nu ai nimic pe numele tau ce poate sa iti ia . Sau te baga la Inchisoarea Datornicilor .
daca lucrezi...iti poate pune poprire pe salariu....

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006

 crane, on 11th March 2010, 16:30, said:

.............Undeva in contractul de credit scrie ca imprumutatul garanteaza cu "patrimoniul actiual si viitor". Si atat.
........
asta inseamna ca ai garantat creditul cu tot ce ai(depozite la banci, imobile, masina, etc)

de curiozitate, cum ai folosit creditul? ai putea eventual sa vinzi bunurile cumparate cu banii respectivi si sa-ti achiti datoria.



 tuareg, on 12th March 2010, 08:39, said:

Dar in situatia in care nu ai nimic pe numele tau ce poate sa iti ia . Sau te baga la Inchisoarea Datornicilor .
nu exista "inchisoarea datornicilor" in romania.

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005
E greu sa te execute o banca chiar si cand ai ipoteca pe casa, voi spuneti ca se face asa usor pentru un credit fara garantii? Va inselati amarnic, trebuie o decizie judecatoreasca, care vine rar in favoarea bancilor sau a recuperatorilor...

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu scire nicaieri in topicul asta usor sau greu.
scrie posibil sau imposibil.

daca tu ii poti garanta omului ca e imposibil (nu greu) sa pateasca ceva ,te rog sa-i dai in scris sub forma autentica...:)

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005
Hmmm, nu pot sa spun asta...

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
stiu :)

#15
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
am mai zis, nu e nevoie de sentinta judecatoreasca, ca la telefoane mobile, de ex. banca te poate executa direct. acum,depinde de banca, cat de inteligent si-au intocmit contractele. stiu cazuri concrete, si-si. BRD, de ex, a cedat creantele unei firme de recuperare, care-l stresa regulat pe bietul girant, ca-i ia casa, masina, soacra si nevasta... :) BCR, a apelat direct la executor, pt ca omul a uitat sa-si plateasca ultima rata, sa-si lichideze contul, sau ceva de genul. si era vorba de 2-3 milioane vechi, daca-l anuntau, nu era o problema sa achite. asa, a primit scrisorica de la executor, si acasa, si la job, si a mai avut de achitat o gramada de cheltuieli in plus, mult mai mari decat datoria la banca.

#16
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
@all: o chestie funny. De fapt, care dracu' mai e diferenta intre un "credit de nevoi personale fara ipoteca" si unul "cu ipoteca", atata vreme cat si in cazul primului banca te pune sa semnezi un contract in care zice ca vei garanta cu "patrimoniul actual si viitor" si te ameninta cu luarea casei? Doar o diferenta de titlu?!

#17
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 kevinro, on 27th March 2010, 09:13, said:

@all: o chestie funny. De fapt, care dracu' mai e diferenta intre un "credit de nevoi personale fara ipoteca" si unul "cu ipoteca", atata vreme cat si in cazul primului banca te pune sa semnezi un contract in care zice ca vei garanta cu "patrimoniul actual si viitor" si te ameninta cu luarea casei? Doar o diferenta de titlu?!
sunt mai multe diferente.
de exemplu, poti sa ai mai multe credite pe care nu le platesti si daca ai un singur apartament suma rezultata din executare se va imparti le creditori.
dar daca unul dintre credite este cu ipoteca pe unicul apartament, respectivul creditor se indestuleaza primul si apoi ceilalti.

si mai e diferenta la dobanda, ala cu ipoteca are dobanda mai mica tocmai pentru ca banca sta mai linistita.

#18
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Si mai e o diferenta: ce e ipotecat, e al bancii pana scapi de credit. Fara ipoteca, poti vinde singur. Bine, daca vinzi ca sa nu aiba ce sa execute banca, ai sanse sa te trezesti cu actele de V-C anulate in instanta si de executie nu scapi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate