Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Unde vreti sa plecati din tara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#37
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPollux, on 1st March 2010, 21:09, said:

Unde anume esti acum?
De ce ai parasit bijuteria aia de oras?
eu am stat un pic in Leuven cea Noua intr-un stagiu dar am vizitat mai multe orase prin Belgia. Leuven si Brugges mi s-au parut cele mai tari. :lookoflove:
A trebuit sa plec, am terminat master`u si mi-am facut doctoratu` in anglia. Acum sunt in Canterbury. Oras micut dar nu se compara cu Leuven. In Burgges din pacate nu am ajuns. Doar in Burxelles. Nu imi palcea, prea multi arabi ajung in capitale acum.

#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,093
  • Înscris: 20.12.2007
Depinde foarte ce vrei sa obtii si ce lasi in urma. Eu nu pot uita experienta mea din 2000-2001 cand prestam prin Gonesse in nordul Parisului si-mi facusem sabie ninja pe care o aveam in masina. Megeam numai in grup pentru ca era si este pe acolo un soi de Africa in plin razboi civil plus albanezi. Jafuri, scandaluri, jandarmi care veneau inarmati la razii , raiul pe pamant.

Merita atunci cele cateva mii de franci pe care le castigam insa de atunci incoa mi-am facut si eu un rost aici acasa si nu m-as intoarce la viata aia de emigrant.

#39
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postclarity, on 1st March 2010, 21:57, said:

A trebuit sa plec, am terminat master`u si mi-am facut doctoratu` in anglia. Acum sunt in Canterbury. Oras micut dar nu se compara cu Leuven. In Burgges din pacate nu am ajuns. Doar in Burxelles. Nu imi palcea, prea multi arabi ajung in capitale acum.

in ce sens nu se compara cu Leuven? inteleg ca ai invatat pe rupte daca nu ai apucat intr-un an de zile sa vizitezi Brugges, care e la o ora de mers cu trenul.  :mellow:

Tot de-aia nu imi plac nici mie capitalele europene. Nu numai arabii ma deranjeaza. Ma deranjeaza toata atmosfera aia pestrita, fara cap si fara coada...

#40
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPollux, on 1st March 2010, 23:00, said:

in ce sens nu se compara cu Leuven? inteleg ca ai invatat pe rupte daca nu ai apucat intr-un an de zile sa vizitezi Brugges, care e la o ora de mers cu trenul.  :mellow:

Tot de-aia nu imi plac nici mie capitalele europene. Nu numai arabii ma deranjeaza. Ma deranjeaza toata atmosfera aia pestrita, fara cap si fara coada...
Nu se compara la niciun capitol. Nu are acel aer de oras european, civilizat. E plin de britanici, care sunt grasi si prosti. Serios. Din pacate atunci era si o problema finaciara, imi numar fiecare banut cand imi luam cate ceva, nu tare am vizitat mai mult de Burxelles in Belgia. Oricum, personal consider, ca in afara de capitala, Belgia e una dintre cele mai civilizate tari din lume. Anglia e undeva in secolul 19 comparat cu Belgia.

#41
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am plecat. Deocamdata. Germania. Daca ma intorc, nu stiu. Chit ca mi-e dor de orasul meu, nu cred ca as vrea sa ma intorc. Alta planeta aici.

Edited by alalaltu, 01 March 2010 - 22:07.


#42
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postclarity, on 1st March 2010, 22:06, said:

Nu se compara la niciun capitol. Nu are acel aer de oras european, civilizat. E plin de britanici, care sunt grasi si prosti. Serios. Din pacate atunci era si o problema finaciara, imi numar fiecare banut cand imi luam cate ceva, nu tare am vizitat mai mult de Burxelles in Belgia. Oricum, personal consider, ca in afara de capitala, Belgia e una dintre cele mai civilizate tari din lume. Anglia e undeva in secolul 19 comparat cu Belgia.

intr-adevar si mie mi s-a parut Belgia o tara foarte scumpa. norocul meu a fost ca am avut finantare bunicica. am putut sa vizitez si eu una, alta...
nu planuiesti sa te intorci in Belgia? nu iti gasesti de lucru pe-acolo?

Edited by Pollux, 01 March 2010 - 22:27.


#43
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPollux, on 1st March 2010, 22:23, said:

intr-adevar si mie mi s-a parut Belgia o tara foarte scumpa. norocul meu a fost ca am avut finantare bunicica. am putut sa vizitez si eu una, alta...
nu planuiesti sa te intorci in Belgia? nu iti gasesti de lucru pe-acolo?
M-as intoarce dar vreau sa vad intai si tarile nordice. Oricum, in cateva luni ma voi duce la Aarhus pt jumatate de an sa lucrez la un proiect. Din cate am auzit si acela e un oras superb, desi din pacate tot mai invadat de musulmani medievali.

#44
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Orice in spatiul germanic (minus estul Germaniei :D). La sufletul meu, probabil vreun orasel de 10k locuitori prin Elvetia/Luxembourg/Liechtenstein. Sau, bineinteles, Dusseldorf mon amour.

Cat despre 'de ce', la mine e de vina ca am vazut la fata locului. Am trait o luna juma' intr-un cartier mai de mana a doua din Dusseldorf (Munsterstrasse), intr-un bloc mai saracacios, cum glumeam cu amicul care m-a insotit, "de emigranti". Cu mocheta pe casa scarii, geamuri termopane si senzor de lumina in hol, curat bec.

Dar vorba unui antescriitor, alta planeta. Muult mai multa relaxare, oameni mai politicosi, zambitori, etc. Si da, bineinteles, aspectul financiar, meseria mea se plateste plecand de la cam 2k eur in mana, ceea ce aici ar presupune 12-14 ore de tras ca nebunu' zilnic, daca ai noroc.

Ma rog, multe motive, abia astept, cu un dram de noroc in vreun an jumate o sa repet incercarea, sper ca cu mai multa sansa de data asta.

Edited by skandal, 02 March 2010 - 01:16.


#45
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
În Geneva.

Pros:În Top 3 la cele mai bune orașe de locuit dpdv al calității vieții, are economie mare bazată pe serivicii (deci nu-i poluare), are cultură, are sedii de organizații internaționale, are CERN, are salonul auto, ș.a.
Cons:Se vorbește franceza, plouă destul de mult.

Edited by m3th0dman, 03 March 2010 - 10:55.


#46
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Oriunde se gasesc oameni mai educati ca aici. Tara noastra la cat e de frumoasa e plina de idioti.

View PostTom_Cat, on 1st March 2010, 19:45, said:

o insula exotica
Intradevar, o vacanta macar pe o insula exotica mi-ar place la nebunie.

#47
vasuki

vasuki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.05.2009
In Franta. Pentru ca am rude si prieteni acolo(majoritatea francezi - rudele fiind rude prin alianta).

#48
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Oriunde...la o mica analiza, ajungi la concluzia ca (aproape...) oriunde e mai bine ca in RO...

#49
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostWilligut, on 3rd March 2010, 03:08, said:

Oriunde...la o mica analiza, ajungi la concluzia ca (aproape...) oriunde e mai bine ca in RO...

nu e chiar asa. eu cred ca trebuie sa fi precaut si bine informat inainte sa te muti in alta parte...

#50
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009
sunt atatea locuri extraordinare in lumea asta incat e greu sa alegi o destinatie in care sa stai.

#51
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Am fost in mai  multe tari, de cele mai multe ori am stat in cartiere muncitoresti pentru ca am vrut sa vad cum se traieste cu adevarat, nu "sa vizitez" sau alte dude de turist.
De 4 ori am stat la Roma (in medie 4-5 zile, un maxim de 2 saptamani in 2006), am stat 11 luni in Londra, o saptamana la Paris, 2 saptamani in Praga, o saptamana in Brno, 3 saptamani in Barcelona, 4 zile in Madrid, 2 luni in Istanbul, o saptamana in Hamburg, 4 zile in Berlin... am mai fost in Budapesta, Dublin, Belfast, Armagh (Irlanda de Nord), Bratislava, Viena... si daca ma mai uite pe pasaport am sa mai vad cateva vize de intrare in alte locatii. (nu ma apuc sa trec si iesirile in Bulgaria, in vacanta. :) )
Am trait si bune si rele, mi-a fost si bine, mi-a fost si rau...
Din cate orase am vazut si le-am simtit (repet, am incercat sa fiu un locuitor, nu un turist), topul meu arata asa:

1. Hamburg (am stat o saptamana... una dintre cele mai frumoase saptamani din viata mea. Si aici nu includ strada de "curve legale". :P )
2. Praga (cea mai mare densitate de cariucioare cu copii - nici cand am fost mic si ma plimba mama prin parc, parca nu erau atat de multe)
3. Roma (daca stii pe unde sa mergi, uneori te simti in Romania - si nu din cauza jegului :)  Asta e de bine, sentimentul de "acasa" e placut)
4. Barcelona (mi-ar placea sa fac o facultate acolo - poate pentru ca am locuit intr-un campus si m-am plimbat prin doua universitati: UAB si UB)
5. Dublin (am stat o zi dar a fost cea mai "animata" experienta)
6. Londra (desi am stat un an, nu e pe primul loc in topul meu.)
7. Berlin (cred ca o luna as locui numai in zona zidului si as sapa prin biblioteci. Berlin e unul dintre orasele unde poti simti cu adevarat istoria contemporana - natzi, comunisti, etc)
8. Paris (e atat de jos in topul meu din cauza arabilor... si desi am stat in zona Montmartre, la 5 minute in jos era zona magazinului Tati, unde nu prea se vorbea franceza. Paris a fost primul oras in care mi-a fost frica de imigranti -> si am facut oarece sport de contact la viata mea).
9. Brno (unul dintre cele mai linistite orase din cate am vazut - pacat ca nu se vorbeste decat ceha)
---------
Mai imi place Budapesta (am stat 2 zile); nu m-as stabili in Viena, Bratislava (mi se pare Bucuresti), Istanbul (zona bazarului Topkapi e ca zona Crangasi)

Edited by ciureanuc, 03 March 2010 - 14:24.


#52
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Cel mai probabil Franța sau Germania. Momentan învăț germana că franceză știu. După 10 iulie voi vedea în ce parte apuc.
Motivul? Aș vrea să-i văd și eu pe copiii și nepoții mei că nu știu unde este România pe hartă și că înurcă Bucureștiul cu Budapesta  :naughty:
Altfel, problema nu este să găsești motive pentru care ai emigra ci să găsești motive pentru care ai rămâne în România.

#53
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006

View Postciureanuc, on 3rd March 2010, 15:21, said:

2. Praga (cea mai mare densitate de cariucioare cu copii - nici cand am fost mic si ma plimba mama prin parc, parca nu erau atat de multe)
7. Berlin (cred ca o luna as locui numai in zona zidului si as sapa prin biblioteci. Berlin e unul dintre orasele unde poti simti cu adevarat istoria contemporana - natzi, comunisti, etc)
9. Brno (unul dintre cele mai linistite orase din cate am vazut - pacat ca nu se vorbeste decat ceha)
---------
Mai imi place Budapesta (am stat 2 zile); nu m-as stabili in Viena, Bratislava (mi se pare Bucuresti), Istanbul (zona bazarului Topkapi e ca zona Crangasi)
Ai mare dreptate si ai punctat esenta acestor orase pe care le cunosc si eu destul de bine. In Brno locuim acum si parca am fi la sanatoriu  :D . Exact cum ai spus singurul minus e ca se vorbeste doar ceha desi noi ne-am descurcat si cu engelza (mai ales la medic si banca) si cu germana pe strada. Intr-adevar in Cehia e o explozie demografica sau cel putin asa pare...sunt multe mamici cu cate 2-3 copii...si multe gravidute.
La Berlin am fost doar turisti si am stat la hotel dar am batut orasul la pas si merita revizitat.

#54
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postsunchaser, on 3rd March 2010, 14:09, said:

Intr-adevar in Cehia e o explozie demografica sau cel putin asa pare...sunt multe mamici cu cate 2-3 copii...si multe gravidute.

Da, am observat si eu. Hm, cehoaicele nu-s cele mai urate, insa nici cele mai frumoase din Europa. Ma rog, gusturi si gusturi. In rest, o tara frumoasa, civilizata - insa ce folos? Eu momentan castig cat 2-3 cehi sau cat 3-4 romani la un loc. De ce m-as muta in est?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate