Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#271
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Cum iti e mai comod. Eu unul am plecat cu euro si am schimbat in kuna, insa poti plati si cu cardul la comercianti (fara comision). Sunt unii pe forum aici care zic ca au iesit mai bine cu cardul in lei scotand kuna direct de la bancomat, insa eu nu cred ca au calculat bine, pt ca nu ai cum sa iesi mai bine la cursul bancii + comision retragere. In fine, fiecare cum prefera.

#272
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,647
  • Înscris: 12.12.2006
Eu as lua drumul pe care tocmai l-ai afisat, e drum principal, mai putin virajat, mai probabil sa fie dezapezit, dar faci cum crezi.

Poti schimba euro la case de schimb sau la banci acolo sau poti scoate kuna de la bancomat, cum crezi.

#273
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
La cateva adrese am gasit asa: 1. Gratuit! Este posibilă parcarea privată gratuit la proprietate (nu este necesară rezervare).
                                                   2. Gratuit! Este posibilă parcarea publică gratuit la o locaţie în apropiere (nu este necesară rezervare).
Ce trebuie sa inteleg?

Edited by corondo, 26 August 2016 - 20:54.


#274
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Pai diferenta este ca prima e parcare privata, a doua publica. La prima ai sanse mari sa gasesti loc de parcare (proprietarul iti poate zice exact cum sta treaba). In al doilea caz cred ca tine de cat de aglomerat va fi orasul in acea perioada (pt ca parcare e publica). Oricum e bine sa suni/trimiti mail sa te interesezi la proprietar.

#275
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Ce puteti sa-mi spuneti despre asigurarea medicala?

#276
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
E bine sa ai una. Acum se pot face direct online, eu am mai facut la Alliantz.

#277
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

 corondo, on 30 august 2016 - 17:29, said:

Ce puteti sa-mi spuneti despre asigurarea medicala?
N-am avut niciodata nevoie de ea, dar e bine sa fie acolo. S-o faci la o valoare de cel putin 50.000 de euro (costa cam 20-30 lei de persoana).
Fraza "este posibila parcarea" este buna doar daca proprietarul face un efort sa-ti asigure într-adevar acel loc de parcare. De regula, locul de parcare este aleatoriu si trebuie sa te descurci singur (in sensul ca poti gasi sau nu un loc de parcare). Nu pot întelege de ce ai ales cazarea taman în orasul vechi, gusturile nu se discuta si nici posibilitatile financiare ale fiecaruia, poate vrei sa traiesti din plin atmosfera orasului medieval, poate dispui de foarte multi bani, este treaba ta. Pe mine ma sperie faptul ca va fi zapada peste tot. Sper sa ajungi cu bine si sa te distrezi din plin, petrecând un an nou mai deosebit decât noi, cei de aici, din romanica.

#278
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Nu am spus ca dispun de bani. Am gasit un apartament in orasul vechi la un pret ok (230 euro/4 nopti, 2 adulti si 2 copii). Nu exista parcare acolo, deci va trebui sa platesc in zona, sper si eu sa nu fie aglomeratie ca vara si astfel sa pot parca masina la un pret decent.
Pentru cazare nu am platit nimic inca, am facut doar rezervare pe booking, si o pot anula gratuit pana pe 14 decembrie.
Cat despre asigurare, cu siguranta voi face pentru toti membrii familiei, daca tot zici ca e 20-30 lei/persoana.
De ce te sperie faptul ca va fi zapada peste tot?

Edited by corondo, 31 August 2016 - 21:40.


#279
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
florin, felicitari pt blog! eu acum am aflat despre el.... si am inceput cu...inceputul: adica ''despre mine''. iar ce scrii  acolo, alaturi de ,,poate dispui de foarte multi bani''  scris putin mai sus, nu stiu ... imi suna ...ciudat?! .  scuze daca am suparat cu ceva!  insa  ceea ce-ai scris mi s-a parut ca seamana exact cu ceea ce spun altii pe care tu ii indemni sa calatoreasca in si afara RO.

#280
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc! Posted Image
Nu dispun de foarte multi bani, salariile din provincie sunt mult mai mici decât cele din Bucuresti si orasele mari, de aceea înainte de a pleca într-o calatorie îmi fac niste calcule draconice pentru a ma încadra într-un anumit buget. Acolo unde unii dau 1800-2000 de euro (cel putin) pentru 10 zile în Croatia, eu dau 1000 (la asta m-am referit când am scris la "Despre mine").
Pe Corondo o sa-l coste 300 de euro cazarea si parcarea pentru 4 zile. Eu am stat cu acesti bani (230 euro - 3 adulti) 5 zile la Rovinj. Când am spus "poate dispui de foarte multi bani'', nu am spus-o din invidie, asa cum probabil ai crezut, m-am referit la faptul ca putini turisti îsi permit sa se cazeze chiar în inima orasului vechi, stiind ca preturile sunt foarte mari în inima orasului Dubrovnik. Eu as fi luat cazare undeva în afara orasului.
Corondo, când am spus ca ma sperie zapada, m-am referit la siguranta familiei tale. Una este sa mergi vara, în conditii de siguranta deplina, alta este sa mergi iarna (ninsori abundente, zapada viscolita, polei) pe drumurile din Serbia, Muntenegru, Bosnia, Croatia sau pe unde ti-ai stabilit traseul. Gândul mi-a fost la dificultatea parcurgerii drumurilor acoperite cu zapada, nu la altceva. Dar poate drumarii lor or fi mai eficienti decât drumarii nostri.

Edited by florinbad, 01 September 2016 - 08:50.


#281
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu te amagi ca in Bucuresti sunt salarii mari. Exista o mana de corporatisti care castiga mai bine, restul....Pe de alta parte, traiul in Bucuresti este mult mai scump decat in provincie.

#282
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 shadow_x3x, on 24 august 2016 - 13:05, said:

Cum iti e mai comod. Eu unul am plecat cu euro si am schimbat in kuna, insa poti plati si cu cardul la comercianti (fara comision). Sunt unii pe forum aici care zic ca au iesit mai bine cu cardul in lei scotand kuna direct de la bancomat, insa eu nu cred ca au calculat bine, pt ca nu ai cum sa iesi mai bine la cursul bancii + comision retragere. In fine, fiecare cum prefera.

Mai omule, nu te lasi! In statiune schimbi cu 7,3 kuna un euro, iar cursul lor oficial e pe la 7,57. La 1000 euro scosi, iaca vreo 250 kuna, basca cat ai pierdut la curs cumparand euro in tara. Asa am facut si eu ani de zile.
Cu cardul am platit cei 2%, deci la 1000 scosi, am avut comision 20 euro. Cursul bancii a fost unul f bun, nu regasesc nici o teapa pe desfasurator (nu m-am uitat niciodata, acum m-ai ambitionat tu). Compara si tu.

 edi10000, on 01 septembrie 2016 - 14:08, said:

Nu te amagi ca in Bucuresti sunt salarii mari. Exista o mana de corporatisti care castiga mai bine, restul....Pe de alta parte, traiul in Bucuresti este mult mai scump decat in provincie.

Asta cu traiul mult mai scump in Buc e valabil doar daca ai multi bani si ai mult mai multe ocazii sa cheltui banii (iesiri mai dese munte-mare etc). In rest, piata alimentara mult mai ieftina, transport asijderea, incalzire subventionata etc.
Revenind, la fel ca si Florin, m-as gandi de 2 ori daca sa plec la drum in toiul iernii pe ruta respectiva (si io-s din aia cu 5000 km pe luna pe drum, in ultimii vreo 15 ani).

 corondo, on 30 august 2016 - 17:29, said:

Ce puteti sa-mi spuneti despre asigurarea medicala?

Obligatoriu.

#283
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Bai eu nu ma las, fiindca am dreptate, dar tu insisti cu prostiile tale. Tine cont ca eu nu am zis ca schimb euro la banca ci la case de schimb. Nu am timp acum de calcule, ca ti-as fi facut in excel sa vezi negru pe alb. Dar macar uite un extras de pe site-ul BRD de aici: https://www.brd.ro/i...zi-de-referinta

"* Nota schimb valutar aferent tranzactiilor efectuate cu cardul:
In functie de valuta contului la care este atasat cardul dvs. BRD, cursul de schimb afisat de banca se utilizeaza dupa cum urmeaza:
I. In cazul tranzactiilor efectuate in strainatate cu carduri in Lei, exista 2 etape:
- schimb valutar intre valuta tranzactiei si moneda de referinta 1.1, efectuat de organizatie (MasterCard / VISA) la cursul propriu 1.2;
- schimb valutar intre moneda de referinta si valuta contului, efectuat la cursul de vanzare BRD.

II. In cazul tranzactiilor efectuate in Romania cu carduri atasate unui cont in EUR sau USD, se va aplica cursul de cumparare BRD.
1.1 Moneda de referinta este EUR pentru cardurile MasterCard, respectiv USD pentru cardurile VISA.
1.2 Pentru cardurile in EUR / USD se aplica doar aceasta etapa atunci cand valuta tranzactiei difera de moneda de referinta."

Si la un calcul grosso modo ai asa:

1. cursul Mastercard RON-EUR din ziua de azi este: 4.456734 vezi aici: https://www.masterca...conversion.html
La o casa de schimb valutar din RO gasesti sa cumperi euro cu 4.45-4.455 maxim.
2. Apoi se ia cursul EUR- valuta finala (kuna, coroana, etc) de la BRD care iarasi e mai prost decat la o casa de schimb din strainatate.
3. La retragerea din bancomat folosind un card in lei se mai aplica si comision. La BRD este 1,50% + 10 Lei. Deja la 1000 euro ai 15 euro + 10 lei comision.

Daca vei compara cursul de schimb al bancilor e posibil sa fie tot pe acolo, insa daca ai timp si cauti o casa de schimb serioasa (nu prima care iti sare in ochi si te mai arde si cu un comision ascuns) iesi mai bine asa.

Te las sa faci calcule sa vad cum ai iesi mai ieftin. Spor.

#284
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ok, ramane cum zici tu: eu vorbesc prostii, iar tu esti client brd...

#285
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Atat timp cat nu ai argumente solide da. Am dat exemplul BRD pt ca mi-a fost mai usor sa gasesc informatia. Oricum toate bancile practica fel de fel de comisioane pt ca nu-i asa: "trebuie sa manance si gura lor o paine". In fine, deja suntem offtopic de mult. Fiecare face cum crede. Eu doar am vrut sa vin cu argumente. Unii sunt mai comozi, altii nu se uita la bani si comisioane, sunt fel de fel si pareri. Libertatea de a alege e a fiecaruia.

#286
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014

 denky, on 06 septembrie 2016 - 07:22, said:

Revenind, m-as gandi de 2 ori daca sa plec la drum in toiul iernii pe ruta respectiva (si io-s din aia cu 5000 km pe luna pe drum, in ultimii vreo 15 ani).
La ce te referi cand spui ruta respectiva? La traseul ales de mine? Sau drumul in sine pana acolo, oricare ar fi el?

#287
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 corondo, on 06 septembrie 2016 - 11:41, said:


La ce te referi cand spui ruta respectiva? La traseul ales de mine? Sau drumul in sine pana acolo, oricare ar fi el?

Io-s din tm, merg pe budapesta totdeauna, tu n-ai alta ruta, dar oricum cred ca e un drum greu si vara, daramite iarna. Si nu cred ca merita un revelion acolo, s-ar putea sa ma insel. Mai gandeste-te. Bafta!

 shadow_x3x, on 06 septembrie 2016 - 09:21, said:

Atat timp cat nu ai argumente solide da. Am dat exemplul BRD pt ca mi-a fost mai usor sa gasesc informatia. Oricum toate bancile practica fel de fel de comisioane pt ca nu-i asa: "trebuie sa manance si gura lor o paine". In fine, deja suntem offtopic de mult. Fiecare face cum crede. Eu doar am vrut sa vin cu argumente. Unii sunt mai comozi, altii nu se uita la bani si comisioane, sunt fel de fel si pareri. Libertatea de a alege e a fiecaruia.
Ai dreptate, in plus nu imi place conflictul si nu ma uit la firfirei cand e mai comod altfel. Nu vreau sa para ca ne certam, incercam doar amandoi sa ajutam cu experienta noastra. Am spre zece concedii in Croatia, mi-am format o parere si vreau sa ajut. Nu vreau sa demonstrez nimic, sunt cam batran pentru asta. Nu mai cred in argumente solide, totul e relativ pe lumea asta.


#288
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014

 denky, on 06 septembrie 2016 - 21:22, said:

Io-s din tm, merg pe budapesta totdeauna, tu n-ai alta ruta, dar oricum cred ca e un drum greu si vara, daramite iarna. Si nu cred ca merita un revelion acolo, s-ar putea sa ma insel. Mai gandeste-te. Bafta!
M-ai speriat de nu stiu ce sa mai fac. Ai si tu dreptate: iernile nu sunt la fel si pot nimeri o iarna cu zapada si astfel lucrurile se complica urat.
Iar traseul meu trece prin cateva tzari si e foarte posibil sa stau mult si in vama.
Chiar nu stiu ce sa fac, m-am incantat prea mult cu ideea de revelion la Dubrovnik.
Se poate configura un traseu bun, in conditii de iarna decenta?
Cel din poza ar fi bun? E un traseu prin munti, cu altitudine si alte alea? A fost cineva pe traseul asta?

Attached Files


Edited by corondo, 06 September 2016 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate