Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#307
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Ei , n am zis ca e frig cum e la noi dar nu se compara cu clima din Atena sau Napoli  sau  Sicilia ... nu am fost iarna la Dubrovnik dar eu asa cred , sunt prea mici temperaturile noaptea ...ma uit pe harta si vad cum e pozitionat Dubrovnik fata de Nordul Africii , de exemplu Posted Image ...Dubrovnik are o clima asemanatoare cu cea a Coastei de Azur , probabil, dar in niciun caz cu cea a Atenei , a  Andaluziei de sud sau a Siciliei ... vreme f placuta iarna gasim si n Cipru , Creta , Malta ...nu s meteorolog dar din informatiile culese de mine cam asa reiese Posted Image

Credeti -ma , cateva grade in plus fac foarte mult diferenta iarna , am experimentat asta  ...am simtit diferenta intre Napoli si Roma , datorita faptului ca nu scad mult temperaturile noaptea in Napoli era mult mai placut , pe la 11 seara aveam tot 11-12 grade , iar ziua 17 ...

Edit : am verificat acum si istoricul accuweather  , am comparat temperaturile din ianuarie in zonele in care eu am fost iarna si Dubrovnik , se vede clar diferenta ! ...de obicei asa fac cand imi aleg o destinatie pentru sarbatorile de iarna .

Edited by aylla, 08 September 2016 - 19:37.


#308
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Apropo, mai sunt doritori de Dubrovnik de Revelion? Ma gandesc ca mergand intr-un grup mai mare (2-3 masini) altfel infrunti teama de drum, fie el chiar si ok.

#309
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@corondo, sintetizez un pic.
Problema principala la transportul cu masina este drumul pana treci lantul de munti care separa coasta dalmata, cu climat mediteranean, de zona de clima temperata din interiorul contientului. Latitudinea n-are asa mare importanta: La Rijeka e clima mediteraneana, mai dus, la Zlatibor in Serbia, se schiaza. Conteaza si relieful si altitudinea. Pe toata coasta croata vei intalni un climat care nu iti pune probleme de circulatie iarna.

Cu masina ai urmatoarele variante de deplasare:
- pe undeva peste munti, prin Serbia si Muntenegru - varianta scurta dar posibil grea, prin muntii aia sunt statiuni de schi si deci chiar ninge
- pe undeva peste munti prin Serbia, Croatia si Bosnia - pe drumul principal prin Bosnia, cel prin Doboj - Zenica - Sarajevo si prin Mostar, care intra in Croatia la Metkovic (un pic ocolit fata de primul)
- pe autostrada sarbo-croata prin Belgrad - Zagreb - Split - Dubrovnik (si mai ocolit si mai scump)
- pe autostrada prin Ungaria prin  Arad - Budapesta - Zagreb - Split - Dubrovnik (si mai ocolit si cam la fel de scump ca si precedenta, cred)

In oricare din variante iti trebuie o cazare intermediara, din cauza lungimii si a dificultatii drumului.

Daca ai noroc de vreme buna, nu e nicio problema. Daca ai noroc de zapada statuta, e OK, pe variantele 2, 3, 4 se vor curata drumurile, pe varianta 1 nu ma pot pronunta, depinde de drumul ales, tot se vor curata ele pana la urma. Daca prinzi viscol si ninsori putenice, aleluia, te poti bloca si pe A2 (cea din Romania), precum au fost cazuri.

Nimeni dintre noi nu poate sti cum va fi vremea.

Exemplu personal: acum 2 ani am vrut sa mergem inainte de Revelion la Budapesta. De Craciun era soare in Bucuresti asa ca am plecat spe vestul tarii cu o singura pereche de cizme "Made in Italy" cu talpa subtire, captusite cu piele, neimblanite. In vestul tarii soare, mi-era chiar cald cu cizmele astea in oras. Apoi s-a stricat brusc vremea, a bagat o ninsoare puternica si o racire a vremii, de la Arad la Budapesta am facut vreo 5-6 ore in loc de 3 cat se fac in mod normal. Drumul pana la autostrada, atat la noi cat si la unguri avea zapada batatorita pe el si am facut 100 km in vreo 2h. La Budapesta am prins constant maxima de -3 -4 peste zi, am inghetat in sublimele cizme facute ca sa zica italiencele ca poarta cizme in iarna lor la 10 grade. Morala e ca nu stii niciodata ce gasesti pe drum iarna si cum evolueaza vremea.

Edited by mdt, 09 September 2016 - 20:48.


#310
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Daca asigurarea mea arata ca in poza, e ok?

Attached Files


Edited by corondo, 03 November 2016 - 09:31.


#311
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Poza spune asa:
- SRB - Serbia - cartea verde este valabila (NU si pentru regiunea Kosovo)
- BIH - Bosnia-Hertegovina - cartea verde NU este valabila
- MK - Macedonia - cartea verde NU este valabila

Deci vezi pe unde iti faci traseul.

Edited by florinbad, 05 November 2016 - 20:31.


#312
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Sa inteleg ca ce scrie in poza mea este valabil pentru orice tip de asigurare? Sau sunt asigurari care includ si alte tari ca BIH, MK.

Edited by corondo, 07 November 2016 - 07:47.


#313
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Tu ai RCA-ul facut la Euroins, de aceea ai atâtea limitari. Eu am RCA-ul facut la Omniasig. Am limitare doar la RUS (Rusia). Observi diferenta ?
Asa ca ai grija cum iti calculezi traseul, astfel încât sa nu treci prin BIH sau MK.

#314
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014

View Postcorondo, on 03 noiembrie 2016 - 09:30, said:

Daca asigurarea mea arata ca in poza, e ok?
Am intrebat la o firma de asigurari si mi-a spus ca pot folosi o asigurare de genul ala si apoi sa platesc suplimentar o asigurare pt. toate tarile din Europa, contra sumei de 50 lei/luna. Mai exact asigurarea cea mai ieftina pt. masina mea este de 240 lei/6 luni la Euroins, iar o asig. care sa cuprinda si tarile care ma intereseaza este aprox. 375 lei/6 luni. Deci, merita asigurarea cea mai ieftina + 50 lei pentru o luna.

#315
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Inca ceva: de la Zadar as putea merge paralel cu autostrada, cat mai aproape de malul marii, ca sa ne bucuram de peisaje?

Attached Files



#316
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Cat mai aproape de malul marii, inseamna sa o iei prin Sibenik Trogir, Split, Makarska, dar sa te asiguri ca toti pasagerii sunt incantati de serpentine fara numar. Peisajul este incantator, dar nu stiu cat de practic este sa faci drumul si anul nou acolo, cand poti alege multe alte destinatii in care poti ajunge cu avionul. Am facut in octombrie drumul asta, dar sigur nu l-as face iarna doar in scop turistic. Probabil ca nu vei avea probleme pe la croati, ca ajuta clima si nu cred ca va fi zapada, dar poti avea surprize mari in rest. Personal, as fi ales Tenerife iarna asta, ai zbor low cost si sub 15 grade nu prea coboara temperatura, daca tot zici ca nu esti interesat de zapada.

Edited by Karogs, 17 November 2016 - 01:45.


#317
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Nu merita sa iesi de la Zadar de pe autostrada, nu e cine stie ce peisaj pana la Split. Iesi insa la Split.

#318
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
La intoarcere, credeti ca merita o vizita pe la Plitvička Jezera ? Am vazut ca e foarte pitoreasca zona.
https://www.google.r...5820119!6m1!1e1

Edited by corondo, 23 November 2016 - 08:45.


#319
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ar merita din plin, ai multe activitati de abordat in parc. Dar nu e sezonul potrivit. In turneul planificat de mine, inclusesem si eu acest loc. Dar dupa ce am vizitat un doua parcuri naturale si am vazut ca e pustiu, am hotarat sa nu mergem. Nu stiu daca ai citit acest mic jurnal http://forum.softped...ate-muntenegru/

Edited by Karogs, 23 November 2016 - 09:00.


#320
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Daca tot iesi din autostrada pentru Split, nu rata Trogir-ul!


Coasta dalmata, intre Split si Dubrovnik, este unul dintre cele mai frumoase drumuri din lume. Vara. Iarna nu stiu cum e, dar nu are cum sa fie dezamagitor.

Edited by nemuriciu, 24 November 2016 - 16:06.


#321
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pe portiunea Split-Dubrovnik, intrucat majoritatea vegetatiei e formata din conifere - pini, eu cred ca e verde si spectaculos si iarna.

Parcul Plitvice e situat in zona de clima temperata, vegetatia e formata in principal din foioase. Vedeti si voi in functie de vreme, s-ar putea sa fie zapada, Plitvice iarna cred ca e interesant. Lipsa aglomeratiei cred ca e un avantaj, de verificat insa daca parcul e deschis.

Edited by mdt, 24 November 2016 - 20:16.


#322
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
buna! cum e cu plecarea? ati plecat? ajuns?

#323
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
As vrea sa merg in Dubrovnik in luna septtembrie, in prima jumatate, insa nu stiu cum e vremea de regula, acolo. Se mai poate face plaja/baie?

#324
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am prins acum 2 ani la inceput dd August apa cam rece la Banjie linga Dubrovnik

Edited by WestPoint, 06 February 2018 - 10:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate