Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Fair Play Credit

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
54 răspunsuri în acest subiect

#19
cibocip

cibocip

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 08.11.2005
Am primit si eu un plicul de mai sus si intradevar documentatia e destul de subtire si foarte vaga . cred ca e doar primul pas pana la finalizare. curios e ca toata corespondenta se face postal. ma intriga insa aceasta formulare : PRIN PREZENTA DECLARATIE DEBITORUL TRANSFERA IN FAVOAREA OFERTANTULUI DREPTUL DE GAJ ASUPRA UNEI COTE PARTI DIN TOATE VENITURILE SAU REMUNERATIILE SALE............. PLUS O SUMA PAUSALA IN VALOARE DE 20 % DIN ACEASTA. SUMA PAUSALA SERVESTE PENTRU ASIGURAREA COSTURILOR URMARII JUDICIARE A DEBITORULUI IN CAZUL ESCHIVARII SALE DE LA ACHITAREA IMPRUMUTULUI.
Ce se intelege din formularea " PLUS O SUMA PAUSALA IN VALOARE DE 20 %", nu cumva faci credit de 10.000 Euro si primesti 8.000, dar ratele le platesti ptr creditul contractat?

#20
mcuma

mcuma

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 03.10.2007
Ieri am primit si eu documentatia prin posta, doar ca eu inteleg altfel paragraful respectiv "Cota parte asupra careia se extinde cesiunea se limiteaza la suma imprumutului, plus o suma pausala in valoarea de 20% din aceasta ." adik la un credit reprezentand suma=10.000 plus 20 % din 10.000 = 12.000 :D eu asa vad

Totusi mi se pare destul de ciudat felul in care sunt scrise pe verso "Conditiile de participare" adik ceva scris marunt , fara spatii si tot Contractul de credit are o singura pagina.

Fiecare solicitant se declara in mod express de acord cu salvarea, procesarea si transmiterea datelor sale personale (in special nume, adresa, telefon, data nasterii), furnizate ca urmare a solicitarii creditului, precum si cu remiterea lor catre alte societati ce apartin grupului de firme Imperial Capital Ventures, precum si catre subcontractantii lor din UE (acestia nu au interese de afaceri proprii in ceea ce-i priveste pe solicitanti) precum si cu contractarea in scris, prin telefon/SMS, e-mail si prin automate, in scopuri informative si publicitarem precum si prin oferte de comanda.

#21
cristibox

cristibox

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Ar fi prea frumos sa fie adevarat.E clar ca ceva este in neregula dar nu ne dam seama ce!!! Sa speram ca apare si primul care sa spuna ca a a primit imprumutul si totul decurge exact ca in reclama..Poate este vorba de o alta firma care doreste sa obtina datele multor persoane pentru a le trimite acasa tot felul de oferte cu diferite produse.....sau poate sunt niste CAMATARI MAI INTELIGENTI :nonobad: (DESI NU PREA GASESTI)

#22
nasenbluten

nasenbluten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 11.01.2007
Domnii au mai postat ceva nou pe site la intrebari frecvente despre declaratia de cesiune de drepturi. Asa mai merge...http://www.creditcorect.eu/faq.html

#23
cibocip

cibocip

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 08.11.2005

View Postnasenbluten, on 6th April 2010, 18:14, said:

Domnii au mai postat ceva nou pe site la intrebari frecvente despre declaratia de cesiune de drepturi. Asa mai merge...http://www.creditcorect.eu/faq.html
Interesant, dar pe langa intrebarile de mai sus .
Asteptam si alte confirmari. :peacefingers:

#24
mcuma

mcuma

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 03.10.2007

View PostAmoni, on 12th March 2010, 09:28, said:

Si eu am trimis msj. dar pe adresa lor de mail, intamplator  :thumbup: lucrez in domeniu, nr. de mobil afisat pe net este gresit :nonobad: , iar despre firmele "IMPERIAL CAPITAL VENTURES si SC Credit Offensive SRL" nu se stie nimic.

Nu stiu unde ai gasit nr. de mobil gresit, sau cum ai ajuns la concluzia asta,  am aplicat si eu la ei si zilele trecute am facut si verificarea numarului de telefon fix si pana acum se pare ca sunt in regula, mi-a raspuns la fel ca la orice alta banca din Ro.  Am intrebat in cat timp e verificat dosarul si mi-au raspuns ca in 5-7 zile lucratoare. Mentionez ca aplicatia (Contract de Credit cum era stipulat) am trimis-o pe 2 Aprile 2010 si ink nu am primit nimik prin posta, sau telefon.

#25
barbatocu

barbatocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 05.08.2007
Si eu am primit plicul dar nu stiu ce sa fac ...oferta mai buna nu gasesti..dar cred ca am gasit o solutie...Nasa mea sta in Austria linga Wiena si o sa ii dau datele sa verifice ea sa nu fie teapa...!!!
Eu propun altceva firmei respective din austria "IMPERIAL CAPITAL VENTURES" prin Nasa mea :Daca dau imprumut celor din Romania prin aceasta firma personal ..adica sa pot merge eu personal sa iau credit de la ei ,adica sa ma duc eu la ei direct la banca(daca o fi banca).
Curind o sa va dau raspunsul daca "E TEAPA SAU NU"
Pe curind !!


#26
f5g8

f5g8

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.04.2010
CESIONARE DE CREANTA:

Act juridic civil, cu titlu oneros sau gratuit, prin care o persoana,numita cedent, transmite o creanta unei alte persoane, numita cesionar, aceasta dobandind astfel dreptul de a incasa creanta de la debitor, numit si debitorul cedat. Fata de debitorul cedat si fata de terti cesiunea de creanta devine opozabila numai dupa ce a fost notificata debitorului ori a fost acceptata de catre acesta prin act autentic.Retineti act autentic ( notariat probabil ).
  Deci eu astfel inteleg: ca cesiunea de drepturi catre ofertant este facuta ca asigurare in caz de neplata a mai mult de 3 rate lunare moment in care intra in vigoare aceasta cesionare de 100% din suma imprumutata, normal nu? doar nu o parte din bani ca nu sunt prosti! plus cheltuieli de costuri ( suma pausala 20%) costuri judiciare.
   Mai zice asa: cota partii cesionate se stabileste de fiecare data tinind cont de ratele achitate deja, spre exemplu peste 2 ani nu mai platesti timp de trei luni si atunci iti calculeaza cota parte ce se cesioneaza din suma ce a ramas de plata + 20%.
   Dupa ce iti achiti ratele ramase restante ( cele 3) sumele cesionate vor reveni debitorului adica nu te mai obliga sa platesti cei 20% in plus decit daca tu nu iti continui sa-ti platesti ratele urmatoare ... 4...5....6 moment dupa care intri in executare silita probabil.
   Deci asta este garantia lor probabil care se face prin cesionare pentru a fi siguri ca isi recupereaza banii in caz de neplata.
Astazi am primit si eu plicul prin posta si lam tot citit pana seara fir cu fir.
  

   Vreau sa revin cu un aspect care pare mult mai ciudat decat declaratiile din contract :

1.Suma pe care o platesti in plus ca dobanda la 10.000 E de exemplu
  
    2271.19 / 7 ani = 324 E pe an = 27 E pe luna , stie cineva cam cat a fost euro acum 7 ani sa facem o diferenta?

Sau sa ne uitam la oricare alta banca care ofera 10.000 pe 7 sau 10 ani sa facem o comparatie!

de exemplu la raiffeisen la un credit de 10.000 rata este de 199,01 euro dobanda 10% variabila

#27
cibocip

cibocip

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 08.11.2005
1Euro - 36.605 lei in data de 13.04.2003

#28
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 10.10.2005
A primit cineva credit de la ei pana acum? Oferta suna destul de tentant... Ah, si oare au acces la Biroul de credit?

#29
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 13.02.2009

View Postcristibox, on 3rd April 2010, 18:08, said:

Ar fi prea frumos sa fie adevarat.E clar ca ceva este in neregula dar nu ne dam seama ce!!! Sa speram ca apare si primul care sa spuna ca a a primit imprumutul si totul decurge exact ca in reclama..Poate este vorba de o alta firma care doreste sa obtina datele multor persoane pentru a le trimite acasa tot felul de oferte cu diferite produse.....sau poate sunt niste CAMATARI MAI INTELIGENTI :nonobad: (DESI NU PREA GASESTI)

Mie mi se pare cam ciudata diferenta dintre acel 6% DAE (fixa pe toata durata creditului) si acel 22,7118% care iti iese efectiv cand incerci sa calculezi dobanda de dat inapoi. La oricare dintre sumele imprumutate, suma totala a dobanzii creditului pe 7 ani este egala, invariabil, cu 22,7118 % din suma imprumutata. Deci mie mi se pare ca se incearca sa ti se ia ochii cu 6%, dar de fapt trebuie sa dai inapoi 22,71%. Bine, chiar si asa e mult mai bine decat la banci, dar ca un prim viciu ascuns cred ca ar fi asta. Multi oameni nu prea stiu ca ofertantul iti ia pt. primul an 6%, apoi din ce ramane inca 6% pt. fiecare an ramas. Chestia asta nu ti-o spune nimeni... Aici se afla una bucata viciu ascuns, dupa parerea mea...

#30
f5g8

f5g8

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.04.2010
cum ai calculat tu dobanda de 22.7% pe toata durata creditului? poate suma totala la dobanda de dat inapoi?
lamurestene putin cum ai ajuns la suma aia?

#31
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 13.02.2009

View Postf5g8, on 13th April 2010, 23:28, said:

cum ai calculat tu dobanda de 22.7% pe toata durata creditului? poate suma totala la dobanda de dat inapoi?
lamurestene putin cum ai ajuns la suma aia?

pai ai scris chiar tu, ceva mai sus:

"1.Suma pe care o platesti in plus ca dobanda la 10.000 E de exemplu

2271.19 / 7 ani" ...

#32
f5g8

f5g8

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.04.2010
Hai ca mam prins dobanda de 1589.83 E reprezinta 22.7 % din suma creditului luat, corect.
DAR: 22.7% impartit la 7 ani nu ne da DAE 6%/ AN deci e o neregula undeva aici.
SAU: sa calculam la DAE 6%/AN => o dobanda de 420 E / AN , inmultita cu durata de 7 ani a creditului ne da 2940 E dobanda. IAR NU SE POTRIVESTE? SAU SA NE EXPLICE CINEVA DIN DOMENIUL BANCAR CUM SE FACE UN CALCUL CORECT POATE NOI NU NE DAM SEAMA AICI!

MAI ASTEPTAM SI ALTE CALCULE SAU PARERI ALE CELOR INTERESATI !!

DA IO AM CALCULAT LA 7000 EURO CAT MA INTERESA!

PAI DACA CALCULAM LA 10.000 E DOBANDA DE 6 % REZULTA 600 E / AN X 7 ANI = 4.200 E IN PLUS?DECI NE DUCEM IN DAE CALCULAT LA 14.200 E DE 42%.KORECT?

#33
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 13.02.2009
la o cautare scurta pe net am gasit aici cum se calculeaza DAE:
http://www.empower.r...matice-bancare/

[ http://img215.imageshack.us/img215/8130/dae.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

unde

    * K = numarul de ordine al unui imprumut;
    * K’ = numarul de ordine al unei rambursari sau al unei plati a cheltuielilor;
    * A(K) = valoarea imprumutului pentru numarul de ordine K;
    * A’(K’) = valoarea unei rambursari sau a unei plati a cheltuielilor pentru numarul de ordine K’;
    * SUMA = semnul care indica o insumare;
    * m = numarul de ordine al ultimului imprumut;
    * m’ = numarul de ordine al ultimei rate de rambursat sau al ultimei plati a cheltuielilor;
    * t(K) = intervalul, exprimat in ani si fractiuni de ani, intre data imprumutului nr. 1 si data imprumuturilor ulterioare de la nr. 2 la m;
    * t(K’) = intervalul, exprimat in ani si fractiuni de ani, intre data imprumutului nr. 1 si data ratelor de rambursare sau a platilor cheltuielilor de la nr. 1 la m’;
    * i = dobanda anuala efectiva care poate fi calculata (fie algebric, fie prin aproximari succesive, fie printr-un program pe calculator) atunci cand ceilalti termeni ai ecuatiei sunt cunoscuti prin contract sau in alt mod.

Mai simplu, aceasta se poate calcula folosind functia XIRR (o varianta a Internal Rate of Return) din Excel, functie care se gaseste numai in pachetul aditional Analyst Toolkit.


Iata ce spune un director de banca

    DAE este o mare prostie. In primul rand, nici macar un angajat al bancii nu-l poate calcula daca nu are formula introdusa direct pe calculator, in fata. Apoi, DAE merge pe mai multe formule de calcul, cu plati egale sau inegale, si pe aproximari viitoare care pot sa nu corespunda deloc cu piata.

Cititi articolul ala, e interesant.

Editat de mergiculiftul, 14 aprilie 2010 - 09:04.


#34
rox_emanuela

rox_emanuela

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 15.04.2010

View Postcibocip, on 12th March 2010, 08:56, said:

am trimis sms pe data de 05.03.2010 si nu am primit inca nimic, tarif sms 0,09 euro. a primit cineva dintre voi vreun document de la ei?



Am trimis si eu sms pe data de 26.03.2010 si am primit plicul pe 14.04.2010.Mai departe nu stiu ce sa fac,sa mai continiu sau nu.Nu prea inteleg treaba cu cesiunea.Stie cineva mai multe,a primit cineva banii?Tare sunt curioasa.

#35
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
Voi care parte din Dobanda ANUALA Efectiva nu o intelegeti?
Dobanda se calculeaza la soldul creditului (adica ce mai ai de dat) in fiecare luna.

#36
mergiculiftul

mergiculiftul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 13.02.2009

View PostAlice, on 15th April 2010, 18:30, said:

Voi care parte din Dobanda ANUALA Efectiva nu o intelegeti?
Dobanda se calculeaza la soldul creditului (adica ce mai ai de dat) in fiecare luna.

Bun, asta am pricepit intr-un final, dar nu iese nici asa exact suma pe care o dau ei drept exemplu.

Lumineaza-ne cu exemplul tau de calcul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate