Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Recomandare Boxe Magnat , JAMO , Dynavoice , Proson sau Wharfedale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
173 răspunsuri în acest subiect

#1
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Intentionez sa-mi cumpar in scurt timp o pereche de boxe , bugetul este de maxim 1600 ron dar as prefera sa nu ajung exact la aceasta suma . Mentionez ca deocamdata nu detin amplificator sau receiver . Initial am vrut sa-mi iau o pereche de boxe JAMO S 406
http://www.be-loud.r...O/Studio/S_406/
si un amplificator Pioneer A-209R   http://www.be-loud.r...Pioneer/A-209R/
Dar intre timp m-am gandit ca mai bine imi cumpar boxe mai bune si apoi imi strang bani si de un amplificator mai bun (stiu , multi o sa ziceti ca mai bine fac invers dar eu pot folosi un amplificator "no name" intre timp , altfel imi iau amplificatorul si ma uit la el pana imi iau boxele ...)
Problema este ca ma incanta multe boxe , sper sa le pot auzi pe toate ca sa pot face o diferenta personala dar mi-ar prinde bine mai multe sfaturi pt ca nu sunt un bun cunoscator in acest domeniu .
Iata lista mea de preferinte pt boxe :
Dynavoice Challenger M-65EX  http://www.be-loud.r...lenger_M-65_EX/
Magnat Monitor Supreme 1000  http://www.htb.ro/ho...-1000-5095.html
Wharfedale Vardus VR-400    http://www.htb.ro/ho...r-400-5111.html
Proson Libra 655    http://www.htb.ro/ho...a-655-8522.html
JAMO S 506   http://www.be-loud.r...O/Studio/S_506/
JAMO S 606   http://www.be-loud.r...O/Studio/S_606/

Iar la amplificator m-as orienta spre acest Sherwood Newcastle AX-5103 care mi se pare cel mai bun in raport calitate/pret     http://www.be-loud.r...icator_AX-5103/

Mentionez ca stau la casa iar camera in care o sa pun boxele are aprox 18-20 mp . Toate acestea o sa vina conectate la PC pe care am o placa audio destul de slaba , un Creative Audigy SE iar muzica pe care o ascult este de diverse genuri incepand cu rock, trance , eurodance pana la chillout (exclus manele :) ) . Melodiile care-mi plac cel mai mult le ascult in format flac in rest mp3 ca majoritatea .
Multumesc !

#2
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.719
  • Înscris: 01.08.2007
1. Bugetul de maxim 1600 e deci doar pentru incinte ? Sau si amplificatorul trebuie sa "incapa" in suma asta ? :)
2. Din lista aia as exclude Magnat Monitor Supreme 1000, am inteles ca nu sunt chiar stralucite de la cei care le-au ascultat. Uite aici un mic review al modelelor Magnat Monitor 1000 vs 880 vs 220 (omoloagele actuale fiind Supreme 1000, 800, 200, seria Supreme aducand mici imbunatatiri seriei Monitor, si cu un pret usor mai mare).
3. Daca esti din Bucuresti ai putea sa dai o fuga la Real Acustic, au incinte in gama asta de pret, (din lista ta Wharfedale, Dynavoice si Proson) si le poti asculta in showroom, eventual si altele.
4. Ca amplificare, intr-un buget ceva mai mare fata de cel ales de tine, sa ai in vedere si NAD C 315BEE. Sau vreunul SH, pe vremuri se faceau amplificatoare bune care acum se vand la preturi mici. Aici poate vei primi recomandari si de la useri mai cu experienta de pe forum, asa vazand Pioneerul ales de tine mi-am adus aminte de Pioneer A-656, A-676, sau A-757, dar desigur sunt si multe alte variante, conteaza si matchingul cu incintele tale, deci obligatoriu ce cumperi trebuie sa-l asculti inainte si sa ai cu tine pe cineva experimentat sa se uite in ce stare se afla aparatul, asa daca nu te pricepi e ca la loto.

Deci asculta cat mai multe boxe inainte de a cumpara, si nu te grabi din prima zi si dupa 2-3 modele ascultate. Si legat de ordinea de cumpare, nu stiu ce sa zic, poate ar fi fost o idee buna si sa iei intai un amplificator si apoi sa te plimbi cu el prin showroom-uri ?

Nu e rea placa aceea, eventual ai putea sa o vinzi si sa plusezi pentru un Xonar D1/DX, le-am ascultat pe indelete pe amandoua (printre altele) si in opinia mea si pe sistemul meu (cam in aceeasi categorie de pret cu al tau) merita diferenta fata de Audigy SE, desi nu e uriasa.

PS uite, acum vad ca la Real Acustic au Wharfedale Diamond 9.5 la promotie 1400 ron negociabil, "stare functionala buna dar prezinta semne de utilizare". Si inca o lichidare de stoc la PSB Image T55, 1670 ron

Editat de motanu44, 08 martie 2010 - 00:46.


#3
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 24.03.2006
Intamplator am luat de la Be-Loud acel Sherwood in ianuarie. Si-ti sugerez sa nu te uiti dupa "firme", nici sa excluzi din "vorbe" "ca asa ai auzit pe net". Un NAD sau Denon care costa dublu au 4-5kg, la fel ca si acel Pioneer. Sherwood-ul are 10kg. E masiv, greu, transformator imens si un radiator pe masura. E si mult mai puternic, 2x35W (Pioneer) nu-i tocmai ideal pentru floorstanding cu minim 3 difuzoare. Decat daca nu te deranjeaza un sunet anemic lipsit de percutie.

Si eu am vrut Wharfedale Vardus. Din cate mi-au spus cei de la Be-Loud, Vardus nu mai exista nici un model pe stoc si e foarte posibil sa nu mai aduca pentru ca producatorul intentioneaza sa renunte la aceasta serie. (Nici la HTB nu mai aveau, am intrebat si acolo.) Astfel ca am luat Magnat Monitor Supreme 800. Mai aveam Magnat, stiam la ce sa ma astept si nu am fost dezamagit, dimpotriva.

Wharfedale Diamond D9.5 sunt o optiune de luat in seama! Nici Magnaturile nu-s mai prejos doar diferite!

Fișiere atașate



#4
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Da , bugetul de 1600 ron e doar pt boxe . Din pacate nu sunt din Bucuresti , sunt din Dambovita asa ca nu o sa am posibilitatea sa ascult cat mai multe boxe cu toate ca mi-as fi dorit tare mult , asa imi formam o parere mult mai ampla si nu mai aveam atatea indoieli . Pentru mine amplificatorul trebuie sa fie cat de cat si estetic (suna pueril dar asta este :) )

@GUP Magnaturile acelea sunt pe 2 cai , le-ai ascultat si pe cele pe 3 cai Supreme 1000 ? Daca da , ti s-a parut o diferenta notabila intre cele 2 ? Cu boxele JAMO nu ati avut nici un fel de experienta ? (eu spre ele as fi inclinat , sper sa nu ma dezamageasca la o prima auditie)
Sherwood AX-5103 mi se pare perfect din toate pct de vedere , daca ai putea sa pui si o poza cu spatele lui ar fi perfect .

#5
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 24.03.2006
Poftim. :)

Fișiere atașate



#6
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc @GUP !
Imi poti spune totusi ce consum are amplificatorul ?
Te rog deasemenea daca poti dezvolta subiectul legat de Magnat Supreme 800 vs Magnat Supreme 1000
Mai am o intrebare pt cine stie , de ce amplificatoarele stereo nu au intrare optica sau daca exista vreo metoda de a conecta iesirea optica din PC sau merge cu cea coaxiala ? Sper ca nu a sunat aiurea intrebarea mea

Editat de chivairinel, 08 martie 2010 - 02:37.


#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.719
  • Înscris: 01.08.2007
In mare seria Supreme e destul de asemanatoare cu seria Monitor, deci e mare posibilitatea ca ce s-a scris in postul asta despre Magnat Monitor 1000 sa fie valabil si la Supreme 1000.
Recomand si eu Supreme 800, am acasa modelul vechi Monitor 880 si sunt foarte multumit, mai ales in urma unor mici imbunatatiri, cu efect mare. Le amplific cu un NAD C325BEE.

Majoritatea amplificatoarelor stereo nu au intrare optica sau coaxiala pentru ca sunt analogice, deci nu primesc decat semnal analogic, si nu au DAC incorporat (Digital to Analog Converter). De conversia din digital in analog in cazul tau se ocupa placa, din care scoti semnal analogic, care intra in amplificator. Prin iesirea optica sau coaxiala placa livreaza semnal digital.

Editat de motanu44, 08 martie 2010 - 03:01.


#8
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 24.03.2006
Nu am ascultat MMS1000 dar in principiu nu pot sa sune mult diferit, deoarece folosesc componente identice. Iar MMS800 fara nici o exagerare suna fabulos in gama asta de pret. Detin si mult laudatele bookshelf-uri Magnat Monitor 220 iar MMS800 sunt peste din toate punctele de vedere.

Editat de GUP, 08 martie 2010 - 02:59.


#9
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
@GUP nu mi-ai spus , totusi , ce consum are amplificatorul
As vrea sa aud mai multe pareri si despre celelalte boxe

#10
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 24.03.2006
Am uitat scuze! 190W

#11
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Asta inseamna ca nu poate sa dea 100w pe canal din moment ce consuma 190 dar nu-i problema , toti umfla cifrele astea si oricum si 60 daca scoate pe canal sunt suficienti .
Ma incanta si pe mine Magnaturile alea de le ai tu si nu sunt chiar asa scumpe fata de alte modele de la alte firme cu specificatii asemanatoare . Insa par cam uratele din poze (pe maro) , ale tale pe negru par mult mai ok ca aspect . Poate cand o sa le vad o sa-mi schimb impresia . Iar pe langa asta am citit numai lucruri bune despre MM Supreme  800 , mai bune decat seria 1000 . Dar cu partea asta audio totul este relativ

Editat de chivairinel, 08 martie 2010 - 23:46.


#12
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Hai ca Dambovita nu e chiar asa departe.
Poti incerca o auditie la importator la Real Acustic unde au destule din modelele pe care le cauti tu, dar nu Magnat-urile (care nu prea se pot asculta pe niciunde.)
Pe mine m-au incantat si am ales Monitor Audio BR5, dar sunt cam in 16 mil, ceva. Incearca totusi sa asculti inainte boxele pe care le vrei.

#13
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 04.04.2007

 GUP, on 8th March 2010, 02:15, said:

Poftim. :)
lol ce cablu de veioza ai intre boxe si amplif

#14
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Daca omul d'ala a avut ...  e destul de gros si bun ... presupun

#15
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 24.03.2006
E cablu de curent de 2,5mm intr-adevar. :D
Planificasem bugetul pentru achizitii, inclusiv audio, cu tot cu cabluri. Ulteriror planul s-a dat peste cap, negasind tot ce voiam, si utilizand alternative mai scumpe n-au mai ramas bani de cablu. Momentan isi face datoria cu brio si asta. Si asa parca spuneau voci pe aici ca nu conteaza, hihi!

#16
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Pana faci rost de bani de cablu, asta este foarte bun.
Cand faci rost de bani de cablu, oricum nu merita sa iei cablu de 50 Ron metru pentru boxe de 1000 Ron.  Un cablu de 1,5-3 roni pe metru isi face treaba. Preferabil de 4mm.

PS se discuta de alt cablu, si anume interconectul dintre CD si amplificator de exemplu, unde curentii sunt mult mai mici si implicit influenta cablului mult mai mica.

Editat de adrg, 09 martie 2010 - 23:02.


#17
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Puteti sa reveniti la "problema" mea cu recomandarea boxelor ? :)

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.522
  • Înscris: 08.12.2006

 GUP, on 9th March 2010, 21:03, said:

E cablu de curent de 2,5mm intr-adevar. :D
Si asa parca spuneau voci pe aici ca nu conteaza, hihi!
Dacă îl înlocuiești cu cablu "de boxe" de 2,5 aștept impresii :)
Dacă îl înlocuiești cu cablu de 4 nu mai e cazul ;)


 chivairinel, on 9th March 2010, 23:19, said:

Puteti sa reveniti la "problema" mea cu recomandarea boxelor ? :)
http://www.be-loud.r...noy/Mercury_F4/
Cea mai bună recomandare cred că e să încerci să le asculți tu. Chiar dacă în showroom nu vor suna la fel ca acasă, la o ascultare cmparativă ai putea totuși să alegi în cunoștință de cauză. Întrebare off topic (cred): te-ai însura cu o femeie pe care au ales-o alții după cum le place lor, fără să o vezi/cunoști? ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate